Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data:
Ora:
Clasa: a XII-a A,T,S
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: „Eu nu strivesc corola de minuni a lumii”, de Lucian Blaga
Tipul lecţiei: predare-învățare activă
Profesor: Pavel Gabriela
Competenţe generale:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în
diferite situaţii de comunicare;
2. Comprehensiunea și interpretarea textelor;
3. Situarea în context a textelor studiate prin raportarea la epocă sau la curente
culturale/literare;

Competenţe specifice:
1.1 Aplicarea achiziţiilor lingvistice în receptarea mesajelor orale şi scrise, cu explicarea rolului
acestora în reliefarea mesajului;
1.3 Folosirea adecvată a strategiilor de comunicare orală în monolog şi dialog în vederea
realizării unei comunicări eficiente şi personalizate;
2.1 Adecvarea strategiilor de lectură la specificul textelor literare studiate, în vederea înţelegerii
şi interpretării personalizate;
2.2 Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume, despre condiţia
umană sau despre artă reflectate în textele studiate;
3.1Analiza relaţiilor dintre o operă studiată şi contextul cultural în care a apărut aceasta;
4.2 Compararea şi evaluarea unor argumente diferite, pentru formularea unor judecăţi proprii;

Competenţe operaţionale:
a) cognitive-formative:
O1 – să stabilească importanţa operei poetului Lucian Blaga în contextual literaturii române;
O2 – să înţeleagă şi să aplice termini de teorie literară specifici creaţiei blagiene;
O3 – să distingă particuarităţile stilistice şi de compoziţie;
O4 – să identifice şi să comenteze figurile de stil din poezie/secvenţă;
O5 – să realizeze analiză pe text;
O6 – să individualizeze viziunea blagiană asupra cunoaşterii;
b) afective:
O7 – să susţină argumentat, corect şi coerent, un punct de vedere;
O8 – să exteriorizeze starea afectivă postlecturală;

Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, problematizarea, lectura expresivă, învăţarea
prin descoperire, comentariul pe text, jocul didactic, argumentul, metoda matematică;
b) Forme de organizare: activitate frontal, activitate independentă;
c) Mijloace de învăţământ: aforismul, fişe de lucru, volume de versuri
SCENARIUL DIDACTIC
Momentul Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii de Evaluare
lecţiei învăţare
Moment Salutul, verificarea prezenţei elevilor, Pregătesc cele necesare desfăşurării Conversaţia
organizatoric asigurarea unui climat psiho-afectiv necesar lecţiei.
desfăşurării lecţiei.
Captarea Propune o reflecţie a lui L. Blaga: „Câteodată, Scriu ideile formulate în baza aforismului. Scrierea liberă Frontală
atenţiei datoria noastră în faţa unui adevărat mister nu e
să-l lămurim, ci să-l adâncim aşa de mult încât
să-l prefacem într-un mister şi mai mare”.
Actualizarea Solicită elevilor să discute şi să comenteze Meditează, discută şi comentează Activitate în echipă Frontală
informaţiilor afirmaţiile poetului cuprinse în citatul dat. afirmaţiile blagiene cu referire la Problematizarea
ancoră conceptele operaţionale
cunoscute/asimilate în baza studierii
sistemului filozofic blagian.
Pornind de la aforismul dat, explică elevilor Notează în caiet, sub formă de tabel, Conversaţia
tipurile de cunoaştere blagiană, cărora li se tipurile de cunoaştere şi tipurile de euristică
asociază cele două tipuri de metafore: metafore.
plasticizantă şi revelatorie.
Anunţarea Anunţă subiectul lecţiei: „Eu nu strivesc corola Notează titlul lecţiei, ascultă şi
temei şi de minuni a lumii”, de L. Blaga. interiorizează obiectivele.
enunţarea Enunţă obiectivele: Pe parcursul orei de astăzi
obiectivelor va trebui să vă însuşiţi termeni de teorie literară
specifici liricii blagiene şi să-i aplicaţi pe textul
poeziei, să recunoaşteţi şi să interpretaţi figuri
de stil, să faceţi analiză pe text şi să susţineţi
argumentat un punct de vedere.
Dirijarea Recită poezia şi distribuie elevilor fişe cu textul Ascultă, apoi un elev citeşte expresiv Lectura expresivă Orală
învăţării suport. textul.
Propune interpretarea sensului lexemelor Numesc figura de stil prin care este Conversaţia Individuală
semnificative din titlu. exprimat titlul. euristică
Cere elevilor să identifice structura poeziei. Împart textul în trei secvenţe. Asaltul de idei

Solicită elevilor să ateste, în primele două Identifică metaforele: nu strivesc şi nu Învăţarea prin Evaluare prin
versuri, metaforele exprimate prin verbe. Ce ucid. Comentează semnificaţia. Acestea descoperire întrebări
concept blagian vizează aceste metafore? vizează cunoaşterea luciferică în opoziţie
cu cea paradisiacă.
După analiza primei secvenţe, solicită elevilor Alcătuiesc corola, interpretează Jocul didactic Frontală
alcătuirea unei corole cu temele majore ale substantivele simbol din versul 5. Problematizarea
textului.
Continuă cu analiza secvenţei a doua şi a treia. Realizează analiză de text, identifică şi Problematizarea
interpretează figuri de stil.
Asigurarea Propune elevilor să completeze petalele unei Completează şi argumentează ce ar putea Jocul de rol Individuală
feed-back-ului flori, dar cu simboluri ale propriei corole de spune poetul admirând corola lor de
minuni. Ce ar spune poetul L. Blaga despre minuni.
posesorul acestei corole?
Asigurarea Care este opinia lui L. Blaga despre univers? Răspund la întrebări. Problematizarea Frontală
retenţiei şi a Câte tipuri de cunoaştere identificaţi în sistemul
transferului filozofic blagian? Ce metafore sunt asociate
acestor forme de cunoaştere?
Tema pentru acasă: Pentru Blaga, lumina Notează tema pentru acasă. Conversaţia
altora izvorăşte din minte, în timp ce lumina euristică
mea izvorăşte din inimă, deci din iubire.
Comentează această deosebire în contextul ideii
exprimate de Sf. Ap. Pavel în Epistola întâi
către corinteni, cap. 13: „Şi de aş avea darul
prorociei şi tainele toate le-aş cunoaşte şi orice
ştiinţă, şi de aş avea atâta credinţă încât să mut
şi munţii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt”.
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii  Eu nu strivesc corola de minuni a lumii 

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii Eu nu strivesc corola de minuni a lumii

şi nu ucid şi nu ucid

cu mintea tainele, ce le-ntâlnesc cu mintea tainele, ce le-ntâlnesc

în calea mea în calea mea

în flori, în ochi, pe buze ori morminte. în flori, în ochi, pe buze ori morminte.

Lumina altora Lumina altora

sugrumă vraja nepătrunsului ascuns sugrumă vraja nepătrunsului ascuns

în adâncimi de întuneric, în adâncimi de întuneric,

dar eu, dar eu,

eu cu lumina mea sporesc a lumii taină – eu cu lumina mea sporesc a lumii taină –

şi-ntocmai cum cu razele ei albe luna şi-ntocmai cum cu razele ei albe luna

nu micşorează, ci tremurătoare nu micşorează, ci tremurătoare

măreşte şi mai tare taina nopţii, măreşte şi mai tare taina nopţii,

aşa îmbogăţesc şi eu întunecata zare aşa îmbogăţesc şi eu întunecata zare

cu largi fiori de sfânt mister cu largi fiori de sfânt mister

şi tot ce-i ne-nţeles şi tot ce-i ne-nţeles

se schimbă-n ne-nţelesuri şi mai mari se schimbă-n ne-nţelesuri şi mai mari

sub ochii mei - sub ochii mei -

căci eu iubesc căci eu iubesc


şi flori şi ochi şi buze şi morminte. şi flori şi ochi şi buze şi morminte.

S-ar putea să vă placă și