Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

CLASA: a V-a

Propunator:Ungureanu Andreea

OBIECTUL Limba si literatura romana

SUBIECTUL LECŢIEI: Functiile sintactice ale adverbului

OBIECTIVUL CADRU: -dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa/orala si de receptare a


mesajului scris/oral

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:

a)cognitive - La sfârsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O 1 -sa defineasca, in mod corect, adverbul;

O2 - sa clasifice adverbele in functie de inteles, structura, provenienta si

rolul lor in enunturi;

O3 - sa identifice adverbele intr-un text;

O4 - sa identifice functia sintactica a adverbelor intr-un text;

O5 -sa integreze in structuri lexicale proprii diferite adverbe.

b)afective -

O1 - sa fie dispusi sa primeasca informatii noi;

O2 - sa manifeste interes in rezolvarea sarcinilor de invatare

c)psiho-motorii: -formarea deprinderilor elevilor de a opera, în comunicarea scrisa sau orala,


cu noile concepte operationale.

STRATEGII DIDACTICE

Tipul lectiei : Dobandire de noi cunostinte.

Activitate pregatitoare: lectia anterioara de actualizare a cunostintelor despre adverb.


Mijloace didactice: ¤ Limba româna, manual pentru clasa a V-a, \Autori: Anca Serban, Sergiu
Serban, Ed. All Educational

¤ fise de lucru, caietele elevilor, tabla, fise de portofoliu

Metode si procedee: informative si formativ-participative (expunerea, analiza gramaticala,

observatia, conversatia,exercitiul, investigatia, problematizarea)

Forme de organizare a activitatii elevilor: activitate frontala, activitate individuala,

activitate in perechi si in grupe

Timp alocat: 50 min

FORME DE EVALUARE: orala si scrisa (întarirea raspunsurilor, observatia


sistematica, testul formativ).

Material bibliografic > Limba româna, manual pentru clasa a V-a, /Autori: Anca Serban,
Sergiu

Serban, Ed. All Educational, Bucuresti, 2005

> Limba si literature romana -Evaluare curenta-clasa a VII-


a/Autori:Mariana Cheroiu, Antoniu\a Dimieru, St.M.Ilinca, Ed. Art, Bucuresti, 2004

> Gramatica practica a limbii romane, Stefania Popescu, Ed.


TEDIT FZH,Bucuresti, 2004

Desfasurarea lectiei

Secventele Detalieri de continut Metode


lectiei/ Activitatea profesorului Activitatea elevilor si procedee

Timp alocat
1. Organizarea Notarea absentelor, asigurarea unui -receptarea mesajului oral; -informative
clasei climat propice desfasurarii lectiei pregatirea materialelor
expunerea
Captarea Elevii sunt rugati sa poarte ecusoane -conversatie ;
atentiei pe care isi vor nota numele pentru conversatia
facilitarea activitatii. -intrebari suplimentare

3'
2.Actualizarea -Se adreseaza intrebari - receptarea mesajului oral -formativ-
cunostintelor frontale/individuale/imperative in participative
vederea actualizarii cunostintelor -participa cu raspunsuri si
Verificarea legate de adverb: completari referitoare la adverb; exercitiul
temei
-Ce este adverbul? -exercitii de definire si clasificare a conversatia
adverbului;
-Ce parte de vorbire determina fise de lucru
12' adverbul?
activitate
- De ce avem nevoie de adverbe in individuala, in
viata de zi cu zi? perechi

-Cum clasificam adverbele?

Elevii sunt solicitati sa exemplifice


notiunile notate pe tabla si sunt
solicitati sa le scrie , atat pe tabla , cat
si in caiete

-Se verifica tema calitativ si cantitativ.

-Profesorul imparte fise de lucru


individual(anexa 1), precizand
sarcinile de lucru, timpul de lucru. -rezolvarea sarcinilor de
lucru(Anexa 1)
-Se rezolva sarcinile de lucru si se
evalueaza rezultatele elevilor prin -evalueaza raspunsurile colegilor de
activitatea in perechi. banca si se autoevalueaza;
3.Nominalizarea Profesorul noteaza pe tabla titlul - receptarea mesajului oral si scris -informative
lectiei noi si a lectiei noi: Functiile sintactice ale - notarea in caiete
obiectivelor adverbului expunerea
operationale
propuse Sunt enuntate cateva obiective care
trebuie atinse pana la sfarsitul
activitatii.

1'
1.Se noteaza la tabla trei enunt si se - receptarea mesajului oral si scris -formativ-
4.Dirijarea cere elevilor sa precizeze ce parti de participative
invatarii vorbire sunt cuvintele subliniate, ce - notarea in caiete
rol au acestea in enunt: exercitiul
-exercitii de identificare si definire
Se joaca afara. a pronumelii relativ conversatia

-exercitii de folosire a adverbelor in -metoda


Am aflat ieri despre plecarea ta. enunturi. deductiva

Danseaza frumos. - fac observatii asupra rolului invatarea prin


adverbului in noul enunt descoperire
In functie de clasificarea adverbelor
dupa sens vom remarca faptul ca -exercitii de identificare a functiei problematizare
acestea pot indeplini functii sintactice sintactice a adverbului
de: complement circumstantial de demonstratie
loc(C.c.l), complement circumstantial -noteaza in caiete
de timp(C.c.t) si complement exercitiul
circumstantial de mod(C.c.m). Se
numesc complemente circumstantiale
deoarece arata diferite imprejurari in
care se desfasoara actiunea desemnata
de verbul insotit.

Intrebarile la care raspund cele trei


complemente sunt:unde? cand? cum?

-exercitii de identificare a
2. Se scriualte enunturi pe tabla in adverbului ;
care se folosesc un adverbe.Se solicita
identificarea acestora si precizarea
functiilor lor sintactice :

Plecarea asa m-apus pe ganduri.


Elevii noteaza in caiete.
Plecarea este asa datorita ploii.

-Ce functii sintactice suplimentare ale


adverbului ati identificat?(atribut
adverbial; nume predicativ).

- La ce intrebari raspund cele doua


parti de propozitie si ce cuvinte din Elevii raspund.
enunturi determina ele?
Formarea de Sunt notate enunturile:
priceperi si
deprinderi. Dimineata ma trezesc devreme. exercitii de analiza sintactica a Analiza
adverbului gramaticala
Dimineata este racoroasa.
- receptarea mesajului oral si scris Exercitiul
28' Elevii sunt rugati sa analizeze
sintactic si morfologic cuvintele -intrebari suplimentare ; Conversatia
subliniate pentru a vedea deosebirea
intre un adverb(functia sintactica de
C.c.t) si un substantiv(functia
sintactica de Sb.)

3.Organizeaza elevii in grupe si -rezolvarea sarcinilor de


imparte fisele de lucru(anexa 2), lucru(Anexa 2)
precizand sarcinile. Activitate in
-exercitii de identificare si analizare grupe
Indruma elevii spre rezolvarea corecta a adverbelor
a sarcinilor de lucru. Exercitiul

Face observatii, aprecieri. conversatia


5. Feed-back-ul Intrebari inverse, de revenire, de -exercitii de identificare a
legatura,intrebari frontale, adverbelor Activitate
4' individuale, imperative frontala,
-exercitii de clasificare a adverbelor individuala
-Lamuriri, observatii

-Aprecierea raspunsurilor
6. Asigurarea Se precizeaza tema pentru acasa, se -notarea temei in caiete;
retentiei si a aduc explicatii si lamuriri acolo unde -adreseaza intrebari suplimentare. conversatia
transferului este cazul.
Descrie intr-un text de 8-10 randuri
2' programul tau zilnic,folosind 10
adverbe diferite.
Anexa 1

ADVERBUL-Fisa individuala

1. Completeaza definitia:

Adverbul este..........................care
arata ............................................................si determina .....................

2. Noteaza felul adverbului subliniat:

a. Mihai merge agale. ......

b. Ei au locuit aici. ......

3. Ce parte de vorbire sunt cuvintele subliniate? a. Toamna e


anotimpul meu preferat .......

b. Toamna migreaza pasarile calatoare in tarile calde........

4. Corecteaza greselile:

a. Copiii noi-nascuti vor fi externati. ...............................................................


b. Elevii cei mai noi au raspuns cei mai bine. .......................................................................

ADVERBUL-Fisa individuala

1. Completeaza definitia:

Adverbul este..........................care
arata ............................................................si determina .....................

2p

2. Noteaza felul adverbului subliniat:

a. Mihai merge agale. ......

b. Ei au locuit aici. ......

3. Ce parte de vorbire sunt cuvintele subliniate?

A Toamna e anotimpul meu preferat .......

B Toamna migreaza pasarile calatoare in tarile calde........

4. Corecteaza greselile:

A Copiii noi-nascuti vor fi externati. ...............................................................

B Elevii cei mai noi au raspuns cei mai bine. ...................................................................


Anexa 2

FISA DE LUCRU

Grupa intai

1. Completeaza proverbele de mai jos cu adverbele potrivite:

Cine se scoala de................, ................. ajunge.

2. Formati adverbe pornind de la cuvintele din stanga, prin derivare cu sufixe:

barbat+..
a tari+...
turc+..
batran+..
calugar+.

3.Identificati in textul de mai jos adverbele, precizand pentru fiecare felul si functia
sintactica

Cat ai bate din palme mi-am intors privirea in laturi. Incet, am observat incaperea.
Peste tot se imprastiau voios lucrurile ei. Zi de zi am trecut pe acolo, dar nu am sesizat
niciodata dezordinea.. Stateam in fata si nu-mi venea sa cred usor ochilor. Fara indoiala ca
acolo se petrecuse ceva. Ici-colo statea cate o carte.De buna seama ca cineva iubeste sau iubea
cartile. Dar ce s-o fi intamplat aici? E in zadar sa ma gandesc. Si concluziile pe ghicite nu sunt
meereu cele mai bune.
FISA DE LUCRU

Grupa a doua

1. Completeaza proverbele de mai jos cu adverbele potrivite

Nu lasa pe .............. ce poti face.................

2. Formati adverbe pornind de la cuvintele din stanga, prin derivare cu sufixe:

barbat+..
a tari+...
turc+..
batran+..
calugar+.

3.Identificati in textul de mai jos adverbele, precizand pentru fiecare felul:

Cat ai bate din palme mi-am intors privirea in laturi. Incet, am observat incaperea.
Peste tot se imprastiau voios lucrurile ei. Zi de zi am trecut pe acolo, dar nu am sesizat
niciodata dezordinea.. Stateam in fata si nu-mi venea sa cred usor ochilor. Fara indoiala ca
acolo se petrecuse ceva. Ici-colo statea cate o carte.De buna seama ca cineva iubeste sau iubea
cartile. Dar ce s-o fi intamplat aici? E in zadar sa ma gandesc. Si concluziile pe ghicite nu sunt
meereu cele mai bune.
FISA DE LUCRU

Grupa a treia

1. Completeaza proverbele de mai jos cu adverbele potrivite

La placinte..............., la razboi ................

2. Formati adverbe pornind de la cuvintele din stanga, prin derivare cu sufixe:

barbat+..
a tari+...
turc+..
batran+..
calugar+.

3.Identificati in textul de mai jos adverbele si locutiunile adverbiale, precizand pentru


fiecare felul:

Cat ai bate din palme mi-am intors privirea in laturi. Incet, am observat incaperea.
Peste tot se imprastiau voios lucrurile ei. Zi de zi am trecut pe acolo, dar nu am sesizat
niciodata dezordinea.. Stateam in fata si nu-mi venea sa cred usor ochilor. Fara indoiala ca
acolo se petrecuse ceva. Ici-colo statea cate o carte.De buna seama ca cineva iubeste sau iubea
cartile. Dar ce s-o fi intamplat aici? E in zadar sa ma gandesc. Si concluziile pe ghicite nu sunt
meereu cele mai bune.

S-ar putea să vă placă și