Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Uzun Ana


Instituția: Școala Profesională com. Alexandreni
Data:
Obiectul: Limba şi literatura română
Grupa: I, III, VIII
Tema (subiectul lecţiei): Lumina- metaforă a cunoașterii și a creației. „Ars poetica” de Gr. Vieru
Tipul lecţiei: mixtă
Competenţe specifice:
– înțelegerea conținutului textului audiat;
– alcătuirea unei relatări în baza reperelor iconice;
– exprimarea punctului propriu de vedere;
– realizarea unor lucrări scrise.
Obiectivele lecţiei. La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 – să realizeze lectura expresivă a textului;
O2 – să exprime opiniile proprii;
O3 – să compună un catren;
O4 – să alcătuiască relatări în baza reperelor.
Tipul lecţiei: mixtă
Tehnologii didactice:
а) forme: în perechi; în grup; frontal
в) metode: Aud,Văd, Simt; comentare; descriere; comparație; trening lexical; explozia
stelară
с) materiale didactice: computer, proiector, tabla digitală, fișe, prezentare PPT, manualul,
capacităţile receptive normale ale elevilor, timp – 45 de minute

SCENARIUL LECŢIEI

Etapele Activitatea profesorului şi a elevilor Strategia Evaluare


№ T Ob
lecţiei didactică
1 Evocare 5ˊ Moment organizatoric
Verificarea temei de acasă. Elevii prezintă
O2 comentarea unui aforism despre mama.
Elevii citesc afirmația de pe tabla
digitală:
,,Mi-a dat inima ei și Orală
mâinele, și steaua, și
cuvântul și tăcerea”.
Răspund la întrebarea:
- Despre cine sunt aceste Aud, văd,
cuvinte? simt
Privesc imaginea, spun ce văd, aud, simt.
2 Realizarea 10ˊ Se anunță subiectul lecției, obiectivele.
sensului Se propune motto-ul spre
O4 comentare:,,Cea mai veche carte din Comentare Orală
lume este o mamă, cea mai frumoasă
carte din lume este mama” (G. Vieru)
O1 Elevii lecturează poezia.
Se însușesc unitățile lexicale noi
(semantizarea). Se interpretează
sensurile, se analizează mesajul poeziei.
3 Reflecție Audierea poeziei ,,Ars poetica în
interpretarea autorului”.
25ˊ Elevii își împărtășează sentimentele Training
lăsate după audierea poeziei. lexical
Se propune elevilor să formuleze
întrebări și să răspundă la ele.

Cine?
O4 Explozia
Cînd? Ce? stelară
Grigore Vieru
Ars poetica
Evaluarea
De ce? Unde? lucrului în
grup
Lucrul în grup:
1. Descrieți sentimentele pe care vi le
trezește lectura
2. Definiți tema și ideea poeziei.
3. Propuneți un alt titlu pentru această
poezie.
4. Creați un cinquan la tema lecției de azi.
Prezentarea lucrului în grup.
Extindere 5ˊ Bilanțul lecției.
- Ce am făcut azi la lecție?
- Cu ce impresii, concluzii plecați?

Tema pentru acasă:


1. Memorarea poeziei ,, Mă rog”
Vieru, pare-se, are un singur erou,un singur ideal, un singur chip, care îi
strapunge creaţia dintr-un capăt în altul.Acesta stă scufundat în contextul
versurilor ca un aisberg în valurile mării şi numai rar apare de sub valuri cu o
creastă, cu o frunte nouă.Versurile lui vin fierbinţi, palpitînd pînă la ultima virgulă,
vin să strecoare în sufletul cititorului un fior de dragoste şi sfinţenie pentru
pămîntul natal.(Ion Druţă)

Grigore Vieru „este mai mult decît un poet,el este un destin”,aşa cum
fiecare dintre marii noştri stihuitori a ţinut să-şi exprime în cîte un manifest
poetic, opinia asupra artei şi a menirii creatorului: Eminescu- în „Epigonii”, Coşbuc
–în „Poetul”, Goga-în „Rugăciune”,aşa a facut-o şi Grigore Vieru în „Ars poetica”.

Poezie de mare profunzime şi mereu discifrată cu greutate, „Ars poetica”


apare pentru întîia oară, în volumul „Fiindcă iubesc”în anul o mie nouă sute
optzeci.În ea se pune problema morţii care pîndeşte atît omul, cît şi opera, si cum
pentru primul nu poate fi scăpare căci moartea „nimic niciodată/ Nu înapoiază”,
creatorul îşi salveză opera iubind tot ceea ce ţine de verbul „a exista".

Titlul poeziei arată că aceasta este o artă poetică, o creaţie în care este
defenit rolul şi locul poetului în Univers.

Această poezie ascunde în umbra sa variate figuri de stil, simboluri şi


motive ,care trezesc cititorului un ocean larg de sentimente şi emoţii.

Metafora spicelor albe ale părului mamei ar putea semnfica harpa


poetului,astfel, înălbit de trecerea vremii,părul mamei devenit strune la harpă ar
putea sugera curgerea generaţiilor : a imbătrînit mama, va îmbătrîni şi fiul şi iubita
şi toţi cei care vin după ei . „Spicele albe” reprezintă laitmotivul operei, mai
conţine o sugestie:a suferinţei care a înălbit părul mamei.

Motivul drumului „merg eu”, „mergi tu”ar putea sugera tocmai „marea
trecere”, curgerea spre moarte, care începe în clipa în care ne-am născut.Un alt
motiv la fel de important este motivul morţii,, vine moartea din urmă”care apare
prin forme înfricoşătoare „Cu spicele roşii în braţe,ale sîngelui meu”,ea are
aspectul destructibil al existenţei,,...care nimic niciodată nu înapoiază....”adică
viaţa.

În mod repetat apare în text simbolul spicelor.Acesta fiind legat de


seceriş semnifică sfîrşitul vieţii, care va fi al mamei, al poetului şi al iubitei.

Ideii de durere i se substituie şi metafora din versurile: „Mergi tu după


mine, iubito, /Cu spicul fierbinte la piept/Al lacrimii tale”.Sensul acestora ar fi acela
că durerea ne este dată tuturor, dar ea constituie o cale de purificare.

Idea finititudinii umane poate fi descoperită şi în primele trei versuri din


stofa a doua,această idee poate fi pusă în concordanţă cu moto-ul poeziei: „De
mila timpului din sînge/Poetul nu-i decît iubire”.
Poezia „Ars poetica”este, în creaţia lui Grigore Vieru, raportul care se
stabileşte în interiorul triunghiului Poetul-Moartea-Creaţia.Poetul-om poartă timpul
curgător în sînge, dar încearcă să-şi salveze opera prin iubire, aceasta este
modalitatea prin care poetul îşi scoate cîntul din braţele morţii.

S-ar putea să vă placă și