Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Pîrvulescu Ramona


Data: 23.03.2015
Clasa: a VI-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul: Adjectivul - consolidare.
Tipul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor

DEMERSUL DIDACTIC
COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE:
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată
3. Receptarea mesajului scris, în texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse

COMPETENŢE SPECIFICE:
231. să cunoască definiţia adjectivului;
232. să definească articolul adjectival;
233. să aibă cunoştinţe despre adjectivul variabil şi invariabil;
234. să ştie definiţia gradelor de comparaţie;
341. să analizeze adjectivele date conform cerinţelor;
342. să completeze spaţiile libere cu articolele demonstrative potrivite;
343. să formeze enunţuri în care unele adjective să îndeplinească anumite funcţii sintactice;
344. să precizeze numărul de forme flexionare ale adjectivelor din unele texte ;
345. să treacă adjectivele date la anumite grade de comparaţie;

VALORI ŞI ATITUDINI:
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru
dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul


oral şi scris, analiza morfologică şi sintactică, exemplul.
Mijloace de învăţământ: Limba română, manual pentru clasa a VI-a, autori Elena Mazilu
Ionescu Valentina Jercea, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2010,
Gramatică, fişe de lucru pentru clasa a VI-a, autori Eliza Mara Trofin,
Luminiţa Ardelean, Editura Paralela 45, Piteşti, 2006. .
RESURSE:
a) Temporale – 50 de minute

b)Umane – capacităţile receptive ale elevilor;


- cunoştinţele lor anterioare;
TIPURI DE INTERACŢIUNI: profesor - elev, elev - profesor, elev - elev.
Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare

Timp
Nr.
ctr.
Etapele lecţiei Activitatea Activitatea elevilor Metode şi Forma de Material
profesorului procedee org. didactic
Salutul, notarea
absenţilor
Se asigură condiţiile Elevii se pregătesc
Moment necesare defăşurării pentru oră. Activitate
1. 1’ Conversaţia
organizatoric optime a activităţii: frontală
asigurarea liniştii,
pregătirea
materialului didactic.
2. Verificarea cunoştinţelor 10’ Cunoştinţele Elevii vor răspunde Conversaţia Activitate Formativă
anterior însuşite anterioare se vor laîntrebările puse frontală frontală
şi verifica prin deprofesor şi vor Activitate
Captarea atenţiei completarea unui completa ciorchinele individuală
ciorchine cu ajutorul (anexa 1).
căruia se va capta
atenţia elevilor. Fişe cu
Exemple de ciorchinele
întrebări:
Ce este
adjectivul?
Cum se
clasifică
adjectival
după
provenienţă?
Dar după
posibilitatea
de a-şi
schimba
forma?
Care sunt
gradele de
comparaţie?
Cum se
clasifică
acestea?
Acordul cu
substantivul
determinat.
Ce funcţii
sintactice are
adjectival?
Profesorul face tabla
cunoscut elevilor
faptul că urmează o
lecţie de consolidare a
cunoştinţelor despre Elevii notează titlul în
Anunţarea temei şi a Activitate
3. 2’ adjectiv. caiete şi ascultă Conversaţia
obiectivelor frontală
Se va scrie titlul obiectivele.
pe tablă, iar
profesorul va
enumera obiectivele
lecţiei.
4. Dirijarea învăţării 25’ Se va realiza pe baza Conversaţia Activitate Fişe de
unei fişe individuale individuală lucru
de exerciţii; acestea Activitate Formativă
vor fi rezolvate ca Explicaţia frontală
activitate individuală,
dar şi colectivă.. Elevii rezolvă Exemplul Profesorul
Exerciţiile au în exerciţiile din fişa de supraveghează
vedere: lucru sub atenta Învăţarea implicarea
-analizarea supraveghere a prin tuturor elevilor
adjectivelor din profesorului. descoperire în rezolvarea
textele date, precizând sarcinilor de
genul, numărul, cazul lucru.
şi funcţia sintactică;
-completarea spaţiilor
libere cu formele
corespunzătoare ale
articolului
demonstrativ;
-formarea unor
enunţuri în care unele
adjective să
îndeplinească, pe
rând, funcţiile
sintactice
de atribut adjectival şi
nume predicativ;
-precizarea numărului
de forme flexionare
ale adjectivelor date;
-trecerea anumitor
adjective la toate
gradele de
comparaţie;
Feed-back-ul are loc Fişe de
permanent pe lucru
Învăţarea Activitate
parcursul conversaţiei Elevii corectează
prin individuală
şi se concretizează exerciţiile împreună cu
5. Obţinerea performanţei 10’ descoperire Autoevaluare
prin aprecieri profesorul.
Activitate
verbale făcute de
Conversaţia frontală
profesor: E bine! Da!
Exact!
6. Asigurarea retenţiei şi a 2’ Elevii vor avea ca Elevii notează tema Conversaţia Fişe de Orală
transferului temă de rezolvat pentru acasă. Explicaţia lucru
exerciţiile rămase din Frontală
fişa de lucru.
Profesorul face Individuală
aprecieri generale
despre activitate,
notează elevii care s-
au remarcat prin
calitatea
răspunsurilor.
Anexa 1
FIŞĂ DE LUCRU

1. Identifică adjectivele din textele de mai jos şi completează tabelul:

a. Costumul roşu avea steluţe argintii.


b. Priveliştea era fantastică: munţii albaştri îmi zâmbeau, brazii deveniseră prietenoşi şi
trimiteau un
sărut florilor minunate.

Adjectivul Substantivul Genul Numărul Cazul Funcţia


determinat sintactică

2. Completează spaţiile libere cu formele corespunzătoare ale articolului demonstrativ:

La poalele muntelui ……… înalt se zăreşte o cabană retrasă. ……… temerari se aventurează pe
piscurile ……… ascuţite. Ambiţia alpiniştilor ………. curajoşi m-a fascinat dintotdeauna. ……….
mai inedite experienţe i-am dedicat ………. mai frumoasă scriere.

3. Alcătuieşte enunţuri în care adjectivele vesel, bătrân şi inteligent să îndeplinească, pe rând,


funcţiile sintactice de atribut adjectival şi nume predicativ.

…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………

4. Precizează câte forme flexionare au următoarele adjective variabile:

galben -
moale –
rece –
verde –
mic –
gustos –

5. Trece adjectivele înalt şi lung la toate gradele de comparaţie, scriind şi gradele:

*
*
*
*
*
*

S-ar putea să vă placă și