Sunteți pe pagina 1din 4

Colegiul Tehnic ”Ion D.

Lăzărescu” Cugir

PROIECT DIDACTIC (SCHIŢĂ)

Profesor: Macarie Valentina


Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina/ modulul: MODULUL IV : MĂSURĂRI TEHNICE
Tema: 3. Măsurarea mărimilor geometrice
Unitatea de competenţă cheie: Rezolvarea de probleme
Unitate de competenţă tehnică generală: 1. Efectuarea măsurătorilor generale
2. Metode şi mijloace de măsurare
Competenţe specifice: 3. Verifică precizia dimensională şi de formă a pieselor executate
Sala: Laboratorul de metrologie
Clasa: IXC - Tehnician proiectant CAD
Durata: 2 ore (1h teorie/1h aplicaţii)
Obiective: - Elevii să definească notiunile de: abaterile si toleranţele dimensionale şi să recunoasca tipuri
de ajustaje;
- Elevii să determine abaterile limita şi să înscrie pe un desen toleranţele;
- Elevii să lucreze în echipă;
- Elevii să cunoască şi să utilizeze noţiunile teoretice, dobândite.

Desfăşurarea lecţiei
1. Momentul organizatoric:
- verificarea prezenţei şi a ţinutei personale;
- spargerea gheţii - un cuvânt tehnic legat de dimensiuni.
2. Anunţarea subiectului şi scopului activităţii:
Subiect: 3.2. Precizia de prelucrare: dimensiune nominală şi efectivă, abateri, toleranţe
Scopul: însuşirea noţiunilor generale privind abaterile şi toleranţele dimensionale
3. Prezentarea strategiilor
Se utilizează tipul de lecţie cu învăţământul centrat pe elev dar şi lecţia mixtă .
- se anunţă repartiţia pe grupe de câte 3-6 elevi;
- se precizează sarcinile echipelor ;
- se stabilesc rolurile în echipă;

Strategii de învăţare
Scopul Strategia de Timp Elevi cu Elevi cu Elevi cu
Resurse
predării predare alocat domin. domin. domin.
vizuală auditivă prectică
Oferirea de explicaţia în 30min - descoperă - ascultă - desenează PC-ul
informaţie: etapa de punctele prezentarea schematic Fişe de
- precizia de comunicare; principale ale animată de schemele şi documentare
prelucrare - învăţarea prin prezentării intervenţia formulele FD1, FD2
- legătura cu descoperire, lecţiei şi profesorului prezentate Prezentarea
alte discipline prin rezolvarea urmăresc şi ce urmează scopului,
studiate de probleme; explicaţiile urmăresc a fi folosite obiectivelor şi

1
- dimensiuni - profesorului; individual pe a unor
- abateri problematizarea lecţia parcursul exemple cu
- toleranţe prin crearea prezentată lecţiei; ajutorul PC-
- alezaj situaţiilor pe ului
- arbore problemă; computer; Fişa de lucru
- ajustaje - conversaţia de - pun
consolidare în întrebări în
etapa de fixare a momentele
cunoştinţelor de oprire a
prezentării
lecţiei;

Prezentare 30min Urmăresc Urmăresc - verifică şi


Explicarea PowerPoint şi prezentarea prezentarea urmăresc
conceptelor fişe de şi: şi: etapele Prezentarea
teoretice. lucru; - identifică completează precizate lecţiei cu
formulele şi spaţiile anterior ajutorul PC-
principalele goale din urmărind ului, fişe de
condiţii fişele de încă odată documentare
impuse, forma lucru, pe prezentările Fişe de lucru
generală a baza
cotei. informaţiilor
acumulate;

urmează
aplică indicaţiile
45min
cunoştinţele oferite de - răspund
De la teorie la Practică
teoretice fişa de cerinţelor
practică individuală
dobândite, lucru, elaborate de
utilizând
folosind o fişă consultând, profesor Fişe de lucru
materialele din în
de lucru prin fişa de 1,2, 3,4;
dotare; caz de
pregătită; lucru. Se pot
nevoie, deschide
noţiunile caietele cu
teoretice notiţe
predate

Test cu
Test interactiv Test Verificarea autocorectare;
15min pentru grupa interactiv completării
Test interactiv de vizuali; pentru grupa fişei de
Evaluarea de auditivi; lucru ;

Evaluarea lecţiei:
Ce a decurs bine?
Ce trebuie modificat în viitor?
La ce mă ajută ce am învăţat azi?

2
FL 1
FIŞĂ DE LUCRU

Lucrează în grup!

Exerciţiul 1
Completaţi spaţiile libere cu tipurile de dimensiuni

DIMENSIUNI
STUDIATE

Exerciţiul 2
Completaţi spatiile libere cu termenii care lipsesc din cadrul definiţiei:
1. Eroarea de masurare reprezinta diferenta dintre valoarea……………….si valoarea………………
2. Şublerul are următoarele precizii ………………………… .

Exerciţiul 3
Pe desenul de execuţie a unei piese întâlniţi cota de mm. După execuţia piesei, prin
măsurare obţineţi următoarele dimensiuni: 9,30 mm; 10 mm; 10,60 mm; 9,97 mm; 10,10 mm.
Precizaţi cum sunt piesele şi justificaţi răspunsul.

Exerciţiul 4

Pentru mijlocul de măsurare primit precizaţi:


 domeniul de utilizare;
 tipul;
 precizia dacă este cazul;
 părţi componente.

3
FL 2

FIŞĂ DE LUCRU

Lucrează în grup!

Exerciţiul 1

Încercuieşte răspunsul corect pentru enunţurile următoare:


1. Precizia de masurare a micrometrului este de:
a) 0,02; 0,1; 0,005
b) 0,01; 0,002; 0,001
c) 0,001; 0,008; 0,005
d) 0,02; 0,1; 0,05
2. Expresia e=Xm-X defineşte eroarea:
a) Reală
b) Absolută
c) Raportată
d) Constantă

Exerciţiul 2
Completaţi spatiile libere cu termenii care lipsesc din cadrul definiţiei:
1. Notaţiile pentru arbori se fac cu litere ……………….iar pentru alezaje cu litere……………
2. Micrometrul are precizia………… .
Exerciţiul 3
Notiunea de lungime se refera la: diametru, distanta, latime, inaltime
a) A(adevarat)
b) B(fals)

Exerciţiul 4
Identificati partile componente ale micrometrului de mai joc:

S-ar putea să vă placă și