Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Realizat în grupa: T-032, clasa a XII-a, profil umanist

Data : 15 februarie 2018

Disciplina : Limba și literatura română

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Profesor : Zagorodniuc Tatiana

Unitatea didactică 3: Lucian Blaga sau nebănuitele trepte ale cunoașterii

Subiectul: Satul-univers al valorilor supreme: „Sufletul satului”, „Satul minunilor” de Lucian Blaga

Tipul lecției: mixtă

Durata : 80 minute

Competențe generale:

1. Comprehensiunea și interpretarea textelor


2. Analiza textului literar în limita standardelor de conținut
3. Receptarea, interpretarea frumosului artistic din opera literară
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată
5. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la curentul literar

Competențe specifice:

1.1 Identificarea și analiza elementelor de compoziție și limbaj în textul poetic


1.2 Elaborarea textelor în parametrii indicați
Competențe specifice:
1.1 Identificarea și analiza elementelor de compoziție și limbaj în textul poetic
1.2 Elaborarea textelor în parametrii indicați

2.1 Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori și a propriei experiențe de lectură
3.1 Selectarea și accesarea surselor necesare pentru descifrarea și interpretarea textelor literare
3.2 Aplicarea noțiunilor de teorie literară la interpretarea unui text, în limitele standardelor de conținut
4.1 Receptarea adecvată a sensului/sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise
4.2 Raportarea textului la sistemul propriu de valori
4,3 Construirea unui discurs oral pe o temă dată
5,1 Identificarea și explicarea relațiilor dintre opera literară studiată și contextual cultural în care a apărut acesta
5,2 captarea și menținerea atenției interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului
Competențe operaționale:
O.1 Să citească expresiv textul, respectând punctuația și ortografia cerute în text
O.2 Să selecteze cuvintele din textele lirice care desemnează elementele cadrului rustic
O.3 Să prezinte mijloacele de exprimare a textului liric
O.4 Să evidențieze figurile de stil și rolul acestora în comunicarea ideilor poetice
O.5 Să citescă în paralel poeziile și să identifice ipostazele eului liric
O.6 Să încadreze operele pe baza caracteristicilor comune într-un curent literar, gen și specie
O.7 Să exprime argumentat propriile judecăți de valoare
Valori și atitudini:
- Cultivarea interesului pentru lectură și a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii;
- Stimularea gândului. Exprimarea opiniei argumentate, vis-a-vis de lucrarea citită;
- Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare și a încrederii în propriile abilități de comunicare.

Strategii didactice:
 Reacția cititorului, lectura interogativă, eu cercetez,harta conceptuală , conversația euristică, harta textului poetic , jurnalul dublu, clustering,
reacția cititorului, brainstorming, analiza literară complexă, Diagrama Venn, lucrul în grup, eseul de 5 minute

Resurse bibliografice:
- manualul de limba și literatura română pentru clasa a XII-a;
-Literatura română, pregătire individuală pentru proba scrisă, L. Paicu, M. Lupu, M. Lazăr;
- Literatura română pentru liceu, Mihaela Doboș, Mona Coțofan;
- Didactica literaturii române, Emanuel Ilie;
- Limba și literatura română, pentru elevii de liceu, Mariana Badea;
- Dicționar de motive și simboluri literare.
Etapa lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii didactice
Moment Salutul, verificarea prezenței elevilor, scurtă
organizatoric conversație
Evocarea Videoclip Veșnicia s-a născut la sat Relaționează imaginile și melodia Videoclipul
cu elogiul adus satului-spațiu Asociații libere
Priviți imaginile și ascultați melodia din videoclip magic, exprimându-și judecățile Conversația dirijată
Reactualizarea pentru a putea exprima emoțiile, gândurile ce v- de valoare.
cunoștințelor au copleșit, și să definească sintagma de „sat
natal”. Relaționați propriile concepții la afirmația
blagiană.

Fiecărui grup se distribuie câte un text ca să Elevii racordează textul la viața și Jurnalul dublu
găsească corespondențe intre textul suport și trăirile proprii. Selectează
afirmația lui L. Blaga. citate/argumente și le
comentează.

Realizarea Enunțarea subiectului și a obiectivelor lecției. Fac notițe în caiete. Luarea de notițe.
sensului
Se propune elevilor să facă o privire de ansamblu Elevii răspund solicitărilor Clustering
asupra creației blagiene ( volume de poezii, opere profesorului, incluzând informația
dramatice, opera filozofică, etc.). De asemenea, pe posterele de la tablă, în paralel Arborele cu idei
vor fi evidențiate particularitățile discursului făcând notițe în caiet.
poetic blagian, teme și motive atestate în opera
sa.

Propun spre vizionare și audiere poeziile. Vizionează clipul Videoclipul

Ce emoții, stări, imagini v-au provocat vizionarera Elevii își exprimă sentimentele
și audierea textelor? postlecturale. Argumentează Brainstorming
propriile viziuni. Identifică în text
Definiți starea de spirit dominantă a eului liric din mărci ale eului liric.
ambele texte.

Care este atitudinea eului liric față de spațiul


rural?

Descoperiți în text în cuvintele care exprimă


sentimentul elogiului satului natal.

Recitiți poeziile, selectând versurile din ambele Identifică și comentează ideile din
poezii care exprimă ideea: satul-spațiu al valorilor versurile selectate. Reacția cititorului
etice/estetice.

Consemnați, pe foaia de caiet, un vers care, în


opinia ta, conține chintesența mesajului, Eu cercetez
argumentează-l în două enunțuri.

Identificați cuvintele-cheie pentru a putea explica


semnificația lor contextuală și pentru a crea
câmpurile semantice în baza lor.

Motivați titlurile poeziilor, pornind de la sensul


cuvintelor „suflet”, „minune”.

Lucrând în patru echipe, realizați o interpretare Elevii lucrează în echipe, conform


paralelă a acestor două texte poetice după algoritmului de analiză a textului Harta textului poetic
următorul algoritm: liric.
I. Semnele unui topos, ale unui spațiu sacru, Din fiecare echipă este ales un
mitic, fabulos, generator de minuni. reprezentant-moderator care va Lucrul în grup
II. Tema Idei poetice: satul ca spațiu al dragostei, exprima oral munca echipei.
al odihnei existențiale, al revigorării.
III. Sugestiile limbajului metaforic. Comentați
rolul comparațiilor în text.
IV. Alegeți o variantă de răspuns și argumentați-o:
a) Satul blagian este o realitate națională și
morală;
b) Un spațiu ideal, rezultat din aspirația
existențială a poetului;
c) Un teritoriu mitic;
d) Satul blagian are sufletul său deasupra
sufletul oamenilor.

Reflecția Profesorul solicită elevilor să noteze asemănările Elevii completează Diagrama Diagrama Venn
și deosebirile dintre textele lirice studiate. Venn

Scrieți o alocuțiune în 7-9 rînduri, în baza Notează propriile judecăți de Eseul de 5 minute
afirmațiilor lui G. Gană valoare.
Feed-back-ul Care este mesajul global al poeziilor? Notează observațiile finale în
caiete.
Tu unde cauți copilăria și în ce semne o găsești?
Tema pentru Notarea elevilor.
acasă Memorați, la alegere o poezie.
Redactați, în baza celor 2 texte, un eseu
nestructurat cu titlul: Satul-spațiul-matrice al
spiritualității românești.

S-ar putea să vă placă și