Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic al leciei

Data: :

08.04.2013

Clasa: a IX-a
Profesorul: Ana Volovei
Unitatea de nvmnt: Tipuri de date structurate
Subiectul leciei: Tipuri de date tablou unidimensional. Tipul indicilor i tipul componentelor
Tipul leciei: Lecie de asimilare a cunotinelor
Durata leciei: 45 min.
Subcompetene
CS1. Formarea unei viziuni tiinifice asupra componentei informatice n societatea contemporan.
CS4. Elaborarea modelelor informatice a obiectelor, sistemelor i proceselor frecvent ntlnite n activitatea cotidian.
CS5. Aplicarea metodelor de algoritmizare, de formalizare, de analiz, de sintez i de programare pentru soluionarea
problemelor legate de prelucrarea automatizat a informaiei.
CS6. Translarea algoritmilor frecvent utilizai ntr-un limbaj de programare de nivel nalt.
Subcompetene:
SC1. Definirea formulelor metalingvistice i diagramelor sintactice ale declara iilor de tipuri de date tablou
unidimensional i iruri de caractere;
SC2. Utilizarea subprogramelor predefinite, destinate prelucrrii irurilor.

Obiective operaionale:
O1. S determine tipul indicilor i tipul componentelor n func ie de declara iile propuse;
O2. S precizeze operaiile care pot fi efectuate cu componentele tablourilor;
O3. S citeasc elementele tabloului unidimensional;
O4. S afieze elementele tabloului unidimensional;
O5. S elaboreze secvene de programe n limbajul de programare Turbo Pascal care con in tablori unidimensionale.
Strategii didactice:
1. Metode i procedee didactice:
M1 - Conversaia
M2- Exerciiul
M3- Problematizarea
M4- Proiectorul
2. Forme de dirijare a nvrii: nvarea practic-individual dirijat de profesor.
3. Forme de organizare: individual, frontal.
4. Resurse materiale:
- Curriculum modernizat.
5. Mijloace de evaluare: ntrebri orale
6. Mijloace de nvmnt: manual.

DESFURAREA LECIEI

Eveniment
instrucional

Obiective

1.Moment
organizatoric

2.Actualizarea
cunotinelor

3.Anunarea
temei noi i a
obiectivelor
operaionale

Activitatea
profesorulu
i
Salut elevii.
Verific
prezena.
Spun
elevilor s
se
pregteasc
de lecie.

Evocare

Coninutul

verificarea prezenei elevilor i notarea absen elor n


catalog;

verificarea inutei elevilor i celor necesare desf urrii


orei;

asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna


desfurare a orei;

ntruct este
prima tem
din o nou
unitate de
nvmnt,
elevii nu au
avut tem
pentru
acasa.

Se verific cunotinele dobndite la leciile anterioare n ceea


ce ine de generaliti despre structura unui program Pascal prin
sondaj, utiliznd dialogul profesor elev, elev-elev, prin
confruntarea rezultatelor.

Anun tema
i
obiectivele
operaionale
ale leciei.

In cadrul orei de astzi vom studia tema:


,, Tipuri de date tablou unidimensional. Tipul indicilor
i tipul componentelor.

Elevii vor rspunde la ntrebrile:


- Care este structura unui limbaj Pascal?
- Din ce este alctuit corpul unui program?
- Ce este partea declarativ/executiv a unui program?

Obiectivele leciei sunt:


O1. S determine tipul indicilor i tipul componentelor n
funcie de declaraiile propuse;
O2. S precizeze operaiile care pot fi efectuate cu
componentele tablourilor;
O3. S citeasc elementele tabloului unidimensional;
O4. S afieze elementele tabloului unidimensional;
O5. S elaboreze secvene de programe n limbajul de
programare Turbo Pascal care conin tablori unidimensionale.

Activitate
a
elevilor
Salut
profesorul.
Rspund la
apel. Se
pregtesc
de lecii.

Ascult
atent
ntrebrile
expuse i
rspund la
ele
la
indicaia
profesorului.
Noteaz n
caiete tema
leciei.
Ascult
atent
obiectivele
leciei.

4.Comunicare
a noilor
cunotine

Evocare

Familiarizea
-z elevii cu
noiunile de
tablou, tip
de baz,
indice,
component.

Mulimea de valori ale unui tip de date array este constituit din
tablouri (tabele). Tablourile snt formate dintr-un numr fixat de
componente de acelai tip, denumit tip de baz. Referirea
componentelor se face cu ajutorul unui indice.
Un tip de date tablou se definete printr-o construcie de forma:
type <Nume tip> = array [TI] of T2;

Prezint la
proiector
exemple de
tip de indice
i tip de
component.

unde TI este tipul indicelui care trebuie s fie ordinal, iar T2


este tipul componentelor (tipul de baz) care poate fi un tip
oarecare.
Exemple:
1) Type
var
2) type
var
3) type
var

Vector = array=[1..5] of real;


x: Vector;
Zi= (L, Ma, Mi, J, V, S, D) ;
Venit= array[ Zi] of real;
v: Venit;
z: Zi;
Ora= 0..23;
Grade= -40..40;
Temperatura= array[ Ora] of Grade;
t: Temperatura;
h: Ora;

Fiecare component a unei variabile de tip tablou poate fi


specificat explicit, prin numele variabilei urmat de indicele
respectiv ncadrat ntre paranteze ptrate.
Exemple:
X[1], x[4] ;
v[L], v[Ma], v[J] ;
t[0], t[15], t[23] ;
v[z], t[h].
Analizeaz
mpreun cu
elevii
exemplel
propuse.

Indicii

Vector = array [1.. 5] of real


1
2
3

componente

Indicii

real

real

real

Vector = array [Zi] of real


L
Ma
Mi

componente

real

real

5
real

real

real

V
real

real

S
real

D
real

Vector = array [Ora] of grade


indicii
0
1
2

22

23

componente

Grade

Grade

Grade

Grade

Grade

Grade

Ascult
atent
profesorul
i nscriu
noiunile
n caiete.

Enumer
operaiile
admise de
tipul de baz
care pot fi
fcute
asupra
componente
-lor.

Asupra componentelor datelor de tip tablou se pot efectua toate


operaiile admise de tipul de baz respectiv.
Atenie!!! Trebuie s tii:
Ce structura repetitiva vom folosi pentru citirea/scrierea
elementelor tabloului?
-Strucrura repetitiva for.
Ex:

for i:=l to 5 do (dac tabloul are 5 elemente)


readln(x[i]);

Pentru a realiza anumite operatii cu elementele unui tablou ce


trebuie sa facem?
-Sa parcurgem tabloul pozitie cu pozitie.
Cum se citeste un tablou unidimensional ?
-nti se citeste dimensiunea tabloului, dac nu este
indicat, i apoi fiecare element al su.
Ex:
Writeln('Dai dimensiunea tabloului, n:');
Readln(n);
writeln('Dai cele n numere:');
for i:=l to 5 do
readln(x[i]);

5.Fixarea
noilor
cunotine

Explica
-re

n continuare vom alctui secvene de program care calculeaz


suma/produsul componentelor variabilei x de tip Vector. Vom
numra elementele unui tablou, vom identifica elemente
concrete din tablou, numere pare/impare, pozitive/negative
.a.m.d.
Propune
elevilor spre
rezolvare un
ir de
secvene de
programe ce
conin
tablouri
unidimensionale.

suma componentelor variabilei x de tip Vector

s:=0;
for i:=l to n do
s:=s+x[ i] ;

produsul componentelor variabilei x de tip Vector

p:=1;
for i:=l to n do
p:=p*x[ i] ;

Alctuiesc
mpreun
cu
profesorul
secvenele
de
program
. Mai nti
individual,
apoi
frontal,
mpreun
cu
toat
clasa.

numr elementele de pe poziii pare

k:=0;
for i:=1 to n do
if i mod 2 = 0 then
k:=k+1;

suma elementelor pozitive

s:=0;
for i:=l to n do
if x[i]>0 then
s:=s+x[ i] ;

locul primului element din tablou egal cu y

Loc:=0;
For i:=n DownTo 1 do
If x[i]=y then
Loc:=i;

modific tabloul scriind elementele n ordine invers

for i:=1 to n div 2 do


begin
aux:=x[i];
x[i]:=x[n+1-i];
x[n+1-i]:=aux;
end;

6.Tema pentru
acas

Extindere

Indic
elevilor s
noteze tema
i exerciiile
pentru
acas.

S studieze tema ,,Tablouri unidimensionale. S nsueasc


noiunile noi i toate secvenele de program trecute la lec ie.

Noteaz n
agend.

S-ar putea să vă placă și