Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a X-a
TITLUL LECŢIEI: Textul argumentativ
TIPUL LECŢIEI: fixare de cunoştinţe
COMPETENŢE GENERALE:
- Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în
diferite situaţii de comunicare;
- Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor
texte literare şi nonliterare;
- Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare
COMPETENŢE SPECIFICE:
COGNITIVE: la sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
C1: să prezinte trăsăturile textului argumentativ;
C2: să comenteze un citat;
C3: să aplice noţiunile dobândite anterior în crearea unor texte argumentative;
C4: să identifice mijloace lingvistice de persuasiune în texte argumentative date;
C5: să-şi susţină punctul de vedere pe o temă dată;
C6: să identifice elementele componente ale unui text argumentativ;
C7: să utilizeze în textele argumentative conectorii logici şi tehnici argumentative.

AFECTIVE :
C1: să dovedească receptivitate faţă de propunerea făcută prin acest demers didactic;
C2: să fie dispuşi să integreze cunoştinţele în sistemul propriu de valori estetice;
C3: să-şi dezvolte gândirea creatoare.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee :
- bulgărele de zăpadă;
- învăţarea prin descoperire;
- învăţarea prin cooperare;
- „profesor pentru 5 minute”;
- problematizarea;
- ciorchinele;
Mijloace:
- prezentare Power Point;
- videoproiector,
- calculator;
- fişe de lucru.
Forme de organizare:
- activitate frontală;
- activitate individuală;
- activitate pe grupe;
- activitate în perechi.
RESURSE
- umane: elevii clasei a X-a
- de timp: 50 minute
- materiale: fişe, caiete de notiţe, laptop, videoproiector

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor Timp


1. Moment - salut; - elevii îşi pregătesc materialele 1`
organizatoric - notarea absenților; necesare
- pregătirea materialului necesar.

2. Captarea atenţiei - Este propus un exerciţiu de Exerciţiu de spargere a gheţii: 2`


spargere a gheţii prin care elevii - Elevii se prezintă spunându-şi
vor pătrunde în lumea prenumele şi caracterizându-se cu un
argumentării. adjectiv care începe cu aceeaşi literă
cu care începe prenumele, aducând şi
câte un argument al alegerii acelei
caracteristici.
Ex. Ionela – isteaţă pentru că mă descurc
în orice situaţie

3. Enunţarea temei şi - Se anunţă tema lecţiei (Textul - Se prezintă obiectivele lecţiei în 1`


a obiectivelor argumentativ) şi obiectivele. termeni accesibili, astfel încât elevii să
înţeleagă nu atât finalitatea acesteia în
ceea ce priveşte cunoştinţele însuşite, cât
mai ales nivelul comportamentelor
aşteptate.

- Utilizându-se tehnica „profesor - Elevii urmăresc prezentarea 5`


4. Actualizarea pentru 5 minute”, unul dintre elevi colegului lor referitoare la textul
informaţiilor ancoră este solicitat să reactualizeze argumentativ, răspunzând la
câteva informaţii cu privire la întrebările adresate.
textul argumentativ (definiţie,
structură, conectori etc.).

- Cu ajutorul videoproiectorului, se - Elevii parcurg prezentarea și le sunt 5`


5. Dirijarea învăţării expune o prezentare Power-Point explicate eventuale aspecte pe care
despre textul argumentativ. nu le înțeleg.

Pentru eficientizarea
comprehensiunii modului de - Elevii participă la întocmirea
realizare a unui text argumentativ, planului textului argumentativ 10`
se va schița pe tablă planul realizat la tablă și îl notează și în
textului argumentativ și caiete.
conectorii argumentativi specifici
(ANEXE).
- Profesorul propune un citat din
variantele de bacalaureat, pe baza
căruia să se realizeze un text
argumentativ în clasă, prin tehnica 20`
bulgărelui de zăpadă.
Faza introductivă Expunerea
problemei.
„Fiecare dintre noi este un înger
cu o singură aripă și nu putem
zbura decât îmbrăţişându-ne”
Luciano de Crescenzo (scriitor
italian).

Faza lucrului individual


- După lecturarea citatului, se
propune realizarea câte unui
ciorchine pentru cuvintele–cheie
ale acestuia, urmând ca ideile
discutate să stea la baza realizării - Elevii vor propune cuvinte care să facă
textului argumentativ. parte din ciorchine, referindu-se şi la
- Sunt explicate eventualele personaje din operele literare studiate
întrebări legate de subiect. care să constituie exemple în cadrul
textului argumentativ.
Faza lucrului în perechi
- Pe baza informaţiilor obţinute
în urma realizării ciorchinelui,
elevilor li se cere să lucreze în
perechi: astfel, elevii vor lucra
în perechi, fiecare având o
anumită sarcină (elevii din
prima bancă scriu ipoteza, cei
din banca a doua scriu primul
argument, cei din banca a treia - Elevii, care sunt grupaţi în perechi
scriu al doilea argument, cei vor rezolva sarcinile de lucru.
din banca a patra, al treilea
argument, iar ultimii scriu
concluzia).

Faza reuniunii în grupe mai mari


- Se alcătuiesc grupe mai mari
(specifice câte unui rând de
bănci) şi se discută despre
situaţia la care s-a ajuns.

Faza raportării soluţiilor în colectiv


- Întreaga clasă reunită
analizează şi concluzionează
asupra textelor emise. - Toate cele 3 texte argumentative
rezultate vor fi citite şi discutate, în
vederea evidenţierii punctelor tari şi
Faza decizională punctelor slabe ale acestora.
Se alege situaţia finală şi se
stabilesc concluziile.

- Profesorul propune spre vizionare


6. Obţinerea un fragment din piesa lui - Frontal, elevii vor observa că textul nu
performanţelor şi Caragiale, O scrisoare pierdută respectă tehnica argumentării şi nu este
asigurarea feed- (discursul lui Farfuridi), cerând persuasiv, nerespectând structura unui 4`
backului elevilor să motiveze dacă textul asemenea text şi nici calităţile generale
întruneşte condiţiile unui text ale stilului.
argumentativ.

1`
- Evaluarea se face pe tot parcursul
7. Evaluarea lecţiei prin aprecieri şi observaţii
performanţelor curente. Sunt notaţi elevii cu o
contribuţie deosebită la realizarea
orei.

8. Tema pentru acasă Scrie un text argumentativ, de 15-


30 de rânduri, despre altruism Elevii îşi notează tema pentru acasă. 1`
pornind de la afimația lui Nicolae
Steinhardt: „dăruind vei dobândi”.

TEXTUL ARGUMENTATIV

Structura:
1. TEZA, IPOTEZA, ideea apărată de autor şi care urmează să fie demonstrată
2. ARGUMENTAREA PROPRIU-ZISĂ, enunţarea mai multor argumente pro
sau contra tezei enunţate şi susţinerea lor cu :
 exemple
 citate
 prezentarea unor întâmplări
 opinii de autoritate
 comparaţii care să scoată în evidenţă ideea susţinută
 citarea unor surse de referinţă (filozofi, lingvişti, istorici critici literari
etc.)
 folosirea unor contraexemple
 apelul la experienţa personală
!!! Dispunerea argumentelor în scris este marcată de paragrafe
3.CONCLUZIA, rezumă demersul argumentativ, întăreşte ipoteza prin reluarea
ei într-un mod nuanţat.

ELEMENTE CONECTOARE: (adverbe, locuţiuni adverbiale, conjuncţii sau


locuţiuni conjuncţionale, structuri verbale) ; exprimă
 succesiunea, continuitatea : în primul rând, în al doilea rând, etc, pe de
o parte... pe de altă parte, în plus, de asemenea
 contrastul: dar, însă, ci, în contrast cu, dimpotrivă
 ierarhizarea: înainte de toate, mai presus de toate, mai important decât
 comparaţia: la fel cu, tot aşa, ca în comparaţie cu, în mod asemănător
 probabilitatea: probabil, posibil, este cu putinţă, s-ar putea ca
 certitudinea: cu siguranţă, desigur, fireşte, nu este nici o îndoială că
 concesia: deşi, totuşi, cu toate acestea, chiar dacă
 concluzia: deci, aşa, prin urmare, în concluzie, în consecinţă, la urma
urmelor

S-ar putea să vă placă și