Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Profesor: Balica Cristian


Disciplina de învățământ: Matematica
Grupa: 35-T, 34-S
Data:
Durata lecției: 60 min
Capitolul: Primitiva. Integrala nedefinită.
Subiectul lecției: Noțiunea de primitive.
Unități de competență:

1.1. Recunoaşterea şi aplicarea primitivei unei funcţii în diverse contexte.


1.2. Calcularea integralelor nedefinite aplicînd proprietăţile şi tabelul de integrale nedefinite, metodele de
integrare (integrarea prin părţi, schimbarea de variabilă).
1.3. Determinarea primitivei unei funcţii sau a funcţiei, primitiva căreia este dată în baza unor condiţii indicate.
1.4. Folosirea terminologiei şi notaţiilor specifice primitivei, integralei nedefinite în diverse contexte.
1.5. Analiza rezolvării unor probleme referitoare la primitive, integrale definite din punctul de vedere al
corectitudinii, al simplităţii, al clarităţii şi al semnificaţiei rezultatelor.

Obiectivelelecției:

La finele lecției elevii vor fi capabili:


O1: să identifice primitiva unei funcţii şi/sau integrala
nedefinite;
O2: să calculeze integralele nedefinite aplicînd proprietăţile şi tabelul de
integrale nedefinite, metodele de integrare.
O3: Să analizeze rezolvărea unei probleme, situaţii-problemă de determinare a primitivei sau calculul integralei
nedefinite în contextul corectitudinii, al simplităţii, al clarităţii şi al semnificaţiei rezultatelor.
O4: să aplice proprietățile integralei nedefinite.
Tipul lecției: Lecție de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor.
Tehnologii didactice:
1) Forme :
- frontală; - individuală:
2) Metode : - conversația; - metoda exercițiului; - argumentarea; - algoritmizarea.
Mijloace de învățământ: - I.Achiri, V.Neagu, V.Ciobanu, P. Efros,V.Garit, N.Prodan, D.Taragan,
A.Topală . Matematică. Manual pentru clasa X-XII. Ed.Prut Internațional.
Chișinău, 2014;
- Fișe.
Evalurea: formativă, evaluare orală și în scris, reciprocă; produse – răspunsuri orale și
în scris, probleme rezolvate, algoritmi aplicați, poster, argumentări (aprecieri cu note).
Nr. Secvențel Tim Obiecti Activitatea profesorului Activitatea elevului Evalua-
e lecșiei -pul -vele rea
1 Moment 1 Salutarea. Verificarea Salută profesorul Vizual
organizato min pregătirii elevilor de
ric lecție
2 Verifica 4 - Care a fost tema pentru Dacă este cazul, elevii
rea temei min acasă? formulează întrebări.
pentru - Ce întrebări sunt la
acasă tema pentru acasă?
3 Predarea- 20 O1 Profesorul anunţă titlul Elevii notează titlul Răspuns
învăţarea min O2 lecţiei: „Integrala lecţiei pe caiete uri orale
materiei O3 nedefinită” și în
noi. O4 şi obiectivele ei scris

Profesorul explică tema


și explică noțiunele noi și
prezintă exemple de ex.

4 Consolidar 15 O1 Profesorul împarte fişele Elevii rezolvă Problem


ea materiei min O2 de lucru elevilor. exerciţiul propus de e
și O3 Profesorul scoate la tablă profesor şi discută rezolvat
formarea O4 câte un elev pentru a soluţia. e.
capacitățil O5 rezolva exerciţiile din
or fişa de lucru.
Profesorul dă explicaţii şi
argumente în funcţie de
problema propusă spre
rezolvare.
5 Evaluarea 12 O1 Profesorul face aprecieri, Elevii rezolvă Lucrare
min O2 notează si menţionează individual indepen
O3 elevii (nominal) care au dentă
O4 participat activ la scri-să.
desfăşurarea lecţiei.
6 Bilanțul 5 O1 - Ce am realizat astăzi la Elevii răspund oral. Răspuns
lecției min O2 lecției? - Din ce domenii uri orale
O3 am rezolvat probleme,
O4 utilizând progresiile? -
Care este algoritmul de
rezolvare a unei
probleme?
7 Tema 3 O1 Ex. 2, 5 pg 9 Notează
pentru min O2
acasă O3
O4

S-ar putea să vă placă și