Sunteți pe pagina 1din 7

1

Proiect didactic al lecţiei


Clasa a IX-a B
Data: 15.02.2018
Obiectul: Informatica
Subiectul lecţiei: Clasificarea instrucţiunilor. Instrucţiuni simple. Procedurile de
afişare şi citire a informaţiei. Instrucţiunea condiţională IF.
Tipul lecţiei: mixtă
Obiective operaţionale:
 O1 - să scrie expresii în limbajul Pascal cu diferite tipuri de date;
 O2 – să clasifice instrucţiunile limbajului Pascal;
 O3 - să recunoască instrucţiunile simple şi compuse ale limbajului Pascal;
 O4 - să-şi dezvolte capacitatea de a lucra în grup şi individual, de-aşi forma
abilităţi de comunicare şi prezentare;
 O5 - să aplice instrucţiunile simple pentru algoritmii liniari;
 O6 - să argumenteze necesitatea utilizării instrucţiunii IF , aplicînd-o la rezolvarea
problemelor;
 O7 - să identifice erorile frecvent comise în utilizarea instrucţiunilor;
 O8 - să determine expresiile alcătuite corect;
 O9 - să-şi formeze deprinderi de a lucra cu cartea, de a concepe esenţialul din cele
citite, de-aşi concentra atenţia în timpul lecturii;
Metode şi procedee didactice:
conversaţia; conspecte de reper; explicaţia; lucrul cu manualul; citire ghidată;
problematizare; algoritmizarea; lucrul în grup; mozaicul;activitatea independentă –
creativitatea; modelarea.

Mijloace de învăţământ:
fişe; tablă; cretă; teste;

Bibliografie:
A.Gremalschi, Iu.Mocanu, I.Spinei “Informatica”, manual cl.IX-XI, Chişinău 1999
D.Rancea “Limbajul Turbo Pascal”, vol.I, Cluj 1994
2

Scenariul lecţiei

Etapele Conţinutul lecţiei Strategii didactice


lecţiei Obiecti Activitatea profesorului Activitatea elevului Timpul Metode Forme de
(min) şi procedee evaluare

1 2 3 4 5 6 7
Momentul Verific prezenţa elevilor, notez absenţele. Elevii îndeplinesc 1
organizato- Stabilesc climatul adecvat pentru desfă- cerinţele, pregătesc cele
ric, introdu- şurarea procesului didactic. necesare pentru lecţie.
cere în Întreb ce temă au avut la lecţia precedentă. Un elev anunţă tema
activitate lecţiei precedente.

1.Controlul O1 Propun elevilor ca timp de 5 minute lucrînd Gîndesc şi scriu expresii. 5 Lucrul în evaluare
şi consoli- O4 în echipe să alcătuiască cîte mai mult Fiecare echipă îşi notează echipe sumativă
darea cu- posibile expresii corecte, fiecare conţinînd fişa sa.
noştinţelor operatori cel puţin de 2 categorii. Membrii echipei coope-
de la lecţia Propun 1 sau 2 variante de cooperare între rează între ei, fac schimb
precedentă membrii echipei ca ei să poată alcătui mai de opinii
multe expresii.

Strîng răspunsurile de la fiecare echipă şi în Membrii echipei discută 5 Lucrul în evaluare prin
timp ce verific expresiile alcătuite , le între, îşi expun părerile şi echipe test
propun testul 1 pe timp de 5 minute. încercuiesc expresiile şi
instrucţiunile corecte
O8 După expirarea timpului pentru testul 1, 1 elev la tablă iar restul 5 Lucrul
O4 propun să transcrie în caiete şi să rezolve în caiete rezolvă testul 2 individual
testul 2.
Între timp verific răspunsurile la testul 1.
Analizez răspunsurile, generalizez Elevii ascultă şi îşi fac 3-4
materialul însemnări

2.Comunica Anunţ şi scriu pe tablă subiectul şi obiec- Elevii notează în caiete 2


3

rea şi fixa- tivele lecţiei noi:


rea cunoş- ”Clasificarea instrucţiunilor. Instrucţiuni
tinţelor noi simple. Procedurile de afişare şi citire a
informaţiei. Instrucţiun. condiţională IF”
Reactualizez cunoştinţele de la lecţiile Un elev răspunde “Care 2 frontal evaluare iniţială
anterioare, făcînd legătură cu tema nouă. este structura unui pro-
gram Pascal”
O9 Propun elevilor ca tema nouă să fie Toţi elevii citesc § 5 lucrul cu
însuşită prin lectură . ”Conceptul de acţiune” manualul
Între timp desenez la tablă diagrama de
sintaxă “Instrucţiuni”
Întreb dacă totul le este clar.
Verific asimilarea materialului prin între- Un elev va clasifica 3 frontal, evaluare curentă
bări frontale instrucţiunile şi va enu- clasificare
măra instrucţiunile simple.

În caz de necesitate lămuresc cuvîntul Al doilea va enumăra


“iterative” instrucţiunile compuse.
Al treilea va sublinia
deosebirea dintre instruc-
ţiunile simple şi compuse

O9 Împart la fiecare echipă materialul ce Fiecare echipă va studia în 8-10 lucrul în grup,
O4 trebuie studiat. parte cîte 1-2 paragrafe citire ghidată
Intervin cu lămuriri la echipele care au ale subiectului anunţat
întrebări.
După expirarea timpului , reorganizez “Experţii” pe rînd expun 8-10 mozaic
echipele în aşa mod, ca în fiecare din ele să materialul său, fac schimb
nimerească cîte un “expert” care va lămuri de opinii, îşi fac o concep-
celorlaţi membri porţiunea sa de material. ţie integră despre subiectul
Dau indicaţie ca pe rînd fiecare “expert” să studiat.
lămurească materialul său, apoi să-şi facă o
închipuire despre tema în întregime.
Între timp scriu la tablă testul 3.
După expunerile şi lămuririle reciproce
4

“experţii” revin în echipele iniţiale.


Iniţiez o mică discuţie între echipe sub Echipele îşi pun întrebări 2-3 creativitate
formă de întrebări. reciproce, discută modul
Între timp numesc un elev care va desena de utilizare a instrucţiu-
diagrama de sintaxă a instrucţiunii IF nilor studiate.

O2 Propun clasei analiza testului 3. (În baza tes- Elevii răspund şi notează 5-6 frontal evaluare curentă
O3 tului dat, prin mici exemple şi a altor teste în caiete
O7 propuse consolidez modul corect de
utilizare a procedurilor: Read, ReadLn,
Write, WriteLn)
O5 Un elev rezolvă la tablă, 5 individual
Propun clasei problema 1(se propun 2 ceilalţi în caiete
moduri de afişare a rezultatului)
O6 Elevii propun algoritmul 15-20 problematizare evaluare curentă
O7 Propun clasei problema 2 de rezolvare ,explicaţia,
- cum credeţi problema dată poate fi modelare
rezolvată întrebuinţînd numai
instrucţiunile simple ?
În baza problemei 2 analizăm diagrama de
3.Consoli- sintaxă a instrucţiunii IF Elevii rezolvă la tablă şi în
darea Propun un set de probleme pentru a eviden- caiete
ţia particularităţile utilizării instrucţiunii IF
4.Totalurile Un elev face autoanaliza 1
lecţiei Propun unui elev să facă autoanaliza lecţiei lecţiei

5.Tema pe Elevii îşi notează 2


acasă şi §-le 3.1, 3.5, 3.6, 3.7, 3.8, 3.9, 3.10 din
notarea manualul “Informatica”, A.Gremalschi ş.a
elevilor
5
6

Testul N1:
De elaborat programul de determinare a restului şi câtului de la împărţirea a două numere întregi A şi B.
______________________________________________________________________

Fişa N2:
De elaborat programul de calcul a valorii expresiei:

7 x 2  2 | a  5b 3 |  lg 3
y=  ( a  b) 2
5

______________________________________________________________________

Fişa N3:
În triunghiul dreptunghic sunt date catetele a şi b. De aflat ipotenuza, aria şi unghiurile ascuţite(în grade) ale triunghiului dat.

______________________________________________________________________

Fişa N4:
De elaborat un program care determină dacă numărul N citit de la tastatură este pătrat perfect.
______________________________________________________________________

Fişa N5:
De elaborat un program ce determină valoarea variabilei y=max(|a|,min(b2,c+25)).

Fişa N6:
7

De elaborat un program care calculează valoarea funcţiei:

2x3+8, x<6
y= |5a+x|, 6 x<15
| xa|, x15.

S-ar putea să vă placă și