Sunteți pe pagina 1din 10

`

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VI-a
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Valea Seacă
Propunător: Prof. Pleșcan Mihaela
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina de învățământ: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Dincolo de ferestre
Tema lecției: Textul descriptiv literar
Tipul lecției: de consolidare

Competențe generale, sociale, civice:


1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral.
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri.
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional.

1
Valori și atitudini:
1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii;
2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
3. Formarea unor reprezentări culturale privind evoluția şi valorile literaturii române;
4. Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare şi a încrederii în propriile abilități de comunicare;
5. Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalți;
6. Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba maternă şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogățirea
orizontului cultural;
7. Dezvoltarea interesului față de comunicarea interculturală;

Competenţe specifice:
1.2. Prezentarea unor informaţii, idei, sentimente şi puncte de vedere în texte orale, participând la discuţii pe diverse teme sau pornind de la
textele citite/ascultate;
2.1. Corelarea informaţiilor explicite şi implicite din texte literare și nonliterare, continue, discontinue și multimodale;
2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative şi critice pe marginea unor texte diverse;
2.4. Manifestarea preocupării de a înţelege diverse tipuri de texte citite;

Obiective operaționale:
a) cognitive: pe parcursul și la sfârşitul demersului didactic elevii vor fi capabili:

O.C1: să citească textul corect, coerent şi expresiv, folosind intonaţia impusă de semnele de punctuaţie;
O.C2: să identifice trăsăturile specifice textului descriptiv;

2
O.C3: să identifice emoțiile, sentimentele și atitudinile exprimate într-un text literar;
O.C4: să prezinte elementele componente și proprietățile particulare ale unui obiect dintr-un text descriptiv;
O.C5: să emită în mod liber o ipoteză/ o opinie;

b) afective:
O.A.1. – elevii vor dovedi deschidere spre învăţarea problematizantă și spre rezolvarea cerințelor prin joc;
O.A2 – elevii vor manifesta interes faţă de caracterul personal al lecţiei, apelând la propria experienţă pentru a rezolva fișele de lucru;

c) psihomotorii:

O.P.M.1. – să-şi subordoneze acţiunile motorii intenţiei de comunicare;

O.P.M.2. – să-şi dirijeze mişcările pentru a folosi în mod igienic materialul didactic;

O.P.M3- să se deplaseze în spaţiul clasei pentru a soluţiona sarcinile primite;

O.P.M4- să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul scrisului şi pe tot parcursul orei.

Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația catehetică, asaltul de idei, învăţarea prin descoperire, explicaţia, exerciţiul oral şi scris, jocul didactic,
lectura expresivă.
 Mijloace de învăţământ: tablă, cretă/marker, manual, fişe de lucru, laptop, videoproiector, prezentare PowerPoint, platforme digitale,
(kahoot), flipchart..

3
 Forma de organizare a clasei: frontală/ individuală/ pe grupe.
Loc de desfăşurare: sala de clasă.
Forma de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecierea răspunsurilor primite.
Resurse: Din punct de vedere al capacității de învățare, clasa este omogenă. Majoritatea elevilor dispun de capacități receptive sporite, iar restul
posedă resurse suficiente pentru o bună colaborare cu profesorul în vederea desfășurării cu succes a activităților didactice.
Resurse:
a. Temporale: 50 minute

b. Bibliografie:

• Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Limba română, Manual pentru clasa a VI-
a, Editura Art Klett, 2019;
• Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, București, 2017;

4
SCENARIUL DIDACTIC

Conținuturi/ tipuri de activități


Strategii didactice
Momentele
C.S. O.O. Activitatea Timp Evaluare
activităţii Activitatea profesorului Metode şi Mijloace Forma de
elevilor
procedee didactice organizare
Profesorul notează
Elevii îşi
absenţele şi își pregăteşte
pregătesc
materialele necesare
materialele
desfăşurării activităţii. Conversaţia Manualul Activitate 1 minut Observarea
1. Moment necesare,
De asemenea, profesorul Caietele frontală comportamentelor
organizatoric deschid caietele
va asigura liniștea și elevilor elevilor
și manualul.
disciplina clasei pentru o
bună desfășurare a
demersului didactic.
2. Verificarea 1.2. O.C.1 Profesorul verifică tema Elevii prezintă
temei elevilor, atât cantitativ, cât tema, o citesc, Conversaţia Fișe Activitate Analiza
5
și calitativ. fac aprecieri, catehetică Caietele individuală minute răspunsurilor
Solicită elevilor, prin observații și Exercițiul elevilor Profesorul trece în
sondaj, să citească corectări. revistă
rezolvarea temei, să facă răspunsurile

5
observațiile și corectările
elevilor,
ce se impun.
făcând aprecieri
asupra acestora

Pentru a afla care este Elevii răspund la Conversația Fișe de Activitate 5


subiectul lecției de zi, întrebări. Jocul didactic lucru frontală minute
profesorul scrie pe tablă o Activitate Analiza
întrebare: Cine este individuală răspunsurilor
3. Captarea
Alexandru Mușina? Aprecieri verbale
atenţiei și
1.2. Profesorul conduce
actualizarea
2.1. O.C5 demersul didactic în așa fel
cunoştinţelor
încât elevii să afle că
asimilate
acesta este un poet și vor
anterior
studia în această lecție un
text descriptiv numit
Maestrul.

4. Enunțarea Profesorul va anunța titlul Elevii notează


temei şi a lecției: Maestrul de titlul în caiete și

6
Alexandru Mușinai pe conştientizează
care îl va nota pe tablă. De obiectivele. Conversaţia Caietele Activitate 1 m
asemenea, în această etapă elevilor frontală i
se vor anunța obiectivele Tabla n
obiectivelor
urmărite în demersul u
operaționale
didactic. Comunicarea t
obiectivelor se va face într-
o manieră accesibilă
elevilor.
6.Dirijarea 1.2. O.C1 Profesorul le propune Elevii citesc
învățării 2.1. O.C2 elevilor să citească poezia cu Expunerea Fișe de Activitate 26 Aprecierea
2.3. O.C3 expresiv poezia. Se intonație. Lectura lucru frontală minute răspunsurilor
2.4. O.C4 dezleagă tainele textului: expresivă
O.C5
-Ce sentimente aţi trait
Elevii ascultă Activitate
audiind poemul?
lectura și individuală
urmăresc textul
-La ce v-aţi gîndit în timpul
de pe fișa de
audiției?
lucru.
- Ce tip de limbaj este
folosit? Elevii răspund.
Fișe de Activitate

7
Expunerea
Profesorul roagă elevi să frontală
Elevii
aleagă o imagine cu un lucru individuală
încercuiesc o
melc în funcție de starea
imagine de pe
create în timpul lecturii.
fișa de lucru.

Activitate
Se rezolvă fișa de lucru nr. Elevii răspund. Expunerea
Fise de frontală
3. Activitatea se realizează Explicația
lucru În perechi
câte doi. Conversația
Aprecierea
Profesorul împarte clasa în Activitate răspunsurilor
Reprezentantul Expunerea
grupe de câte cinci elevi. Fișe de frontală
fiecărei frupe Lectura
Fiecare grupă va redacta un lucru Pe grupe
citește textul în Explicația
text descriptiv în care va Caietele
fața clasei. Conversația
realiza portretul elevilor
Câștigă grupa
Furnicatorului(furnica-
care se bucură
scriitor) sau al
de cele mai
Papagaloetului (papagalul-
multe aplauze
poet)
din partea clasei.

8
Profesorul va recurge la Elevii se
platforma kahoot pentru a conectează pe
Conversaţia https://
6. Obținerea 2.3. platforma kahoot Activitate 6 Aprecierea
O.C6 fixa cunoștințele legate de Exerciții kahoot.com
și răspund la
performanței textul descriptiv literar în individuală minute răspunsurilor
întrebări digitale /
versuri.

Profesorul indică tema Elevii răspund


pentru acasă. Ultimul cerinței, Activitate 5
7. Asigurarea
O.C3 exercițiu de pe fișa de alcătuind Conversaţia Caiete individuală minute
retenţiei şi a 2.4. Aprecierea
lucru. compunerea
transferului. răspunsurilor
cerută.. Elevii
notează tema

9
10

S-ar putea să vă placă și