Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a V-a
Data 31.05.2012
Aria curriculara: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Profesor: Calangiu Dănuț-Marian
Unitatea de învățare: Unități de măsură
Tema: Unități de măsură pentru capacitate; transformări
Tipul lectiei: Lecție de transmitere de noi cunoștințe

Competenţe generale
1. Identificarea unor date si relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în
care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în
enunţuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau
globală a unei situaţii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii
concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea
cunoştinţelor din diferite domenii

Competenţe specifice
1 – 4. Identificarea unor unități de măsură în diferite contexte.
6 – 4. Analizarea și interpretarea rezultatelor obținute prin rezolvarea unor probleme
practice cu referire la figurile geometrice și la unitățile de măsură studiate.

Obiective operationale :
 Cognitive
OC1 – să recunoască unitatea de măsură;
OC2 – să recunoască multiplii și submultiplii litrului;
OC3 – să transforme dintr-o unitate de măsură în altă unitate de măsură;
 Afective
OA1 – sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate, prin participarea activǎ;
OA2 – dezvoltarea spiritului de observaţie şi a concentrării în rezolvare;
OA3 – să se conformeze cerinţelor profesorului îmbunătăţindu-şi continuu
performanţele;
OA4 – stimularea curiozităţii şi dezvoltarea simţului critic;
OA5 – să fie încrezători în capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic

 Psiho-motorii
OP1 – să păstreze ordinea, disciplina şi liniştea în clasă pentru buna desfăşurare a
lecţiei;
OP2 – să scrie corect, frumos şi îngrijit problemele propuse
Strategii didactice:

 Metode şi procedee
- conversaţia
- exerciţiul
- activitatea independentă
 Mijloace de realizare
- manual
- culegere Mate 2000 + 11/12, partea a II-a
 Forme de organizare
- frontal
- individual
Etapele lecţiei Ob Conţinuturile lecţiei Metode şi procedee Strategii
op didactice evaluare
Moment Creez condiţiile organizatorice şi psihologice necesare desfăşurării optime a Conversaţia Observarea
organizatoric elevilor
procesului instructiv educativ.
Reactualizarea Verific prezenţa, ţinuta, aspectul sălii de clasă precum şi predispoziţia
cunoştinţelor Conversaţia frontală Analiza
psihocomportamentală a elevilor pentru lecţie.
anterior şi răspunsurilor
însuşite Verific selectiv tema de acasă. Dacă sunt neclarităţi la temă le rezolv. individuală. Observarea
Explicaţia elevilor
Profesorul întreabă elevii care este unitatea de măsură pentru volum și care
sunt multipli și submultipli unității pentru volum.

Informarea Profesorul anunță elevii că pentru volumul unor vase se mai folosește noțiunea
elevilor
de capacitate a vaselor.
asupra
obiectivelor Profesorul anunță elevii că vor studia unitatea de măsură pentru capacitate, Expunerea
urmărite și a Explicaţia
împreună cu multipli și submultipli săi.
temei noi
De asemenea profesorul scrie pe tablă titlul lecției UNITĂȚI DE MĂSURĂ
PENTRU CAPACITATE, iar elevii îl notează în caiete.
Dirijarea OC1 Profesorul cere elevilor să noteze în caiete următoarele:
învățării OC2
Unitatea de măsură pentru capacitate este litru. Litrul se notează cu l.
OC3
Multipli litrului sunt: kilolitru (kl), hectolitru (hl), decalitru (dal). Expunerea
Explicaţia
Submultipli litrului sunt: decilitru (dl), centilitru (cl), mililitru (ml).
Cu ajutorul elevilor se construește ordinea unităților de măsură pentru
capacitate.
De asemenea, elevii vor nota în caiete modul de transformare dintr-o unitate
mai mare într-o unitate mai mică şi invers şi transformarea 1 dm3 = 1 l.
Asigurarea Se vor efectua următoarele transformări:
conexiunii
124 hl = …….. cl
inverse Conversaţie frontală Analiza
OC2 25547,1 ml = ……… l Exerciţiu răspunsurilor
Activitate elevilor
32 l = …….. dal
OC3 independentă
1400 dl = …… l
45,245 dl = ……… ml
Asigurarea Se vor rezolva exerciţii din culegere:
reţinerii
1. Transformaţi în kl: 1250 l; 12,5 dal; 35 hl; 12500 cl; 125 dl; 1250000 ml.
OC2 Exerciţiu Analiza
2. Transformaţi în hl: 150 l; 37,95 cl; 0,8 dal; 450000 ml; 45000 dl. Activitate răspunsurilor
OC3 independentă elevilor
3. Transformaţi în dal: 750 l; 15 hl; 750 cl; 7 kl; 45000 ml; 55 cl.
7. Transformaţi în ml: 7,64 cl; 3,5 l; 43 dl; 37,9 dal; 0,0013 kl; 0,5 dl.
Dacă timpul permite se vor rezolva şi alte exerciţii din culegere.
Tema pentru Elevii vor primi ca şi temă de casă exerciţiile rămase nerezolvate din cele
acasă
propuse şi exerciţiile 4 şi 5 pagina 97 din culegere.

S-ar putea să vă placă și