Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic clasa a IX-a

Proiect didactic la matematică


Profesor: Trestianu Natalia

Data:

Gruupa: 

Subiectul/Tema:  Monoame. Operații cu monoame.

Tipul lecției: De formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor

Competențe Specifice : 1, 2, 4, 5, 9.

Subcompetențe: 2.1; 2.2; 2.4; 2.5.

Obiectivele operaționale: Elevul va fi capabil

O1: Să definească noțiunea de monom și să recunoască parțile componente.

O2: Să recunoască în diferite contexte forma canonică a unui monom și monoamele asemenea.

O3: Să determine gradul unui monom în raport cu o nedeterminată cât și cu toate nedeterminatele.


O4: Să aplice proprietățile la efectuarea operațiilor cu monoamele ( adunarea, scăderea,
înmulțirea, împărțirea și ridicarea la putere cu exponent natural)

Metode și procedee:  analiza, conversația euristică, explicația, analogia, exercițiul, cadranului,


ciorchinelui.

Forme de organizare: frontal, individual.

Mijloace didactice: tabla, creta colorată, manualul de matematică.

Materiale didactice: fișă cu un șir de expresii algebrice, fișe pentru evaluare, ciorchinele.

Bibliografie:

1.      ACHIRI, I., BRAICOV, A., ȘPUNTENCO, O.Matematica. Manual clasa a 9-a.


Chișinau : Ed. Prut Internaționl,, 2016. 228 p. ISBN 978-9975-54-255-5
Scenariul lecției:
Secvențe Activitatea profesorului Activitatea elevului
Momentul Salut elevii. Spun elevului de serviciu să- Elevii se salută.
oraganizato mi scrie pe o foiță elevii absenți .
ric
(2-3min)
Verificarea·         Odată ce este un nou capitol și data
temei de trecută elevii au avut evaluare sumativă,
acasă și deci, temă pentru acasă nu au avut.
actualizarea
structurilor
anterioare·         Prezint tema nouă: Monoame. Operații
(5-7min) cu monoame. Elevii își notează tema în caiețele.

·         Actualizarea cunoștințelor:

·         Puteți să-mi dați cîteva exemple de


expresii algebrice ?
În cazul în care elevii nu pot, le explic ce
este o expresie algebrică:  
Expresiile algebrice sunt expresiile ce
conțin numere și litere legate prin
operațiile de adunare, scădere, îmulțire,
împărțire, ridicare la putere și radical.

Prezint fișa din timp pregătită cu


expresiile algebrice.

 Le explic elevilor că acest șir de


expresii algebrice îl putem împărți în
două după criteriul “expresii ce conțin
litere sub radical/ ce nu conțin expresii
sub radical”.
Împreună cu elevii le scrim pe tablă.

După ce am introdus noțiunea de


expresie algebrică rațională, dau definiția Elevii notează definiția în caiet.
de monom.
Definiție:
 Expresiile algebrice raționale în care
literele sunt factori sau baze ale unor
puteri cu exponent natural se numesc
monoame.
Exemple:

Prezentarea
optima a
conținutulu
i nou.
 (20 min)

Observație: Nedeterminatele sau partea Ex.1  Intrușii sunt: 2,05. 


literală se notează cu literele mari.
ü  Ex. 1a ( de determinat care dintre expresii Elevii oral vor numi coeficientul și
sunt monoame), nedeterminatele.
ü   Ex. 2(de indicat coeficientul și partea
literală) pag 58 (oral).
·         Un monom este scris în forma
canonică(standard) dacă fiecare
nedeterminată a acestuia apare o singură
dată și pe primul loc este scris
coeficientul.
La acest exercițiul monoamele nu
sunt scrise în forma canonică, deci,
câte un elev va trece la tabla și îl va
aduce la forma standardă.

Elevii fac notițe în caiet.


a. Fals
b. Adevărat

Exercițiul 15 (a, b) pag.59 (oral)

·         Operații cu monoame
Pentru a efectua operații ( adunare,
scădere, înmulțire, împărțire) trebuie să
avem termeni asemenea.
·         Definiție:
Vom numi monoame  
asemenea sau termeni asemenea,
monoamele ce au ceeași parte literală
(aceleași nedeterminate la aceleași
puteri).

Exercițiul 5a pag. 58

·         Adunarea și scăderea
Se adună sau  se scad numai monoamele
care au aceași parte literală.

·         Înmulțirea monoamelor
Produsul a două sau mai multe
monoame este un monom.
Amintim proprietatea a^n*a^m =a^n+m

Exercițiul 7(a,c) pag. 58

·         Împărțirea monoamelor
Nu putem împărți un monom la monomul
0.

Amintim proprietatea a^n:a^m =a^n-m

Exercițiul 9(a,c) pag. 58

·         Ridicarea la putere cu exponent


natural
Puterea cu exponent natural a unui
monom diferit de zero este un monom.

Amintim proprietatea (a^n)^m =a^n*m

Exercițiul 8(a,c) pag. 58

Evaluarea
curentă ·         Fiecare elev primește o fișă de lucru
(5-8min)  ( anexă). Elevii rezolvă conform variantei

Strâng toate fișele  pentru a le verifica

Elevii activ răspund

Bilanțul
lecției
Concluzii
(2-3 min)
Tema de Exercițiul 11(a,c) pag. 58 (nivelul II)
acasă Exercițiul 16(a,c) pag. 59 (nivelul III) Elevii îsi notează tema în caiețele.
(2min)
Anexă fișele pentru evaluare
Proiect didactic la matematică

Elaborat: Bîrnaz Nicoleta

Data: 04.12.2018

Clasa: a IX-a “D”

Subiectul/Tema:  Noțiunea de polinom. Forma canonică și valoarea numerică a


polinomului.

Tipul lecției: Mixtă

Competențe Specifice : 1, 2, 4, 5, 9.

Subcompetențe: 2.1; 2.2; 2.4; 2.5.

Obiectivele operaționale: Elevul va fi capabil

O1: Să definească noțiunea de polinom și să recunoască parțile componente.

O2: Să recunoască în diferite contexte forma canonică a unui polinom și polinoamele egale.

O3: Să determine gradul unui polinom și a unui polinom nul.


O4: Să calculeze valoarea numerică a unui polinom.

Metode și procedee:  analiza, conversația euristică, explicația, analogia, exercițiul, cadranului,


diagrama Ween.

Forme de organizare: frontal, individual.

Mijloace didactice: tabla, creta colorată, manualul de matematică.

Materiale didactice: fișă cu un șir de expresii algebrice, fișe pentru evaluare.

Bibliografie:

1.      ACHIRI, I., BRAICOV, A., ȘPUNTENCO, O.Matematica. Manual clasa a 9-a.


Chișinau : Ed. Prut Internaționl,, 2016. 228 p. ISBN 978-9975-54-255-5

Scenariul lecției:
Secvențe Activitatea profesorului Activitatea elevului
Momentul Elevii se salută.
oraganizatori Salut elevii. Spun elevului de serviciu să-
c mi scrie pe o foiță elevii absenți .
(2-3min)
Verificarea Întreb frontal ce tema a fost data pentru
temei de acasă ( ex 11 pag 58 și ex 16 pag. 59)
acasă și 1.      Dacă sunt întrbări la tema pentru acasă,
actualizarea propun unui elev să iasă la tablă și îl ajut
structurilor pe acesta la rezolvarea exercițiului la
anterioare care are întrebări.
(5-7min) 2.      Daca nu sunt întrebari la tema pentru Elevii își notează tema în caiețele.
acasă, rog elevii sa pună caietele cu tema
de acasa la margina bancii .
Oricum verificăm frontal rezultatele
La ex 11 a 
11 b.  -2
Ex 16. 

·         Le prezint rezultatele la fișele de ieri și


discut greșelile majore
        12:4 =8; Calculele elementare.
        Primele operații se fac ridicrea la putere,
înmulțirea, împărțirea și nicidecum
adunarea și scăderea.
        Se adună și se scad doar monoamele
asemenea, în caz contrar ele ramân așa
cum le-am obținut.

Prezint tema nouă: Noțiunea de


polinom. Forma canonică și valoarea Elevii notează tema în caiețele.
numerică a polinomului.
·          
·         Actualizarea cunoștințelor:
(practic actualizăm cunoștințele de la
lecția trecută când analizăm fișele) Este
nevoie să actualizăm însăși noțiunea de
monom. Expresiile algebrice raționale în
care literele sunt factori sau baze
Ce înțelegeți prin noțiunea de monom?
         ale unor puteri cu exponent
Puteți să-mi dați câteva exemple?
         natural se numesc monoame.

Poate vă întrebați ce legătura au


monoamele cu tema noastră, de ce am
actualizat noțiunea de monom, foarte
simplu. Elevii notează definiția în caiet.

Definiție:
Vom numi polinom, o sumă algebrică de
două sau mai multe monoame.
Important:
Prezentarea         Polinoamele pot avea mai multe
optima a nedeterminate.
conținutului         Polinoamele se notează cu literele mari
nou. ale alfabetului latin P, Q, R, S... Posibil
 (20 min) că vă întrebați, cum adică se notează ?

·         Avem două cazuri:


1.      Polinoamele de o singură nedeterminată

Coeficienții 3, 8, 9

Termenul liber 9

Exercițiul 1a (oral)

Elevii fac notițe în caiet.

Elevii vor observa că primul si


ultimul polinom au aceeași formă
canonică.

Grad P(x)= 3

Observație:
Polinoamele ce au aceeași formă
canonică sunt egale.

 “ Cum credeți, cum determinăm gradul


polinomului ?”:
1.      Gradul polinomului se consideră gradul
maxim al monoamelor unui polinim. Se
notează: grad P(x).
·         Pentru polinomul nul gradul nu se
definește.

Exercițiul se rezolvă la tablă de un


elev.

Evaluarea Voi utiliza metoda acvariul.


curentă Am să întreb cine dorește să primescă
(5-8min) 10? 
Pentru acesta din fiecare rând am sa am
nevoie de un pește ( 3 pești ).
Îi invit în fața clasei  cu caiețelul, pentru
Ține de creativitatea elevilor.
a putea să repete materia timp de 2 min.
2- minute colegii de pe rând pregătesc 5
întrebări pe o fișă.
Le prezintă fișa colegilor- pești și ei
răspund.
Noi astazi am învățat ....
Ce numim polinim....
Bilanțul Care este gradul polinomului nul....
lecției Când polinoamele sunt egale.... Elevii activ răspund.
Concluzii Cum se numește termenul ce nu conține
(2-3 min) nedeterminată.....

Tema de Tema de studiat


acasă Ex 2 a pag 65(nivelul I)
(2min) Ex 10 pag. 66 (nivelul II) Elevii îsi notează tema în caiețele.

S-ar putea să vă placă și