Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 06.10.2020
Instituţia: Instituţia Publică Liceul Teoretic „Alexei Mateevici “
Clasa: a V-a
Profesor: Chira Eugenia
Disciplina: Limba și literatura română
Tema: Realitate şi ficţiune povestea “ O furnică “ de Ion Druţă
Tipul lecţiei: însușire de noi cunoștințe
Timp: 45 minute
Competenţe generale:
1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin receptarea și producerea textului oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise;

Competenţe specifice:
1.1. Parafrazarea, pe baza informațiilor explicite și implicite, a unor pasaje din diverse tipuri de texte orale narative, monologate și
dialogate;
1.4. Adecvarea comunicării nonverbale şi paraverbale la o situaţie dată, evidențiind ideile și atitudinile, în situaţii de comunicare faţă – în -
faţă sau mediată;
1.5. Participarea la interacţiuni verbale simple cu mai mulţi interlocutori, având în vedere cantitatea şi relevanţa informaţiei transmise și
primite;
2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative și critice pe marginea unor texte de diverse tipuri;
4.2. Aplicarea conștientă a achizițiilor lexicale și semantice de bază, din limba română standard, pentru exprimarea corectă a intenției
comunicative;
Obiective operaționale:
La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
O1: să cunoască ceva date biografice despre Ion Druţă;
O2: să identifice toate personajele prezente în fragment;
O3: să realizeze un mic comentariu depsre personajul principal din fragment;
O4: să intre în rol de autor şi să realizeze o continuare a fragmentului ;
Pe parcursul lecției, elevii vor fi capabili:
O5: să formeze deprinderi de comunicare scrisă şi orală;
O6: să dezvolte abilitățile de concentrare şi spiritul de observaţie.
Elevii:
O7: se vor implica emoţional în realizarea formelor de conversaţie curentă;
O8: vor manifesta interes pentru rezolvarea sarcinilor date.

Strategii didactice

Metode şi procedee: Dialogul, Expunerea, Conversația euristică, Ascultarea activă, Învățarea prin descoperire, Exercițiul, Jocul de rol;
Resurse educaţionale: manualul, fișe de lucru, caietele elevilor, tabla., material audio(laptop), diplomă.
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, în perechi/pe grupe;

Sistemul de evaluare:
Forme de evaluare: orală, interevaluarea.

Metode de evaluare:
 observarea sistematică, verificare orală.
Scenariul lecţiei
Etapele lecţiei Obiectivele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare
Timp
Moment Profesorul face prezența și asigură Elevii se pregătesc pentru începerea Dialog Frontală Observarea
organizatoric climatul necesar bunei desfăşurări lecției. Catalogul sistematică
1* a lecţiei.
Captarea
Profeosorul notează pe
atenţiei Elevii trebuie să comenteze citatul Aprecierea
4* tablă un citat : “Mare-ţi este de pe tablă .
O6 verbală a
speranţa când nu rămâne decât ea elevilor
singură.” (Ion Druţă) ,
Tablă ,Caiet , Frontală

Anunţarea
Profesorul anunţă elevii să
temei şi
obiectivele deschidă cartea la pagina 37 ,
lecţiei unde găsesc tema nouă : Povestea
1* furnicii de Ion Druţă
Propun elevilor obiectivele pe
care le vom realiza pe parcursul
lecţiei

Dirijarea O1 Profesorul le pune pe elevi la Ion Druță (n. 3 septembrie 1928,


învăţării încercare pentru a vedea dacă satul Horodiște, județul Soroca, în
35* cunosc câte ceva despre Ion Druţă prezent în raionul Dondușeni,
Fragmentul de la pagina 37 este Republica Moldova) este un scriitor
citit de un din elevi din clasă după moldovean.
care trecem la exerciţiile propuse Observarea
mai jos sistematică
Povestea furnicii” este încărcat de Manual , Activitate
un deosebit sens, deoarece I. frontală , Dialog,
Druță pornește de la imaginile vii
ale realității pentru a ajunge la
idee, aceasta din urmă fiind
încorporată în obiecte și gesturi.
Efortul furnicii de a duce la
furnicarul său o coajă de răsărită
în timp ce semenele ei se ascund
de ploaie capătă semnificația de
simbol al muncii generoase, care
nu ține seama de primejdii și
greutăți. I. Druță face sensibil
acest efort datorită faptului că
descrie când în ton grav, când în
ton umoristic senzațiile de
oboseală și de durere ale micii
vietăți

Execiţiul 1 pagina 37 ne propune -Personajul principal este furnica


O2 să extragem personajul principal Furnica este descrisă a fi un Manual , Caiet , Activitate Aprecierea
O3 personaj harnic , darnică de lucru , frontală , Dialog , verbală a
Profesorul le propune elevilor în dar principalul este că prin speranţă elevilor
O5 fomră scrisă să răspundă la ea va duce coaja de răsărită pânâ la
O8 întrebările 2-3 pagina 37 furnicar , ceia de dovedeşte Conversaţie euristică
O4 Elevii vor trebui sa continuie dragostea , însăşi sentimentul pe
povestea furnicii în jumătate de care îl care are faţă de furnicar
pagină de caiet
Elevii îndeplinesc însărcinările Aprecierea
propuse de professor , după care verbală a
trec la imaginaţie. elevilor
Fixarea şi Ion Druță este unul din marii
consolidarea. scriitori basarabeni care au scris
Asigurarea cu drag despre țara lor. El este un
feedback-ului
scriitor al ideii,al ideii Dialog , Ascularea activă
O8 nedespărțite de veșmântul ei
2* artistic. În raportul lor, eroii lui
Druță veșnic pun pe cântar
omenia și frumusețea lor morală,
care se află într-un conflict
permanent și necurmat de
nonvalori.

Feedback-ul are loc pe tot


parcursul orei, profesorul face
aprecieri verbale.
Aprecierea Profesorul face aprecieri succinte
activităţii asupra activității elevilor,
elevilor şi menționând aspectele pozitive și
încheierea pe cele mai puțin dorite
activităţi
1*
Sarcini de lucru Exerciţiul 5 pagina 37 Elevii notează tema pentru acasă ,se
pentru acasă pregătesc pentru pauză
1*

S-ar putea să vă placă și