Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a VII-a
Propunător: Samson Claudia Angela
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea: Nuvela
Subiectul: Caracterizarea personajului principal
Text suport: Două loturi de I.L.Caragiale
Tipul lecţiei: de consolidare și sistematizare a cunoștințelor

Disciplina limba și literatura română urmărește dezvoltarea capacității de receptare a și producere a mesajului scris, ceea ce nu se poate
realiza în afara lecturii unor texte variate, literare și nonliterare. Este important ca elevii să relaționeze cu propria viață, să personalizeze lectura,
deoarece relația cu textul înseamnă implicare afectivă, încredere, echilibru, relaxare.
Scopul urmărit a fost acela ca prin această activitate elevii să-şi completeze cunoştinţele legate de nuvelă ca specie literară şi să identifice
trăsăturile de caracter ale unor personaje. Am gândit această lecție încercând să dezvolt imaginaţia şi gustul pentru lectură al elevilor, dar şi să-i
fac conştienţi de valorile şi de calităţile umane ce trebuie valorificate şi dezvoltate, precum şi de defectele care trebuie îndreptate.

Competențe generale:
1.Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

Competenţe specifice vizate:


1.4. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
2.4. adaptarea vorbirii la situaţiile speciale sau neprevăzute de dialog sau monolog;
2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei comunicării;
3.5. folosirea unor tehnici/ strategii de lucru cu textul/ cartea;
4.1. exprimarea, în scris, a propriilor opinii şi atitudini;
4.3. organizarea secvenţelor textuale în funcţie de o cerinţă specifică;
4.5. folosirea modalităţilor variate pentru realizarea expresivităţii textului;

Valori și atitudini
Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii
Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate.
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a
înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea
orizontului cultural

Obiective operaţionale:
La sfârșitul activității, elevii vor fi capabili:
cognitive: O1 - să citească fluent, corect, expresiv fragmente din textul suport propuse spre analiză;
O2 - să abordeze textul suport exersând tehnici de lectură cunoscute;
O3 - să clasifice personajul operei după locul şi importanţa lui în nuvelă;
O4 - să descopere trăsăturile fizice şi morale ale personajului analizat;
O5 - să identifice relaţiile personajului principal cu celelalte personaje ale textului;
O6 - să identifice modalităţile şi procedeele de caracterizare a personajului principal;
O7- să evidenţieze atitudinea scriitorului faţă de personaj;
O8- să concluzioneze asupra complexităţii personajului.

psihomotorii: O9- să utilizeze materialele auxiliare propuse: table, caietul, fișele de lucru, flip-chart;
afective: O10- să dovedească receptivitate față de tema discutată, implicându-se afectiv în activitate;
O11- să colaboreze în echipă în vederea formulării celui mai bun răspuns.
Strategii didactice

Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, lucrul cu manualul/fişele de lectură, lectura explicativă, învăţarea prin descoperire,
dezbaterea, problematizarea
Materiale didactice: fişe de lucru pe grupe , flip-chart,marker,tabla
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Resurse:
Resurse umane: clasă omogenă de elevi
Locul de desfășurare: sala de clasă
Timp: 50 de minute

Metode de evaluare: orală, făcută de către profesor, feed-back, aprecieri verbale, evaluarea sarcinilor rezolvate de către elevi.

Bibliografie:

Cîntiuc, Rita, Planificare şi proiectare. Exemple de bune practici, Editura Nomina, 2012;
Cîntiuc, Rita, Măcăciulă Elena,Paicu Elena, Să citim împreună….,Editura DramArt,2006;
Cornea, Paul, Introducere în teoria lecturii, Editura Minerva, Bucureşti, 1998;
Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Cluj-Napoca, Editura „Dacia”, 2002Monojescu Monica și
Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, 2005.
Şindrilaru, Florin, Dicţionar de personaje literare din proza şi dramaturgia românească, Ed. Paralela 45, Piteşti, 2003.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Momentele CS Detalieri de conținut Activități de învățare T Strategia didactică


crt. lecției OB i Forme de Resurse materiale și Forme de evaluare
m organizare a procedurale
p activității
1. Evocarea ● Completează enunțurile de mai
Moment - pregătirea materialelor 5' frontal jos într-un mod cât mai inedit:
organizatoric necesare desfășurării lecției;  Dacă toate visurile s-ar
Captarea - asigurarea unui climat -exerciții de conversația împlini, atunci…
atenției emoțional propice manifestare a  Chiar dacă nu toate visurile se
desfășurării activității creativității și individual pot împlini, sunt un om
1.4. didactice originalității în problematizarea norocos pentru că…
2.2. formularea unor ( anexa 1)
4.1. opinii personale; - evaluarea orală a răspunsurilor
Actualizarea cunoștințelor se va
● Răspunde la următoarele
Actualizarea O1 face pe baza unui joc.Șase elevi vor conversația
selecta dintr-o urnă bile întrebări:
cunoștințelor O7 numerotate. În interiorul acestora
-exerciții de 5'
anterioare 2.2. identificare a individual
se află bilete conținând întrebări 0: Cărui gen literar îi aparține opera
4.2. referitoare la textul”Două loturi” elementelor de problematizarea ”Două loturi” de I.L.Caragiale?
de I.L. Caragiale. construcție a 7: Care este tema textului?
Elevii sunt anunțați că pentru a textului; exercițiul 6: Când se petrece acțiunea?
câștiga ”startul” lecției , vor citi 3: Care este spațiul în care se petrece
întrebările astfel încât să formeze acțiunea?
numărul câștigător la Loteria 8: Care sunt personajele textului?
”Societății pentru fundarea unei 4: Care este tipul de narator ce apare în
Universități Române în text?
Dobrogea,la Constanța”: 076384
-exerciții de
Verificarea temei pentru întocmire 5' frontal
rezumatului textului Aprecieri verbale pe marginea
acasă pe momentele rezumatului textului pe
subiectului individual momentele subiectului pe care
elevii l-au realizat acasă.

Profesorul îi anunță pe elevi


Anunţarea se va aprofunda studiul conversația
temei şi a textului supus lecturii prin
obiectivelor caracterizarea personajului prezentare PPT
principal ,Lefter Popescu, Notează titlul lecției și textul pe
astfel încât la sfârşitul orei baza cărora vor lucra.
vor fi capabili să prezinte
trăsăturile fizice si morale ale Își vor reaminti mijloacele de
acestuia , desprinse cu caracterizare a unui personaj pe
ajutorul mijloacelor directe şi baza unui material PPT.
indirecte de caracterizare.
- anunțarea temei și a
obiectivelor urmărite;
2. Realizarea Profesorul atrage atenţia Elevii notează planul de
sensului elevilor că vor discuta despre caracterizare a personajului.
Dirijarea personajele operei „Două -exerciţii de 5'
învăţării, 1.4. loturi” de I.L. Caragiale şi că recunoaştere a 1.Locul ocupat de personaj în
obţinerea 2.4 vor realiza caracterizarea participanţilor la acţiunea operei.
performanţei personajului principal, acţiune într-o 2.Apartenenţa la clasa şi situaţia
şi realizarea 2.5. respectând un plan de naraţiune; exercițiul socială a personajului.
feedback- O1 caracterizare. 3.Trăsăturile fizice şi morale ale
ului O2 -exerciții de pe grupe observaţia personajului.
O3 identificare a 4.Relaţiile cu celelalte personaje.
1.4. elementelor de problematizarea 5.Mijloace folosite de scriitor
2.1. construcție a pentru crearea personajului.
3.2. Cu ajutorul elevilor şi în nuvelei; fișe de lucru 6.Atitudinea scriitorului faţă de
funcţie de planul de personaj.
. caracterizare pe care îl are -exerciții de frontal 7.Concluzii.
O4 fiecare elev, se vor stabili valorizare a
O5 câteva caracteristici pentru reacțiilor afective Se vor stabili câteva caracteristici pentru
O9 punctele 1 şi 2 din planul de față de personajul 20' punctele 1 şi 2 din planul de lucru:
- Lefter Popescu, pe numele adevărat
O10 lucru. textului; Eleutheriu Popescu, este personajul
O11 principal al nuvelei, simbolizând pe
3.5 omul obişnuit, care este predestinat să
4.1 ducă o viaţă modestă ca slujbaş mărunt
4.3
şi umil al unui minister.
El participă la toate momentele acţiunii,
iar toate celelalte personaje acţionează
exerciţiul în funcţie de comportamentul şi de
atitudinea lui, de relaţia pe care o
-exerciţii de stabilesc cu acesta, cu cele mai multe
În continuare, activitatea se identificare a dintre ele aflându-se într-un conflict
temporar sau de durată .
va desfăşura pe grupe (clasa trăsăturilor morale lectura Personajul trăieşte un moment dramatic
va fi împărţită în 5 grupe), ale personajului; explicativă relevat de situaţia unică, ieşită din
fiecare grupă abordând un comun, aceea de a fi câştigătorul
moment al subiectului. -exerciții de premiului cel mare, cu două bilete de
Profesorul cere elevilor să reflecție asupra loterie, care declanşează – indirect –
toate reacţiile şi stările lui interioare.
citească fragmentele în care textelor suport;
apare portretul moral al lui -exerciții de 5'
Lefter Popescu; se vor nota valorizare a Activitate conversația
apoi trăsăturile personajului, reacțiilor afective pe grupe
aşa cum reies din față de text; problematizarea
fragmentele selectate în fişele
de lectură(conform anexei 2). -exerciții de fișe de lucru Lucrează pe grupe :
Se stabilesc modalităţile şi exprimare a opiniei
procedeele de caracterizare despre personaj; exerciţiul ● Identificați, pe baza citatelor
utilizate în construcţia selectate, trăsăturile morale ale
personajului. personajului Lefter Popescu.
Precizați- pentru fiecare exemplu-
- lectura expresivă a unor mijlocul de caracterizare.
1.4. fragmente din textele suport: -exerciţii de
-aprecieri personale evidenţiere a
2.4. referitoare la anumite valorilor morale
2.5. secvențe ale textelor desprinse din text; individual
O2 studiate; frontal
O7
O8
4.1
Elevii vor fi verificați cantitativ ● Completați pe fișa de lucru
4.5
şi calitativ dacă și-au rezolvat -exerciții de trăsăturile lui Lefter Popescu și
sarcinile de lucru şi vor fi evidențiere a problematizarea relațiile pe care acesta le stabilește
apreciați verbal, individual şi în trăsăturilor morale; cu restul personajelor.( Anexa 3)
general. conversația
.
- exerciții de
Pe baza fișelor de lucru se ilustrare a
identifică trăsăturile lui trăsăturilor unui învăţarea prin
Lefter Popescu, modalitățile personaj cu exemple descoperire
de caracterizare și relațiile pe din text;
care acesta le stabilește cu
restul personajelor. -exerciții de lucrul cu
Profesorul le notează evidențiere a manualul/fişele ●Stabiliți graficul stărilor
progresiv pe flip-chart, iar mijloacelor de de lectură sufletești prin care trece Lefter
elevii în caiete, pe o fișă de caracterizare a Popescu :
lucru.(anexa 3) personajului; (pesimist, sceptic, bucuros, agitat
Profesorul le cere elevilor să și nestăpânit, impulsiv, agresiv,
deseneze un grafic în care să disperat, umil, supus, expansiv,
reprezinte trăirile sufletești ironic și disprețuitor, isteric,
ale personajului principal violent)
Asigurarea feed-back-ului se
realizează prin aprecieri
verbale pe parcursul lecţiei,
vizând participarea elevilor,
calitatea exemplelor şi a
argumentaţiei, claritatea şi
corectitudinea exprimării.
3. Reflecția ● Răspunde la următoarele
Evaluarea - atitudini și valori în opera 5' întrebări:
literară; 1.Care crezi că a fost intenţia autorului
când a scris această operă?
În evaluare se va folosi 0. Cum crezi că ar fi evoluat personajul
4.1. același joc pe baza căruia s-a principal dacă ar fi câştigat premiile
2.5. realizat actualizarea -exerciții de cele mari?
4.2. cunoștințelor. De data manifestare a Individual dezbaterea 9. Cum crezi că ar fi evoluat
personajul principal dacă nu ar fi jucat
O6 aceasta, cu ajutorul cifrelor creativității și niciodată la loterie?
O8 care se regăsesc pe bile, se va originalității în exercițiul creator 5. Pune-te în locul personajului
O9 forma numărul câștigător la formularea unor frontal principal. Ce ai fi făcut şi ce nu ai fi
Loteria ”Asociațiunii pentru opinii personale; făcut dacă te-ai fi aflat într-o situație
fundarea și înzestrarea unui asemănătoare ?
2. Imaginează-ţi un alt mod în care s-ar
Observatoriu Astronomic la fi putut termina acţiunea nuvelei „Două
București”: 109520 loturi”, de I.L.Caragiale.
Răspunzând la întrebările 0. Crezi că Lefter Popescu este un
asociate cifrelor,elevii vor personaj comic sau tragic? De ce?
dovedi înțelegerea
complexității personajului
Lefter Popescu.
4. Asigurarea Tema acasă. Folosind informaţiile obţinute în clasă, alcătuiţi o compunere de 25-30 de rânduri în care să caracterizaţi personajul Lefter
retenției și a Popescu din nuvela ”Două loturi” de I.L.Caragiale .
transferului
ANEXA 1

● Completează enunțurile de mai jos într-un mod cât mai inedit:

 Dacă toate visurile s-ar împlini, atunci……………………………………………………..


 Chiar dacă nu toate visurile se pot împlini, sunt un om norocos pentru că………………………………..

ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și