Sunteți pe pagina 1din 5

ŞCOALA CU CLASELE I – VIII, DOROBANŢ

JUD. IAŞI

PROIECT DIDACTIC
PROF. ANA HARAGA

DATA: 28 oct. 2009


CLASA: a VIII-a
OBIECT: Limba şi literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Nivelurile textului liric
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de valorificare a informaţiei
SCOPUL LECŢIEI: Valorificarea informaţiilor de limbă română şi de teorie
literară în abordarea textului literar

MOTIVAŢIA:
Activitatea desfăşurată oferă elevilor posibilitatea să-şi valorifice
cunoştinţele de teorie literară prin abordarea unui text liric, asigurând un caracter
practic, funcţional conceptelor studiate, să-şi dezvolte capacităţile de analiza şi
sinteză, abilităţile de comunicare şi argumentare.
Sarcinile elevilor vizează informaţiile privind: structura textului,
caracteristicile textului liric, tipul discursului, descrierea, mărcile subiectivităţii,
mijloacele artistice, tema şi mesajul operei literare, universul artistic,
versificaţia, procedee literare, nivelurile textului.
Lecţia contribuie la dezvoltarea capacităţii de înţelegere şi de analiză a
textului, la cultivarea interesului pentru lectură şi a gustului estetic.
Elevii sunt solicitaţi să lucreze atât individual, cât şi în grup, înlesnind
colaborarea, schimbul de informaţii, expunerea, argumentarea şi susţinerea
justificată a opiniei personale privind un anumit nivel al textului.

CONDIŢII PREALABILE:
Elevii trebuie să aibă:
 Informaţii exacte de teorie literară, conform programei şcolare;
 Deprinderi de a lucra în grupuri şi de a folosi fişele de lucru
COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1; construirea unui discurs oral pe o temă dată
3.1; dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe
date
3.2; sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de
îmbogăţire a vocabularului şi a categoriilor semantice studiate
3.3; identificarea valorilor etice şi culturale într-un text, exprimându-şi impresiile
şi preferinţele
1
4.1; redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă
4.2; utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfo-sintaxă, fo-
losind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie

VALORI ŞI ATITUDINI

 Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în


domeniul literaturii
 Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje
receptate

METODE ŞI PROCEDEEE:
- brainstorming, ciorchinele, problematizarea, exerciţiul, conversaţia;

MATERIALE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMĂNT: texte suport, fişe


de lucru, portofolii ale elevilor, cretă, tabla;

BIBLIOGRAFIE :

 L. Blaga – Poezii, Ed. Semne, 2007


 Mihaela Secrieru – Didactica limbii române – Iaşi, 2004
 Constantin Parfene – Metodica studierii limbii şi literaturii române în
şcoală, Polirom, 1999

TIMP TOTAL DE LUCRU : 50 minute;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

I. Moment organizatoric: (2 minute) – Se verifică prezenţa elevilor la lecţie,


se
distribuie fişele de lucru şi se pregăteşte atmosfera favorabilă desfăşurării activităţii.
II. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale (1 minut):
Elevii sunt anunţaţi că subiectul lecţiei este Nivelurile textului liric, iar scopul
activităţii este valorificarea informaţiilor de limbă română şi de teorie literară. Se
enumeră competenţele specifice.
III. Evocarea (5 min.)
A. Se verifică frontal modul de efectuare a temei.
B. Se actualizează informaţiile despre nivelurile textului – nivelul fonetic,
morfologic, sintactic, lexical, stilistic, versificaţia.
C. Lectura textului

2
Citeşte textul:

Gorunul
Lucian Blaga

În limpezi depărtări aud din pieptul unui turn


cum bate ca o inima un clopot
si-n zvonuri dulci
îmi pare
ca stropi de linişte îmi curg prin vine, nu de sânge.

Gorunule din margine de codru,


de ce mă-nvinge
cu aripi moi atâta pace
când zac în umbra ta
şi mă dezmierzi cu frunza-ti jucăuşă?

O, cine ştie? - Poate ca


din trunchiul tău îmi vor ciopli
nu peste mult sicriul,
si liniştea
ce voi gusta-o între scândurile lui
o simt pesemne de acum:
o simt cum frunza ta mi-o picura în suflet -
si mut
ascult cum creste-n trupul tău sicriul,
sicriul meu,
cu fiecare clipa care trece,
gorunule din margine de codru.

IV. Conducerea procesului de analiză a textului (25 min.)


Se lucrează pe grupe.
A. Fiecare grupă are sarcini care vizează un anume nivel al textului.
Extrage din textul „Gorunul”, de L. Blaga ceea ce este semnificativ din punctul de
vedere al expresivităţii, la nivel:
Grupa 1: Nivelul morfologic
Răspunsuri aşteptate: vocativele, mărcile subiectivităţii - forme verbale şi
pronominale de pers. I, persoana a II-a pentru structurarea monologului adresat,
interjecţia, adjectivele cu valoare de epitet etc.
Grupa 2: Nivelul sintactic
Răspunsuri aşteptate: topica poetică – inversiunea, invocaţia, interogaţiile
retorice, cuvinte/structuri incidente etc.
Grupa 3: Nivelul versificaţiei
Răspunsuri aşteptate: versul liber, tehnica ingambamentului.
Grupa 4: Nivelul lexical

3
Răspunsuri aşteptate: sfere semantice – a morţii, a timpului, a
senzaţiilor/emoţiilor, sensuri conotative, motive poetice – gorunul, clopotul, sicriul
Grupa 5: Nivelul stilistic
Răspunsuri aşteptate: epitete, comparaţii, metafore, repetiţii, simboluri/motive
etc.
D. Sarcini comune pentru toate grupele.
 Remarcă ceea ce nu s-a observat /analizat în text.
Răspunsuri aşteptate: conţinut ideatic, temă, mesaj
Se face corelarea celor două concepte legate de structura textului liric: forma
(limbajul poetic, surse ale expresivităţii) şi conţinutul (idei poetice, temă literară,
motiv literar, viziune artistică).
IV. Asigurarea feedback-ului, a retenţiei şi a transferului (10 minute)
Prin metoda ciorchinelui, elevii organizaţi în grupe de câte 4 vor formula
structura eseului de interpretare a textului. Se lucrează pe baza poeziei „Gorunul”, de L.
Blaga
Sarcini de lucru:
 Scrie pe marginea chenarului
toate conceptele asociate acestui
text.
Elevii colaborează şi fiecare grupă propune o listă a conceptelor pe care le
asociază
cu fragmentul dat (gen literar, eu liric, descriere, monolog adresat, operă, temă,
metaforă, autor, viziune artistică, procedee artistice, idei, mesaj etc.). Vor fi notate pe
tablă.
 Pentru o posibilă abordare a
textului, aranjează într-o ordine
logică aceste
concepte.
Se realizează planul eseului de abordare a textului dat.
VI. Reflecţia
Elevii relizeză:
 Sintetizarea trăsăturilor fragmentului liric;
 Formularea unor judecăţi de valoare despre opera literară;
V. Evaluare ( 3 minute)
Sunt notaţi elevii cu cea mai activă participare la lecţie. Se fac aprecieri
generale privind comportamentul întregului colectiv.
V. Extensia: Redactează un eseu în care să prezinţi semnificaţiile şi mesajul
textului dat.

4
STRUCTURA TEXTULUI LIRIC

Gorunul
Grupa 1: Nivelul morfologic de L. Blaga

În limpezi depărtări aud din pieptul unui turn


cum bate ca o inima un clopot
şi-n zvonuri dulci
îmi pare
că stropi de linişte îmi curg prin vine, nu de
sânge.

Gorunule din margine de codru,


de ce mă-nvinge
Grupa 2: Nivelul sintactic cu aripi moi atâta pace
când zac în umbra ta
si mă dezmierzi cu frunza-ţi jucăuşă?

O, cine ştie? - Poate că


din trunchiul tău îmi vor ciopli
nu peste mult sicriul,
şi liniştea
ce voi gusta-o între scândurile lui
o simt pesemne de acum:
o simt cum frunza ta mi-o picura în suflet -
şi mut
Grupa 3: Nivelul versificaţiei ascult cum creşte-n trupul tău sicriul,
sicriul meu,
cu fiecare clipa care trece,
gorunule din margine de codru.

5 Grupa 5: Nivelul stilistic


Grupa 4: Nivelul lexical

S-ar putea să vă placă și