Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lecie

Data Disciplina Profesor coala Clasa Profil,specializare Unitatea de nvare Tema leciei Tipul leciei Durata leciei Locul de desfurare

: 22 mai 2012 : Informatic : Minc Carmen-Nicoleta : Colegiul Naional de Informatic Tudor Vianu, Bucureti : IX a A : real, matematic-informatic, intensiv informatic : Tablouri bidimensionale : Prelucrarea tablourilor bidimensionale. Pseudodiagonale. : De fixare i consolidare : 50 de minute. : Laboratorul de informatic.

Competene generale:
2. Identificarea datelor care intervin ntr-o problem i a relaiilor dintre acestea 3. Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor 4. Implementarea algoritmilor ntr-un limbaj de programare

Competene specifice:
2.1. Descrierea unei succesiuni de operaii prin care se obin din datele de intrare, datele de ieire 3.1. Analizarea enunului unei probleme i stabilirea pailor de rezolvare a problemei. 3.3. Respectarea principiilor progrmrii structurate n procesul de elaborare a algoritmilor. 4.1.Transcrierea algoritmilor din pseudocod ntr-un limbaj de programare. 4.2. Identificarea necesitii structurrii datelor n tablouri. 4.3. Prelucrarea datelor structurate . 4.4. Utilizarea fiierelor text pentru introducerea datelor i extragerea rezultatelor. 4.5. Utilizarea unui mediu de programare (limbajul C/C++)

Obiective operaionale:
Elevii vor fi capabili la sfritul leciei : S acceseze i s prelucreze pseudodiagonalele unei matrice; S realizeze prelucrri elementare asupra unui tablou bidimensionale;

Strategii didactice:

Principii didactice: - Principiul participrii i nvrii active - Principiul asigurrii progresului gradat al performanelor i nlturarea treptat a punctelor de sprijin - Principiul conexiunii inverse

Metode de nvmnt - Metode de comunicare oral: conversaia, explicaia, problematizarea


- Metode bazate pe aciune: studiul de caz, nvarea prin descoperire, algoritmizarea, exerciiul, problematizarea

Procedee de instruire:
- Explicaia n etapa de comunicare - nvarea prin descoperire, prin rezolvarea de probleme - Conversaia de consolidare n etapa de fixare a cunotinelor

Metode de evaluare: evaluare continu pe parcursul leciei, autoevaluare (fia de lucru, calculatorul, platforma educaional)

Forme de organizare a nvrii: frontal, individual,pe grupe. Forme de dirijare a nvrii: dirijat de profesor sau independent Mijloace de nvare: tabla, calculatorul, fie de lucru individuale, reeaua de calculatoare, Internet, platforma online educaional .campion Resurse materiale: - pedagogice - Metodica Predrii Informaticii - de specialitate- Emanuela Cerchez, Marnel erban, Programarea n limbajul C/C++, Ed. Polirom, 2005 - http://campion.edu.ro/arhiva/index.php?page=problem&action=view&id=991 ; - oficiale - programa colar; - temporale - 50 minute; - psihologice: - cunotine dobndite de ctre elevi la discipline corelate (Matematic, Informatic, TIC); - colectiv eterogen (interesat de obiect); - o grup de elevi (clasa mprit pe grupe)

Desfurarea leciei
Etapele leciei 1. Moment organizatoric Activitatea desfurat pentru atingerea competenele vizate - pregtirea leciei: - ntocmirea proiectului didactic - pregatirea fielor de lucru - organizarea si pregtirea clasei: - verificarea frecvenei - captarea ateniei clasei: - anunarea subiectului pentru tema respectiv - anunarea obiectivelor urmarite - anunarea modului de desfasurare a activitii - activitatea profesorului: verificarea temei prin sondaj i prin ntrebri i a cunotinele elevilor, necesare nelegerii coninuturilor ce vor fi comunicate n lecia nou: - reamintirea noiunilor de diagonal secundar i principal pentru o matrice ptratic - memorarea unei matrice ptratice cu ajutorul unui tablou bidimensional - relaiile dintre indicii de linie i coloan pentru elementele situate pe diagonala pricipal, respectiv secundar - parcurgerea diagonalelor - activitatea elevului: ascult ntrebrile i elaboreaz rspunsurile n concordan cu coninuturile asimilate anterior i cu experiena dobndit n aplicarea acestora n exerciii i probleme. activitatea profesorului: prezint o situaie problem care presupune un tip nou de prelucrare a tablourilor bidimensionale prin accesarea pseudodiagonalelor; Problema1: Scriei un program care s determine suma elementelor de pe fiecare pseudodiagonal principal a matricei A cu n linii i m coloane, n<m. Exemplu: Pentru n=3, m=5 i matricea A cu coninutul din tabelul alturat se vor obine sumele: 23, 24,25 1: 23 =1+9+13 2: 24=2+8+14 3: 25=3+7+15 1 10 11 2 9 12 3 8 13 3 7 14 5 6 15 metode i procedee didactice conversaia

2.

Verificarea temei pentru acas i a cunotinelor dobndite anterior

conversaia problematizarea

3.

Captarea ateniei, prezentarea titlului i obiectivelor leciei noi

expunere, conversaie, demonstraie, poblematizare observaie

4. Transmiterea i nsuirea cunotinelor

activitatea elevului: ascult i noteaz cele prezentate sau notate pe tabl de ctre profesor i pune ntrebri care s poat lmuri contextul n care se va desfura lecia. - activitatea profesorului: profesorul prezint succesiv, pentru o matrice cu n linii i m coloane, n<m, noiunea de: pseudodiagonale principal 3 pseudodiagonalele principale: 1) a11, a22, a33 2) a12, a23, a34 3) a13, a24, a35

activitate frontal, modelare, expunere, Invtarea prin descoperire dirijat, exerciiu, demonstraie,poblema tizare

pseudodiagonal secundar, aa cum sunt ilustrate n exemplul urmtor, pentru n=3 i m=5:

3 pseudodiagonalele secundare: 1) a13, a22, a31 2) a14, a23, a32 3) a15, a24, a33

adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri necesare rezolvrii problemei enunate: a) Cte pseudodiagonale principale exist ntr-o matrice cu n linii i m coloane, n<m? b) Care este poziia de nceput i poziia de sfrit pentru fiecare dintre pseudodiagonale principale, pozitii date prin indicii de linie i coloan? c) Care este relaia dintre dintre indicele de linie i cel de coloan corespunztori elementelor situate pe fiecare pseudodiagonal principal? - activitatea elevilor : rspund la ntrebrile formulate anterior i completeaz fia de lucru A pun ntrebri care s poat lmuri aspectele neclare, particip activ la rezolvarea sarcinii a): sunt m-n+1 pseudodiagonale principale n matricea A. b): poziia de nceput i poziia de sfrit pentru fiecare pseudodiagonal principal Pseudodiagonale principale 1 2 3 Poziia de nceput linie coloan 1 1 1 1 2 3 n n n Poziia de sfrit linie coloan n n+1 n+2

. .. .. . k 1 k n n+k-1 .. .. . m-n+1 1 m-n+1 n m c): valorile indicilor poziiilor elementelor situate pe pseudodiagonala k: Linia Coloana 1 k 2 k+1 3 k+2 i k+i-1 n k+n-1

5.

Fixarea i consolidarea cunotinelor dobndite

Pentru pseudodiagonala k relaia dintre indici este: coloana=k+linie-1 - activitatea profesorului: profesorul solicit elevilor s rezolve urmtoarele sarcini de lucru utiliznd cunotinele dobndite: 1. Sarcin de lucru pentru elevi (tema acas): Pe baza rezultatelor obinute, rspundei la urmtoarele ntrebri referitoare la pseudodiagonalele secundare ale matricei A, completnd fia de lucru B: a) Cte pseudodiagonale secundare exist n matricea A? b) Care este poziia de nceput i poziia de sfrit pentru fiecare dintre pseudodiagonale secundare, pozitii date prin indicii de linie i coloan? Care este relaia dintre dintre indicele de linie i cel de coloan corespunztori elementelor situate pe fiecare pseudodiagonal secundar? 2. Sarcin de lucru pentru elevi: Scriei o secven pseudocod care s realizeze parcurgerea pseudodiagonalei principale k i determinarea sumei elementelor corespunztoare. - activitatea elevilor : identific structurile de control necesare scrierii secvenei i propune soluii n care se vor folosii informaiile primite; Rezolvare: //pseudodiagonala promcipala k s0 pentru linie1,n execut ss+ a[linie][k+linie-1] //din fiierul date.in scrie suma pe pseudodiagonala k este= ,s 2. Sarcin de lucru pentru elevi: Scriei n limbajul C++ programul care rezolv problema 1 pe baza secvenei pseudocod de la sarcina 1. - activitatea elevilor : utiliznd un mediu al limbajului de programare C++, elevii vor scrie programul cerunt folosind secvena scris anterior;
#include <iostream> #include <fstream> using namespace std;

nvrii prin descoperire, metoda problematizrii, metoda algoritmizrii, lucrare de laborator

int main() { int a[50][50],i,j,k,linie,s,n,m; ifstream f("matrice.in"); f>>n>>m; for(i=1;i<=n;i++) for(j=1;j<=m;j++) f>>a[i][j]; for(k=1;k<=m-n+1;k++) { s=0; for(linie=1;linie<=n;linie++) s=s+ a[linie][k+linie-1]; cout<<"pseudodiagonala principala "<<k<<": "<<s<<endl; } return 0;}

6.

Obinerea de performan

Asigurarea feedback-ului

activitatea profesorului: accesnd platforma educaional online .campion, profesorul propune elevilor rezolvarea n limbajul C++ a problemei submdisj i ndrum, supravegheaz activitatea elevilor; Folosind noiunile dobndite n cadrul acestei lecii, accesai platforma .campion i rezolvai urmtoarea problem Submulimi cu sume egale (autor: Prof. Emanuela Cerchez) http://campion.edu.ro/arhiva/index.php?page=problem&action=view&id=991 Fie n un numr natural nenul. Cerin Scriei un program care s determine n submulimi disjuncte dou cte dou de cte n elemente distincte din mulimea {1, 2, ..., n2}, submulimi pentru care suma elementelor este aceeai. Date de intrare Din fiierul de intrare submdisj.in se citete de pe prima linie numrul natural nenul n. Date de ieire Fiierul de ieire submdisj.out conine n linii, cte una pentru fiecare submulime determinat. Pe linia i se afl cele n elemente ale submulimii i, separate prin cte un spaiu. Restricii 0 < n < 101 Dou submulimi sunt disjuncte dac nu au elemente comune. Soluia nu este unic, putei afia orice soluie care respect condiiile din enunul problemei.

metoda nvrii prin descoperire, metoda lucrului n grupe mici, metoda problematizrii, lucrare de laborator

Ordinea submulimilor sau a elementelor submulimii NU conteaz. submdisj.in 4 submdisj.out 11 6 1 16 15 10 5 4 3 8 9 14 13 2 7 12

Timp maxim de execuie / test: Memorie totala disponibil / stiv: -

0.1s 2MB / 1MB

activitatea elevului, independen, la calculatori: utiliznd materialul didactic (calculatorul, notie, documentaii), elevii vor scrie programul i vor accesa evaluatorul platformei pentru a verifica corectitudinea programului, obtinnd un feedback imediat. Rezolvare> Submulimile vor conine elementele pseudodiagonalelor principale pt matricea:

submultimile contin elementele: S1: 1,6,11,16 (pseudodiagonala1) S2: 5,10,15,4 (pseudodiagonala2) S3: 9,14,3,8 (pseudodiagonala3) S4: 13,2,7,12 (pseudodiagonala4)

#include <iostream> #include <fstream> using namespace std; int main() { int a[105][210],i,j,k,linie,n,m; ifstream f("submdisj.in"); ofstream g("submdisj.out"); f>>n; m=2*n-1; for(k=1,j=1;j<=n;j++) for(i=1;i<=n;i++)a[i][j]=k++; for(k=1,j=n+1;j<=m;j++) for(i=1;i<=n;i++)a[i][j]=k++;

for(k=1;k<=m-n+1;k++) { for(linie=1;linie<=n;linie++) g<<a[linie][k+linie-1]<<" "; g<<endl; } return 0; }

7.

Evaluarea cunotinelor dobndite Tema pentru acas

8.

activitatea profesorului: accesnd evaluatorul platformei .campion, profesorul verific modul n care a fost realizat programul cerut i comenteaz eventualele erori apoi trece n revist reuitele i erorile frecvente, n ideea eliminrii acestora; - activitatea elevului: elevii rein i noteaz observaiile fcute activitatea profesorului: profesorul precizeaz urmtoarele probleme: 1. Realizai modificrile necesare asupra programului care rezolva problema 1 (problema1.cpp) astfel nct programul obinut s rezolve problema: Problema2: Scriei un program care s determine ultima cifr a produsului elementelor situate pe fiecare pseudodiagonal secundar a matricei A cu n linii i m coloane, n<m. Exemplu: Pentru n=3, m=5 i matricea A cu coninutul din tabelul alturat se vor obine sumele: 23, 23,25 1: 7 =(3*9*11)%10 2: 8=(3*8*12)%10 3: 5=(5*7*3)

metoda conversaiei, metoda expunerii metoda conversaiei

2. Scriei un program care s determine suma elementelor de pe fiecare pseudodiagonal principal a matricei A cu n linii i m coloane, 50>n > m>1, i cu elemente ntregi. 3. Scriei un program care s determine ultima cifr a produsului elementelor situate pe fiecare pseudodiagonal secundar a matricei A cu n linii i m coloane, 50>n > m>1, i cu elemente ntregi. 9 Feedback activitatea elevului: noteaz problemele propuse spre rezolvare i indicaiile de implementare ale profesorului i cere eventuale lmuriri suplimentare.
Tehnica 3-2-1 utilizat pentru a aprecia rezultatele unei secvente didactice sau a unei activitati.

Profesorul solicit elevilor s rspund n scris, la urmtoarele ntrebri: 3 termeni ( concepte ) din ceea ce au nvatat; 2 idei despre care ar dori sa nvete mai mult n continuare; O capacitate, pricepere sau o abilitate pe care considera ei ca au dobndit-o n urma activitatilor de predare invatare.

10

11

S-ar putea să vă placă și