Sunteți pe pagina 1din 3

Unitatea de invatamant: Colegiul Mihai Eminescu

Disciplina de studiu: Logica, argumentare și comunicare


Clasa: a IX a D
Data: 22.11.2018
Profesor: Andreea Șuhan

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatare: Analiza logică a argumentelor


Subiectul lectiei: Termenii. Raporturi logice între termeni. Aplicații.
Tipul lectiei: de formare de priceperi și deprinderi
Competenta generala: Formarea abilităților de rezolvare a exercițiilor cu teremeni și raporturile dintre ei.
Competente specifice vizate: Capacitatea de analiză logică, capacitatea de decizie în funcţie de criterii date.

Obiective operationale:
O1: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili să definească termenul și să aplice corect raporturile dintre termeni.
O2: Elevii vor fi capabili să construiască în limbajul natural exemple de termeni pe baza diagramelor Euler.
O3: Elevii vor fi capabili să precizeze ordinea crescătoare și descrescătoare în funcție de intensiune/extensiune. .
O4: Elevii vor fi capabili pe baza termenilor din limbaj natural să reprezinte grafic raporturile logice. .
O5: Elevii vor fi capabili să clasifice termenii atât din punct de vedere intensional căt și extensional..
O6:Elevii vor fi capabili să evalueze corect validitatea unor propoziții

1
Locul desfasurarii lectiei: in sala de curs
Desfăşurarea lectiei
Metode,
Etapele(even Timp alocat
procedee si
imentele, fiecarei Modalitati de
Activitatea profesorului Activitatea elevilor mijloace de
momentele) etape(in evaluare
invatamant
lectiei minute)
folosite
Moment Efectuarea prezenţei elevilor. - ascultă -conversatia 1 minut - observarea
organizatoric sistematica
2 min
Anuntarea Se anunţă titlul lecţiei şi obiectivele - notează titlul lecţiei - explicaţia 1 minute -observarea
titlului operaţionale urmărite. şi obiectivele -conversaţia sistematică
lectiei si operaţionale - întrebari de
precizarea control
obiectivelor
operationale
de atins
Va avea loc o scurtă discuţie pe tema - Raspund -conversatia 8 minute -intrebari
Reactualizar
termenilor și raporturilor dintre ele: - Fac completari, -problematizarea deschise
ea
definiţie, exemple, raporturi logice. Anunț argumentează,
cunostintelo
elevii că astăzi imi propun să realizăm o explică
r anterior
competiție între 4 echipe, fiecare echipă va
dobandite,
trebui să răspundă la cerințele avute.
necesare
Împart fisa de lucru nr 1- care constă în -rezolvă pe fișa de
invatarii
aplicarea metoda cubului asupra lucru.
care
cunoștințelor.
urmeaza
Elevii vor primi o nouă fișă de lucru prin elevii vor rezolva - explicatia - observarea
metoda rebusului didactic, elevii din cele rebusul logic conversatia sistematica
patru grupe rezolvă în echipă, apoi prezintă -schema pe tabla - evaluare
fiecare varianta lor. frontala și
Face precizări și ajută elevii dacă întâmpină individuală.
dificultăți în rezolvarea exercițiilor. 35 minute

2
-observarea
Elevii vor primi o nouă fișă de lucru, cu Elevii vor avea de - explicatia sistematica
exerciții aplicative. Fiecare elev din fiecare precizat ordinea conversatia
grupă va trebui să rezolve aplicațiile și la crescatoare în funcție
tablă, comparându-se răspunsurile între ele. de intensiune, -expunerea
extensiune, precizat
raportul dintre ele. Ei
va trebui să clasifice
Exersarea
termenii din punct de
deprinderi-
vedere intensional și
lor de
extensional. - explicatia
analiză
Ei vor trebui să Conversatia
logică
precizeze în limbaj Exercițiul -observarea
natural, termeni care sistematica
să corespundă -intrebari
diagramei Euler, deschise
respectând raporturile
dintre ei. - explicatia
Conversatia
Problematizarea
- Raspund Conversatia 2 minute - observă
Asigurarea
Se vor pune câteva întrebări legate de - Cer explicatii, Expunerea elevii
feed-back-
utilizarea termenilor și raporturilor logice în completari
ului
viața de zi cu zi.
- Se vor face aprecieri cu privire la modul - raspund solicitarilor - observarea 2minute - evaluarea pe
de indeplinire a sarcinilor.Se vor pune note. profesorului sistematica parcurs bazată
Evaluarea
pe raspunsurile
performante
elevilor date la
i
solicitarile din
timpul orei
- profesorul fixeaza, oral, impreuna cu elevii - participa la fixarea -conversatia 1 minute - observarea
Tema pentru principalele etape ce trebuie parcurse în cunostintelor -explicatia sistematica
acasă evaluarea raporturilor logice.. - pun ultimele intrebari
Tema pentru acasă

S-ar putea să vă placă și