Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecţie

Student propunător: Vătui (Ilovan) Adriana Ninela


Profesor mentor: Boncea Maria Niculina
Data: 19.03.2021
Școala: Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu”, Cluj-Napoca
Clasa: a IV-a G

Aria curriculară: Limbă și comunicare


Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: Scrierea unui text care prezintă întâmplări reale și imaginare
Tipul lecției: Lecție de recapitulare și sistematizare a cunoștințelor
Varianta de lecție: Lecție de consolidare - scriere

Competențe specifice vizate


1.4 Manifestarea atenției față de diverse tipuri de mesaje în contexte previzibile
3.3 Extragerea dintr-un text a unor elemente semnificative pentru a susține o opinie referitoare
la mesajul citit
4.4 Povestirea pe scurt a unei secvențe dintr-o poveste/ dintr-un film/ desen animat/ a unei
activități/ a unei întâmplări imaginare/ trăite

Obiective fundamentale :
 Dezvoltarea deprinderilor de a se exprima corect în scris;
 Exersarea citirii fluente și expresive;
 Consolidarea cunoștințelor elevilor dobândite anterior.

Obiective operaționale
 Până la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1: Să recunoască personajele din poveștile prezentate;
O2: Să identifice trăsăturile unui text care prezintă întâmplări reale;
O3: Să identifice trăsăturile unui text care prezintă întâmplări imaginate;
O4: Să răspundă întrebărilor formulate pe baza textului citit;
O5: Să formuleze o apreciere personală referitoare la tema dată;
O6: Să redacteze un text conform cerințelor și să țină cont de părțile componente ale unei
compuneri.

Strategia didactică
o Tipul de experiență de învățare: interactivă
o Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, scrierea creativă
o Mijloace de învățământ: laptop, caiete, prezentare PPT
o Formele de organizare: individuală-online, în grup

Sistemul de evaluare
o Metode și instrumente de evaluare: observarea sistematică a comportamentului
elevilor, aprecieri verbale
Bibliografie
1. Bocoș, Mușata-Dacia, Instruirea interactivă, Editura Polirom, Iași, 2013
2. Ilie, Emanuela, Didactica limbii și literaturii române, Editura Polirom, Iași, 2014
3. http://manuale.intuitext.ro/manuale-digitale/LLR_CLASAIV_vol2/index.html

Resurse de timp: 40 minute


SCENARIUL DIDACTIC
Etapele activității Activitatea cadrului Activitatea elevilor Strategia didactică Evaluarea
didactice didactic
1.Moment organizatoric Se asigură climatul bunei Elevii se pregătesc pentru Conversația
desfășurări a lecției: începrea orei, pregătindu-și
pregătirea materialului instrumentele necesare
didactic necesar , orei.
stabilirea liniștii ,
îndrumarea elevilor în
activitatea de pregătire.

2.Anunțarea temei și a Cadrul didactic prezintă Elevii își notează în caiete Conversația
obiectivelor titlul lecției de astăzi titlul lecție si data.
“Scrierea unui text care
prezintă întâmplări reale și
imaginate”, utilizând
materialul PPT.

3. Captarea atenției Cadrul didactic realizează Elevii asociază personajul Conversația, Aprecieri verbale
jocul “Recunoaște cu povestea din care face Explicația
personajul din poveste”. parte.

4.Reactualizarea Pentru reactualizarea Elevii ridică mâna pentru a Conversația, Aprecieri verbale
cunoștințelor dobândite cunoștințelor, cadrul putea citi și rezolva Explicația
anterior didactic prezintă exercițiul exercițiul propus.
cu variante de răspuns.
(Anexa1)
5. Desfășurarea Cadrul didactic prezintă Împreună cu cadrul Conversația Observarea sistematică a
activității primul text, pe baza căruia didactic, elevii citesc textul comportamentului elevilor
se vor realiza exercițiile. și apoi rezolvă exercițiile Exercițiul
(Anexa 1) de pe fișa de lucru.
Cadrul didactic prezintă al Împreună cu cadrul
doilea text, pe baza căruia didactic, elevii citesc textul
se vor realiza exercițiile. și apoi rezolvă exercițiile
(Anexa 1) de pe fișa de lucru.

6.Asigurarea retenției și Spre sfârșitul activității, Elevii ridică mâna pentru a Conversația Aprecieri verbale
a transferului cadrul didactic le răspunde întrebărilor
adresează elevilor adresate de către cadrul
întrebări la care aceștia didactic.
trebuie să răspundă oral.

 Care sunt
caracteristicile
unui text care
prezintă întâmplări
reale?
 Care sunt
caracteristicile
unui text care
prezintă întâmplări
imaginate?

7.Încheierea activității Cadrul didactic realizează Elevii își notează tema Conversația Aprecieri verbale
aprecieri verbale pentru acasă în caiete.
colective, cu privire la
activitatea elevilor,
precum și asupra
comportamentului lor pe
tot parcursul orei.
De asemenea, cadrul
didactic comunică tema
pentru acasă, temă care
constă în redactarea unui
text de aproximativ 15
rânduri, cu titlul “Cea mai
mare dorință a mea”,
prezentând la alegere, ca
întâmplările să fie reale sau
imaginate.
Nume și prenume: Data:

Scrierea unui text care prezintă întâmplări reale și imaginate

FIȘĂ DE LUCRU

1.Accesați link-ul următor și rezolvați jocul împreună cu ceilalți colegi:

https://wordwall.net/ro/resource/2269617/povesti-si-personaje-din-povesti

2.Alegeți varianta corectă:

1. Când scrii un text în care prezinți o întâmplare trăită:

a. Folosești doar pronume la persoana I singular;

b. Folosești verbe la persoana I;

c. Folosești pronume și verbe la persoana I, singular și plural.

2. Când scrii un text în care prezinți întâmplări imaginate:

a) E obligatoriu să fie anotimpul vara;

b) timpul nu este indicat cu precizie: cândva, odinioară, într-o primăvară;

c) Poate fi doar anul 2021.

3. Pentru a lega faptele între ele se pot folosi cuvintele:

a) Deodată, apoi, atunci;

b) Pentru că;

c) Așadar.

4. Într-un text cu întâmplări imaginate personajele:

a) Sunt doar fete;

b) Sunt doar copii;

c) Pot fi oameni obișnuiți sau cu puteri magice, animale sau obiecte care acționează ca oamenii.

A. Citește cu atenție următorul text:

Într-o zi frumoasă și călduroasă am hotărât să merg la pădure cu prietenii mei.

În timp ce mergeam noi agale, eu m-am oprit căci am văzut ceva stufos într-un tufiș. Prietenii mei nu au
observat că nu mai sunt in grup, ei mergeau în continuare. Însă eu m-am dus să văd ce se află acolo. Când am dat
tufișul la o parte cu mâna am descoperit o mamică vulpe, care m-a alergat apoi toate dealurile și văile. Acum
m-am învățat minte și nu mai plec de lângă prietenii mei.

*agale = fără grabă, domol

Exerciții

1. Ce titlu ar putea avea textul?

2. Precizează când, unde și cine participă la întâmplările relatate.

3. De ce crezi că a reacționat așa vulpea?

4. Care este animalul tău preferat?

B. Citește cu atenție următorul text:

Odinioară, într-un aprozar, printre cutiile cu legume exista o roșie roz. Aceasta era diferită de celelalte
roșii, datorită culorii sale.

Într-o zi, povestind cu celelalte legume, roșia cea roz, și-a dat seama că dorește să plece de acolo,
deoarece visul ei este să călătorească în lumea largă. S-a urcat pe bicicleta ei cu aripi și a pornit.

Exerciții

1.Ce titlu ar putea avea textul?

2. Care elemente din text sunt inspirate din realitate?

3. Care elemente nu pot fi reale?

4. Formulează în 5 rânduri continuarea acestei povești astfel încât finalul să fie să fie unul fericit.

Temă:

Redactează un text de aproximativ 15 rânduri, cu titlul “Cea mai mare dorință a mea”, prezentând la alegere, ca
întâmplările să fie reale sau imaginate.
Anexa 1 – rezolvare
Alegeți varianta corectă:

1.Când scrii un text în care prezinți o întâmplare trăită:

c.Folosești pronume și verbe la persoana I, singular și plural.

2.Când scrii un text în care prezinți o întâmplare trăită:

b.Folosești pronume și verbe la persoana I, singular și plural.

3. Pentru a lega faptele între ele se pot folosi cuvintele:

a) Deodată, apoi, atunci;

4. Într-un text cu întâmplări imaginate personajele:

c.Pot fi oameni obișnuiți sau cu puteri magice, animale sau obiecte care acționează ca
oamenii.

A.

1. Vupea care m-a fugărit

2. Când – Într-o zi frumoasă și călduroasă

Unde – la pădure

Cine – naratorul, prietenii săi, vulpea

3. Deoarece s-a temut pentru puișorii ei

4. Căprioara

B.

1. Roșia plimbăreață

2. Elemente inspirate din realitate: aprozarul, cutiile cu legume

3. Elemente ce nu pot fi reale: roșia roz ce vorbește, bicicleta cu aripi

S-ar putea să vă placă și