Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 20.11.2020
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr. 1 Nicolae Bălcescu
CLASA: a III-a
PROPUNĂTOR: Dima Florentina
DISCIPLINA: Educaţie civică
UNITATEA DE ȊNVĂŢARE: Trăsături morale ale persoanei
SUBIECTUL LECȚIEI: Sinceritatea şi minciuna

TIPUL LECȚIEI: însuşire de noi cunoştințe


SCOPUL LECȚIEI: Formarea unui comportament civilizat care să integreze
valori morale şi civice în relaţiile cu ceilalţi, dar şi în raporturile cu societatea şi
cu instituţiile acesteia;

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2. Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei

1.3. Explorarea grupurilor mici și a regulilor grupului

2.2. Manifestarea unor atitudini pozitive în raport cu lucrurile, cu plantele și


animalele

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
a) cognitive:

O1. să definească termenii noi (sinceritate şi minciună) găsind sinonime


potrivite;

O2. să identifice soluţii bune pentru situaţii date în care se manifestă


sinceritate sau minciună;

O3. Să-şi exprime un punct de vedere personal cu privire la


comportamentele identificate;

O4. să ordoneze cuvinte pentru a alcătui proverbe cunoscute.


b) motrice:
O1. să folosească în mod corespunzător instrumentele de lucru;
O2. să păstreze poziţia corectă a corpului în timpul scrierii;

c) afective:
O1.să participe cu plăcere la activităţile organizate;
O2. să manifeste spirit de echipă, iniţiativă şi colaborare.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1.Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația, conversația
euristică .
2.Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală,

3. Resurse materiale: 3. Resurse materiale: dispozitiv digital elev-


profesor, platforma online Meet, Google Classroom, manual digital, fișe de
lucru online, youtube.

4. Resurse temporale: 30 minute

5. Resurse umane: 15 elevi

6. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a


comportamentului elevilor, aprecieri verbale,

BIBLIOGRAFIE:

- Ghidul cadrului didactic, Clasa a III-a , ed Ars Libri, 2015


- Olga Piriiala , Educaţie civică, Manual pentru clasa a III-a, Editura
„Aramis”;

Linkuri utilizate:

https://www.youtube.com/watch?v=9mIlm9gXKqI

https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IIIa/Educatie
%20Civica/Aramis1/Partea%20I/manual.html

https://wordwall.net/ro/resource/6971486/sinceritate-si-minciuna
Strategia didactică
Conținutul instructiv-educativ Metode și Resurse Forme de
Etapele lecției Evaluare
procedee materiale organizare
Conectarea elevilor și a profesorului pe platforma observarea
Meet. Se trimite elevilor ghidul pentru utilizarea Meet cu Dispozitiv sistematică
3 pași de respectat: e necesare a comporta-
Moment
pentru mentului
organizatoric 1. Asigurați-vă că sunteți pe modul „mut” atunci când activitate
nu vorbiți. conversația conectarea
frontală
la
1’ 2. Fiți voi înșivă și respectați-i pe ceilalți. platforma
3.Puneți întrebări folosind chat-ul. Meet

Reactualizarea Se face prin verificarea modului în care a fost


caietele de activitate verificarea
cunoştinṭelor efectuată tema pentru acasă. (ex. 2 pag. 23) – Respectul şi conversația
lipsa de respect. temă individuală temei
1’

Se realizeaza prin audierea unei melodii – “ Nu spun


Captarea conversaṭia
minciuni! “ dispozitiv activitate observarea
atenției explicatia
digital frontală sistematică
3’ https://www.youtube.com/watch?v=9mIlm9gXKqI

Anunțarea Se anunţă titlul lecţiei – Sinceritatea şi minciuna. Se conversația Tabla


subiectului și a enumeră obiectivele pe înţelesul elevilor. Elevii scriu titlul euristică online activitate observarea
obiectivelor pe caiete. explicația caiete frontală sistematică
urmărite 1’
Dirijarea Se realizează prin vizionarea unui fragment din explicația manual activitate observarea
învățării “Pinocchio” de Carlo Collodi. caietele frontală sistematică
elevilor a comporta-
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20III-
15’ mentului
a/Educatie%20Civica/Aramis1/Partea%20I/manual.html conversație
euristică
Se poarta o conversaṭie despre comportamentul lui aprecieri
Pinocchio, precizând care au fost valorile morale încălcate. verbale

 Care erau cele două personaje?


 Ce s-a întâmplat cu Pinocchio in timpul discutiei cu
Zâna?
 De ce i-a crescut nasul?
 De ce credeṭi ca minṭea?
Se explică termenii : Sinceritate, minciună
Sinceritate= însuşirea de a exprima întocmai ceea ce
gândeşti, de a acṭiona fără gânduri ascunse, fără
prefacatorie sau viclenie; calitate.
Minciună= neadevăr, modificarea intenṭionată a
adevărului având ca scop, de obicei, înşelarea cuiva.
Se cere elevilor să alcătuiască enunṭuri cu aceste
cuvinte. Se notează în caiete.

Joc didactic : Detectorul de minciuni

“Scrie două propoziṭii despre tine. Una dintre ele


trebuie să fie o minciună convingătoare.”

Elevii au la dispoziṭie cinci minute să scrie aceste


propoziṭii. Le vor citi iar colegii vor detecta propoziṭia falsă

Fixarea și explicația fişe de


activitate observarea
sistematizarea Se prezintă situaṭii problemă. Se cere elevilor să aleagă lucru sistematică
frontală
conținuturilor varianta pe care o consideră corectă. Anexa 1 a comporta-
3’ exercițiul mentului

Activitate individuală
Sarcina de lucru: Ordoneaza cuvintele in propoziṭii: Dispozitiv observarea
Obținerea Minciuna are picioare scurte. activitate
explicația digital sistematică
performanței individuală
Sinceritatea este oglinda prieteniei. exercițiul a comporta-
5’
mentului
https://wordwall.net/ro/resource/6971486/sinceritate-si-
minciuna
Se anunţă tema postată pe platforma Google Classroom:
Joc de rol, pag. 25 – Imaginati-vă o întâlnire între
Încheierea Sinceritate şi Minciună. Ce şi-ar putea spune? explicația
activităţii activitate
aprecieri
Învățătoarea face aprecieri generale și individuale asupra conversația frontală
1’ verbale
participării elevilor la lecție și asupra comportamentului lor
pe parcursul orei.
Anexa 1

Încercuieşte varianta pe care o consideri


corectă.
Nu ţi-ai scris tema.
a. Îi spui doamnei învăţătoare că ţi-ai uitat
caietul acasă.
b.Îi spui la începutul orei că nu ţi-ai scris.
c. Nu spui nimic. Speri că nu vei fi descoperit.

Încercuieşte varianta pe care o consideri


corectă.
Un coleg îl bate straşnic pe un altul.
a. Intervii să-i desparţi şi le spui că nu este bine
ceea ce fac.
b.Te uiţi la ei şi te distrezi, vrei să vezi cine
învinge.
d. Îţi vezi de treaba ta şi nu te amesteci în
treburile altora.
Încercuieşte varianta pe care o consideri
corectă.
Spargi din greşeală un geam.
a. … spui că nu ştii nimic.
b.… dai vina pe altcineva.
e. … recunoşti, indiferent de urmări.

Încercuieşte varianta pe care o consideri


corectă.
La o evaluare un coleg copiază. Ce atitudine
vei lua ?
a.Îl denunţi pe cel care copiază ; socoteşti fapta un
furt.
b. Îl avertizezi că poate fi văzut şi va lua o notă
mică.
c. Îţi vezi de treaba ta şi nu dai nicio importanţă.

S-ar putea să vă placă și