Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lecție

Unitatea de învăţământ: -
Clasa: I
Obiectul: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: Unitatea III – La fermă
Subiectul: Sunetul şi litera „r” mic de mână
Tipul lecţiei: Comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Scop:
 Familiarizarea cu sunetul și litera ,,r” mic de mână.
 Însușirea capacității de a recunoaște sunetul și litera ,,r” mic de mână și de a scrie litera „r” mic de mână.

COMPETENŢE GENERALE:
1.Recunoaşterea unor mesaje orale în contextele de comunicare cunoscute;
2.Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
3.Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise în contexte de comunicare cunoscute.

COMPETENŢE SPECIFICE:
C1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral pe teme accesibile rostit cu claritate.
C1.2 Identificarea unoi informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate.
C1.3 Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate.
C2.1 Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare.
C3.1 Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte scrise cu litere de tipar sau de mână.
C3.2 Identificarea mesajului unui text scurt care prezintă întâmplări, fenomene şi evenimente familiare.
Obiective operaționale:
- să dea exemple de cuvinte ce conţin sunetul „r”;
- să asocieze sunetul cu litera ,,r” mic de tipar;
- să precizeze numărul de silabe și sunete din cuvinte;
- să formuleze enunțuri folosind cuvinte în a căror compoziție se află sunetul ,,r”;
- să identifice elementele grafice componente ale literei ,,r”;
- să pronunţe corect sunetul ,,r”, în silabe şi cuvinte;
- să recunoască litera ,,r” mare de tipar;

Strategie didactică:
 Metode: metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul.
 Mijloace: planșă litera „r”, fișe de lucru, cartonașe, alfabetare, videoproiector, ghicitoare.
 Forme de organizare: individual, frontal
SCENARIU DIDACTIC
Etapele Obi Conținut informațional Strategie didactică Metode
lecției ecti Metode Mijloace Forme de
ve de evaluar
ope învățăm e
rați ânt formati
ona vă
le
Moment  Voi asigura condițiile necesare pentru Conversaț Frontal Obervar
organizatori buna desfășurare a lecției. ia ea
c  Elevii își vor pregăti materialele sistemat
necesare pentru oră: penar, manual, ică a
caiet. elevilor
Verificarea  Voi verifica tema atât din punct de Conversaț Frontal Observ
cunoștințelor vedere cantitativ, cât și din punct de ia area
vedere calitativ. Exercițiul sistemat
 Voi realiza reactualizarea ică a
cunoștințelor prin următoarele elevilor
aplicații: Probă
 Care a fost ultimul grup de litere orală
învățat?
Răspuns: Ultimul grup de litere învățat a fost
grupul de litere ea mic de mână, care este un
diftong. Spuneți cuvinte ce conțin grupul de
litere ea.
Răspuns: nea, mea, seara, cântarea,
plimbarea.
Aș vrea să aud o propoziție formată
din trei cuvinte, dintre care un cuvânt
să fie cuvântul ,,supărarea,,.
Răspuns: Îmi trece supărarea.

Captarea  Pentru a le capta atenția elevilor, le voi Conversaț Ghicitoare Frontal Observ
atenției spune o ghicitoare: ia area
Cred că macu-i place tare Metoda sistemat
Zilnic cere-n gura mare fonetică ică a
După atâta mac-mac-mac analitico- elevilor
Pleacă să înoate-n lac. sintetică
(raţa) Exercițiul

 Se va face analiza fonetică analitico-


sintetică a cuvântului „rața”.

 Din câte silabe este format cuvântul ?


Răspuns: 2 silabă
 Din ce sunete este format cuvântul? –
Răspuns: Cuvântul este format din sunetele
r, a, și ț.
 Cu ce sunet începe cuvântul?
Răspuns: Cuvântul începe cu sunetul “r”.
Anunțarea  Le voi spune elevilor că astăzi, la ora Explicația Frontal Observ
temei și de comunicare în limba română vom Conversaț area
formularea învăța sunetul și litera r mic de ia sistemat
scopului mână. În plus, le voi mai spune ică a
acestora că, la finalul orei vor reuși elevilor
să recunoască elementele grafice ce
compun litera „r” de tipar şi de
mână, vor citi şi analiza cuvintele și
vor scrie litera de mână.
Dirijarea Joc didactic: Cine știe mai multe cuvinte? Joc Planșă Frontal Observ
învățării  Le voi cere elevilor să dea exemple de didactic litera r de Individu area
cuvinte care conțin litera t la începutul Conversaț tipar al sistemat
cuvântului, în interiorul acestuia, dar și ia Planșă ică
la sfârșitul cuvântului. Explicația litera r de Probă
-la început: ramă, rândunică, ridiche, Expunere mână orală
rinocer a Fișă de Probă
-în interior: carte, , pătură, iertare, Demonstr lucru scrisă
ciorbă. area Videoproi
-la sfârșit: păstor, rotisor, sertar, șir. Exercițiul ector
 Voi prezenta elevilor, planşa cu litera
„r” mic de tipar și vom intui
elementele componente ale literei.
 Voi împărți elevilor o fișă de lucru pe
care vor avea de încercuit litera r de
fiecare dată când o întâlnesc.

Piatră
Tren
Viitor

Ecler

Voi prezenta elevilor, planșa cu litera


,,r,, mic de mână.
 Voi scrie litera pe tablă, mai întâi
întreagă, apoi pe elemente
componente, apoi iar întreagă.
 Litera "r" mic de mana este formata
dintr-o linioara mica oblica (aceasta
porneste din stanga linioarei oblice a
caietului ), un nodulet si o za.
 Le voi prezenta și un video în care le
este arătat modul în care se scrie litera
t mic de mână.
(https://youtu.be/fP0__YMb0SE)
 Elevii vor realiza exerciţii de scriere a
literei în aer, pe bancă, pe podul
palmei și pe spatele colegului.
 Vom realiza împreună câteva exerciții
pentru încălzirea mușchiilor mici ai
mâinii(ploaia, aplaudăm, cântăm la
pian, morișca).
 Le reamintesc elevilor poziţia corectă
a corpului în timpul scrierii: spatele
drept, o palmă distanţă între corp şi
bancă, picioarele pe podea, caietul
uşor înclinat spre stânga.
 Le voi cere elevilor să scrie trei litere
şi verific modul de scriere. Elevii care
au scris corect continuă, ceilalţi sunt
ajutaţi.

Obținerea  Voi împărți elevilor o fișă de lucru cu Conversaț Fișă de individu Probă
performanței două exerciții. ia lucru al scrisă
1. Încercuiește litera r mic de mână. Exercițiul
Rața rămâne cu o rămurică.
2. Precizează:
-numărul cuvintelor ce conțin sunetul
și litera r mic de mână;
-numărul silabelor din fiecare cuvânt
ce conține sunetul și litera r mic de
mână.
Încheierea Voi face aprecieri generale şi individuale Conversaț Frontal Observ
activității asupra participării elevilor la lecţie. ia area
sistemat
ică a
elevilor

S-ar putea să vă placă și