Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic la matematic

Grupa: ______________________________________________________ __
Data: __________ __________________________________________ ____
Numrul leciei n modul (conform proiectului didactic de lung durat): 59-60
Durata leciei: 90 de minute
Modulul: Ecuaii. Inecuaii. Sisteme. Totaliti.
Subiectul leciei: Ecuaii, sisteme i totaliti de ecuaii raionale.
Subcompetene curriculare: 3.6, 3.9-3.12
Obiectivele leciei: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1 S defineasc noiunea de ecuaie, sistem, totalitate;
O2 S recunoasc tipurile de ecuaii raionale i metodele de rezolvare a lor;
O3 S recunoasc tipurile de sisteme i totaliti i metodele de rezolvare a lor;
O4 S manifeste interes fa de lecie.
Tipul leciei: Lecie de formare a capacitilor de analiz-sintez a cunotinelor
Tehnologii didactice:
a) forme: frontal, n perechi, individual;
b) metode: conversaia euristic, metoda lucrului cu manualul, metoda exercitiului, metoda
expunerii problematizate;
c) materiale didactice:
1) Manualul Matematica pentru clasa X-a, autori: I. Achiri, V. Garit, A. Potau, N.
Prodan. Chiinu, Editura Prut International, 2007
2) Ghidul de implementare.
Evaluarea: (formativ de tip sumativ, cu aprecieri cu note).

Secvenele
leciei

Organizarea
clasei

4.

Obiectivele

Nr.
ctr.

Timpul

Scenariul leciei
Activitatea
profesorului

Activitatea
elevilor

Evaluarea

Salut elevii. Pe tabl


este scris data i tema n
clasa. Verificarea
pregtirii de lecie.

Salut profesorul. Elevul de


serviciu anun absenii.

Verificarea
temei pentru
acas.

Se verific rezultatele
exerciiilor i coninutul
teoretic.

Rspund la ntrebri.

Vizual se
verific
dac elevii
au
rechizitele
necesare
pentru
lecie.
ntrebri
orale i
n scris

Analiza
sintez materiei
teoretice
studiate
(sistematizarea, clasificarea, generalizarea)

10 O1 Ce fel de ecuaii

Analiza- sinteza
metodelor de
rezolvare
studiate:
a. la nivel
productiv, cu
transferuri n
alte domenii:
b. la nivel
creativ

55 O1

O2
O3
O4

O2
O3
O4

cunoatei?
Cum se rezolv ele?
Se reamintesc toate
tipurile de ecuaii
raionale.
Ce numim system?
Cte tipuri de sisteme
avem?
Ce numim totalitate?
Cum se rezolv o
totalitate?
Exerciiul 1(a,b,c) din A
pag.101 din
(1)

Rspund la ntrebri.

8( x 4) 3 2 x

x 2,9

5 x 2 2 x 3

3
x2
x3

x 6

3x 2 8 x 0

x1 0
x2 2

Exerciiul 3(b) din B


pag.101
(1)
S se compun o ecuaie
de gradul doi ale crei
soluii sunt:
x1 1; x 2 2

2
3

x 1 x 2 0
x2 x 2 0

ntrebri
orale

ntrebri
orale i
exerciii n
scris

Obiectivele

Secvenele
leciei

Timpul

Nr.
ctr.

Activitatea
profesorului

Activitatea
elevilor

Exerciiul 2(a) din B


pag.101
S se rezolve n R i s
se discute dup
parametrul m, m R ,
ecuaia:

m 1 S

mx x 2

m R 1 x

Exerciiul 1(a,b) din A


pag.105
(1)

5
5

;
5 10

x 2 y 3 x 3 y 2 4

Sistem simetric

2;1 , 1;2 , 2;1 , 1;2 ,

1
21

2
xy

5
x2 y2
1 2 2 21
x y
2 xy
4


2
3 2 3 ,3 3 2 3
3

x 1

y2

2
2
x

y
41

S 4,5 , 5,4

Prin substituie

S
2 3 3 ,3 3 2 3 ,
3

x y 1

x 2 y 3 x 3 y 2 12

2
m 1

m 1 S R
m 1 S
2m 3
m 1 x
2 m 1

1 x 2m 2 m 3

2 y
x 3 6
x 3
2
2 y

Evaluarea

5
5
,
;
5
10

5
5

;
5
10

5
5

,
;

10
5

Obiectivele

Secvenele
leciei

Timpul

Nr.
ctr.

Activitatea
profesorului

Activitatea
elevilor

Evaluarea

Problema 3 din A
pag.101
(1)
Un lot de pmnt de
L=52; l=40
form dreptunghiular cu
aria 2080m 2 a fost
mprejmuit cu un gard de
lungimea 184m . S se
afle lungimea i limea
lotului.

5.

Evaluarea

10 O1 Lucrare independent
O2
O3
O4

5 x 2 2 x 8

1
S 3
3

x2 1
1
x2
x
x

S 1

x y 4

xy 3
Problema 2 din A
pag. 101

6.

Tema pentru
acas

7.

Bilanul leciei

Lucrare
independent

S 3,1 , 1,3

(1)

De nvat: Modulul VI,


1, p.1.1.-1.5,
pag.97-101
De rezolvat exerciiile:
1(h),2 din A; 1(b)
Ce am nvat nou astzi
la lecie?

Notez tema pentru acas n


caiete.

ntrebri
orale

Prof.: _____________ Beliu Aliona

Fi de lucru
1) 8( x 4) 3 2 x
8 x 32 3 2 x
10 x 29
x 2,9

2)

5 x 2 2 x 3

3
x2
x3

x 2
x 3

DVA :

x R 2,3

5 x 10 2 x 6

3 0
x2 x3

6 x 36
0
x 2 5x 6
6 x 36 x 6
3) 3 x 2 8 x 0
x 3 x 8 0
x1 0
x2 2

2
3

Exerciiul 3(b) din B pag.101


(1)
S se compun o ecuaie de gradul doi ale crei soluii sunt:
x1 1

x2 2
x 1 x 2 0
x2 x 2 0

Exerciiul 2(a) din B


pag.101
S se resolve n R i s se discute dup parametrul m, m R , ecuaia:
mx x 2
mx x 2

a) x m 1 2
m 1 S
m R 1 x

2
m 1

b) m 2 1 x 2m 2 m 3

1 x m 1 m
2

m 1 m 3
2

x
m 1 m 1
m 1 S R
m 1 S
2m 3
m 1 x
2 m 1
2

Exerciiul 1(a) din A pag.105

(1)

2y
u ; v
x3
u 6v
uv6
u 6v u 6v u 6v
1 1 2 v1 323
u v 2 uv 2vu v6v v62 v 62v 12v
v2 3 32
u1 3 32

v1 323

2 y
x 3 6
a)
x 3 2
2 y

u2 3 32

v2 323

2
x 3 32 x 2
3 32
y 323
3 y 3 323
S
2 323 x 2
x 3 32

y 3 32 y 3 32
3

2
S ,3 ,323
3 32

b)

x y 1

x y 1 x y 1 x y 1 x y 1
2 2 2 2 2 2 y15
yx 41 y 1 y 41 22 yy 0 04 yy 0 02 y 4
2
x 4

y5

x5

y4

S 4,5 , 5,4

Problema 3 din A pag.101


(1)
Un lot de pmnt de form dreptunghiular cu aria 2080m 2 a fost mprejmuit cu un gard de
lungimea 184m . S se afle lungimea i limea lotului.

xy208 xy208 92 y 208 y52



22 yx 184 xy92 92yx x40

S-ar putea să vă placă și