Proiect Didactic
Proiect Didactic
PROIECT DIDACTIC
Data: 24-X-2005
Clasa a X-a B, C, D, F.
COMPETENŢE GENERALE
CG1 Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost
definite.
CG2 Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri
matematice.
CG3 Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a
CG4 Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a
CG6 Modelarea matematică a unor contexte matematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din
diferite domenii.
COMPETENŢE SPECIFICE
CS2 Prelucrarea informaţiilor ilustrate prin graficul unei funcţii în scopul deducerii unor proprietăţi
CS4 Exprimarea în limbaj matematic a unor situaţii concrete şi reprezentarea prin grafice a unor
Stilul vizual de învăţare va fi favorizat de vederea informaţiilor în formă tipărită (fişe de lucru) privirea,
forma cuvintelor, folosirea cuvintelor.
Stilul auditiv de învăţare va fi favorizat de ascultarea altor persoane care redau sau explică informaţiile
STRATEGII DIDACTICE
Principii didactice
Conversaţia euristică
Explicaţia
Exemplificarea
Algoritmizarea
Exerciţiul
Problematizarea
Descoperirea dirijată
Individuală
Pe grupe/echipe
Conţinutul învăţării:
Resurse psihologice:
Capacitatea de învăţare de care dispune clasa: elevii posedă cunoştinţe legate de funcţii
(definiţie, moduri de definire a unei funcţii, analizarea graficului unei funcţii numerice, monotonie,
axă de simetrie, centru de simetrie, semnul unei funcţii, compararea a două funcţii, valori
extreme)
Diagnosticul motivaţiei: elevii prezintă interes pentru lecţie, deoarece li s-a descris câmpul de
aplicabilitate al acesteia.
Motivaţia învăţării: elevilor le este explicat faptul că noţiunile din această unitate de învăţare, au
numeroase aplicaţii practice.
Resurse materiale:
Captarea atenţiei
Actualizarea
Anunţarea competenţelor
Suport noţional
Fie A şi B două mulţimi nevide. Se numeşte funcţie definită pe A cu valori în B o lege, procedeu
sau convenţie prin care fiecărui element x A i se asociază un singur element din B. Elementul x
se numeşte argument sau variabilă independentă; y se numeşte variabilă dependentă. Notaţie: f:
A B, sau A B, sau A B, x y = f(x), unde f(x) este imaginea elementului x din A prin
funcţia f în x.
a) A: domeniul de definiţie.
Graficul unei funcţii numerice se reprezintă geometric printr-o submulţime a planului, numită
reprezentarea geometrică a graficului funcţiei. Reprezentarea grafică a funcţiei f: A R, este o curbă
numită curba reprezentativă a funcţiei f: Cf = . Relaţia y = f(x) se numeşte
ecuaţia curbei reprezentative a funcţiei f. În loc de reprezentarea de reprezentarea geometrică a
graficului unei funcţii, prin abuz de limbaj, vom spune simplu: graficul funcţiei, iar prin scrierea M(x,y)
Gf, vom înţelege M(x,y) Cf, adică y = f(x).
Interpretarea geometrică a definiţiei funcţiei: faptul că unui element x îi corespunde un singur
element y , se traduce în limbaj geometric prin: orice paralelă la Oy, dusă prin x de pe Ox, x , taie
graficul funcţiei într-un singur punct.
Indiferent de modul cum definim o funcţie, trebuie să precizăm cele trei elemente ce o caracterizează:
domeniul de definiţie, codomeniul şi legea de corespondenţă.
a) Funcţiile definite sintetic: corespund acelor funcţii f:A , pentru care se indică fiecărui
element x din A, elementul y din B. Acest lucru se poate realiza prin:
Diagrama carteziană:
1 2 A
O
Diagrama cu săgeţi:
1
a
2
b
A f B
Tabelul de valori:
x 1 2 3
f(x) a b b
Tabloul: f =
b) Funcţiile definite analitic, sunt acele funcţii f:A B, care se definesc cu ajutorul unor
formule sau proprietăţi, corespondenţa f legând între ele, elementul arbitrar x din A de imaginea sa unică
y =f(x) din B . Corespondenţa f poate fi definită prin:
O regulă de calcul.
Mai multe reguli de calcul/formule, după restricţiile care se pun asupra argumentului( funcţii
multiforme).
Pentru un x dat, f(x) se calculează după o singură regulă. Fiecare formulă prin care calculăm f(x), x
, este valabilă pe o anumită submulţime a lui A şi deci , două formule nu pot fi folosite pentru
determinarea imaginii unuia şi acelaşi element.
Corespondenţe care sunt de tip funcţie, obţinute pe cale experimentală, prin studierea unui
fenomen( electrocardiograma, cursul de schimb euro-leu pe o anumită perioadă,etc)
Dacă f:A B este o funcţie numerică, atunci în reperul xOy, mulţimea A este o submulţime de puncte de
pe axa Ox, iar B de pe axa Oy. f(A) = Imf se numeşte imaginea funcţiei f. Dacă A’ A, atunci
f(A’) = se numeşte imaginea mulţimii A’ prin funcţia f. Dacă f:A B, B’ B, atunci mulţimea f-1(B’) = se
numeşte imaginea reciprocă a lui B’ prin f.
Funcţia f:A B,A,B R, este mărginită, dacă există două două numere reale a, b, astfel încât a
, ; altfel spus, f este mărginită, dacă f(A) [a,b], ceea ce geometric înseamnă că,
graficul ei este cuprins între dreptele paralele cu axa Ox, y = a, y = b. Se arată, că funcţia f este
Gf Ox: y = 0; soluţiile ecuaţiei f(x) = 0, dacă există, reprezintă abscisele punctelor în care graficul taie
axa Ox.
Gf Oy: x = 0 A. Dacă 0 A, se calculează f(0) şi punctul ( 0,f(0)) este punctul în care graficul taie axa
Oy.
În limbaj comun , la nivel intuitiv, spunem că, graficul este continuu pe o mulţime A, dacă nu prezintă
„ruperi”, „fragmentări”, în nici un punct, altfel spus, dacă acesta poate fi desenat cu creionul, pe porţiunea
considerată, fără ridicarea creionului de pe foaia de hârtie. Dacă graficul este discontinuu în punctul x0,
spunem că funcţia este discontinuă în x0.
Funcţiile de gradul întâi, doi, constantă sunt funcţii continue. Funcţia , ai
De a stabili dacă o ecuaţie de forma f(x)=0 are cel puţin o soluţie în intervalul (x1, x2).
Să stabilim semnul funcţiei între două zerouri consecutive: x1, x2, x1 < x2. Dacă x0 (x1, x2),
atunci semnul lui f(x0) va fi semnul lui f pe intervalul (x1, x2). Se spune că o funcţie continuă,
păstrează acelaşi semn între două zerouri consecutive. În plus, dacă zerourile sunt simple,
atunci semnele pe orice două intervale consecutive alternează.
Algoritmul pentru stabilirea stabilirea semnului unei funcţii f: R R, şi rezolvarea unei inecuaţii, se
numeşte metoda intervalelor şi are următorii paşi:
A determina semnul unei funcţii numerice, f:A B, înseamnă a determina valorile lui x din A pentru care
f(x)>0 şi valorile lui x din A pentru care f(x)<0.
oricare x I,
avem:
poziţia deasupra sub strict strict taie
graficului
funcţiei faţă sau sau deasupra sub axa
de axa Ox
tangent tangent Ox
Dacă pe mulţimea A, graficul lui f este “deasupra” graficului luig, atunci f(x)>g(x); punctele în caref,g au
aceeaşi valoare, sunt date de abscisele punctelor de intersecţie ale celor două curbe.
Geometric, pentru a rezolva o inecuaţie f(x)>g(x) pe mulţimea A, se urmăreşte pe desen, unde graficul
lui f este situat deasupra graficului lui g şi se proiectează aceste porţiuni pe axa Ox. Reuniunea acestor
mulţimi de puncte de pe axa Ox, repezintă soluţia inecuaţiei f(x)>g(x).
6) Simetrizarea graficului.
Dreapta x = a este axă de simetrie pentru graficul funcţiei f:A B, dacă f(a- ) = f(a+ ),
, pentru care au sens f(a- ), f(a+ ),
Geometric punctele M( a- , f(a- )), N( a+ , f(a+ )) sunt simetrice în raport cu dreapta x=a.
Comentarii. a) Dacă f: A R, este funcţie pară, rezultă că punctele de coordonate (-x, f(-x)),(x, f(x)),
c’) dacă f,g sunt pare/impare, atunci f+g este funcţie pară/impară.
c’’) dacă f,g sunt pare/impare, atunci f.g este funcţie pară.
Funcţia f se numeşte strict monotonă pe I, dacă este strict crescătoare sau strict descrescătoare
pe I.
este descrescătoare.
d) Pentru a studia monotonia funcţiei numerice f:A R, A R şi I A,se pot aplica două
procedee:
Teoremă
Fie f:A R, A R şi I R
Fie f: I R, I R, interval.
Definiţii a) Un punct a I, se numeşte punct de maxim local al lui f, dacă există intervalul (a- , a+ ),
>0, astfel încât f(x) f(a) şi x I (a- , a+ ). Numărul f(a) se numeşte valoarea
maximă locală a lui f. Punctul ( a,f(a)) se numeşte punct de maxim local al graficului
funcţiei.
b) Un punct a I, se numeşte punct de minim local al lui f, dacă există intervalul (b- , b+ ),
>0, astfel încât f(x) f(b) şi x I (b- , b+ ). Numărul f(b) se numeşte valoarea
minimă locală a lui f. Punctul ( b,f(b)) se numeşte punct de minim local al graficului funcţiei.
c) Valorile funcţiei în punctele sale de extrem: maximele sau minimele funcţiei se numesc
Comentarii: Toate aceste, aspecte teoretice referitoare la funcţii, vor fi repetate concomitent cu
rezolvarea problemelor propuse în Fişele de lucru.
Secvenţele Activitatea Activitatea Metode Procedee
didactice evaluare
Captarea Se captează atenţia elevilor Elevii se conversaţia Observaţia
şi pregătesc pentru
atenţiei (2 min.) oră
se verifică prezenţa la ore
Actualizarea Se verifică, individual/frontal, Elevii urmăresc conversaţia Analiza
noţiunile răspunsurilor
cunoştinţelor calitativ/cantitativ, tema prezentate de
pentru acasă, prin sondaj. colegi la tablă,
răspund la
(7 min)
întrebări
Se reactualizează noţiunea
de funcţie.
Anunţarea Profesorul anunţă Elevii analizează conversaţia Observaţia
competenţelor. competenţele vizate şi fişele de lucru
Prezentarea de distribuie fişele de lucru,
material pentru formând grupe de elevi.
fixarea noţiunilor
(3 min)
Asigurarea Dirijarea învăţării: Răspund la Explicaţia, Observarea
transferului întrebările sistematică a
Se discută modul de profesorului. conversaţia elevilor,
Obţinerea de rezolvare a fiecărei euristică, aprecierea
performanţe probleme de pe fişă Rezolvă exerciţiul, răspunsurilor
probleme şi problematizarea, primite.
(35 min) Se reactualizează comunică învăţarea prin
noţiunile teoretice, rezultatele descoperire,
întâlnite în clasa a IX-
a şi prezentate mai studiul de caz.
sus.
Se rezolvă la tablă
exerciţiile propuse
Se notează
răspunsurile primite
Asigurarea feed- Tema pentru acasă: Notează tema Activitate Notarea
bak-ului, tema independentă răspunsurilor
pentru acasă. De rezolvat
problemele de pe
(3 min.) fişele de lucru.
Din manual,
pag.202,203,204 ex.
1,2,3,4,5,8,9,10,
11,15,18,21,22,25,27,30.
IV Evaluarea rezultatelor şi stabilirea concluziilor.
Momentele de evaluare facilitează munca profesorului, în realizarea unui feed – back continuu,
permanent, corectiv.
OBIECTIVE DERIVATE
Concluzii
Funcţii – recapitulare
a a a
1 b b 1 b
c 1 c c
2
2
3 2 3
3
A B A B
A B
f g h
b) Gf = , A = B = ;c) Gf = , A = B = ;
4 9 Funcţia ? -4 2 Funcţia ?
maşină: ; maşină:
25 64 b) 0 -2
f(x)=x2
f(x)=
5) Se consideră funcţia f:R R, f(x) = ; să se calculeze: f(-2),f(-1),f(o),f(
),f(1),f(2).
6) Stabiliţi care din următoarele funcţii (f,g) sunt egale: a) f,g:R R, f(x) = 3x+1, g(x) = 3(x+1).
b) f:R , f(x) = -2;c) f:[-3,5] , f(x) = -2; d) f:[-5,-1] [2,6] , f(x) = -2.
10) Arătaţi că graficul funcţiei: a) f:R , f(x)= are ca axă de simetrie dreapta x = 2;
x -3 0 1 2 1)
f(x) 9 6 0 -5
x -9 -6 0 1 8 2)
f(x) -3 -3 0 5 5
prof. Mătrescu Maria.
(Funcţii- aplicaţii)
1 2
2 4
6
3
b) Determinaţi Gf.
2) Se consideră funcţiile f,g: R R, f(x) = x2- 9, g(x) = -x2 + 9. Trasaţi graficele acestor funcţii în
acelaşi reper cartezian şi rezolvaţi grafic inecuaţiile: a) f(x) > g(x); b) f(x) < g(x).
a)
x -5 -3 -2 0 1 3 A1’ =
f (x) 0 1 -1 0 -1 1
A ’2 = .
a) b) f: [ -2,3] R, f(x) = 2x
x -3 -1 1 2
f(x) 1 0 1 0
c) f:[-2,3] R, f(x) =
a) B’1 = ; B’2 = .
x -1 1 5 9
f(x) -3 0 -3 0
b)
x -5 0 3 6 8 11 B’1 = ; B’2 = .
f(x) 1 1 1 0 2 3
c) f: R R, f(x) = x2 – 4x, B’1 = ; B’2 =
a)
x -10 -3 1 15 20
f(x) 6 0 -4 8 5
b) f: R, f(x) = -3x+1.
b) f(x) = .
8) Utilizând graficul funcţiei, stabiliţi care din funcţiile, următoare, f: R R sunt continue: