Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Data: 13.01.2022
Clasa: a-VII-a A ;
Unitatea de învățământ: Facultatea de Inginerie electrica;
Profesor de fizică: MIRCEA CRISTINA-ADELA;
Disciplina de învăţământ: FIZICĂ (Programa Școlară aprobată prin Ordinul Ministrului
Educaţiei Naționale cu nr. 3393 / 28.02.2017);
Subiectul lecţiei: Compunerea forțelor.Regula paralelogramului. Regula triunghiului.
Categoria/tipul de lecţie: lecţie de predare-învățare;
Scopul/Obiectivul fundamental: cunoasterea si intelegerea metodelor(regulilor) de compunere
a forțelor;
Competențe specifice:
C1: Explorarea proprietăţilor şi fenomenelor fizice în cadrul unor analize simple proiectate dirijat;
C2: Utilizarea unor metode simple de organizare şi prelucrare a datelor experimentale şi teoretice;
C3: Încadrarea în clasele de fenomene fizice studiate a fenomenelor fizice simple identificate în
natură şi în diferite aplicaţii tehnice;
C4: Folosirea unor modele simple in rezolvarea de probleme/situatii problema
teoretice/experimentale;
Obiectivele operaţionale:
❖Pe parcursul sau la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 – să identifice formulele de calcul pentru compunere fortelor;
O2 – să aplice cunoștințele la rezolvarea problemelor;
Strategia didactică: inductiva, deduciva, analogica, algoritmică;
Sistemul mijloacelor de învăţământ: manualul si culegerea pentru clasa a VIIa, fișe de lucru;
Forma/ formele de organizare a activităţii elevilor: frontală, individuală;

Tipul de experiență de învățare: invatarea conceptelor (conceptuala), invatare cognitiva,


psihomotrica si afectiva (factori, rezultate), invatarea perceptiva;

Bibliografie:
- curs 10 Proiectarea didactica
- https://www.didactic.ro/materiale-didactice/proiect-didactic-la-fizica-in-clasa-a-viia
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele activității Activitatea profesorului Activitatea elevului Obiectivele Evaluarea
operaţionale activităţii
Momentul - Profesorul salută elevii - Salută Conversaţia
organizatoric - Notează absenţele - Se pregătesc euristică
pentru lecție
Reactualizarea Profesorul realizează reactualizarea Elevii răspund la Conversaţia Observarea
cunoştinţelor dobândite de elevi, întrebări euristică sistematică
cunoştinţelor referitoare la noțiune de vector: punct
însuşite de aplicație, direcție, sens, modul,
forța ca mărime vectorială.
Anunţarea - Profesorul anunţă studierea Elevii notează în Conversaţia
lecției noi, notează pe tablă titlul caiete titlul lecției euristică
titlului şi a lecției şi prezintă modul în care se va și urmăresc
obiectivelor desfășura lecția. explicațiile
profesorului.
lecţiei
Profesorul supune atenției elevilor - Elevii discută,
imaginea nr. 4 din manual, pag. 43 răspund la întrebări
Conversaţia Observarea
euristică sistematică

Comunicarea Concluzie: Când mai multe forțe Elevii urmăresc


/însuşirea explicațiile, și sunt
paralele și de același sens acționează
capabili să
simultan asupra aceluiași corp, acestea
noilor cunoştinţe stabilească
își suprapun efectul și pot fi înlocuite concluzii.
cu o singură forță, având modulul egal
cu suma modulelor forțelor ce
acționează simultan. - Elevii notează
informațiile noi.
Profesorul definește: Forțele
concurente au același punct de aplicație
sau direcțiile lor se intersectează într-
un punct. Explicația Observarea
- Elevii notează sistematică
informațiile noi. Conversaţia
euristică
Profesorul definește:
Rezultanta a două sau mai multe forțe Elevii notează
concurente care acționează simultan informațiile noi
asupra unui corp, este o forță , ce
produce același efect asupra acelui corp
ca și forțele pe care aceasta le
înlocuiește și este egală cu suma
vectorială a acestor forțe :

Profesorul definește:
Regula paralelogramului Pentru a
aduna două forțe, se translează vectorii
Elevii notează
asociați forțelor, astfel încât să aibă
informațiile noi
același punct de aplicație, apoi se
construiește paralelogramul ce are ca
laturi forțele concurente (din
vârful fiecărei forțe se duce câte o
paralelă la direcția celeilalte forțe).
Profesorul explică :
Rezultanta forțelor este reprezentată
de diagonala paralelogramului dusă din
originea forțelor.

Observarea
Elevii rezolvă
Profesorul propune elevilor rezolvarea sistematică
exercițiile Explicația
Fișei de lucru propuse
În urma rezolvării Fisei nr. 1 profesorul
împreună cu elevii va
concluziona: Conversaţia
Modulul forței rezultante a două forte Elevii participă la euristică
concurente depinde de unghiul format discuții și notează
de direcțiile celor două forte. informațiile noi
Fxarea, - Se fac aprecieri generale şi
sistematizarea individuale atât privind implicarea
. Conversația
cunoştinţelor și lor în predarea noilor cunoştinţe
euristică
cât și în rezolvarea sarcinior din Observarea
aprecierea activității fișele de lucru Temă de lucru sistematică
elevilor în clasă
Tema pentru acasă

FISA DE LUCRU
1. Unghiul dintre direcţiile a două forţe F1 şi F2 are măsura de 00.Forţele au modulele F1 =
8N şi F2 = 5N. Află modulul rezultantei celor două forţe.
Raspuns corect: R=F1 + F2 => R=8N + 5N => R=13N;
2. Cititi afirmatiile următoare. Dacă credeti că o afirmatie este adevărată, notati in dreptul
acesteia litera A, dacă credeti că este falsă notati litera F::
2.1. Modulul forței rezultante a două forte concurente nu depinde de unghiul format de direcțiile
celor două forte.
2.2. Forțele concurente nu au același punct de aplicație sau direcțiile lor se intersectează în mai
multe puncte.
2.3. Rezultanta a două sau mai multe forțe concurente care acționează simultan asupra unui corp
este egală cu suma vectorială a acestor forte.
Raspuns corect: 2.1. F; 2.2. F; 2.3. A;
3. Care dinte urmatoarele afirmatii este corecta:
a) F=F1+F2+…+Fn (fiecare element este cu vector)
b) F=F1+F2-…+Fn (fiecare element este cu vector)
c) F=F1+F2 (fiecare element este cu vector)
Raspuns corect: b)

Rezolvarea celor 3 probleme corect, va fi notata cu 1p in plus la urmatorul test de evaluare.


Rezolvarea a 2 probleme corect , va fi notata cu 0,75p in plus la urmatorul test de evaluare.
Rezolvarea unei probleme corect , va fi notata cu 0,5p in plus la urmatorul test de evaluare.

S-ar putea să vă placă și