Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” din Cluj-Napoca


Data: 13.05.2021
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea tematică/ de învățare: A ști, a face, a fi împreună
Subiectul lecției: “Scrierea unui text în care se prezintă întâmplări imaginate”
Tipul lecției: Însușire de noi cunoștințe
Forma de realizare: Activitate integrată
Discipline integrate: Educație civică

Competențele specifice vizate:


1.1. Realizarea de deducții simple pe baza audierii unui text literar sau informativ simplu;
3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare;
3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înțelegerea de profunzime în cadrul
lecturii
Competențe integrate:
Educație civică
1.3. Explorarea unor norme morale care reglementează relațiile cu ceilalți oameni;

Obiectivele operaționale:
O1- să identifice elemente care nu pot fi reale;
O2- să identifice aspecte inspirate din realitate;
O3- să citească corect, fluent și expresiv textul;
O4- să răspundă corect întrebărilor adresate;
O5- să participe cu interes la lecție, cât și la sarcinile didactice propuse.

Strategia didactică:
Tipul de experiență de învățarea: activă, interactivă
Sistemul metodologic: conversația, explicația, exercițiul, observația, conversația euristică,
metoda compunerii.
Sistemul mijloacelor de învățământ: manual, laptop, caiet, pagina Word
Forma/ formele de organizare a activității elevilor: frontal, individual
Sistemul de evaluare:
Forme de evaluare: formativă
Metode și instrumente de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale
Resurse de timp: 40 minute
Bibliografie:
- Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română, CLASELE a III-a – a
IV-a;
- Programa şcolară pentru disciplina Educație civică, CLASELE a III-a – a IV-a;
- Mihăescu, M., Pacearcă, S., Dulman, A., Crenguța, A., Brebenel, O. (2016). Limba și
literatura română, clasa a IV-a, semestrul al II-lea. București: Editura Intuitext;
Etapele activității Ob. Activitatea cadrului didactic și a elevilor Evaluarea
didactice op. Strategia didactică activității și
alte observații
Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment Se asigură climatul necesar desfășurării orei de Frontal
organizatoric (1’) Limba și literatura română în bune condiții.
Voi pregăti materialele necesare orei de Limba și
literatura română, iar elevii își pregătesc caietul și
manualul.
2. Reactualizarea O4 Se va verifica tema din punct de vedere calitativ și Conversația Frontal Aprecieri
cunoștințelor (4’) O5 cantitativ. verbale
Elevii citesc tema, iar unde este nevoie corectează
cu pixul roșu.
Voi adresa elevilor întrebări despre ce au învățat
orele trecute la Limba și literatura română:
- Ce ați învățat orele trecute la Limba și literatura
română? (Orele trecute la Limba și literatura română
am învățat despre Scrierea unui text în care se
prezintă o întâmplare trăită.)
- Ce vom folosi atunci când prezentăm o întâmplare
trăită? (Atunci când prezentăm o întâmplare trăită
vom folosi verbe și pronume la persoana I, singular
și plural)
- Ce vom preciza în introducere? (Vom preciza
când, unde, cine participă la întâlniri)
- Ce introducem în cuprins? ( În cuprins introducem
secvențe descriptive)
- Ce formulăm în încheiere? (În încheiere formulăm
o concluzie și putem scrie despre emoțiile,
impresiile noastre)
3. Captarea atenției Îi voi întreba pe elevi dacă și-au imaginat vreodată Conversația Frontal
(2’) lucruri care nu se pot întâmpla: euristică
- V-ați imaginat vreodată anumite lucruri sau
întâmplări care nu pot fi reale? Cum ar fi să
scrieți întâmplările imaginate de voi?
4. Anunțarea temei Voi anunța tema lecției : Conversația Pagina Word Frontal
și a obiectivelor - Astăzi vom învăța despre scrierea unui text în care Caiete
operaționale (2’) se prezintă întâmplări imaginate.
Voi scrie data și titlul în pagina word: “Scrierea
unui text în care se prezintă întâmplări imaginate”.
Elevii scriu în caiete titlul și data în care se
desfășoară ora.
5. Comunicarea După ce mă asigur că elevii au terminat de scris Conversația Pagină Word Frontal Observarea
noilor cunoștințe titlul și data în caiete, le voi explica regulile care Explicația Caiete Individual sistematică
(15’) trebuie respectate pentru scrierea unui text în care se
prezintă întâmplări imaginate și le voi scrie în
pagina Word:
- Când scrii un text în care prezinți întâmplări
imaginate, totul este posibil:
● locul întâmplărilor poate fi o lume care nu
pare adevărată sau o lume cât se poate de
reală;
● timpul nu este indicat cu precizie;
● personajele pot fi oameni obișnuiți sau cu
puteri magice, animale sau obiecte care
acționează asemenea oamenilor;
● cauza întâmplărilor poate fi o dorință
imposibilă, o dificultate apărută în viața
personajelor;
● întâmplările la care participă personajele au
ca scop rezolvarea problemei sau cauzei;
● finalul poate fi unul fericit sau trist, unul
surprinzător ori unul deschis, care îi lasă pe
cititori să creadă ce își doresc.
În continuare, le voi explica elevilor ca pentru
realizarea și scrierea unui text în care se prezintă
întâmplări imaginate, avem nevoie de introducere,
cuprins și încheiere.
Elevii ascultă cu atenție explicațiile date și scriu în
caiete regulile scrise în pagina Word.
6. Fixarea O3 După ce au scris în caiete regulile precizate, îi voi Explicația Manual Frontal Observarea
cunoștințelor (12’) O1 ruga pe elevi să deschidă manualul la pagina 55 și Exercițiul Caiete Individual sistematică
O2 vom rezolva exercițiile 1 și 2. (Anexa 1) Observația Aprecieri
05 După rezolvarea exercițiilor, îi voi ruga pe elevi să Metoda verbale
facă o mică compunere în care să relateze o compunerii
întâmplare în care personajul ales a făcut o faptă
bună, totodată elevii vor fi nevoiți să respecte
regulile de scriere a textului în care se prezintă
întâmplări imaginate.
Elevii rezolvă cerințele din manual, iar după scriu
compunerea.
După ce au terminat, voi numi câțiva elevi să
citească compunerea.
7. Asigurarea O4 Pentru a mă asigura că au înțeles despre ce s-a Conversația Frontal Aprecieri
retenției și a discutat ora aceasta, le voi adresa câteva întrebări: Individual verbale
transferului (2’) - Atunci când scriem un text în care se prezintă Evaluarea
întâmplări imaginate, cum este locul întâmplărilor? formativă
(Locul întâmplărilor poate fi o lume care nu pare
adevărată sau o lume cât se poate de reală)
- Cum sunt personajele?
(Personajele pot fi oameni obișnuiți sau cu puteri
magice, animale sau obiecte care acționează
asemenea oamenilor)
- Cum poate fi finalul?
(Finalul poate fi unul fericit sau trist, unul
surprinzător ori unul deschis, care îi lasă pe cititori
să creadă ce își doresc)
8. Încheierea lecției Voi face aprecieri verbale elevilor raportate la Conversația Frontal Aprecieri
(2’) modul în care s-au comportat pe tot parcursul Explicația verbale
activității și voi dicta tema pentru acasă.
- Tema pentru acasă este realizarea unui text
în care să prezinți o întâmplare imaginată.
Anexa 1

Rezolvare:

1. a) Textul ar putea avea titlul: “Povestea călătoare”.

b) Imaginea carea ilustrează mai bine personajul este a doua, deoarece se observă cu o
foaie iese din cartea ilustrată.

c) Aspecte inspirate din realitate; “o carte cu coperți de piele”, “o carte cu povești”

Elemente care nu pot fi reale: “una dintre povești, plictisită”, “să mai stea în cartea
prăfuită”.

2. a) Mai întâi, s-a oprit într-o școală. Voia să afle ce povești mai citesc elevii. Acolo a
întâlnit pe vechea sa prietenă, povestea Cenușăresei. A aflat că povestea Albă ca
Zăpada este iubită de toți. Apoi, și-a continuat drumul la o librărie pentru a afla noile
noutăți.

S-ar putea să vă placă și