Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 27.10.2010
Clasa: a IX-a MII
Prof. BERINDEIE ELENA
Obiectul: Informatică
Subiectul: Structura repetitivă condiţionată posterior
Tipul lecţiei: Lecţie de transmitere şi asimilare de noi cunoştinţe
Competenţe generale:
3. Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor
Competenţe specifice:
3.1. Analizarea enunţului unei probleme şi stabilirea paşilor de rezolvare a problemei.
3.2. Reprezentarea algoritmilor în pseudocod.

Strategii didactice:
 Principiile didactice:
- principiul participării şi învăţării active
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei
- principiul conexiunii inverse
 Metode de învăţământ:
- metode de comunicare orală: conversaţia, explicaţia;
- metode de acţiune: exerciţiul, învăţare prin descoperire.
 Procedee de instruire:
- explicaţia în etapa de comunicare;
- învăţarea prin descoperire, prin rezolvarea de aplicaţii;
- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor.
 Forme de organizare: - frontală
 Forme de dirijare: dirijată de profesor sau independentă
 Resurse materiale: - manualul de informatică, tablă, fişe de lucru.
 Metode de evaluare:
- chestionare orală
- verificare prin lucru individual
- observare sistematica a elevilor
Conţinutul, structura şi desfăşurarea lecţiei
1. Moment organizatoric: salutul, notarea absenţelor, pregătirea materialelor pentru lecţie.
2. Verificare: discutarea temei de casă.
3. Desfăşurarea lecţiei:

1
 Structura lecţiei pe secvenţe de instruire:

Momentele Comp. Activitate desfăşurată de Strategii
Evaluare
lecţiei specif. Profesor Elev didactice
 raportează absenţii şi motivele
1. Organizare şi  verificarea frecvenţei elevilor; absentării
pregătirea clasei  verificarea stării reţelei de calculatoare  raportează eventualele defecţiuni Conversaţia
(1min) tehnice
 anunţarea subiectului temei respective;
2. Captarea  anunţarea obiectivelor urmărite;  elevii ascultă profesorul
atenţiei elevilor  anunţarea modului de desfăşurare a Conversaţia
(1min) activităţii.
Profesorul realizează reactualizarea cunoştinţelor Elevii răspund la întrebări:
printr-un set de întrebări :

 Câte structuri de bază există? - Există trei structuri de bază: structura


3. Verificarea liniară, alternativă şi repetitivă.
cunoştinţelor  Ce instrucţiuni conţine structura liniară? - Structura liniară conţine instrucţiunea
anterioare de citire, de scriere şi atribuire.
(5min)  Dar structura alternativă? - Structura alternativă conţine
instrucţiunile Dacă şi Alege. Conversaţia Orală
 Ce instrucţiune descrie structura repetitivă - Structura repetitivă condiţionată
condiţionată anterior? anterior este descrisă de instrucţiunea Cât
timp.
 Care este sintaxa acestei instrucţiuni? - Instrucţiunea Cât timp are sintaxa:
Cât timp <expresie_logica> execută
<set_de_instructiuni>;
 Care este modul de execuţie al instrucţiunii - Pasul 1: se evaluează expresia logică;
Cât timp? Pasul 2: dacă se obţine valoarea
Adevărat, atunci se execută setul de
instrucţiuni şi se revine la pasul 1, iar
dacă se obţine valoarea Fals, se părăseşte
instrucţiunea.

2
Momentele Comp. Activitate desfăşurată de Strategii
Evaluare
lecţiei specif. Profesor Elev didactice
 Profesorul scrie titlul lecţiei pe tablă: ” Structura  Elevii notează în caiete titlul lecţiei
repetitivă condiţionată posterior”
 Sintaxa instrucţiunii Repetă:
Repetă  . Notează în caiete sintaxa comenzii şi
<set_de_instructiuni>; sunt atenţi la explicaţiile profesorului. Conversaţia
Până când <expresie_logica>;
3. Consolidarea  Explică elevilor modul de funcţionare al
cunoştinţelor instrucţiunii, prin analogie cu instrucţiunea deja  Observare
(40min) cunoscută Cât timp: Explicaţia sistematică
3.1 Pasul 1: se execută setul de instrucţiuni;  Notează în caiete modul de execuţie
Pasul 2: se evaluează expresia logică; dacă se al instrucţiunii Repetă
obţine valoarea Fals, atunci se revine la pasul 1, iar Activitatea
dacă se obţine valoarea Adevărat, se părăseşte frontală
instrucţiunea.
 Propune elevilor spre rezolvare câteva aplicaţii  Elevii primesc fişele de lucru şi
care utilizează instrucţiunea prezentată, rezolvă individual sarcinile de lucru Muncă  Practică
3.2 distribuind fiecărui elev câte o fişă de lucru. trasate de către profesor. individuală
3. Consolidarea  Solicită elevilor să rezolve în mod individual  Participă la discuţiile iniţiate de
cunoştinţelor aplicaţiile respective, se discută rezultatele profesor şi îi solicită ajutorul atunci
(40min) obţinute. când este cazul
Exerciţiul
 In cazul în care se constată greşeli solicită câte  Un elev iese la tablă, iar cei care au
un elev la tablă pentru rezolvarea aplicaţiei. obţinut rezultate greşite sunt atenţi la
modul de rezolvarea a aplicaţiei.
 Ajută şi dirijează elevii în activitatea de Învăţarea
rezolvare a aplicaţiilor. prin
 Elevii care obţin rezultat corect
 Se fac observaţii cu privire la modul de descoperire
rezolvă exerciţiile următoare.
funcţionare al comenzii prezentate.

4. Evaluarea Se vor face aprecieri individuale şi colective  Elevii sunt atenţi la aprecieri şi la
(2min) asupra activităţii desfăşurate, elevii care au activat recomandările făcute de profesor Conversaţia
în timpul orei sunt notaţi.
 Profesorul anunţă tema pentru acasă (care se  Elevii îşi notează tema pe caiete. Conversaţia
5.Tema pentru găseşte pe fişa de lucru primită de elevi).
acasă (1 min.)

3
4
Fişă de lucru – Instrucţiunea Repetă
Clasa a IX-a MII
1. Precizaţi ce valoare se va afişa în urma executării următoarei secvenţe de instrucţiuni, ştiind că
variabilele s şi i sunt de tip întreg:
s0;
i1;
┌repetă
│ ss+i;
│ ii+1;
└ până când i>=3;
scrie s;
2. Precizaţi ce valori se vor afişa în urma executării următoarei secvenţe de instrucţiuni, ştiind că
variabila i este de tip întreg:
i2;
┌ repetă
│ scrie i;
│ ii+2;
└până când i>6;
3. Se consideră următorul algoritm:
citeşte n; (număr natural)
r0;
┌repetă
│ rr*10+n mod 10;
│ nn div 100;
└până când n<10;
scrie r;
Scrieţi valoarea care se va afişa pentru n=8291.
4. Se consideră următorul algoritm:
citeşte n; (număr natural nenul)
max0;
┌repetă
│ n n div 10;
│ ┌dacă max<n mod 10 atunci
│ │ maxn mod 10;
│ └■
└până când n=0;
scrie max;
Scrieţi valoarea afişată dacă se citeşte numărul 3749.
5. Se consideră următoarea secvenţă de instrucţiuni:
┌repetă
│ ii div 2;
└până când i=4;
Ce valoare iniţială trebuie să aibă variabila întreagă i pentru ca instrucţiunea de atribuire i:=i div 2 să se
execute de exact 4 ori? a) 32; b) 64; c) 16; d) 48.
6. Se consideră următorul algoritm:
citeşte x; (număr natural nenul)
z0;
p1;
┌repetă
│ cx mod 10;
│ ┌dacă c mod 2<>0 atunci
│ │ zz+c*p;
│ │ pp*10;
│ └■
│ xx div 10;
└până când x = 0;
scrie z;
a) Scrieţi care este valoarea ce se va afişa dacă pentru x se citeşte numărul 1234.
b) Scrieţi în pseudocod un algoritm echivalent cu cel dat, în care să se înlocuiască instrucţiunea Repetă cu
Cât timp.
5

S-ar putea să vă placă și