Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

LICEUL TEHNOLOGIC „MOGA VOIEVOD” HĂLMAGIU


ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI
COMUNICARE
MATERIA: LIMBA ŞI LITERATURA
ROMÂNĂ DOMENIUL: LITERATURĂ
ROMÂNĂ
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Dragostea
CONŢINUTURI – DETALIERI: TEXT SUPORT – Vorbește-ncet de Mihai Eminescu – abordare din
perspectiva inteligențelor multiple
TIPUL LECŢIEI: MIXTĂ
CLASA: a IX-a
DATA: 16.01.2024
PROFESOR: IONELA CRISTINA MATEȘ
COMPETENŢE GENERALE: Comprehensiunea şi interpretarea textelor.
Situarea in context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la
curente culturale/literare.
COMPETENŢE SPECIFICE: 2.1 Adecvarea strategiilor de lectură la specificul textelor literare
studiate, în vederea înţelegerii şi interpretării personale.
1.4 Analiza relaţiilor dintre o operă studiată şi contextul cultural în care
aceasta a apărut.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A. COGNITIVE
O1 – SĂ APLICE TERMENI DE TEORIE LITERARĂ SPECIFICI
CONCEPŢIEI BLAGIENE;
O2 – SĂ SUSŢINĂ IDEILE EMISE CU EXEMPLE DIN TEXT;
O3 – SĂ ANALIZEZE TEXTUL PE NIVELURI DE ANALIZĂ;
O4 – SĂ DEMONSTREZE CONCEPTUL DE ARTĂ POETICĂ PORNIND DE LA
STRUCTURA TEXTULUI.
B. AFECTIVE
O1 – SĂ MANIFESTE INTERES FAŢĂ DE RECEPTAREA TEXTELOR ÎN VERSURI.
C. PSIHOMOTORII
O1 – SĂ-ŞI MENŢINĂ POZIŢIA CORECTĂ ÎN TIMPUL OREI.
02 –SĂ FOLOSEASCĂ CORECT MIJLOACELE ȘI RESURSELE TEHNOLOGIEI MODERNE.
STRATEGII DIDACTICE:
A. METODE: expunerea, conversaţia, demonstraţia, problematizarea.
B. MIJLOACE: TEXTUL SUPORT, manualul – LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ, CLS. A IX-a,
ED. ART, BUCUREŞTI, A. COSTACHE, FL. IONIŢĂ, M.N. LASCĂR, A. SĂVOIU
C. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR: alternativ activitate frontală şi
activitate pe grupe
D. MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- VISTIAN GOIA – DIDACTICA LIMBII ŞI LITERATURII ROMÂNE, 2002, ED. DACIA, CLUJ –
NAPOCA
- LĂCRĂMIOARA MUTOIU – ALCHIMIA TEXTULUI POETIC, 2006, IAŞI, ED. VERSUS
- MIHAI EMINESCU– POEZII, www.romanianvoice.com
Alexandru Crişan, Liviu Papadima,

Ioana Pârvulescu, Florentina Pârvulescu,

Florentina Sâmihăian, Rodica Zafiu “Limba şi literatura română, manual pentru


clasa a IX a”, Editura Humanitas, Bucureşti,2005.

Parfene Constantin “Metodica studierii limbiişi literaturii române în şcoală”, Editura Polirom,
Iaşi, 1999.

Roland Barthes “Fragmente dintr-un discurs de îndrăgostit”

Hadrian Soare, Gheorghe Soare “Limba şi literatura română clasa a IX a” Editura Carminis, Piteşti, 2005

Alina Trache, Elena Trache, Camelia Ciurescu ”Limba şi literatura română”, Editura
Muntenia, 2005

-
RESURSE EDUCAŢIONALE:
A. CAPACITĂŢILE RECEPTIVE ALE CLASEI a IX-a
B. TIMP LA DISPOZIŢIE – 50 MIN
C. LOC DE DESFĂŞURARE: SALA DE CLASĂ

2
Scenariul didactic
1. Moment organizatoric – 2 min
Notarea absenţelor, pregătirea materialelor, crearea unui climat favorabil
pentru desfăşurarea lecţiei.

2. Actualizarea cunoştinţelor anterioare – 5 min


Li se cere elevilor să-şi amintească temele creației eminesciene dând exemple de versuri care să susțină ideile
exprimate.
Pentru captarea atenției li se prezintă elevilor un film despre casa marelui poet pe un fond sonor impresionant.
http://www.youtube.com/watch?v=UFD6ReweoE8
Acasa la familia Eminovici

http://www.intelepciune.ro/noutati.php?id=1- fondul sonor

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor – 3 min


Elevilor li se anunţă tema lecţiei –Vorbește-ncet de Mihai Eminescu, urmărindu-
se obiectivele: să individualizeze viziunea poetică eminesciană asupra iubirii; să
explice poezia cu formă fixă-sonet, cu referire directă la relația unor scrieri
eminesciene: Gândind la tine, Vorbeşte-ncet, Iambul să fie capabili să distingă
particularitățile stilistice și de compoziție, să susţină ideile emise cu fragmente
din text, să analizaze textul pe niveluri de analiză textuală. Li se oferă elevilor și
câteva selecții din creația eminesciană în diverse interpretări:
http://ww w.youtube.com/watch?v=qD3LYd6ScNI
„Eminescu„ – Doina și Ion Aldea Teodorovici
http://www.youtube.com/watch?v=YwMqvnzT8yY

„Sara pe deal„ http://www.youtube.com/watch?v=Fat14Q8cmR

„L a steaua„

3
http://www.yout ube.com/watch?v=Fvazm6RSkpg

„Mai am un singur dor„ http://www.youtube.com/watch?v=Ut8llZYeD5E

„ Atât de fragedă„

http://www.youtube.com/watch?v=eyCTfLt086c

„Melancolie„ http://www.youtube.com/watch?v=HNQv_CNdI4w

„ Dor de Eminescu„ http://www.youtube.com/watch?v=59 - IAHqdz90

„Și dacă...„ http://www.youtube.com/watch?v=Dr9EDUZok1c

„Pe lângă plopii fără soț„ http://www.youtube.com/watch?v=fejG8Hj - Gow

„Atât de dulce„ http://www.youtube.com/watch?v =8oksvne - fBI

„Revedere„ - muzica Stamatis Spanoudakis

4. Dirijarea învăţării– 20 min


Elevii sunt împărţiţi în grupe pentru a reflecta asupra textului din
diverse perspective.
Făcând apel la teoria inteligenţelor multiple li se cere elevilor să
realizeze următoarele asocieri:
Dimensiuni ale inteligenţei Competenţa

Realizează un Drum al Lecturii,


Cunoașterii-fixează autorul, opera care
ți-a deschis planuri de
Inteligenţa verbal-lingvistică
gândire, te-a deschis către tine
însuți. Argumentează oral.

Reprezentaţi printr-un grafic


relaţia dintre eul liric și iubita sa, sau
Inteligenţa logico-matematică reduceți textul la o formulă
matematică.

Găsiți o melodie pe care o


considerați potrivită pentru a reda
Inteligenţa muzical-ritmică atmosfera poeziei sau trăirile eului liric

Folosind desenul sau un poster,


Inteligenţa vizual-spaţială reprezentaţi o secvență lirică
preferată.

4
Folosind coduri nonverbale,
mimaţi sub forma unui joc de rol
trăirile interioare ale eului liric. Realizați
un film în care să
Inteligenţa corporal-kinestezică reflectați tema textului, într-un mod
parodic, plasând-o în
contextul actual.

Descoperiți comuniunea omului cu


natura așa cum reiese din poezia
studiată, făcând referire la
Inteligenţa naturalistă imaginea care prezintă edenul
lunar. Definiți raiul realizând
trimiteri la versurile citate.

La sfârșitul orei, ca modalitate de


evaluare, un elev al clasei îi va
invita pe colegii săi să completeze
,,jurnalul orei de literatură’’ în care
Inteligenţa interpersonală aceștia au notat impresiile
personale cu privire la poezia
studiată și modalitatea de
abordare didactică.

Indicați codul de valori etice pe care


Inteligenţa intrapersonală le-ați identificat în opera Vorbește-
ncet de Mihai Eminescu.

Rezultatele obţinute se notează pe tablă după ce le-a prezentat fiecare raportor al grupului.
Se evidenţiază câteva răspunsuri.
5. Realizarea feed-back-ului – 11 min
Pe baza rezultatelor se demonstrează conceptul de artă poetică punându-se
accent pe ideile și sentimentele transmise prin intermediul acestei creații.
6. Asigurarea retenţiei şi a transferului – 5 min
Elevii vor avea de realizat un eseu despre cele două forme de iubire din textele
Vorbeşte-ncet de Mihai Eminescu și Nora de Mircea Nedelciu.

5
Li se oferă elevilor și o listă de adrese de unde pot audia diverse creații
scrise de marele poet în interpretarea unor actori celebri.
http://www.youtube.com/watch?v=c9ha2ic - 2kc
„Scrisoarea„ I partea 1–recita Mircea Albulescu http://www.youtube.com/watch?
v=MMYgGw9C75Q
„Scrisoarea I„ partea

2 http://www.youtube.com/watch?v=08Ov _GoJHPk „Scrisoarea II„

http://www.youtube.com/watch?v=1ti8BUx07bA

„Luceafărul„ partea 1 http://www.youtube.com/watch?v=DqfE0nNdws8

„Luceafărul„ partea 2 http://www.youtube.com/watch?v=8RgP7hoGxGs

„Între nouri și-ntre mare„ http://www.youtube.com/watch?

v=RhuATTIougc

„Rugăciune„ http://www.youtube.co m/watch?v=6z8f31T4 _bQ Vis

7. Aprecieri finale – 4 min


Se fac aprecierile finale legate de modul în care s-a desfășurat activitatea.

S-ar putea să vă placă și