Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data:

Profesor: Bitir Carmina - Ionela

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială „George C. Dragu„ Coroiești

Clasa: a VIII-a

Disciplina: Matematică (Algebră)

Unitatea de învăţare: Funcții

Titlul lecţiei: Aplicații – Funcții

Tipul lecţiei: Recapitulare, sistematizare și evaluare

COMPETENŢE GENERALE
 Identificarea unor date și relații matematice și corelarea lor în fucție de contextul în care au fost definite.

 Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structual, contextual cuprinse în enuțuri matematice.

COMPETENŢE SPECIFICE
 Recunoaşterea unor corespondenţe care sunt funcţii

 Reprezentarea în diverse moduri a unor corespondenţe şi/sau a unor funcţii în scopul caracterizării acestora

 Exprimarea prin reprezentări grafice a unor noţiuni de geometrie plană

 Utilizarea valorilor unor funcţii în rezolvarea unor ecuaţii şi a unor inecuaţii


OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1 – Să identifice funcții liniare


O2 -  Să determine sume sau produse care se calculeaza cu ajutorul functiilor;
O3 – Să reprezinte grafic funcția liniară
O4 – Să cunoască algoritmul de reprezentare grafica a unei functii numerice
O5 – Să determine funcția liniară când se cunosc coordonatele a două puncte ce aparțin graficului funcției

STRATEGII DIDACTICE
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lucrul individual , demonstrația.
 Modul de organizare al clasei: frontal, individual.
 Procedee de evaluare: analiza răspunsurilor primite; analiza şi compararea rezultatelor elevilor; aprecierea corectitudinii
rezolvării aplicaţiilor (verbală / notarea activităţii elevilor).
 Resurse:
 Materiale didactice: tabla, creta, fişa de lucru, catalogul, trusa geometrică.
 Temporale: 50 min
 Locul: sala de clasă.
 Bibliografie:
1. Programa şcolară și planificarea
2. Mihaela Singer, Cristian Voica- „ Matematică clasa a VIII - a”, Editura Sigma, București;
3. Gina Caba, Corneliu Savu, Emil Teodorescu- „ Matematică clasa a VIII - a ”, Editura Teora, București ;
4. Gheorghe Iurea; Dorel Luchian; Gabriel Popa; Adrian Zanoschi „ Matematică: manual pentru clasa a VIII – a”, Editura
Paralela 45, București.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

N Etapele Ob. Ti Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Evaluare


r. Lecţiei operati mp procedee
cr onale
t
1 2 3 4 5 6 7 8
1 Momentul Salută elevii la intrarea în sala de Salută;
organizatoric clasă;
Notează absenţele şi organizează Se pregătesc pentru
3' managementul clasei pentru începerea începerea activităţii
activităţii didactice care urmează să se didactice;
desfăşoare;
Comunică
rezultatele/problemele
întâmpinate în rezolvarea
temei.
Verifică frontal tema, calitativ şi
Conversaţia
cantitativ (prin sondaj) şi noţiunile Un elev iese la tablă şi
predate anterior şi rezolvă eventualele rezolvă exerciţiul sub Expunerea
Verificarea neclarităţi/nelămuriri întâlnite. îndrumarea profesorului
2 cunoştintelor 5' Explicaţia Aprecieri
anterioare Prezintă la control verbale
Problemati-
caietele de teme; zarea
Solicită elevilor să enunțe definiția
unei funcții de tipul f:RR, Corectează acolo unde
f(x)=ax+b. este cazul.

Solicită elevilor să precizeze care sunt


componentele unei funcții.
Răspund pe rând la
Solicită elevilor să precizeze cum se întrebările adresate de Aprecieri
reprezintă grafic o funcție f:RR, către profesor. verbale
f(x)=ax+b.

Scrie titlul lecţiei pe tablă şi


3 Anunţarea informează elevii că urmează să
titlului lectiei 2' recapituleze şi să consolideze noţiunile
şi a Notează în caiet titlul
obiectivelor studiate în capitolul « Funcții ».
lecţiei. 

O1

O2 Propune elevilor să rezolve exercițiile


4 Dirijarea 35' din Anexa 1.
învățării
Primesc fișele de lucru și
O3
se pregătesc pentru a ieși
O4 la tablă.

O5
Orală

Frontală

Verifică dacă au rămas nelămuriri / Aprecieri


verbale
5 Concluzii și neclarităţi, respectiv în ceea ce priveşte
enunțarea 5' rezolvarea temei pentru acasă.
Întreabă eventualele
temei pentru Vor primi ca temă exerciţiile rămase
dificultăţi și notează pe
acasă neefectuate de pe fișa de lucru.
caiete tema.

Anexa 1
FIȘĂ DE LUCRU

1. Reprezentaţi grafic funcţiile: a) f: {1, 2, 3, 4}  R, f(x) = 3x – 4.


b) f: R  R, f(x) = 2x + 1.
2. Fie funcția f: RR ,f(x)=ax+b sunt numere reale.
a) Calculați valorile numerelor a si b știind că f(2)=6 si f(3)=8.
b) Pentru a=2 si b=2 reprezentați grafic funcția într-un sistem de axe xOy.

3. Fie funcţia f : R  R , f  x   x  1 .

a) Determinați punctele de intersecţie ale graficului cu axele;


b) Reprezentați grafic funcţia;
c) Determinați a astfel încât M(a-2, 3) să fie pe graficul funcţiei.

4. Fie funcţia f:RR, f(x)=5x-2.


a) Reprezentaţi grafic funcţia într-un sistem de axe xOy.
b) Rezolvaţi în R ecuaţia f(a)+f(a+1)=f(a-2).

5. Fie funcţia f:RR, f(x)=ax+b

a) Determinaţi a,bR ştiind că graficul funcţiei trece prin punctele A(1, -2) şi B(3, 6).

b) Pentru a=4 şi b= -6 determinaţi funcţia g:RR, g(x)=f(-x+2).

6. Fie funcţia f:RR, f(x)=(3m+2)x-4m, mR.


a) Determinaţi numărul real m astfel încât punctul A(2, -4) să aparţină graficului funcţiei.
b) Pentru m= -4, determinaţi coordonatele punctului B de pe graficul funcţiei f, ce are abscisa cu 6 mai mare decât ordonata.

7. Fie funcţia f: RR , f(x)=2(a+1)x+a-5 , a fiind un număr real oarecare.


a) Determinaţi a ştiind că punctul M(-3 , -16) Gf.
Pentru a=1 se cere:
b) Determinaţi coordonatele punctelor de intersecţie ale Gf cu axele Ox şi Oy.
c) Reprezentaţi geometric graficul funcţiei.
8. Se consideră funcția f: RR, f(x)= ax+b, unde a și b sunt numere reale.
a) Demonstrați că are loc egalitatea f(5)+f(9)=2f(7).
b) Determinați funcția f , știind că punctele A(0;√2) și B(√3;4√2) aparțin reprezentării grafice a funcției f.

S-ar putea să vă placă și