Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
STRATEGIA DIDACTIC:
a) Metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, lucrul cu manualul,
lectura explicativ,lucrul n grup, brainstorming.
b) Mijloace de nvmnt: fie de lucru, textul-suport, prezentare.
c) Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual,
activitate n perechi.
Demersul didactic
Nr.
crt.
1.
Etapele nvrii
Timp
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Evocarea
10
- Salutul
- Notarea absenilor
- Se asigur condiiile necesare
defu-rrii optime a activitii:
asigurarea linitii, pregtirea
materialului didactic.
- Elevii i pregtesc
materialele pentru lecie.
Captarea ateniei
Anunarea temei
i a obiectivelor
Realizarea
sensului
10
10
min
10
min
Cuvintele-cheie:mama,
tristee,lacrim,izvoare,
al,ger...
Mama i fntna
-E voeba despre fntna
acoperit cu omt-sens
propriu
i mama cu prul albit
(presrat cu omt-sens
figurat.
.Omt-zpad,nea
-mbodolit-mbrcat
clduros.
Reflecia
Tristee-lacrim,
viscol,izvor,vrtej,vntul,suflet
-Fig. De stil- lumina puin a
serii-epitet metaforic,gura
izvoarelor-metafor,fntna i
rspundea-personificare,n
viscol i ger ori vara sub
stele-antiteza
- Elevii scriu poezia
4.
Extensia
PROIECT DE LECIE
Data:
Profesor: Bobeic Ecaterina
Gimnaziul : Blneti
Clasa: a IX-a
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Ap cristalin de Liviu Damian.Limbajul metaforic al poeziei.
Tipul leciei: dobndire de noi cunotine
Competene generale:
8.Lectura ,audierea i interpretarea textelor literare i nonliterare,n limita standartelor de
coninut.
10.Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii romne literare,n diferite situaii de comunicare
oral i scris.
12.Respectarea etichetei verbale n orice situaie de comunicare oral i scris.
Subcompetene specifice:
8.1 Lectura expresiv a propriului text.
10.3Utilizarea adecvat a mijloacelor expresive ale limbii (sinnime,antonime,figuri de stil)n
comentariul literar
12.1 Identificarea normelor de etichet verbal n orice situaie de comunicare oral i scris
STRATEGIA DIDACTIC:
a) Metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, lucrul cu manualul,
lectura explicativ, brainstorming.
b) Mijloace de nvmnt: fie de lucru, textul-suport, prezentare.
c) Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual,
activitate n perechi.
Demersul didactic
Nr.
crt.
1.
Etapele nvrii
Timp
Activitatea profesorului
15
- Salutul
- Notarea absenilor
- Se asigur condiiile necesare defurrii optime a activitii: asigurarea
linitii, pregtirea materialului didactic.
Verific ndeplinirea temei de acas
Date biografice despre Liviu Damian i
recitarea ,selelctiv,a poeziei..
- Elevii i pregtesc
materialele pentru
lecie.
Captarea ateniei
Anunarea temei i
a obiectivelor
Realizarea sensului
15
Evocarea
Gr.III
Desfurai gndul eroului lyric despre cele dou
izvoare care ddeau tot ce aveau.
Cuvntul profesorului
-Oricit nu am gresi in fata finitei divine cum este
mama,cu toate ca poate ne cearta in adincul
sufletului ei ,demult ne-a iertat. Cum nu ne
putem satura de frumusetea stelelor asa nu ne
putem satura nici de dragostea ei.Ea este cea
mai luminoasa stea de pe cer,ce lumineaza
Activitatea elevilor
-Mama-izvor al
vieii,dttoare de
via.
-Aciunea are loc la
sat,n timpul n orice
timp,iar autorul
vorbete despre iarn
metaforic (iarnan
literatur-triastee,
ngrijorare...)
Mama-izvor al vieii.
Fntna-izvor d
omului apa care
ntreine viaa.
Reflecia
4.
Extensia
Mama-albin harnic
- Elevii i noteaz
tema n caiete.
"
Mma-bucuria ce te
nconjoar
Mama-stea cluzitoare.
Mma
PROIECT DE LECIE
Data:
Profesor: Grosu Tatiana
Gimnaziul :
Clasa: a IX-a
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Ap cristalin de Liviu Damian. Tririle sufleteti ale eului liric.
Tipul leciei: dobndire de noi cunotine
Competene generale:
8.Lectura ,audierea i interpretarea textelor literare i nonliterare,n limita standartelor de
coninut.
10.Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii romne literare,n diferite situaii de comunicare
oral i scris.
12.Respectarea etichetei verbale n orice situaie de comunicare oral i scris.
Subcompetene specifice:
8.1 Lectura expresiv a propriului text.
10.3Utilizarea adecvat a mijloacelor expresive ale limbii (sinnime,antonime,figuri de stil)n
comentariul literar
12.1 Identificarea normelor de etichet verbal n orice situaie de comunicare oral i scris
STRATEGIA DIDACTIC:
a) Metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, lucrul cu manualul,
lectura explicativ, lucrul n echipe,brainstorming.
b) Mijloace de nvmnt: fie de lucru, textul-suport, prezentare.
c) Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual,
activitate n perechi.
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentul
didactic
Activitatea de instruire
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
1.Evocarea
( 15 min.)
Reactualizarea
cunotinelor
anterioare prin
prezentarea temei,
in acelasi timp i
captarea ateniei
Anunarea temei
i a obiectivelor
2.Realizarea
sensului
20 min.
Coninutul activitii
!)
Se gndesc, spun.
Simboluri posibile:
apa continuitate
mama partea cea mai
bun a sinelui
dorina de a plnge
aspiraia spre desvrire
izvorul omul n general
lumina element
integrator
vrtejul fntnii ntoarcere
la sine
fntna un mod de a se
drui celorlali
Le cer s citeasc afirmaii
pro si contra, din materialul
n PPT, n legtur cu
tristeea/fericirea, pretext pt
a ne aminti despre
specificul dezbaterii,
posibilitatea de a privi din
unghiuri opuse
3.Reflecia
8 min.
4.Extensia
(2 min.)
-Propune elevilor s
examineze tabloul lui Igor
Vieru Cite ceva despre
oameni i ape i s
comenteze locul fntnii n
peisajul nostrum
natural,istoric,
artistic,literar.
Realizati un eseu
argumentativ de cinci
minute pornind de la
ntrebarea anterioar.
Definii tririle sufleteti
ale eului lyric.
Tema pentru acas
Citesc, rspund.
Anexa 2
Se gndesc, spun
Este sacrificiul mamei
necesar desvririi
spirituale a copiilor ?!
Anexa 3
sacrificiu = a face
sacrul
Noteaz.
Imaginai un scurt
dialog cu Manole pe
un subiect plcut
amndurora!
Anexa 2
Lacrima nu este nimic altceva dect contemplarea lumii impregnate de har... (Herman Hesse)
Tristeea e pierdere de timp.
Fericirea este triumful asupra haosului. (John Cheever)
Fericirea nu-i d nici de mncare, nici de but.
Tristeea nseamn s vii fa n fa cu tine nsui. (Jackson Pollock)
Anexa 3
Jertfa, n substana ei spiritual, este iubire. Jertfa e i contiina; este cunoaterea
precis a unui el superior cruia m devotez. Nu este oarb, ci totdeauna este luminat de
adevr. Jertfa e, de asemenea, libertate. Jertfa, ca deschidere a noastr ctre Dumnezeu i ctre
lume, ca autodruire, este, n esen, expresia cea mai deplin a iubirii care ne definete fiina.
Constantin Galeriu
Anexa 1
Votai un citat!
1. De ast dat avem de-a face cu un mit estetic i ca atare a fost dezvoltat. El simbolizeaz
condiiile creaiunii umane, ncorporarea suferinei individuale n opera de art.
George Clinescu, Istoria literaturii romne de la origini pn n prezent
2. Adapostindu-se ntr-o cas, omul arhaic nu se izola de Cosmos, ci, dimpotriv, venea s
locuiasc chiar n centrul lui. Cci casa era ea nsi o imago mundi, o icoan a ntregului
cosmic.
Mircea Eliade, Comentarii la Legenda Mesterului Manole
3. Copilul e un simbol ecumenic al nceputurilor, al lucrului nou, al vieii totale, al
evenimentelor excepionale, al triniciei, al eternitii.
Mircea Eliade, Comentarii la Legenda Mesterului Manole
4. Fr acest zid de fiine iubite care ne nconjoar (indiferent c ele sunt sau nu n via), noi nu
am fi buni de nimic Dac ura celorlali, invidia lor sunt neputincioase este pentru c exist
civa oameni pe care i iubim pn la capt.
Gabriel Liiceanu, Declaraie de iubire
5. Privite, crile par nespus de sfioase. Ele nu vin niciodat spre tine. Ca ntr-o medieval
iubire, tu trebuie, ntotdeauna, s le caui i s te duci ctre ele. Fiina lor este ateptare pur. Le
va deschide cineva pentru a le face, astfel, s nceap s fie?
Gabriel Liiceanu, Declaraie de iubire
6. Vine o clip cnd nelegi c moartea nu e dect o schimbare de haine, sau o schimbare de
cas, sau o schimbare de form nimic nu moare, nimic nu poate s moar. Moartea este cea
mai mare iluzie care exist.
Osho, Maturitatea. Responsabilitatea de a fi tu nsui
PROIECT DE LECIE
Data:
Profesor: Grosu Tatiana
Gimnaziul:
Clasa: a IX-a
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Ap cristalin de Liviu Damian.Ipostazele feminitii n text.
Tipul leciei: dobndire de noi cunotine
Competene generale:
8.Lectura ,audierea i interpretarea textelor literare i nonliterare,n limita standartelor de
coninut.
10.Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii romne literare,n diferite situaii de comunicare
oral i scris.
12.Respectarea etichetei verbale n orice situaie de comunicare oral i scris.
Subcompetene specifice:
8.1 Lectura expresiv a propriului text.
10.3Utilizarea adecvat a mijloacelor expresive ale limbii (sinnime,antonime,figuri de stil)n
comentariul literar
12.1 Identificarea normelor de etichet verbal n orice situaie de comunicare oral i scris
STRATEGIA DIDACTIC:
a) Metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, lucrul cu manualul,
lectura explicativ, brainstorming.
b) Mijloace de nvmnt: fie de lucru, textul-suport, prezentare.
c) Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual,
activitate n perechi.
Demersul didactic
Nr.
crt.
1.
Etapele nvrii
Timp
Activitatea profesorului
15
- Salutul
- Notarea absenilor
- Se asigur condiiile necesare defurrii optime a activitii: asigurarea
linitii, pregtirea materialului didactic.
Verific ndeplinirea temei de acas .
- Elevii i pregtesc
materialele pentru
lecie.
Captarea ateniei
Anunarea temei i
a obiectivelor
Realizarea sensului
15
Evocarea
Activitatea elevilor
.
-Elevii lucreaz, n
grupuri, apoi, expun
cea mai original
variant ntregii clase.
4.
Reflecia
Extensia
- Elevii i noteaz
tema n caiete.