Sunteți pe pagina 1din 3

Unitatea de invatamant: Colegiul Mihai Eminescu

Disciplina de studiu: Logica, argumentare și comunicare


Clasa: a IX a C
Data: 16.03.2018
Profesor: Andreea Șuhan

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatare: Raționamente


Subiectul lectiei: Inferențe imediate cu propoziții categorice. Aplicaţii
Tipul lectiei: de formare de priceperi și deprinderi
Competenta generala: Formarea abilităților de rezolvare a exercițiilor cu inferențe imediate
Competente specifice vizate: capacitatea de analiză logică, capacitatea de decizie în funcţie de criterii date.

Obiective operationale:
O1: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili să definească și să aplice corect operațiile logice de conversiune și obversiune.
O2: Elevii vor fi capabili să construiască în limbajul natural conversele si obversele propozițiilor date.
O3: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili să aplice legea distribuirii termenilor în rezolvarea de exerciții.
O4: Elevii vor fi capabili să testeze validitatea unor raționamente prin toate metodele învăţate.
O5: Elevii vor fi capabili să formalizeze raționamentele date.
O6:Elevii vor fi capabili să respecte și să explice algoritmul de rezolvare a exercițiilor cu inferențe imediate.
O7:Elevii vor fi capabili să realizeze conexiuni cu celelalte cunoștințe acumulate în orele anterioare.

Locul desfasurarii lectiei: in sala de curs


Desfăşurarea lectiei
Timp Metode,
Etapele(even
alocat procedee si
imentele, Modalitati de
fiecarei Activitatea profesorului Activitatea elevilor mijloace de
momentele) evaluare
etape(in invatamant
lectiei
minute) folosite
Moment 1 minut Efectuarea prezenţei elevilor. - asculta -conversatia - observarea
organizatoric sistematica
2 min
Anuntarea 2 minute Se anunţă titlul lecţiei şi obiectivele - noteaza titlul lecţiei - explicaţia -observarea
titlului operaţionale urmărite. şi obiectivele -conversaţia sistematică

1
lectiei si operaţionale - întrebari de
precizarea control
obiectivelor
operationale
de atins
Reactualizar 4 minute Va avea loc o scurtă discuţie pe tema - Raspund -conversatia -intrebari
ea raționamentelor: definiţie,tipuri de - Fac completari, -problematizarea deschise
cunostintelo raționemente, modalități de obținere a argumenteaza,
r anterior inferențelor imediate (1.pe baza raporturilor explica
dobandite, logice din pătratul lui Boethius 2 prin
necesare operațiile logice de conversiune și
invatarii obversiune), modalități de verificare a -rezolvă la tablă
care raționamentelor imediate
urmeaza Împart fisa de lucru nr 1-activiate frontală
Exersarea 35 minute - explicatia - observarea
deprinderi- Clasa va fi împarțită în 3 grupe...fiecare CO2: elevii vor conversatia sistematica
lor de grupă va primi sarcini de lucru.prima rezolva fisele de -schema pe tabla - evaluare
analiză activitate-rezolvarea unui rebus logic lucru frontala și
logică Fișa de lucru nr 2 individuală.
Fișa de lucru nr 3.
Profesorul va monitoriza activitatea atât pe
grupe a elevilor cât si individuală, prin
rezolvarea exercițiilor la tablă. -observarea
- explicatia sistematica
conversatia
CO3: elevii pe tot
Face precizări și ajută elevii dacă întâmpină parcursul rezolvării -expunerea
dificultăți în rezolvarea exercițiilor. exercițiilor, vor
respecta legea
distribuirii termenilor
în cele patru
propoziții categorice,
vor verifica și prin - explicatia
metoda diagramelor conversatia
Venn și prin metoda -observarea

2
diagramelor Euler, sistematica
vor preciza decizia la -intrebari
care au ajuns . deschise
CO4,5,6: elevii vor - explicatia
rezolva si preciza conversatia
validitatea
Asigurarea 2 minute - Raspund Conversatia - observă elevii
feed-back- Se vor pune câteva întrebări legate de - Cer explicatii, Expunerea
ului utilizarea raționamentelor în viața de zi cu completari
zi.
Evaluarea 5 minute - Se vor face aprecieri cu privire la modul - raspund solicitarilor - observarea - evaluarea pe
performante de indeplinire a sarcinilor.Se vor pune note. profesorului sistematica parcurs bazata
i pe raspunsurile
elevilor date la
solicitarile din
timpul orei
Fixarea 2 minute - profesorul fixeaza, oral, impreuna cu elevii - participa la fixarea -conversatia - observarea
cunostintelor principalele etape ce trebuie parcurse în cunostintelor -explicatia sistematica
evaluarea conversiunilor și obversiunilor. - pun ultimele intrebari
Tema pentru acasă

S-ar putea să vă placă și