Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

pentru activitatea demonstrativă la


fizică clasa a VII-a A

Unitatea Școlară: Gimnaziul nr. 68


Clasa :a VII-a A
Data :10.04.2023
Profesor : Groza Lucia
Disciplina: Fizică
Tema: Mecanisme simple. Pârghia
Tipul lecției: de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor.

Obiective operaționale:
Elevii vor fi capabili:
O1: să identifice principalele tipuri de mecanisme
simple;
O2: să definească noțiunea de pârghie;
O3: să distingă forțele care acționează asupra unei
pârghii;
O4: să deducă „Legea pârghiilor”;
O5: să clasifice pârghiile după pozițiile relative ale elementelor
lor;
O6: să rezolve probleme în care să aplice noțiunile învățate.
Unități de competență curriculare:
C1: identificarea mecanismelor simple în natură și în
tehnică;
C2: investigarea experimentală a mecanismelor simple;
C3: crearea strategiilor și tacticilor de aplicare a
mecanismelor simple la rezolvarea problemelor în diferite
contexte.
Strategii didactice:
a) metode şi procedee: dialogul, experimentul, explicaţia, observația, conversația;
b) metode materiale: balanța, foarfeca, tabla, rigla, imagini descriptive, manual, fișa de evaluare.
c) formă de organizare: frontală,în perechi și individuală.
d) modalități de evaluare: proba practică, fișa de lucru, observarea curentă.
e) resurse temporale: 45minute.
Desfășurarea lecției:

Momentul Timp Activitatea Activitatea Resurse Resurse Organizarea Evaluare


lecției profesorului elevului procedurale materiale instruirii
Verificarea prezenței
Moment 2’ elevilor și a - Conversația - Frontală -
organizatoric materialelor
necesare.

- Verificarea temei - Elevii


Reactualizarea pentru acasă; verifică dacă Conversația Probă orală
cunoștințelor manual Frontală
10’ - Recomandări au făcut
dobândite privind corectarea corect; individuală
anterior unor erori și - Elevii sunt Explicația
clasificarea unor atenți.
noțiuni, concepte.

- Prezentarea Elevii sunt


Trecerea la 5’ imaginilor cu atenți la Observația Imagini, Frontală Oral
lecție nouă mecanisme simple, explicarea riglă,
identificarea acestora principalelor gumă de
și exemplificarea tipuri de Conversația șters
prin intermediul unui mecanisme
experiment. simple
- Pârghia.
Anunțarea
titlului lecției - Profesorul anunță
noi și 3’ tema noii lecții. Elevii scriu în Frontală -
caiete. Explicația -
precizarea - Se scrie titlul pe
scopului lecției tablă.
și
competențelor
Dirijarea învățării - Notează în Observația
-Cu ajutorul celor caiet.
prezentate anterior - Sunt atenți la Demonstrația
Oral
se încearcă pe tablă explicațiile cu ajutorul Schema Frontală
Comunicarea prezentarea schemei profesorului. desenului pe unei Observarea
noilor 20’ unei pârghii și apoi - Își spun tablă pârghii sistematică
cunoștințe se identifică alături Individuală
părerea a elevilor
de elevi elementele Explicația manual
privind
componente ale importanța Individuală și
mecanismului. Povestirea Tema de
pârghiilor. pe grupe
-Se definește lucru în
pârghia. - Rezolvă Conversația
exerciții și clasă
-Se stabilesc forțele euristică
care acționează probleme și
Probă
asupra acesteia. notează în Conversația practică
-Se deduce legea caiet.
pârghiilor.
-Se prezintă tipurile
de pârghii.
-Se exemplifică
pârghii uzuale din
viața de zi cu zi.
-Se fac aplicații.
Individuală Probă orală
Asigurarea
conexiunii inverse

- Prin întrebări
adresate pe tot
parcursul lecției.
- Li se cere elevilor
să completeze fișa
Completează Individuală Probă scrisă
de evaluare
fișa
- Se discută modul
în care aceștia Conversația Fișe de
Fixarea trebuiau să
cunoștințelor 4’ evaluare
completeze fișa Frontală Probă orală
Elevii își
de evaluare
expun părerile
- Se formulează
concluzii cu
privire la
importanța
pârghiei.

Se anunță tema:
Tema de casă 1’ pagina 118, Elevii notează Explicația manual Individuală -
exercițiul 5,pag.120 tema
Fișa de lucru:

De-a lungul timpului , oamenii au inventat maşini care să le uşureze munca. Aceste maşini au în alcătuirea lor mecanisme
simple.
Cele mai simple mecanisme sunt:a)..................
b)..................
c)..................
Pârghia

1.O pârghie este o bară rigidă……………………………………………………………………...

2. Asupra unei pârghii acţionează două forţe:


● forţa activă(F)-………………………
● forţa rezistentă(R)……………………
3. Tipuri de pârghii:
a) Pârghia de genul I–punctul de sprijin se află între punctele de aplicaţie a forţelor.

Desen Exemple

b) Pârghia de genul II- punctul de sprijin se află la un capăt iar la celălalt capăt se află punctual de aplicaţie al forţei active.
Desen Exemple

c) Pârghia de genul III-punctul de sprijin se află la un capăt iar la celălalt capăt se află punctual de aplicaţie al forţei rezistente.

Desen Exemple

4. La o pârghie distanţa de la punctual de sprijin la direcţia uneia din forţe reprezintă braţul forţei respective.
(b) bF - braţul………..
bR - braţul…………

5.O pârghie este în echilibru atunci când………….


6. Completaţi tabelul

F(N) R(N) bR(cm) bF(m)


60 50 1
400 20 0,8
200 1200 50
30 60 0,5

7. Pentru a învinge o forţă de rezistenţă de 1200 N cu o forţă de 300N, se foloseşte o rangă cu greutate neglijabilă şi lungimea de
1,5m. Braţul forţei active este de: a)1,125m; b)1,2m; c)1,3m; d)1,4m.

8. La un cleşte de spart nuci, cu lungime de 16 cm, se apasă cu 120 N. Braţul bR este 2cm, forţa rezistentă este: a) 840N; b)960N;
c)1080N; d)108N.

S-ar putea să vă placă și