Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic la informatic Declaraii de variabile i constante n limbajul PASCAL.

Profesor:
Disciplina: informatica
Clasa IX
Timp alocat: 45 minute
Subiectul orei: Declaraii de variabile i constante n limbajul PASCAL.
Tipul leciei: formarea capacitii de cunoatere i aplicare a cunotinelor
Competene specifice:

CS2.Cunoaterea proceselor, principilor i metodelor de codificare i decodificare a informaiei, n


scopul realizrii comunicrii interumane i om-sistem imformatic.
CS5. Aplicarea metodelor de algoritmizare, de formalizare, de analiz, de sintez i programare
pentru soluionarea problemelor legate de prelucrarea digital a informaiei.

Subcompetene:
- Clasificarea datelor din program n constante i variabile;.
- Aplicarea diagramelor sintactice i a formulelor metalingvistice ale unitilor gramaticalepentru declaraii de tipuri, variabile
i constante.

Obiectivele operaionale:
La finele leciei elevii vor fi capabili:
S descrie diagramele sintactice i formulele metalingvistice ale unitilor gramaticale pentru declaraii de constant i
variabile;
S utilizeze formulele metalingvistice i diagramele sintactice pentru definirea i declararea constantelor;
S determine tipul variabilelor i constantelor declarate;
S declare variabile associate cu un anumit tip de date;
S defineasc constante numerice, de tip Boolean i ir de charactere;
S dea exemple de declaraii de constant cu denumiri sugestive, utilizate la soluionarea problemelor din

matematic, fizic, chimie, prelucrarea textelor.


Metode i procedee: aplicaii practice la calculator, descoperire, asalt de idei, exerciiul didactic, analiz,
problematizare.
Forme de nvmnt: frontala si n grup
Materiale didactice: calculator, proiector, manualul de Informatic
Desfurarea leciei:
Etapele
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Timpul
Metode i
leciei
min
tehnici
didactice
Moment
Onorai asisteni!
5
organizaDragi elevi!
toric
Sunt foarte bucuroas s v am
prezeni la ora public de
informatic n clasa a IX-a.
Evocarea
Maxima orei:
Elevii formuleaz unele
Asalt de idei
Computatorul nu gndete, ci
argumentele la maxima
execut pas cu pas indicaiile date
orei
de Creator!
Creatorul ns trebuie s
gndeasc!

Printr-o conversaie
euristic Elevii rspund la ntrebrile propuse.
1.
Ce sunt datele? (Informaia
verific tema de acas.( La
supus
prelucrrii cu ajutorul
proiector sunt afiate ntrebrile.)

Conversaie
euristic

calculatorului)
2.
Prin ce sunt reprezentate
datele? (prin mrimi)
3.
Care sunt tipurile de date
studiate?
4.
Ce operaii se pot efectua
asupra acestor tipuri de date?
5. Prin diagrama Wen
Se compar tipurile integer, real,
boolean, char cu tipurile de date
enumerare, subdomeniu.
6.
Cum se definesc tipurile de
date i mulimea lor de valori?
7.
Fiecare variabil care apare
n programul PASCAL cu ce se
asociaz?

Realizarea
sensului

Anunarea subiectului orei de


informatic
Declaraii
de
variabile i constante n limbajul
PASCAL i a obiectivelor
operaionale.

Elevii scriu subiectul orei n


caiet. Citesc de la proiector
obiectivele operaionale ale orei
de informatic.

Cum se vor utiliza formulele Elevii ncearc cu ajutorul


metalingvistice pentru variabile i profesorului
s
scrie
declararea variabilelor.
formulele metalingvistice pentru
variabile
i
declararea
variabilelor.
Utiliznd figura 2,4 propune
elevilor s explice utilizarea
diagramelor sintactice pentru
variabile i declaraii de variabile.

Limbajul
PASAL
permite
reprezentarea constantelor prin
denumiri simbolice. Identificatorul
care reprezint o constant se
numete constant. Peste tot n
program unde apare un astfel de
nume, el va fi nlocuit cu valoarea

Analiz

Elevii
explic utilizarea
diagramelor sintactice pentru
variabile i declaraii de
variabile.
Elevii identific tipul de
variabile din exemplele propuse
(Anexa 1.)
i formuleaz concluzia c
tipul variabilelor poate fi definit
direct n declaraii de variabile.

Valorile unui tip de date pot fi


referite prin variabile i constante.
Atenie la ecran( la proiector sunt
reprezentate cteve constante care
se folosesc n fizic, chimie,
matematic, limba i literatura
romn) Prin ce fel de valori pot fi
prezentate tipurile de date?

20

Exerciiul
didactic

Situaieproblem

g=9.81
k=6.67e-11
=3.14
t='TEXT'
Elevii identific c sun
reprezentate constante care se
utilizeaz la disciplinele de
studiu.

sintez

Elevii

ncearc

cu

ajutorul
2

corespunztoare.

profesorului s scrie formulele

metalingvistice
pentru
definirea
numelul
de
constante.
Utilizarea tipurilor de date
subdomeniu face programele mai
intuitive i simplific verificarea
lor. n limbajul PASCAL nu este
permis
definirea
unui
subdomeniu al tipului real,
deoarece valorile acestuia nu au
numere de ordine.
Utiliznd figura 2.5 propune
elevilor s explice utilizarea
diagramelor sintactice pentru
constante, definiie constant i
constant.

Propune
elevilor
programul
Lungimea i aria cercului.
Dac ns utilizatorul are nevoie
de rezultate mai exacte cum va
realiza acest program?

Reflexie

explicare

Elevii
explic utilizarea
diagramelor sintactice pentru
constante, definiie constant
i constant.
La ecran elevii urmresc
programul Definiii de
constante i identific tipul
fiecrei constante.
Elevii
analizeaz
acest
program
i
identific
constantele utilizate.

Analiz

Problematizare

Elevii
vor
ajunge
la
concluzia c trebuie de
modificat linia a treia a
programului
Pi=3.141592654, iar restul
programului
rmne
neschimbat.

Prin diagrama Venn propune Rspunsuri posibile:


elevilor s compare variabile, i
- Valorile constantelor nu
constantele
pot fi modificate prin
atribuire sau operaii de
citire;
Valorile pot fi modificate
prin atribuire sau operaii de
citire variabilelor;
Fiecare variabil sau
constant n program se
asociaz cu un anumit tip de
date;

16

Comparare
prin
diagrama
Venn

Variabilele se declar
cu ajutorul cuvntului cheie
var;
Constantele se declar
cu ajutorul cuvntului cheie
const; s.a
Elevilor li se propune determine
tipul constantelor. (Exerciiul 1
pagina 59)
Elevii li se propune s identifice
ce valori poate lua fiecare

Elevii din fiecare grup determin


tipul constantelor (Exerciiul 1
pagina 59)
Elevii identific ce valori poate
lua
fiecare
variabil
din
3

variabil din declaraiile


(Exerciiul 1 pagina 56)

date

Test mesaj. Elevilor li se


propune un test cu utemi cu
alegere multipl. La finele
realizrii testului elevii primesc
mesajul care trebuie finalizat.
Bilanul
leciei
Bilanul
activitii
elevilor
Tema
pentru
acas:

Se
fac
totalurile
obiectivelor

declaraiile date (Exerciiul 1


pagina 56)
La calculator elevii fiind mprii
n dou grupe execut programul
P35 i P36. Prima grup vor
explica ce se va afia pe ecran
dup execuia programului P36,
iar a doua grup P35. Iar
grupele respective vor demonstra
dac explicaiile sunt juste.
Elevii primesc mesajul:
Programe PASCAL cu
utilizarea
constantelor
sunt necesare n cotidian
la

realizrii

Test-mesaj

2
Se apreciaz activitatea elevilor
pe parcursul leciei.

De studiat Declaraii de variabile


i constante, exerciiul 8 pagina
61

Problematizare
Activitatea
practic la
calculator

Anexa 1

1. ) Var i,j: integer;


T:real;
P: Boolean:
2. ) type T1= (A, B,C,D,E,F,G,H);
T2: C..F;
T3: 1..10;
Var c,d,e:real;
R,s:char;
K:T3;
V:T2;

S-ar putea să vă placă și