Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Liceul Internațional Agora


Clasa: a IV-a
Prof. Lazo Aurelia
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea tematică/ de învățare: A ști, a face, a fi împreună
Subiectul lecției: Scrierea unui text în care se prezintă întâmplări imaginate
Tipul lecției: Însușire de noi cunoștințe
Forma de realizare: Activitate integrată
Discipline integrate: Arte Vizuale și Abilități Practice

Competențele specifice vizate:


1.1. Realizarea de deducții simple pe baza audierii unui text literar sau informativ simplu;
3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare;
3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înțelegerea de profunzime în cadrul
lecturii;
Competențe integrate:
Arte Vizuale și Abilități Practice
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj
intenționat;
Obiectivele operaționale:
O1- să identifice elemente care nu pot fi reale;
O2- să identifice aspecte inspirate din realitate;
O3- să răspundă corect întrebărilor adresate;
O4- să participe cu interes la lecție, cât și la sarcinile didactice propuse;
O5 – să respecte regulile de învățare prin cooperare;
O6- să citească corect, fluent și expresiv textul;
Strategia didactică:
Tipul de experiență de învățarea: activă, interactivă, cooperant
Sistemul metodologic: conversația, explicația, exercițiul, observația, conversația euristică,
metoda compunerii.
Sistemul mijloacelor de învățământ: laptop,videoproiector, hârtie cartonată color,
creioane, carioci, stilou, power point
Forma/ formele de organizare a activității elevilor: frontal, individual, grupuri cooperante;
Sistemul de evaluare:
Metode și instrumente de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale
Resurse de timp: 50 minute
Bibliografie:
- Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română, CLASELE a III-a – a
IV-a;
- Programa şcolară pentru disciplina Arte Vizuale și Abilități Practice, CLASELE a III-
a – a IV-a;
- Mihăescu, M., Pacearcă, S., Dulman, A., Crenguța, A., Brebenel, O. (2016). Limba și
literatura română, clasa a IV-a,București: Editura Intuitext;
Desfășurarea activității
Etapele activității OO Activitatea cadrului didactic și a elevilor Evaluarea
didactice Strategia didactică activității și
Metode și Mijloace Forme de alte observații
procedee didactice organizare
1. Moment Se asigură climatul necesar desfășurării orei de Frontal
organizatoric (1’) Limba și literatura română în bune condiții.
Voi pregăti materialele necesare orei de Limba și
literatura română, iar elevii își pregătesc creioanele
și cariocile.
2. Reactualizarea O2 Voi adresa elevilor întrebări despre ce au învățat Conversația Frontal Aprecieri
cunoștințelor (4’) orele trecute la Limba și literatura română: verbale
- Vă mai amintiți că am învățat diferite scrieri de
texte, unele după un șir de ilustații, altele după un
plan de idei sau chiar întâmplări trăite. Ce vom
folosi atunci când prezentăm o întâmplare trăită?
(Atunci când prezentăm o întâmplare trăită vom
folosi verbe și pronume la persoana I, singular și
plural.)
- Ce vom preciza în introducere? (Vom preciza când,
unde, cine participă la întâlniri.)
- Ce introducem în cuprins? ( În cuprins introducem
secvențe descriptive)
- Ce formulăm în încheiere? (În încheiere formulăm
o concluzie și putem scrie despre emoțiile,
impresiile noastre)
3. Captarea Îi voi întreba pe elevi dacă și-au imaginat vreodată Conversația Frontal
atenției (2’) lucruri care nu se pot întâmpla: euristică
- V-ați imaginat vreodată anumite lucruri sau
întâmplări care nu pot fi reale? Cum ar fi să
scrieți întâmplările imaginate de voi? Le-ați
putea cuprinde într-o carte uriașă?
4. Anunțarea temei Voi anunța tema lecției : Conversația Frontal
și a obiectivelor - Astăzi ne vom distra realizând o carte uriașă în
operaționale (1’) care vom realiza texte în care se prezintă întâmplări
imaginate.
5. Comunicarea O1 Înaite de a trece la activitatea propriu – zisă, le voi Conversația Power Point Frontal Observarea
noilor cunoștințe explica regulile care trebuie respectate pentru Explicația Individual sistematică
(8’) O2 scrierea unui text în care se prezintă întâmplări
imaginate, prezente și în slide-urile de la power
point.
- Când scrii un text în care prezinți întâmplări
imaginate, totul este posibil:
● locul întâmplărilor poate fi o lume care nu
pare adevărată sau o lume cât se poate de
reală;
● timpul nu este indicat cu precizie;
● personajele pot fi oameni obișnuiți sau cu
puteri magice, animale sau obiecte care
acționează asemenea oamenilor;
● cauza întâmplărilor poate fi o dorință
imposibilă, o dificultate apărută în viața
personajelor;
● întâmplările la care participă personajele au
ca scop rezolvarea problemei sau cauzei;
● finalul poate fi unul fericit sau trist, unul
surprinzător ori unul deschis, care îi lasă pe
cititori să creadă ce își doresc.
În continuare, le voi explica elevilor ca pentru
realizarea și scrierea unui text în care se prezintă
întâmplări imaginate, avem nevoie de introducere,
cuprins și încheiere.
6. Fixarea O1 Apoi, împart elevii în grupuri. Fiecare grup va primi Explicația coli colorate Frontal Observarea
cunoștințelor (30’) coli colorate, coli albe cu ajutorul cărora vor realiza Exercițiul cartonate Individual sistematică
O4 o carte uriașă. Observația Aprecieri
Li se prezintă elevilor sarcinile potrivite grupului Metoda creioane verbale
cooperant: compunerii
O5  avem nevoie de un lider care să împartă sarcinile carioci
fiecărui membru din grup;
 de două persoane responsabile cu personalizarea coli albe
coperții cărții; cartonate
 de două persoane care vor scrie textul imaginar;
 timpul de lucru este de 20 minute;
bol cu bilețele
O6 Liderul vine în față și extrage 8 cuvinte pe care
grupul le va folosi în crearea textului cu întâmplările
imaginate.
După realizarea cărții uriașe, elevii fiecărui grup vor
veni să prezinte cărțile uriașe.
7. Asigurarea O1 Pentru a mă asigura că au înțeles despre ce s-a Conversația Frontal Aprecieri
retenției și a O3 discutat ora aceasta, le voi adresa câteva întrebări: Individual verbale
transferului (2’) - Atunci când scriem un text în care se prezintă
întâmplări imaginate, cum este locul întâmplărilor? cărțile uriașe Evaluarea
(Locul întâmplărilor poate fi o lume care nu pare realizate de formativă
adevărată sau o lume cât se poate de reală) elevi
- Cum sunt personajele?
(Personajele pot fi oameni obișnuiți sau cu puteri
magice, animale sau obiecte care acționează
asemenea oamenilor)
- Cum poate fi finalul?
(Finalul poate fi unul fericit sau trist, unul
surprinzător ori unul deschis, care îi lasă pe cititori
să creadă ce își doresc)
8. Încheierea lecției Voi face aprecieri verbale elevilor raportate la Conversația Frontal Aprecieri
(2’) modul în care s-au comportat pe tot parcursul Explicația verbale
activității și voi da tema pentru acasă:
- Tema pentru acasă este realizarea unui text în
care să prezinți o întâmplare imaginată.

S-ar putea să vă placă și