Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

la limba și literatura română

Realizat :Rotari Diana


Data:
Clasa: a V-a
Profesor :
Disciplina: Limba și literatura romană
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Unitatea de învăţare: Dialogul
Subiectul lecţiei: „Atelier de lectură.Domnul Goe” de I.L. Caragiale
Tipul lecţiei: de formare a priceperilor și deprinderilor de lectură și interpretare.

Competențe/sub-competențe vizate: 8, 8.1, 9.9.2

Obiective operaţionale:
La sfîrșitul actului educațional elevii vor fi capabili :

 să citească logic, expresiv, pe roluri fragmentul dat;


 să identifice personajele din text, în ordinea importanței lor;
 să schițeze portretul fizic și moral al personajului principal;
 să compare protagonistul cu alte personaje din operele studiate, stabilind asemănări/
diferențe;
 să comenteze atitudinea naratorului și a celorlalte personaje față de protagonist.
 să emită judecăți de valoare originale asupra comportamentului protagonistului;
 să încadreze mesajul textului în propriul sistem de valori;

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: lectura expresivă, lectura ghidată/ comentată, conversaţia
euristică, diagrama venn, brainstormingul, CCC, rebusul, clustering, acrostih
 Forme de organizare a învăţării: frontal, individual, în perechi/ în grup

 Mijloace de învătământ: manualul, volumul de schiţe Momente și schițe, marchere,


fişe de lucru, imagini

Pietrosu 2014
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii


lecţiei/ didactice/
forme de
Timpul organizare
1.Moment Stabileşte relaţia de comunicare cu elevii, solicitându-le Devin disponibili pentru
organizatoric să se pregăteasca pentru oră oră, pregătindu-şi cele
necesare
1. Evocarea Se propune elevilor să citească poemul scris pe tablă Propun definiiții originale
și să creeze o definiție similară. despre sine Exercițiu
a)Captarea Sînt o oază de mister într-un spațiu de lumină Sînt un mugur firav în creativ
atenției (N.Costenco) primăvară................
Spuneți cine sînteți într-un mod poetic
2’
Profesorul enunță că elevii au avut de citit preventiv -În 1852 -1912 în satul
b)Verificarea schița Dl Goe și că pe parcursul lecției se va verifica Haimanale, azi numit metoda
temei de acasă cine a lecturat textul integral. I.L.Caragiale CCC
Elevii au avut de revăzut fișa informativă referitoare la -O scrisoare pierdută. O frontal
biografia scriitorului I.L.Caragiale și profesorul verifica noapte furtunoasă, D-ale
gradul în care au însușit-o prin metode CCC carnavalului, Bubico,
Vizită, Dl Goe,
Cînd și unde s-a născut I.L.Caragiale? Bacalaureat
Ce opere remarcabile ale dramaturgului cunoașteți? -Cel mai mare creator de
2’ Cum l-a numit Garabet Ibrăileanu pe I.L.Caragiale? viață din întrega noastră
De ce? literatură
2.Realizarea  Profesorul spune elevilor că pentru a intra în
sensului universul lecției de azi trebuie să-i deschidem Comentează afirmațiile.
porțile. Dar cum? Brainstormin
Să decodificăm următoarele afirmații: g
Gr. I Politețea nu costă nimic, dar cumpără multe. în grup
3’ Gr. II O educație bună este rodul întregului bine în
lume (Kant) - Educație
De ce am comentat aceste afirmații? Deduceți despre
ce vo discuta astăzi.

Se anunță tema: Dl Goe de I.L.Cragiale

2’  Se face lectura model de către profesor


Sentimente de haz, umor Reacția
Atitudine de cititorului
dezaprobare, antipatie Individual
 Se face lectura pe roluri a fragmentului față de Goe
V-a plăcut fragmentul? Prin ce v-a impresionat? Lectura pe
Sentimente trăite,atitudini stări simțite? Citesc pe roluri textul roluri

6’ Se pun intrebări în baza conținutului fragmentului


lecturat
Care sînt personajele textului? Personaje principale, Răspund la intrebările
secundare, episodice? profesorului revenind de
Unde pleacă Goe cu mam’mare mamițica și tanti Mița? fiecare dată la Lectura
Cu ce scop pleacă? fragmentul vizat, aducînd ghidată/
Cum arată tînărul Goe? exemple/ argumente din comentată
Care este forma literară a cuvîntului ciucalată? text
De ce autorul folosește această formă neliterară? Frontal
Cum se adresează bunica băiatului?
Cum se comportă băiatul cînd este blocat înăuntru?
Ce fac damele pentru a-și recupera odrasla?
Cum se comportă ele la vederea lui?
Unde se așează mam’mare pentru a-l păzi pe Goe? Ce
denotă acest fapt

Se propune a schița portretul fizic și moral al


protagonistului printr-un clustering

Completează clusteringul
Needucat, Argumentînd cu
nepoliticos fragmentedin text Clustering
irespon Impulsiv Goe
sabil leneș- incult (ca să nu frontal
rămîie repetent)
alintat-(își mănîncă
neastîmpă “De bani
5’ ciucalata)
rat gata” răsfățat (puișor)
Dl Goe
neastîmpărat,
necontrolat- (se închide
în tualetă)
Răsfățat leneș needucat, impulsiv,
nerăbdător- (zbiară)
alintat incult recompensat, favoruri,
recompensă pentru
învățătură (călătoria
promisă, banii plătiți în
tren)
Portret fizic- poartă un
Pentru verificarea lecturii integrale a textului profesorul
frumos costum de
propune elevilor un rebus pe verticală A-B vor obține
mariner, pălărie de paie
cuv. IONEL
Le Formidable
1 A zburat împreună cu pălăria
2. Îl amendează pe Goe
2’ 3. Se lovește în clanța ușii la.....
Rebus
4. Primește în locul pălăriei de paie un ......
5. Locul unde vor să ajungă cucoanele
Bilet
Conductor Anexă
Ce cuvînt ați obținut?
Nas
Cine este Ionel? Ce legături ar avea Ionel cu Goe.Se
Beret
face o analiză comparativă între cele două personaje
bulivar frontal
Ionel Dl Goe

- -
- Diagrama
- -
- Stabilesc similitudini/ venn
- -
- diferențe(dacă există)
- -
7’ - între cele două
- personaje
-numele personajelor
-portret fizic
Concluzie
-portret moral
Ionel și Goe reprezintă tipul copilului răsfățat, care este
-atitudinea naratorului
rodul unei educații greșite, deficitare care pune baza
față de personajele date
formării unui copil cu purtări grosolane, lipsit de bune
- atitudinea celor care le
maniere.
oferă această educație
- atitudinea
Reflecție Se propune elevilor ca șă-și povestească unul altuia protagoniștilor față de cei
care fragment i-a amuzat cel mai mult. din jur GPP
5’
Formulează concluzia în În perechi
Profesorul prezintă elevilor imagini din operă și le privința
propune să recunoască care secvență anume este comportamentului celor
reprezentată pe ele două personaje.

Își povestesc fragmentul


Se propune celor două grupe să alcătuiască un care le-a trezit
5’ acrostih sentimente de haz și Acrostih
al personajului apoi prezintă pe scurt în grup
D acest faagment
L
G
O
E

Se propune elevilor să ia cîte o imagine din cele trei


1Vesel 2trist 3învățind, imagine care ar caracteriza
4’ cum s-a simțit el pe parcursul lecției și s-o plaseze pe
pomul Eminescu
Bilanțul lecției Aleg imaginea care le
caracterizează starea pe
parcursul orei si o
plasează pe poster,
argumentînd de ce au
făcut această alegere.
* Se solicită elevilor ca să răspundă la întrebările
profesorului oferind cuvîntul care începe cu o anumită
literă
De ce trebuie să dea dovadă un copil cînd discută cu
un adult
B............une maniere
Ce atitudine trebuie să aibă cei mici față de cei mari
R...espect
Cum trebuie să tratăm o persoană matură? Cum să
fim?
A.....amabili atenți Deduc cuvîntul și obțin
Ca să avem rezultate la învățătură trebuie să avem
calificativul bravo
V .....oință....valori
Bineînțeles trebuie să nu fim
O ...braznici orgoliosi, ostili,

*Se dă tema de acasă: Identificați în anturajul vostru


un Goe contemporan, actual și scrieți o schiță în care
1’
el să devină personaj.

Notează în caiete
Politețea nu
costă nimic,
dar cumpără
multe.
O educație
bună este
rodul
întregului
bine în lume
Anexă

1 A zburat împreună cu pălăria


2 Îl amendează pe Goe
3. se lovește în clanța ușii la....
4 Primește în locul pălăriei un
5 Locul unde vor să ajungă cucoanele la oprirea trenului

ION LUCA CARAGIALE


(1852-1912)

 Este dramaturg, publicist si prozator român.


 S-a născut în 30 ianuarie 1852 în satul Haimanale din judeţul Prahova, localitate care
astăzi îi poartă numele.
 Studii: şcoala primară o face la Ploieşti, Conservatorul din Bucureşti( clasa de
declamaţie şi mimică).
 Ocupă diferite funcţii: copist la tribunalul Prahova, sufleur in diferite trupe teatrale şi la
Teatrul Naţional din Bucureşti, unde-l cunoaşte pe Mihai Eminescu; revizor şcolar,
director al Teatrului Naţional din Bucureşti.
 Opera lui Caragiale acoperă trei mari genuri: publicistică, dramaturgie si proză.
 Activitatea sa literară bogată este alcătuită din:
A. Opere dramatice remarcabile:
 Comedii: „O noapte furtunoasă”, „Conu Leonida faţă cu Reacţiunea” , „O
scrisoare pierdută”, „D’ale carnavalului”, în care sunt prezentate aspecte din
societatea timpului, intrigile şi viaţa de mahala, viaţa politică etc.
 Drame: „Năpasta”;
B. Nuvele: „O făclie de Paşte”, „Păcat”, „La hanul lui Mânjoală”, „În vreme de război”,
„Două loturi” de inspiraţie psihologică în care elementele fantastice se combină cu cele
folclorice
C. Schiţe: „Un pedagog de şcoala nouă”, „Mitică”, „Amici”, „Inspecţiune”, „D-l Goe”,
„Vizită”, „Lanţul slăbiciunilor” care ne prezintă societatea românească contemporană
scriitorului, reuşind să surprindă „tipuri” umane reprezentative: pedagogul incompetent,
bucureşteanul original şi inventiv, om de spirit, prietenul insinuant, avocatul corupt, copilul
răsfăţat, prost educat, reporterul care îşi inventează ştirile, instituţii ca: familia, şcoala,
cafeneaua, presa, berăria, într-un cuvânt, micul univers al micii burghezii, toate acestea
prezentate cu ironie şi umor;
D. Povestiri: „Calul dracului”, „Kir Ianulea”, Abu-Hasan” etc.
 In 1905 se stabileşte la Berlin împreună cu familia, dar va ţine legătura cu ţara prin
prieteni şi ziare
 Moare în 1912 la Berlin, departe de ţară, dar este adus şi înhumat la Cimitirul Bellu,
alături de Mihai Eminesc

-ironie

Ionel(diminutiv) Dl Goe
Matur copil
Respect obraznic
-portret fizic drăguț, costum de -costum Serios,cult
de marinar, pălărie de
neserios,incult
roșior paie
-portret moral obraznic, șotios, -răsfățat,alintat, leneș incult
needucat, lipsa bunelor maniere agresiv, iresponsabil
Educație
- greșită,
defectuoas
ă
incorectă
*Atitudinea naratorului: ironie, de dezaprobare
*Atitudinea celor care le oferă această educație: de mindrie, dragoste,
* Atitudinea protagoniștilor față de cei din jur : obrăznicie, agresivitate, nerespectuoasă

Stabilesc similitudini/ diferențe(dacă există) între cele două personaje


-numele personajelor
-portret fizic
-portret moral
-atitudinea naratorului față de personajele date
- atitudinea celor care le oferă această educație
-atitudinea protagoniștilor față de cei din jur

S-ar putea să vă placă și