Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data:27 .03.2018
Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic Larga
Clasa: a XII-a, profil umanistic
Profesor : Urechean Dorina
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul: Sesiune de chat, analiza romanului Temă pentru acasă de Nicolae Dabija
Tipul lecţiei:de formare de priceperi și deprinderi
Locul desfăşurării: sala de clasă
Durata: 45 minute

Competenţe specifice:
1. Utilizarea surselor lexicografice, enciclopedice, literare şi metaliterare de documentare în domeniul filologiei moderne;
7. Analiza textului literar şi nonliterar, în limita standardelor de conţinut.

Subcompetențe:
1.1. Selectarea şi accesarea surselor necesare pentru descifrarea şi interpretarea textelor literare;
7.1. Comentarea specificului stilistic al unui text artistic.

1
VALORI ŞI ATITUDINI

 Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii;
 Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate.

Obiective:

La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili :


a) Obiective cognitive:
O1 – să prezinte informații despre viața și activitatea lui Nicolae Dabija;
O2 - să caracterizeze personajele principale ale romanului;
O3– să analizeze unele din temele principale ale operei;
O4 –să ditermine analogii cu alte lucrări ;
O5- să-și argumenteze anumite puncte de vedere;
b) Obiective afective:
O1. să-i sensibilizeze pe elevi faţă de tematica istoriei neamului, tema dragostei şi a capacităților de supraviețuire în condiții inumane;
O2. cultivarea plăcerii de a citi;
O3. stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice.

PRINCIPII DIDACTICE: - principiul însuşirii conştiente şi active;


- principiul continuităţii;
- principiul accesibilităţii.
STRATEGIA DIDACTICĂ:

1) METODE ŞI PROCEDEE:
 Sesiune de chat,poster,proiect de grup,interviu,graficul T,balanța, brainstorming, pălării gânditoare,GPP,exerciții.
2) MIJLOACE DE ÎNVĂŢARE :
 Romanul Temâ pentru acasă, Nicolae Dabija, fişe pentru portofoliu, fișe cu citate și fișe de lucru, caietele elevilor, tabla, panou cu
întrebări pentru sesiunea de chat.

2
3) FORMA DE ORGANIZARE:
 Activitate frontală;
 Activitate în perechi;
 Activitate individuală.
4) RESURSE
a) umane:
 Capacităţile intelectuale ale elevilor, cunoştinţele asimilate idependent
 b) temporale:
 Timpul de lucru 45 de minute

5) Evaluarea:
 Realizată de profesor: continuă (observaţie sistematică, apreciere verbală, feedback)
 Autoevaluarea pe baza schemei din fişa de autoevaluare
Bibliografie:
1. Romanul Temă pentru acasă, Nicolae Dabija;
2. Limba şi literatura română, Curriculum pentru clasele a X-a – a XII-a.
3. Limba și literatura română ,Ghid de implimentare a curriculumului modernizat pentru treapta liceală, Ed.Cartier,2010;
4. Limba și literatura română ,Ghid de implimentare a curriculumului modernizat pentru treapta liceală, Ed.Cartier,2010;
5. Marilena Pavelescu, Metodica predării limbii și literaturii române, Ed. Corint, 2010;
6. Marin M.,Principii de dezvoltate a atitudinii elevului față de opera literară,Teză de doctor în pedagogie, Chișinău, 2008:
7. Neacşu Ioan. Metode şi tehnici de învăţare eficientă. Ed.Militară, Bucureşti, 1990.

3
SCENARIUL DIDACTIC

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII Strategii didactice Obs.


Etapele
Forme de Resurse Resurse
lectiei Evaluare
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR organizare materiale procedurale
Timp
a învăţării
-
I. Prognoza meteo a lecţiei: Salută. Frontal Catalogul Conversaţia
Evocare Astăzi în clasă se prevede timp Răspund întrebărilor profesorului.
variabil, va lumina soarele cunoştinţelor, Se pregătesc pentru oră.
poate să plouă cu idei noi şi interesante,
sunt posibile averse de ingeniozitate.
Temperatura va fi ridicată, cuprinsă
între note de 8 şi 10. Presiunea
atmosferică- favorabilă creaţiei şi
comunicării.

Citiți fragmentul de poezie. Prin Elevii, prin analogie, spun ce și de Ex.de


analogie, spuneți ce și de la cine la cine putem învăța. În grup Caiete creativitate.
putem învăța. Ultimele două versuri
nu le modificați.
(...)De la soare înveți ce-i căldura,
De la stele- ce-i cimilitura,
De la cocori- neclintirea,
De la flori- înflorirea, Observa-
Iar de la oamini- în toată tăria re
Înveți omenia. ( Liviu Deleanu) sistemati-

4
IV. Subiectul: Sesiune de chat, analiza Notează în caiete subiectul. Individu-
Relizarea romanului Temă pentru acasă de al
sensului Nicolae Dabija.
Motto-ul lecției: A fi om e o artă sau un
Dirdestin
ijar
ea Prima grupă prezintă CV al poetului, Poster
scriitorului, publicistului, Prima grupă- prezintă CV al lui Frontal Prezenta-
academicianului Nicolae Dabija;(2 min) Nicolae Dabija. re
Grupa a doua- interviu , care convinge
că romanul are priză în rândul cititorilor; Grupa a doua- interviu Coală de Interviu
(3 min) (intervievați – elevi, profesori din hârtie
Grupa a treia- proiect de grup- liceu)
informații generale despre roman; Proiect de
(5 min) Grupa a treia- proiect de grup- grup
Grupa a patra- poster-,, Personajele informații generale despre roman. Tablă
romanului”, chenare literar-plastice.
( 5 min) Grupa a patra- poster- Personajele Revistă
-Prin intermediul graficolui T, Poster
romanului,imagini ale personajelor Poster
concretizați ce tip de roman este și scurte caracterizări.
lucrarea ,,Temă pentru acasă” :de Graficul T
moravuri sau istoric? MORÁVURI s. n. pl. Totalitatea
obiceiurilor și deprinderilor unui
popor, ale unui grup social sau ale
unei persoane; conduită morală, Frontal
moralitate. ◊ Bunele moravuri =
-Romanul este un abecedar al demnității decență în comportare. –
umane. În contnuare vom simula o Din năravuri Caiete
sesiune de chat, axată pe motto-ul lecției Completează graficul T O melodie

5
,,A fi om e o artă sau un destin”. Voi vă
Sesiune de
veți transforma în postura creatorului
șat:
sau a criticilor literari, urmând să
Individual
răspundeți la întrebările adresate de voi
în timp de două săptămâni.(26 de min.)
Întrebări pentru sesiunea de chat:
1. De ce romanul a fost numit Brain- Chestio-
,,Temă pentru acasă”? storming nare orala
2. După valoarea morală pe care o
reprezintă , în țesătura romanului Elevii dau răspunsuri posibile.
există personaje pozitive și Balanța
negative. Să punem pe talgerele
unei balanțe cele două categorii Completează cele două categorii
pentru a vedea care trage mai de personaje:
mult.
Fiecare personaj numit e îmsoțit și
3. În roman se spune :,,Cel mai de o motivație.
mult le aprecia demnitatea, cea
pe care reușise s-o cultive în Tehnica
fiecare dintre ei. Turma nu are
demnitete, chiar dacă atacă sau GPP
Numesc momente ale subiectului
se apără. Omul o are și, atât timp în care Mihai Ulmu a dominat
cît nu o părăsește, el nu poate fi situația, grație demnității sale
învins.”Amintiți-vă momente ale umane.
subiectului în care Mihai Ulmu Frontal
nu a putut fi învins, fiindcă avea
demnitate umană. Vom aplica
tehnica GPP. Cele șase
4. Analizați afirmația :,,Eu credeam pălării

6
gânditoare Pălării
că suferințele mari te dezgustă
Frontal gânditoare Chestio-
de viață, dar ele te fac s-o iubești
. nare orală
și mai mult”.
1.Pălăria albastră dirijează
activitatea, trage concluzii la final;
2.Pălăria albă e pălăria
povestitorului. Acesta redă situația
așa cum este;
3.Pălăria roșie ține de emoții,
sentimente ;
4.Pălăria neagră ține de aspectele
negative, de critici;
5.Pălăria galbenă e simbolul
optimismului, speranței, gândirii
pozitive;
5.,,...Lasă-l în pace. Aici el se simte 6.Pălăria verde este pălăria
bine.Ei au fost învățați să urască, să se gânditorului, a celui care oferă Frontal Exercițiu de
bată, să-și rupă cu dinții beregata unul soluții alternative. creativitate
altuia, să ia viața pieptiș. Tu ce ai putea
să-l înveți?” Elevii își expun opinia , În grup
-E corect acest model de educație? improvizează un dalog, dezvoltând
-Continuați textul, prin improvizarea ideea din chat.
inui dialog.
6.,,Răutatea se contractează ca o
boală.”(citat audio) Exprimați-vă opinia PRES
prin intermediul metodei PRES.
7.Deduceți mesajul fragmentului Exercițiu
,,Nimic nu te risipă mai mult ca scris
ura...Dacă i-ai urî pe toți cei care ar Elevii își exprimă opnia
trebui urâți, te-ai preface într-o bombă IndividuaI
de ură” Deduc mesajul fragmentului.

7
8.A fi om e o artă sau un destin? Elevii pledează pentru o afirmație, Individual Brain-
Finisăm discuția cu urarea țăranului din argumentându-și răspunsul. storming
tren :,,De-am avea cu toții ce mânca, ce
ara, în ce crede!”.

III. Descoperiți afinități între romanul Temă Completează diagrama. În grup Diagrama
Extindere Wenn
de acasă și alte opere studiate
Asigura- Moment ortografic:
rea .Folosiți în enunțuri, dedicate Observa-
retenției și Individual rea
romanului ,,Temă pentru acasă”, doar
a sistemati-
transferu- formele corecte din perechile de mai că
lui
jos:
Fopmează enunțuri.
Ridicol/ridicul
A se decide / a decide
Înșeală / înșală
Comunicare / comunicație Copacul de idei Caiete
Dragostea e...
Evaluare formativă prin participare. Demnitatea ne... Aprecie-
Istoria trebuie.... rea
Tema pentru acasă: Caracterizarea unui verbală
personaj din operă (la preferință) Grila de Autoeval.
autoeva-
luare

8
9

S-ar putea să vă placă și