Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Limba şi literatura română


Propunătoare:
Data: Unitatea de învățământ:
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învăţare: Părți de vorbire
Subiectul: Părți de vorbire: substantiv, verb, adjectiv, pronume.
Tipul lecţiei: recapitulare
Scopuri: Recapitularea părților de vorbire învățate;
Dezvoltarea capacității de exprimare corectă prin utilizarea părților de vorbire în exerciții variate.
Obiectivele operaţionale – pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 să completeze REBUSUL pe baza cunoștințelor legate de părțile de vorbire.
O2 să utilizeze corect substantivele comune și proprii în cadrul exercițiilor propuse.
O3 să folosească timpul verbal corespunzător în cadrul exercițiilor propuse.
O4 să asocieze adjectivele cu substantivele corespunzătoare în cadrul exercițiilor propuse.
O5 să folosească pronumele personale potrivite contextelor din exercițiile propuse.
O6 să formuleze minimum o propoziție care să conțină cele patru părți de vorbire studiate (verb, substantiv, pronume, adjectiv).
Metode, procedee, tehnici: Conversația, exercițiul, explicația.
Mijloace de învăţământ: fișe de lucru, planșe cu rebusul.
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual.
Resurse:
temporale: 50 min
umane: colectivul clasei, învățătorul
Desfășurarea lecției
Nr. Etapele/ Ob. Strategia didactică
crt. secvențele lecției Op. Metode, Mijloace de Forme de
Conținutul instructiv-educativ procedee, învățământ organizare a Evaluare
tehnici activității
1. Moment Se vor asigura condițiile optime de desfășurare a
organizatoric
lecției: elevii vor pregăti caietele, instrumentele de
scris și vor adopta o poziție corectă în bănci.
2. Verificarea temei Voi verifica tema pe care elevii au avut-o de Conversația Caietele cu Frontal Evaluez
pentru acasă tema pentru corectitudinea cu
pregătit pentru astăzi. Selectiv, voi nominaliza 2-3
acasă care elevii au
elevi să citească tema, în timp ce restul colegilor rezolvat tema
pentru acasă
verifică dacă au rezolvat corect.

3. Captarea atenției Voi lipi pe tablă o planșă cu un rebus pe care elevii Conversația Planșă cu Frontal Evaluez capacitatea
O1 îl vor rezolva. (Anexa 1) Rebus, fișe cu Individual copiilor de a
rebus rezolva rebusul
4. Anunțarea temei Așadar, după cum v-ați dat seama rezolvând Conversația Frontal
și a obiectivelor
rebusul, astăzi vom recapitula părțile de vorbire.
Vom face exerciții prin care să ni le reamintim și
să fixăm mai bine informațiile.

5. Recapitularea O2 Le voi împărți copiilor fișe de lucru, pe care o vom Conversația Fișe de lucru Frontal Evaluez
conținuturilor O3 Exercițiul
rezolva la tablă. (Anexa 2) Individual cunoștințele
abordate anterior O4 Explicația
O5 Le explic copiilor fișa de lucru elevilor legate de
Câte un copil va citi enunțul de pe fișă și va veni părțile de vorbire și
să scrie rezolvarea la tablă, în timp ce restul capacitatea de a
colegilor vor completa pe fișă. rezolva corect
exercițiile
6. Obținerea O2 Se rezolvă fișa de lucru de către elevi. Elevii vor Exercițiul Fișă de lucru Individual Capacitatea
performanței O3 rezolva individual exercițiile și le vom corecta la (Anexa 3)
copiilor de a
O4 sfârșitul orei.
O5 rezolva corect
exercițiile de pe
fișa de lucru
7. Asigurarea O6 Voi adresa întrebări: Conversația Frontal Capacitatea elevilor
retenției și a de a răspunde în
 Ce părți de vorbire am repetat noi astăzi?
transferului propoziție, corect
 Cine îmi poate spune o propoziție în care din punct de vedere
gramatical la
se află toate cele 4 părți de vorbire? întrebările adresate.

8. Încheierea Voi face aprecieri colective cu privire la activitatea Conversația Frontal


activității
elevilor la lecție și voi da tema pentru acasă.
Anexa 1 1

2
1393
14 6
11
4 10.

12

1. Pronumele dumneata, dumneavostră, dumneaei, dumnealui, dumnealor sunt pronume


personale de ................................. .
2. Înlocuiește cuvântul subliniat cu pronumele personal de politețe potrivit: Tu ești cea mai
bună!
3. Verbul are ............... timpuri.
4. Noi ........................ (a învăța) bine.
5. Substantivul poate fi comun sau................. .
6. Opusul substantivului „minciună”.
7. Verbul “a fi” la persoana I, plural.
8. Partea de vorbire care exprimă însușiri ale ființelor, lucrurilor, fenomenelor etc.
9. Bluza fetei era.............. (roșu).
10. Ține locul unui substantiv.
11. Verbul de la care provine substantivul zâmbetul este a ........................ .
12. Pluralul substantivului chibrit este ....................................... .
13. Substantivul castel are genul .......................... .
14. Înlocuiește cu pronumele potrivit cuvintele subliniate: Ana și Ioana sunt cele mai bune
prietene.
Anexa 2
Fișă de lucru
1. Care dintre cuvintele următoare nu este substantiv?
a). Vânătorul b). Vânătoare c). Vânează d). Vânatul
2. Compune enunțuri în care să existe:
a). trei substantive proprii, nume de copii;
......................................................................................................................................................
b). două substantive proprii, nume de țări;
......................................................................................................................................................
c). două substantive proprii, nume de județe;
......................................................................................................................................................
d). un substantiv comun și un substantiv propriu.
......................................................................................................................................................
3. Subliniază substantivul de genul masculin din propoziția: Zmeoaica are un ochi mare.
Scrie două propoziții în care acest substantiv să fie:
 substantiv comun, genul masculin, numărul plural;
......................................................................................................................................................
 substantiv comun, genul neutru, numărul plural.
......................................................................................................................................................
4. Transformă substantivele în adjective:
frică – răcoare – căldură –
atenție – stâncă – minciună –
dușman – acreală – umbră –
sticlă – pământ – înălțime –

5. Schimbă la numărul plural adjectivele, când preced substantivul:


a). bluză – albastră, argintie, cenușie, roșie.
............................................................................................................... – bluze.
b). apă – dulce, răcoritoare, unduitoare.
.............................................................................................................. – ape.
6. Completează enunțurile cu pronumele personal indicat.
 Am ascultat cu atenție explicațiile ............ . (pronume personal, persoana a III-a, nr.
plural)
 Vin și ......... cât de curând. (pronume personal, persoana a III-a, nr. plural, genul
feminin)
 ............ nu am supărat niciodată pe nimeni. (pronume personal, persoana I, nr.
singular)
 Vine imediat la ........... . (pronume personal, persoana a II-a, nr. plural)
 ........... am rezolvat corect problema. (pronume personal, persoana I, nr. plural)
7. Alcătuiește câte un enunț cu fiecare dintre pronumele: îmi, nouă, mie, ție, lor, lui, toate
fiind primul cuvânt din enunț.
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
8. Alcătuiește propoziții, respectând următoarele cerințe:
a). verbul să arate acțiunea unei ființe:
......................................................................................................................................................
b). verbul să arate dorința unei persoane:
......................................................................................................................................................
c). verbul să arate existența unui obiect:
......................................................................................................................................................
d). verbul să arate starea unui lucru:
.....................................................................................................................................................
e). verbul să arate posibilitatea de a face o acțiune:
.....................................................................................................................................................
9. Alcătuiește câte două enunțuri în care cuvintele cer și sare să fie, pe rând:
cer
substantiv - ..................................................................................................................................
verb
- ............................................................................................................................................
sare substantiv - ..................................................................................................................................
verb
- ............................................................................................................................................

10. Gigel scrie o scrisoare bunicuței. Aceasta, pe bună dreptate, nu înțelege nimic. Încercați
voi să o ajutați pe bunicuță, rescriind scrisoarea expediată de Gigel.

Dragă bunică,
Îți scriu prima mea scrisoare. Este tare bucuros. Ți-ai scris tema la matematică și acum
abia așteptați să veniți Ion, vărul meu, îl știu matale, pe la mine. Veți merge amândoi la film.
Bunicul ce faceți? Sunt sănătos? Dar Azorică, câinele meu, au mai crescut? Abia așteptați să
vii pe la matale.
Te sărut, Gigel
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
Anexa 3
Nume și prenume: Data:
Fișă de lucru

3.Treceti substantivele la numarul plural:

om-……….., copil-………, floare-…………., drum-…………, carte-…………., muzeu-…...

2. Ce exemplificare conține doar verbe?


a) culoare, colorează, stă, ascultarea, ia;
b) pune, ridică, vor privi, este, privirea;
c) râde, au descoperit, vor reconstrui, suntem, dă;
d) sfârâie, alergarea, va dezvălui, cercetează, au cerut.

4. Scrie între paranteze pronumele de politețe adecvate.


- Despre ele (_____________________) am numai cuvinte de laudă.
- Și astăzi el (_____________________) ne va citi o poveste.
- De Anul Nou a venit la noi chiar ea (_____________________).
- Tu (__________________________) ai (ați) vorbit și despre comportamentul Alinei?
- Cărțile ei (____________________________) sunt așezate pe raft.

5. Specifică ce fel de substantive sunt urmatoarele cuvinte :


 caiet – …………………………..
 Alina – …………………………...
 birou – …………………………...
 Vaslui – …………………………..
 România - ………………………..
 vulpe- …………………………….
 fulgi - ……………………………

6. Precizează pentru fiecare substantiv mai multe însuşiri :


 oraş …………………………......
 cozonac ………………………….....
 brad ..............................................
 ren ..........................................

7. Alcătuieşte două enunţuri în care cuvântul mine să fie, pe rând, substantiv şi pronume.

___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

1. Continuă dialogul dintre Ionică și mamă. Folosește cât mai multe pronume, substantive și
adjective. În dialog vei utiliza un verb la timpul prezent, un verb la timpul trecut și un verb la
timpul viitor.

Ionică:..........................................................................................................................................
mama:..........................................................................................................................................
Ionică:..........................................................................................................................................
mama:..........................................................................................................................................
Ionică:..........................................................................................................................................
mama:..........................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și