Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Numele și prenumele: Rusu Maria Mihaela

Funcția didactică: profesor învățământ primar

Unitatea școlară : Școala Gimnazială Nr. 1 Suceava

Clasa: a II-a C

Data: 15 martie 2018

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea de învățare: E primăvară iar!

Tema lecției: ,, D-l Goe”, după I. L. Caragiale

Scopul lecției: Recapitularea și sistematizarea noțiunilor legate de textul narativ

Forma de realizare: lecție integrată

Discipline integrate: Matematică și explorarea mediului

Arte vizuale şi abilități practice


Dezvoltare personala

Muzică şi mişcare

Tipul lecției: de consolidare

Competențe specifice:

CLR:

1.2 Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat


2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
2.2 Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunţuri înlănţuite logic
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut
4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază
Obiective operaționale:
O1- să citească corect, conştient şi expresiv textul
O2 – să rezolve exerciții simple cu înmulțiri și împărțiri ;
O3 – să ordoneze ideile principale conform desfășurării acțiunii din text;
O4 – să identifice însușiri ale personajului principal;
O5 – să formeze familia lexicală a unui cuvânt dat;
O6 – să găsească cuvinte cu sens asemănător/opus pentru cuvinte date;
O7 – să-și exprime propria părere în legătură cu faptele dintr-un text;
Metode și procedee: conversația , lectura, explicația, exercițiul, dramatizarea, învățarea prin cooperare, braimstorming, cubul, ciorchinele.

Mijloace didactice: jetoane, flori, imagini cu cele două zâne, trenulețul ideilor, fișe, fliphchart,etc.

Forme de organizare: frontal, individual, în perechi, pe grupe

Bibliografie:
 Bratu, G. – Aplicaţii ale metodelor de gândire critică la învăţământul primar, Bucureşti, Editura Humanitas Educaţional,
2004, pag. 120-122;
 Cerghit, I. – Metode de învăţământ, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1983, pag. 90-94;
 Dumitru, I. – Dezvoltarea gândirii critice şi învăţarea eficientă, Timişoara, Editura de Vest, 2000, pag. 56, 83, 89;
 Macarie, C. – Alternativele metodologice moderne – o provocare pentru activitatea didactică, Târgu-Jiu, Editura Măiastra,
2005, pag. 39, 124-125;
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

MOMENTELE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


LECȚIEI ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment Se asigură un climat de ordine şi disciplină necesar Conversa Jetoane Frontal
organizatoric desfăşurării în bune condiţii a lecţiei. ția Pe grupe
Copiii vor fi împărțiți în 3 grupe de 7 copii, fiecare grupă
reprezentând un simbol al primăverii. Se aleg căpitanii celor
trei echipe.

2. Verificarea Se verifică oral tema pe care elevii au avut-o de Conversa Caietele de Frontal Capacitatea
temei rezolvat acasă.Corectez eventualele greşeli. ţia teme acasă de redactare
Elevii numiţi citesc exerciţiile pe care le-au avut de Explicaţi a unor texte
rezolvat acasă. Corectează eventualele greşeli. a simple
3. Captarea Le prezint elevilor un tablou cu Zâna Iarnă, realizată din Conversa Zâna Iarnă, Frontal
atenţiei piese puzzle. Aceasta îi provoacă să rezolve câteva sarcini ția Zâna
pentru a-i face loc Primăverii mult așteptată. un puzzle, Exercițiul Primăvară
Pentru fiecare sarcină rezolvată vor îndepărta câte o piesă Jocul Puzzle
de puzzle, descoperind zăna dorită. didactic
Pentru a afla tema lecției le propun elevilor câteva exerciții
de calcul mintal. Sub fiecare rezultat corect se află câte o
literă ce formează tema lecției.
Elevii urmăresc cu atenție explicațiile și rezolvă calculele.
4. Anunţarea Anunț elevilor tema lecției. Scriu data și titlul la tablă: Conversa
temei D-l Goe, ția
după I. L. Caragiale
Elevii notează pe caietele de clasă titlul lecției.
5.Recapitularea Se citește textul D-l Goe, după I. L. Caragiale. Frontal Capacitatea
conținuturilor Adresez copiilor câteva întrebări pe baza textului: Pe echipe de citire cu
(30 min.)  Care este titlul textului? intonație a
 Cine este autorul? Conversa propozițiilor
 Ce personaje întâlnim în text? ția și a textelor
 Unde voiau să-l ducă cucoanele pe Goe? literare
 Cu ce mijloc de transport urmau să călătorescă? Trenulețul
Elevii vor ordona individual și la tablă vagoanele trenului cu vagoane
pe care sunt scrise ideile principale conform desfășurării pe care sunt
acțiunii din text. scrise ideile
 Goe, mamițica,tanti Mița și mam mare așteaptă principale
trenul accelerat. ce trebuie
 Goe se strâmbă nepoliticos la tânărul care îi dă un ordonate
sfat înțelept. Capacitatea
 Băiatul scoate capul pe fereastră. de scriere a
 Băiatul își pierde pălăria și țipă, bătând din unor mesaje
picioare. Exercițiul în diferite
Se scriu propozițiile la tablă și în caiete. situații de
 Utilizând metoda ciorchinelui vom scrie comunicare
cuvinte care sugerează însușiri ale
personajului principal. Ciorchine
le

Perechi
Dl Goe

Jocul de Fișă de lipit


rol în caiete
Flipchart
 Cer elevilor să găsească cuvinte cu sens
asemănător și cuvinte cu sens opus pentru
cuvinte date ( fișa 1)- decupează cartea și o
lipesc pe caiete. Fișă de lipit
Exercițiul în caiete
 Copiii sunt provocați să formeze familia Cubul
cuvântului tânăr ( fișa 2).
Fișă de lipit
 Cer elevilor să găsească și să transcrie din în caiete
text câte o propoziție care exprimă: o
constatare, o întrebare sau un sfat.
Jetoane de
culori
diferite
6. Obținerea Exercițiu joc – Cutiuța sentimentelor Pe grupe Capacitatea
performanței Elevii vor primi cutiuțe cu jetoane ce ilustrează fețe vesele, de exprimare
triste sau de acceptare. Ei vor alege jetonul potrivit Jetoane cu a propriei
sentimentului ce-l au vis-a-vis de comportamentul lui Goe. Învățarea fețe păreri în
Pe echipe vor justifica alegerea făcută. prin vesele/triste/ legătură cu
 Ce ați fi făcut în locul lui? cooperare de acceptare un text
 Ce ați fi făcut în locul cucoanelor? studiat
 Ce învățătură se desprinde din text?
 Cum a procedat Garrone?

7. Asigurarea Cer elevilor să competeze propoziția Conversa Flipchart Frontal


feed-back-ului Politețea este ca... ția

8. Activitate în Elevii vor finaliza puzzle-ul, descoperind Zâna Primăvară. Conversa


completare Vor cânta cântecul ,, Iarnă să te duci cu bine”. ția
Dramatizare – un fragment din textul D-l Goe. Dramatiz
Vor primi recompense din cutiuța recompenselor. are
9. Aprecieri Evidențiez aspectele pozitive ale activității elevilor. Conversa
finale, tema Copii notează tema pentru acasă. ția
pentru acasă Elevii dăruiesc cadrelor didactice felicitări cu mesaje
motivaționale despre politețe și educație.

S-ar putea să vă placă și