Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE INTEGRATĂ

Data: 23.03.2023
Unitatea de învățământ: Scoala Gimnazială Nr. 113, București
Clasa a II-a B
Prof. Inv. Primar: Dragomir Claudia
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Discipline implicate:
● Dezvoltare personală

● Matematică şi explorarea mediului

● Arte vizuale şi abilităţi practice

Unitatea tematică: “Poveştile familiei”


Subiectul: “D-l. Goe” după Ion Luca Caragiale
Forma de realizare: lecţie integrată
Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştiinţe

COMPETENȚE GENERALE:
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

Competențe specifice:

● Comunicare ȋn limba română

1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat.


2.2. Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunţuri înlănţuite logic.
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut.
4.2. Redactarea de mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază.

● Matematică şi explorarea mediului

3.1 Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi generalizarea unor
modele sau regularităţi din mediul apropiat.
● Dezvoltare personală

2.1 Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate.

Obiective operaționale:

O1: să citească corect, conştient şi expresiv textul; obiectivul se consideră realizat dacă......
O2: să integreze cuvintele noi din text în enunţuri proprii;
O3: să răspundă la întrebări pe baza textului citit;
O4: să identifice locul, timpul, personajele din text;
O5: să selecteze trăsăturile morale ale personajului principal;
O6: să-şi exprime propria părere în legătură cu faptele dintr-un text citit;
O7: să ordoneze momentele acţiunii conform cronologiei din text.

Resurse:
● Procedurale: conversația, explicația, demonstraţia, observaţia, metoda ciorchinelui,
exercițiul, problematizarea, studiul de caz, învățarea prin cooperare.
● Materiale: Planşă cu portretul lui Ion Luca Caragiale, volumul “Momente şi schiţe” de Ion
Luca Caragiale, filmuleţ din manualul digital de clasa a II-a, Comunicare în limba română,
borcanul respectului, fişe individuale de lucru, fişe de lucru pentru activitatea frontală,
caietele copiilor
www.manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20II-a/Comunicare%20in%20limba
%20romana/EDP2/#p=90
● Temporale: 50 minute

● Spațiale: Sala de clasă.

● Umane: 28 copii

Forme de organizare: frontal, individual.

Evaluare: observare sistematică a elevilor, chestionarea orală, aprecieri verbale.

Bibliografie :
1. Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală (clasa pregătitoare, clasa I şi clasa
a II-a), aprobată prin ordinul ministrului NR.3418/19.03.2013;
2. Gabriela Bărbulescu, Daniela Beşliu, Daniela-Elena Ioniţă, Ed. Didactică şi Pedagogică,
2018, Manual pentru clasa a II-a de Comunicare în limba română.
3. Molan Vasile, Didactica limbii și literaturii române în învățământul primar , Editura
Miniped, Bucureşti, 2013;
4. Cojocaru Mihaela, Metodica predării Limbii şi Literaturii Române – Clasele primare,
Editura UPG, Ploieşti, 2005;
5. Amalia Epure, Ana-Maria Paraschiv, Călătorie prin lumea textelor literare, Ed. Elicart,
partea a II-a.
Strategii didactice
Secvențele Durata Ob.
Nr. Elemente esențiale de conținut Resurse Resurse Forme de
lecției (min.) op.
crt. proceduale materiale organizare Evaluare
Se asigură un climat de ordine şi disciplină necesar
Moment
1 1 desfăşurării în bune condiţii al lecţiei.
organizatoric
Se verifică oral tema pe care elevii au avut-o de rezolvat Conversația Caietele Frontal Observarea
Verificarea
2. 4 acasă. Elevii numiţi citesc exerciţiile pe care le-au avut copiilor sistematică
temei
de rezolvat acasă. Corectează eventualele greşeli.
Ordonaţi cuvintele pentru a obţine un proverb: multe, Conversația Proverb Frontal Chestionarea
dar, nu, Politeţea, cumpără, costă, nimic. (Anexa 2) Planşă orală
Se va obţine proverbul: ”Politeţea nu costă nimic, dar
cumpără multe.”
Ce “cumpărăm” dacă suntem politicoşi? (admiraţia,
respectul celor din jur, prieteni adevăraţi, un caracter
3 Captarea frumos, vom deveni un exemplu de urmat pentru cei din
4
atenției jur).
În ce operaţiune am pornit noi în ora de Dezvoltare
personală? (Operaţiunea „Politeţea”)
Corect! Operaţiunea “Politeţea” va continua şi în cadrul
orei de Comunicare în limba română, deoarece spiriduşii
Amabilitate, Recunoştinţă şi Atenţie au o noua misiune: un
băieţel needucat.
Astăzi la ora de Comunicare în limba română vom studia
textul “D-l. Goe”, scris de marele nostru dramaturg Ion
Anunțarea
Luca Caragiale. Vom alcătui propoziţii folosind cuvintele Explicația
temei și
noi din text, vom răspunde la întrebări legate de conţinutul Conversația Frontal Observarea
enunţarea 1
4 textului citit, vom ordona momentele acţiunii din text, vom sistematică
obiectivelor
preciza locul, timpul, personajele care participă la acţiune,
urmărite
vom schiţa portretul moral al personajului principal din
text.
Dirijarea 15 Scriu data şi titlul lecţiei la tablă. Elevii notează în caiete Planşă cu
ȋnvăţării data şi titlul lecţiei. Conversaţia portretul Chestionarea
O1 Exercițiul lui Ion Frontal orală
Se face citirea model a fragmentului din manual, apoi Observaţia Luca
adresez copiilor câteva întrebări pe baza textului citit. Caragiale Observarea
sistematică
Ce fel de text este acesta? (text literar) Vol.
Care este titlul textului? (D-l. Goe) “Momente
Care este autorul textului? (Ion Luca Caragiale) şi schiţe”
Care sunt personajele întâlnite în text? (Mam-mare, de Ion
Mamiţica, Tanti Miţa, D-l. Goe). Luca
O3 Care este personajul principal? (D-l. Goe). Caragiale
Ce i-au promis Mam-mare, Mamiţica şi Tanti Miţa, Planşă cu
domnului Goe? (să îl ducă în excursie la Bucureşti) Problematizare portretul Frontal
O4 Cum este D-l. Goe în timp ce aşteaptă trenul pe peron? D-lui. Goe Observarea
5 (nerăbdător) sistematică
Unde nu vrea D-l. Goe să intre? (în compartiment)
Unde vrea el să stea? (în coridorul vagonului)
O5 Ce i-a spus unul dintre tineri, D-lui. Goe? (ca nu are voie
să scoată capul pe fereastră) Chestionare
Cum îi răspunde D-l. Goe? (nerespectos, se strâmbă la orală
tînăr, apoi se atârnă cu amândoua mâinile de vergeaua de Exerciţiul Caietele
alamă) elevilor
Ce dovedeşte comportamentul copilului? (proastă educaţie,
O1 lipsă de respect) Explicaţia

Se va face citirea în lanţ, apoi citirea pe roluri.


Care sunt cuvintele noi din acest text? (vergea=bară
O2 îngustă, alamă=metal galben-auriu)

Să urmărim cu atenţie următorul filmuleţ pentru a putea


identifica însușirile D-lui. Goe din vorbele, faptele şi
comportamentul.său.(manualul.digital)

Planşă cu
Metoda metoda Frontal
ciorchinelui ciorchinelui
Chestionare
orală

Dl
Goe

Observaţia Jetoane din Frontal Observarea


carton cu sistematică
trăsăturile
O3 morale ale
Explicaţia lui Goe
Pentru a le fi mai uşor copiilor să identifice trăsăturile
morale ale D-lui Goe le citesc momente din textul lecţiei şi
le mai adresez şi întrebări legate de filmuleţul vizionat.
O6 “-De ce nu mai vine? Eu vreau să vie!” (nerăbdător)
“-Vine acuma, puiul mamii! Răspunde Mam-mare. Şi Exerciţiul
sărută pe nepoţel.” (alintat)
“Goe nu vrea să intre în compartiment.” (neascultător)
“-Ce treabă ai tu, urâtule?” (obraznic)
În ce era îmbrăcat Goe? (costum de marinar, deci era
O5 elegant)
De ce îl duc femeile pe D-l. Goe la Bucureşti? (pentru a nu Conversaţia
mai rămâne repetent)
Este D-l. Goe un model de urmat? (nu)
O6 Din ce cauză crezi ca D-l. Goe este needucat? (din cauza Problematizarea Frontal Chestionare
familiei care nu i-a oferit o educaţie, l-a alintat când ar fi orală
trebuit sa-l certe, l-a încurajat să aibă un comportament
neadecvat, ascunzâdu-i faptele rele pe care acesta le făcea,
când ar fi trebuit să-l pedepsească)
Sunt copiii oglinda părinţilor? De ce?

O5 Elevii vor rezolva individual o fişă de lucru. După Exerciţiul Fisă de Individual Observarea
O6 terminare vom corecta fişa, elevii modificând eventualele lucru sistematică
6 Obţinerea O7 greşeli (Anexa 1) Problematizarea
10
performanţei O2

La sfârşitul orei de dezvoltare personală ați scris reguli pe Conversația Borcanul Observarea
care le respectă un copil politicos şi ați pus bilețelul în respectului Frontal sistematică
Borcanul respectului. Cui trebuie să-i dăm aceste borcan Chestionare
pentru a citi şi a urma regulile voastre? (D-lui Goe) Exercițiul orală
Asigurarea
O6 Copiii sunt invitați să găsească soluții la următorul studiu Învățarea prin
feed-back- 5
de caz: De ce este important să fim politicoși? cooperare
ului
Activitatea se va desfășura în echipe de câte 6 copii. După Manual Activitate
7 cinci minute de discuții între membrii echipelor, fiecare își digital în grup
va desemna câte un lider, care va prezenta concluzia lor.

8 Încheierea Aprecieri finale, tema pentru acasă. Conversaţia Frontal Aprecieri


activităţii Evidenţiez aspectele pozitive ale activităţii elevilor. Copiii Explicaţia verbale
notează tema pentru acasă.
Nume şi prenume ANEXA 1 Data:

Fişă de lucru

1. Notează cu “A” (adevărat) sau “F” (fals) enunţurile:

( ) Tânărul Goe, împreună cu familia lui, aşteapta trenul


către Constanţa.
( ) D-l. Goe este foarte agitat în aşteptarea trenului.
( ) Băiatul vrea să stea pe coridor.
( ) Un tânăr îi spune că nu are voie să
scoată capul pe geam.
( ) Goe îi răspunde politicos.

2. Ordonează momentele acţiunii din text:

( ) Goe se strâmbă la tânăr.


( ) Familia aşteaptă trenul.
( ) Tânărul îi oferă un sfat lui Goe

3. Taie însușirile care nu i se potrivesc lui Goe!

cuminte răsfățat prost- crescut

neastâmpărat premiant

ascultător bine- crescut

obraznic respectuos repetent


4. Completează cu informaţii din textul lecţiei:

Autorul, prin exemplul acestui băieţel needucat, vrea să evidenţieze proasta creştere.
Familia lui, Mam-mare, ........................... şi Tanti .................. nu îi explică băiatului
care sunt normele de comportament ............................... . Drept urmare, Goe vrea să
scoată .................................... pe fereastră şi se ............................. la călători.
ANEXA 2

Ordonaţi cuvintele pentru a scrie proverbul:

multe, dar, nu, Politeţea, cumpără, costă,


nimic.

S-ar putea să vă placă și