Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC LA INFORMATICĂ

Data: 26.02.2013
Subiectul: Instrucțiunea FOR
Clasa: IX-a
Tipul lecţiei: Structurare a cunoștințelor
Timpullecţiei: 45 minute
Nivelulclasei: NivelMediu
Profesor: Donos Inna
Competențe:
CS6. Translarea algoritmilor frecvent utilizaţiîntr-un limbaj de programare de nivelînalt.
Subcompetențe:
• Elaborarea programelor în care se utilizează instrucţiunile în studiu;
• Descrierea algoritmilor cunoscuţi din cadrul disciplinelor de matematică, fizică, chimie,
biologie ş.a. utilizând diferite metode de reprezentare a algoritmilor;
• Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor din diferite domenii de activitate umană;
• Translarea algoritmilor elaboraţi în programe;
Obiectivele de referinţă: La finele lecției elevul va fi capabil:
O1 – să folosească sintaxa inftrucțiunii for în rezolvarea problemelor simple
O2 – să transforme corect expresiile matematice în expresii Pascal, utilizind manualul de
informatică
O3 – săanalizeze corect programul prezentat în manual.
Mijloace de învăţământ: Planul de învăţămînt, Programul şcolar, Manualul, Calculatorul
Metode de învăţământ:Conversaţia, Monolog, Problematizarea, Explicația, Demonstraţia.
Resurse bibliografice:
1. GREMALSCHI, A.; MOCANU, I.; SPINEI,I. Informatica, clasa a 9-a. EdituraȘtiința,
2006;
2. GREMALSCHI, L.; ANDRONIUC, V.; CIOBANU I.; CHISTRUGA, G., Informatica,
Ghid de implemetare a curriculumuimodernizatpentrutreapatagimnaziala. EdituraLeceum,
2011;
SCENARIUL LECȚIEI

Etapă lecție
Nr. d/o.
Activitatea Forme de

Timpul
lucru
Profesorului Elevului
1. Salut clasa. Notez absenţele. Elevii salută profesorul.
3 min
EVOCAREA

Se rezolvă unele probleme Elevul de serviciu prezintă


extradidactice apărute. lista persoanelor care lipsesc. Conversație
Se stabileşte liniştea şi atmosfera
propriei activităţi didactice.
2. Elevilor se propun următoarele Elevii sunt atenţi la Problematiza
VERIFICAREA CUNOŞTINŢELOR

10 min

întrebări: întrebările profesorului. rea


Ce instrucțiuni al limbajului de Elevul numit răspunde la
programare organizează procese întrebarea profesorului, în
iterative ? felul următor:
Care este algoritmul de lucru a Instrucţiunea while conţine o
acestor instrucțiuni ? expresie booleană care
controlează execuţia repetată
a altei instrucţiuni.
Instrucţiunea Repeat indică
repetarea unei secvenţe de
instrucţiuni în funcţie de
voalarea unei expresii
booleene.
Prezentați pe tablă sintaxa Un doritor trece la tablă şi
acestor instrucțiuni. face următoarele sintaxe:
While<expresie_bool>DO
<corp>
repeat
<corp>
until<expresie_bool>
Elevii prezintă caietele cu
următoarea rezolvare:
Program 2;
varn,nr:integer;
Etapă lecție
Nr. d/o.
Activitatea Forme de

Timpul
lucru
Profesorului Elevului
begin
write('n='); readln(n);
while n<>0 do
begin
if n mod 10=3 then
nr:=nr+1;
write('n='); readln(n);
end;
write(nr);
readln; end.
3. Construcţia For Elevii ascultă tema predată și Explicația
REALIZAREA SENSULUI

20 min

Frecvenţa mare a ciclurilor cu fac notițe în caiete, apoi


contorînprogramejustificăadopta analizează problemele
reauneinotaţiispecialepentruacest rezolvate din Anexa 1.
ecicluri. Construcţia For esteo
simplificare de notaţie pentru
aceste cicluri.
Formatul construcţiei For:
For < v>:=<expr_init>to
<expr_final>do
<corpulciclului>
End
v - este un nume de variabilă de
tip elementar;
expr_initşiexpr_finalsuntexpresii
de acelaşi tip cu v,
numiterespectivexpresieiniţialăşi
expresiefinală;
Etapă lecție
Nr. d/o.
Activitatea Forme de

Timpul
lucru
Profesorului Elevului
Elevilor se propune un poster Elevii ascultă tema predată și Demonstrația
pe care fac notițe în caiete
estedemonstratalgoritmul de
lucru a instrucțiunii For:
1. Se
evalueazăvaloareaexpr_initşi se
atribuievaloareacalculatăvariab
ilei v;
2. Se
evalueazăvaloareaexpresieiexpr
_final ;
3. Se comparăvaloareavariabilei
v cu
valoareaexpresieiexpr_final:i
v<= expr_final;
4. Dacăvaloare de adevăr a
expresiei evaluate înpunctul
3.esteTrue, se trece la punctul
4.Iar dacăvaloarea de adevăr
este False, se trece la pasul 8;
5. Se executăcorpulciclului;
6. Se
actualizeazăvaloareavariabilei
v:=v+ |<pas>|
7. Se trece la pasul 3;
8. Gestiunease transmite la
instrucţiuneaceurmeazădupă
End.
Compuneți desinestătător
algoritmul ciclului cu contor
invers
Etapă lecție
Nr. d/o.
Activitatea Forme de

Timpul
lucru
Profesorului Elevului
For < v>:=<expr_init>downto Realizează algoritmul ciclului
<expr_final>do cu contor invers.
<corpul ciclului>
End
Analizează problemele
rezolvate din Anexa 1.

4. Rezolvaţi următoarea Exercițiul


REFLEXIA

10 min

problemă: Prezintă la tablă următoarea


Sa se calculeze: rezolvare:
S=2+4+6+ ... +n S:=0;
For i:=2 to n do
If I mod 2=0 then s:=s+I;
5. De studiat tema ”Instrucțiunea Elevii notează tema de acasă Monolog
TEMA
DE
2 min
ACASĂ

FOR” și de analizat exercițiul 1, în caiete.


2, 3 de la sfîrșitul temei.

Anexa 1
1. Sa se calculeze suma 2. Scrieti un program 3. Calculati: P=(1-1/4)(1-
S=1+2+3+ ... +n, pentru n care va afisa rezultatul 1/9)· ... ·(1-1/n·n)
citit de la tastatura. Afisati sumei S=1·2·3+2·3·4+ ... + varn,i,p:integer;
rezultatul. n(n+1)(n+2) begin
varn,i,s:integer; varn,i,s:integer; write('n='); readln(n);
begin begin p:=1;
write('n='); readln(n); write('n='); readln(n); for i:=2 to n do
for i:=1 to ndo for i:=1 to ndo p:=p*(1-1/sqr(i));
s:=s+i; s:=s+i*(i+1)*(i+2); write('produs: ',s);
write('suma: ',s); write('suma: ',s); readln;
readln; end. readln; end.
end.

S-ar putea să vă placă și