Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

PROFESOR:
DATA: 13.05.2019
CLASA: a X-a B
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
OBIECTUL: Limba şi literatura română
TEMA DE STUDIAT: Simbolismul
SUBIECTUL: Introducere în universul poetic bacovian
TIPUL LECŢIEI: predare - învăţare
SCOPUL LECŢIEI: dobândire, acumulare de noi cunoştinţe

RESURSE EDUCAŢIONALE:

 Competenţe specifice:
C.R.1: Acumularea de noi informaţii referitoare la creaţia unui autor simbolist;
C.R.2.: Specificarea importanţei operei acestuia în contextul literaturii române;
C.R.3. Aplicarea termenilor de teorie literară specifici creaţiei lui G.
Bacovia, argumentarea prezenţei unor concepte operaţionale specifice printr-o
serie de exemple edificatoare;
C.3.4. Identificarea şi compararea particularităţilor unei epoci culturale şi
ideologii literare în vederea caracterizării acestora.

 Competenţe derivate: - la finalul orei elevii vor fi capabili să realizeze următoarele:


- C.1 Structurarea creaţiei lui G. Bacovia evidenţiind temele creaţiei autorului
(lumea oraşului de provincie, a târgului sufocant, mahalaua, oraşul în ruina,
oraşul – muzeu al figurilor de ceară; singurătatea: camera poetului ; natura ca stare
de spirit (anotimpurile, apa); iubirea (fecioară palida şi privită ironic); moartea -
senzaţie de funebru, dezagregarea totală)
- C.2 Ilustrarea fiecărei teme a creaţiei cu versuri reprezentative ale liricii bacoviene;
- C.3. Identificarea particularităţilor de artă poetică: muzica, cromatica,
(precizarea semnificaţiilor poetice ale textelor bacoviene şi
particularităţile limbajului artistic);
- C.4 Observarea specificului operei bacoviene, stârnirea interesului pentru
studiul – lectura altor opere ale poetului;
- C.5 Formarea deprinderilor elevilor de a opera, în comunicarea scrisă sau orală,
cu noile concepte operaţionale.

STRATEGIA DIDACTICĂ

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, învăţarea


prin descoperire, exerciţiul, analiza, comparaţia.

MIJLOACE DIDACTICE: tabla, instrumente de scris, casetă audio, fişe de lucru.

RESURSE EDUCAŢIONALE:
a) Capacităţile normale de lucru ale elevilor;
b) Timp efectiv de lucru: 50 minute.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR: activitate frontală; activitate


independentă; activitate pe grupe.

1
BIBLIOGRAFIE:

 G. Călinescu, Istoria literaturii române de la origini până în prezent,


Ed. Minerva, Bucureşti, 1982
 Ion Caraion, Bacovia – sfârşitul continuu, Ed. Cartea Românească,
Bucureşti, 1977
 George Bacovia, Opere, Ed. Fundaţiei Culturale Române, Bucureşti,
1994
 Daniel Dimitriu, Bacovia, Ed. Junimea, Iaşi, 1981
 Mircea Scarlat, George Bacovia, Ed. Cartea Românească, Bucureşti,
1987
 Dinu Flămând, Introducere în opera lui George Bacovia,
Ed. Minerva, Bucureşti, 1979
 Mihai Petroveanu, George Bacovia, Ed. Cartea Românească, Bucureşti,
1972
 G. Bacovia, Plumb, Ed. Institutului European,
1997

2
SCENARIUL DIDACTIC

Nr Strategia didactică
crt Etapele Conţinutul învăţării Metode şi Mijloace Forma Evaluare
lecţiei procedee de învăţă de
mânt organi-
zare
Moment Se asigură condiţiile necesare Conversaţia Activita- Observa-
1 organizato- defăşurării optime a activităţii: te rea
ric asigurarea liniştii, notarea absenţelor, frontală sistemati-
(1 min.) pregătirea materialului didactic. că
Captarea Pentru a le capta atenţia, Lectura Mijloace Activita- Chestio-
2 atenţiei profesorul le prezintă elevilor un expresivă audio te narea
(2 min.) material audio în care poezia ,,Rar” frontală orală
este recitată de însuşi George
Bacovia. Elevii concluzionează
faptul că recitarea versurilor de către
autor determină o receptare
complexă a textului literar faţă de
receptarea rezultată în urma lecturii
inocente.
Enunţarea Profesorul anunţă elevilor titlul Expunerea Tabla, Activita- Observa-
temei şi a lecţiei Introducere în universul creta. te rea
3 obiectivelor poetic bacovian şi prezintă succinct Conversaţia Caietele frontală sistemati-
(1 min.) obiectivele vizate. elevilor că

4 Actualizarea Se poartă o scurtă discuţie Conversaţia Activi-


cunoştin- despre teme şi motive, cuvinte-cheie tate Analiza
ţelor care ajută la stabilirea temei unui text frontală răspunsu-
(5 poetic. rilor
min.)
5 Dirijarea Elevii primesc fişe de lucru şi au ca Conversaţia Anexa 2 Activita- Formati-
învăţării sarcină identificarea principalelor te vă,
(25 min.) teme prezente în opera bacoviană Fişe de frontală continuă,
lucru orală
Identificarea temelor fundamentale
ale liricii bacoviene : Tabla
lumea oraşului de provincie, a Analiza
târgului sufocant, mahalaua (Sonet),
oraşul în ruină (În parc, Singur, Activita- Analiza
Decor), oraşul – muzeu al figurilor te răspunsu-
de ceară(Panoramă); individu- rilor
-singurătatea: camera poetului, Exerciţiul Anexa 2 ală
cavoul (Miezul nopţii, Decembre); Activita-
-natura ca stare de spirit Fişe de te pe
(anotimpurile, apa – Moină, Tablou lucru grupe
de iarnă, Cuptor, Nervi de Problemati-
primăvară); zarea Tabla
-iubirea (fecioară palidă şi privită
ironic – Nevroză, Contrast, Unei
fecioare);

3
-moartea (senzaţie de funebru,
dezagregarea totală – Plumb) Conversaţia Anexa 2 Activita-
Elevii vor fi organizaţi în perechi . te Formati-
Toate informaţiile vor fi Fişe de individu- vă,
sintetizate, de către elevi, sub lucru ală continuă,
îndrumarea profesorului, pe tablă Activita- orală
(vezi Anexa 1). Tabla te pe
Elevii vor identifica apoi motivele Analiza grupe
poetice prezente în fragmentele date.
Profesorul stabileste împreună cu
elevii corespondenţele între culori şi Analiza
sentimente, muzicalitatea versurilor. răspunsu-
Muzicalitatea . Poetul percepe Exerciţiul rilor
lumea la nivel auditiv. Astfel, găsim
o varietate de instrumente muzicale
( pianul , numit clavir, vioara,
fluierul, harfa etc.), precum şi Problema- Anexa 2 Formati-
compoziţii muzicale (simfonia, tizarea vă,
marşul funebru, valsuri etc.) care Fişe de Activita- continuă,
tălmăcesc metaforic o gamă de trăiri lucru te orală
sufleteşti ale poetului. Universul individu-
sonor nu se reduce la sunete Conversa- Tabla ală
muzicale, ci înregistrează zgomotele ţia Activita-
cele mai diverse: foşnete, scârţiituri, te pe
trosnete, gemete, plînsete, suspine, grupe Analiza
şoapte, oftaturi etc. Pe de altă parte , răspunsu-
versurile au o muzicalitate internă, rilor
rezultată din alternarea vocalelor şi a
consoanelor, repetarea cuvintelor,
refrene, ritmuri etc.
Obţinerea
performan-
6 ţei şi asigu- Se verifică succint, prin întrebări Conversaţia Activita- Observa-
rarea frontale, atingerea obiectivelor te rea
feedback- propuse. Se apreciază modul în care frontală sistemati-
ului elevii au rezolvat sarcinile primite. că
(5 min.)
Realizarea Elevii au ca temă căutarea pe internet Explicaţia. Caietele Activita-
7 retenţiei şi a a unei lucrări de artă a unui pictor Elevii elevilor te
transferului impresionist care să poată fi asociată notează în frontală
(1 min.) cu unul din textele lecturate, precum caiete
şi precizarea, în 5-10 rânduri, a sarcinile de
motivului pentru care au ales acea soluţionat
lucrare. pentru
viitoarea oră
de limba şi
literatura
română

4
Anexa 1
OGLINDA TABLEI
Introducere în universul poetic bacovian
I.Teme fundamentale ale universului bacovian:
 oraşul provincial;
 singurătatea;
 natura;
 iubirea;
 moartea;
II. Motive bacoviene: toamna, ploaia, noaptea, sicirele, cavoul, copacii, ninsoarea, motivul
corespondentei dintre simboluri, culori şi sentimente:
ALB-nevroză, reverie, sfârşit
NEGRU-moarte, dispariţie , urât, carbonizare
ROŞU- boală, degradare, finalitate
VIOLET-monotonie, alienare, delir, halucinaţie
GALBEN-deznădejde, dezolare, tristeţe
GRI-angoasă, plictis
ROZ, VERDE, ALBASTRU-nevroză, tristeţe
III. Muzicalitatea: - instrumente muzicale: pianul, numit clavir, vioara, fluierul, harfa etc. -
- compoziţii muzicale: simfonia, marşul funebru, valsuri,
- zgomote diverse: foşnete, scârţâituri, trosnete, gemete, plânsete, suspine, şoapte, oftaturi;
- muzicalitate internă, rezultată din alternarea vocalelor şi a consoanelor,
- repetarea cuvintelor,
- refrene.

5
Anexa 2 FIŞĂ DE LUCRU

1. Citeşte fragmentele următoare şi identifică temele poeziilor:

a).......................................................................... b).............................................................
“E-o noapte udă, grea, te-neci afară, “De-atîtea nopţi aud plouînd,/Aud
Prin ceaţă- obosite, roşii, fară zare- materia plângînd,/Sunt singur, şi mă
Ard, afumate triste felinare, duce un gînd /Spre locuinţele
Ca într-o crîşmă umedă, murdară. lacustre.”(Lacustră)
Prin măhălăli mai neagră noaptea pare... “Tot mai tăcut şi singur /În lumea mea
Şivoaie-n case triste inundară- pustie /Şi tot mai mult m-apasă,/O grea
Ş-auzi tuşind o tuse-n sec, amară – mizantropie.”(Ego)
Prin ziduri vechi ce stau în dărâmare” (Sonet)
c).......................................................................... d)...............................................................
,,Copacii albi ,copacii negri,/Stau goi în parcul “Te uită cum ninge decembre.../Spre
solitar/ Decor de doliu funerar.../ Copacii geamuri, iubito, priveşte / Mai spune s-
albi,copacii negri”(Decor) aducă jaratec /Şi focul s-aud cum
“Şi toamna, şi iarna/ Coboară-amîndouă;/Şi trosneşte.” (Decembre)
plouă, şi ninge;/Şi ninge, şi plouă.”(Moină) “Iubito,şi iar am venit.../ Dar astăzi ,de-
“Buciumă toamna/ Agonic—din fund--/Trec abia mă mai port-/Deschide clavirul şi
păsărele/ Şi tainic s-ascund. cântă-mi /Un cântec de mort.(Trudit)
Ţârâie ploaia.../Nu-i nimeni pe drum;/Pe-afară de
stai /Te-năbuşi de fum”(Pastel)
e) ..............................................................................................
“Toarnă pe covoare parfume tari,/Adu roze pe tine să le pun;/ Sunt câţiva morţi în oraş,
iubito,/Si-ncet cadavrele se descompun...(Cuptor)
,,Adormind.../Eu prevăd poema roză a iubirii viitoare.../Însă pal mă duc acuma în grădina
devastată/Şi pe masa părăsită-albă marmură scluptată-/In veşmintele-mi funebre,/ Mă întind ca
şi un mort/ Peste mine punând roze,flori pălite,-ntârziate,/Ca şi noi..”.(Poemă în oglindă)

2. Identifică, pe baza fragmentelor de mai sus, motivele liricii bacoviene.


3. Precizează ce culori apar în versurile următoare şi ce simbolizează fiecare în parte:
A) Orchestra începu cu-o indignare B) Carbonizate flori, noian de negru ...
graţioasă. Sicrie negre, arse, de metal,
Salonul alb visa cu roze albe -- Vestminte funerare de mangal,
Un vals de voaluri albe ... Negru profund, noian de negru ...
Spaţiu, infinit, de o tristeţe armonioasă ...
Vibrau scântei de vis ... noian de negru,
În aurora plină de vioare, Carbonizat, amorul fumega -
Balul alb s-a resfirat pe întinsele cărări -- Parfum de pene arse, şi ploua ...
Cântau clare sărutări ... Negru, numai noian de negru ...(Negru)
Larg, miniatură de vremuri viitoare...(Alb)
C) Pe seară, la geamuri, un nour violet si de D) Uitaţi-vă ce gol, ce ruină-n amurg –
aramă,/Pe drum, l-aceeaşi oră, se târâie un Amurgul galben m-a-ngălbenit, şi m-apasă,
lanţ de fier (Amurg) Cu geamuri galbene, cu lacrimi ce nu mai curg.
(Scântei galbene)
E) Plâns de cobe pe la geamuri se opri,/Şi pe F) Verde crud, verde crud…
lume plumb de iarnă s-a lăsat;/“I-auzi Mugur alb şi roz şi pur,
corbii!” - mi-am zis singur... şi-am oftat;/Iar Vis de-albastru şi de-azur,
în zarea grea de plumb/Ninge gri. (Gri) Te mai văd, te mai aud.”(Note de primăvară)

4. Identifică în versurile date elemente care conferă muzicalitate.

S-ar putea să vă placă și