Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Profesor: Balica Cristian


Disciplina de învățământ: Matematica
Grupa: 24-С
Data: 07.12.2023
Durata lecției: 90 min
Numărul orei în modul: 20/34
Capitolul: Funcții derivabile. Aplicații ale derivatelor
Subiectul lecției: Proprietățile funcțiilor derivabile: teoremele Fermat, Rolle, Lagrange.
Unități de competență:
3.1. Identificarea în diverse contexte a funcțiilor derivabile și/sau a funcțiilor care nu sunt derivabile
într-un punct.
3.2. Aplicarea algoritmilor specifici calculului diferențial în rezolvarea unor probleme și cercetarea
unor procese reale și/sau modelate.
3.3. Studierea unor funcții din punct de vedere cantitativ și calitativ utilizând algoritmul de studiu al
funcției.
3.4. Explorarea unor proprietăți cu caracter local și/sau global ale unor funcții referitoare la
derivabilitate în rezolvarea unor probleme de optimizare din diverse domenii.
3.5. Utilizarea metodelor referitoare la aplicațiile derivatei ca metode calitativ noi de studiere a
funcției, de rezolvare a problemelor teoretice și/sau practice.
Obiectivele lecției:
La finele lecției elevii vor fi capabili:
O1. Să calculeze derivata unei funcţii într-un punct;
O2. Să stabilească ecuaţia tangentei într-un punct la graficul unei funcţii.
O3. Să stabilească derivabilitatea unei functii într-un punct cu ajutorul derivatelor laterale;
O4. Să deduca derivatele funcţiilor elementare studiate;
O5. Să aplice derivatele funcţiilor elementare studiate in rezolvarea problemelor;abordarea unor
situații cotidiene și pentru rezolvarea unor probleme interdisciplinare.
Tipul lecției: Lecţia de formare a capacităţilor de înţelegere a cunoştinţelor
Tehnologii didactice:
1) Forme :
- frontală; - individuală:
2) Metode : - conversația; - metoda exercițiului; - argumentarea; - algoritmizarea.
Mijloace de învățământ: - I.Achiri, V.Neagu, V.Ciobanu, P. Efros,V.Garit, N.Prodan, D.Taragan,
A.Topală . Matematică. Manual pentru clasa XI. Ed.Prut Internațional.
Chișinău, 2020;
- Fișe.
Evalurea: formativă, evaluare orală și în scris, reciprocă; produse – răspunsuri orale și
în scris, probleme rezolvate, algoritmi aplicați, poster, argumentări (aprecieri cu note).

Nr. Secvențele lecșiei Tim- Obiecti Activitatea profesorului Activitatea elevului Evalua-
pul -vele rea
1 Moment 5 min Salutarea. Verificarea Salută profesorul Vizual
organizatoric pregătirii elevilor de lecție
2 Verifica rea temei 10 - Care a fost tema pentru Dacă este cazul,
pentru acasă min acasă? elevii formulează
- Ce întrebări sunt la tema întrebări.
pentru acasă?
3 Reactualizarea 20 O1 Profesorul anunţă titlul Elevii notează titlul Răspuns
cunoştinţelor şi a min O2 lecţiei: „Proprietățile lecţiei pe caiete uri orale
capacităţilor. O3 funcțiilor derivabile: și în
O4 teoremele Fermat, Rolle, scris
O5 Lagrange.”şi obiectivele ei
Profesorul explică tema și
explică noțiunele noi și
prezintă exemple de ex.

4 Consolidarea 20 O1 Profesorul scoate la tablă Elevii rezolvă Problem


materiei și min O2 câte un elev pentru a exerciţiul propus de e
formarea O3 rezolva exerciţiile din fişa profesor şi discută rezolvat
capacităților O4 de lucru. soluţia. e.
O5 Profesorul dă explicaţii şi
argumente în funcţie de
problema propusă spre
rezolvare.
5 Evaluarea 20 O1 Profesorul împarte fişele Elevii rezolvă Lucrare
min O2 de lucru elevilor. individual indepen
O3 Face aprecieri, notează si dentă
O4 menţionează elevii scri-să.
O5 (nominal) care au
participat activ la
desfăşurarea lecţiei.
Anexa 1
6 Bilanțul lecției 10 O1 - Ce am realizat astăzi la Elevii răspund oral. Răspuns
min O2 lecției? - Care este uri orale
O3 algoritmul de rezolvare?
O4
O5
7 Tema pentru 5 min O1 Ex. 3, 7 pg 142 Notează
acasă O2 Modulul 4 tema 6
O3
O4
O5

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și