Sunteți pe pagina 1din 11

PLAN DE LECIE

I. Informaii generale
Data: 18. 05. 2012
Clasa: a VI-a B
Unitatea de nvmnt: cola cu clasele I-VIII Boldeti-Scieni
Propuntor: Violeta-Mariana ic
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i Literatura Romn
Unitatea: Descrierea n versuri
Tema leciei: Pri de vorbire neflexibile
Tipul leciei: lecie de consolidare

II. Obiective

Obiective operaionale:
Cognitive:
O 1: s alctuiasc un scurt text pe baza unor cuvinte date;
O2: s recunoasc prile de vorbire neflexibile;
O3: s precizeze tipul adverbelor / prepoziiilor / conjunciilor i al interjeciilor din texte
date;
O4: s precizeze funcia sintactic, respectiv rolul pe care l au prile de vorbire neflexibile;
O5: s recunoasc situaiile n care prile de vorbire neflexibile i schimb valoarea
morfologic, precizndu-le noul statut;
O6: s precizeze puncte comune / distincte ale prilor de vorbire neflexibile
Psihomotorii:
O1: s utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite, tabla, spaiul caietului, al fielor de
lucru;

Afective:
O1: s manifeste spirit de colegialitate i cooperare n cadrul echipei;
O2: s participe cu interes la activitate;
O3 : s se autoevalueze corect, dovedind astfel obiectivitate.

III. Strategii didactice


a) Metode i procedee:
mozaicul
nvarea prin cooperare
nvarea prin descoperire
exerciiul
conversaia
problematizarea
eseul de 5 minute
b) Mijloace de nvmnt:
fie de experi
fie de evaluare
fie de autoevaluare
c) Forme de organizare a activitii:
activitate n grupe,
activitate n perechi
activitate frontal
d) Resurse i managementul timpului:
- spaiu de lucru: sala de clas
- capaciti normale de nvare ale elevilor
- cunotinele lor anterioare
- timpul de nvare: 50 minute.

e) Modaliti de evaluare
evaluare frontal
evaluare formativ
evaluare oral
evaluare prin calificative
autoevaluare

Bibliografie

Anca erban, Sergiu erban, Limba i Literatura Romn. Manual pentru clasa a VI-a,
Editura All Educaional, Bucureti, 2005.

SCENARIUL DIDACTIC

1. Moment
organizatoric

Timp

oper.Ob.

Etapele leciei

Coninutul instructiv-educativ

se salut elevii, se noteaz absenele, se


pregtesc materialele necesare procesului
didactic, se stabilete ordinea

Strategia didactic
Metode Mijloac
Forma Evaluare
i
e de
de
procede nvm organiza
e
nt
re
Convers

Activitat

aia

e
frontal

2. Verificarea
cunotinelor
nsuite anterior
i
captarea ateniei

Elevii, mparii n echipe


grupuri de cte 4 primesc cte o fi

formativ

Sparger

ea gheii

de lucru pe care vor descoperi seturi de


O1

cuvinte:
1
0

Echipa nr. 1 : aici, mine, repede, departe,

frontal
oral

Jocul
fie de
lucru

didactic

dificil.
Echipa nr.2 : p-p, of, mac-mac, ha-

Activitat
e n
echipe

ha-ha, ah.
O2

Echipa nr. 3: datorit, cu, printr-o, fr, cu


toi.

Problem
ati-zarea

Echipa nr. 4: deci, s, dar, nici, deoarece.


(!) Cerina: Alctuii o scurt
povestire amuzant de cel mult cinci
rnduri n care s folosii i cuvintele
descoperite pe fi. Alegei un titlu
potrivit;
precizai
apoi
valoarea
morfologic a cuvintelor de pe fi.
O1

O2

e cu
numele

Se citesc textele create de elevi i, n


funcie de natura morfo logic a cuvintelor Problem
descoperite pe fiele primite,
cele patru echipe primesc cte un nume:
Adverbele bogate, Interjeciile
zgomotoase; Prepoziiile utile;
Conjunciile freti.
Li se cere elevilor ca, pe parcursul orei,
s gseasc o justificare pentru denumirea
primit.

3. Anunarea
temei i a

cartona

Profesorul anun tema i obiectivele


leciei:

ati-zarea

echipelo
r

Activitat
e n
echipe

foarte
bine,
bine, etc

Anexa nr 1

1. Noteaz felul adverbului subliniat:


a. Mihai merge agale.
b. Ei au locuit aici.
c. Vor pleca mine.

2. Ce parte de vorbire sunt cuvintele subliniate? Ce observai?


a. Maria cnt frumos.
.
b. Peisajul este frumos.
.
c. Cel frumos a ctigat premiul. ............................
3. Corectai greelile din textul urmtor. Ce observai?
a. Elevii cei mai noi au rspuns cei mai bine.
b. Elena, cea mai atent elev, a rspuns cea mai corect.

1. Identificai prepoziiile din textul urmtor. Precizai rolul i tipul lor.

Dodo, celul meu, mi-a adus papucii de pe sub fotoliu i s-a nvrtit apoi pe lng
bunica, spernd s se aleag cu o bucat din friptura pus la cuptor
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
2. Ce valoare sintactic are cuvntul subliniat? Ce observai?

nainte, se zresc blocurile mari ale oraului. ...................................................


naintea casei este o gradin cu flori. ................................................................
Graie colegilor, am reuit s iau o not mare la test. .......................................
Balerina danseaz cu mult graie. ...................................................................
3. Alegei varianta corect:
Dintru Dintr-un nceput a spus adevrul.
Merge n spre nspre staia de autobuz.
S-a ascuns dup dupe u.
Ia cartea de pe dup dupe mas.
A czut p pe pi covor.

1. Recunoate conjunciile i precizeaz rolul lor:


Andreea i Maria sunt
colege. ....................................................................................................
Andra cumpr mere i
struguri. ................................................................................................
Cartea de limba romn i cea de istorie sunt pe
banc. ............................................................
Scriu i ascult
muzic. ................................................................................................................
2.

Identificai conjunciile din textul urmtor . Ce observai?


Voiam s scriu, la nceput, un roman. Dac l-a cuta acum n lad, l-a gsi. Dar
acum nu-l caut deoarece m simt fericit, senin, uor i nu vreau s m cuprind tristeea.
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
3.
Identifica conjunctiile din textele urmatoare, apoi precizeaza-le
caracteristicile( alcatuire, rol in enunt) :
a)
b)

Cristina si Maria sunt prietene bune.


Cosmin scrie, iar Gabi invata.

1. Noteaz cte 4 interjecii care:


Exprim senzaii sau stri sufleteti: .........................................................................
Reproduc sunete din natur ......................................................................................
Exprim sunete specifice animalelor ........................................................................
Reprezint formule de adresare ................................................................................
Reprezint cuvinte prin care se atrage atenia: .........................................................
2. De obicei, interjecia nu are funcie sintactic.
Tii ,dar cald e!
Sunt situaii n care interjeciile au funcie sintactic. Precizeaz-o:
Hai acas! ................................................................................................
Mircea e tra-la-la. ....................................................................................
S-a auzit buf ! n camera cealalt. ..........................................................
3. Precizeaz valoarea cuvntului subliniat:
1) O vd n fiecare zi.

.............................................................................

2) A cumprat o bluz i dou fulare. ......................................................


3) O, tare scumpe au fost! ........................................................................
4) A fost o idee interesant. .....................................................................

Anexa nr. 2
Test de evaluare

1. Identificai prile de vorbire subliniate i precizai funcia lor sintactic:


Chiar acum au venit de la cumprturi.
Doar nu eti numai tu singur n clas.
A mai venit cineva la petrecere.
2. Indicai ce parte de vorbire sunt cuvintele scrise cursiv n enunurile de mai jos:
Ei, ce mai zici ? .......................................................................................
Ei o s mearg la pdure. .........................................................................
Ia, pune mna i citete ! .........................................................................
El ia o carte din raftul bibliotecii. ...........................................................
3. Construii propoziii n care conjuncia i s lege :
-elementele unui subiect multiplu ...............................................................................
-elementele unui nume predicativ multiplu ...............................................................
-dou atribute .................................................................................................................
-dou complemente ........................................................................................................

4. Prepoziiile de mai jos nsoesc cuvinte n cazul:


Mergeau naintea coloanei.
Se scutur din salcmi frunze crmizii.
S-a npustit asupra lui.
Am acionat asemeni ei.
Maina a staionat alturi de magazin.
Graie ie am ctigat concursul.
Contrar prerii mele, s-a aventurat n expediie.

Gndii !
Lucrai n perechi !
Comunicai!

Anexa nr. 3

AUTOEVALUARE
Mi-a plcut cel mai mult

Nu mi-a plcut

Pot s rspund la o ntrebare despre

Mai am o ntrebare despre

Eu mi dau nota....... i sunt

OBSERVAIILE
PROFESORULUI

S-ar putea să vă placă și