Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

SCOALA GIMNAZIALA NR.1VLADESTI


PROFESOR :Lungu Veronica-Luciana
DATA : 5.06.2013
CLASA a VII-a
OBIECTUL : Limba şi literatura română
SUBIECTUL : Complementele circumstantiale
TIPUL LECŢIEI : actualizarea cunostintelor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
a) cognitive :
O1 să definească complementele circumstantiale;
O2 să enumere complementele circumstantiale ;
O3 să identifice in texte la prima vedere complemente circumstantiale;
O4 să recunoasca partile de vorbire prin care sunt exprimate complemente
circumstantiale
O5să specifice partile de vorbire pe care le determina diferite complemente
circumstantiale
O6.sa alcatuiasca enunturi in care complementele circumstantiale sa fie exprimate
prin diferite parti de vorbire

b)afective:
să manifeste interes pentru o exprimare îngrijită şi nuanţată.

STRATEGIA DIDACTICĂ

a) METODE SI PROCEDEE : conversaţia , exerciţiul, analiza, RAI,ciorchinele ;


b) FORME DE ORGANIZARE : activitate frontală, activitate independentă.
c) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : manualul, fişe de lucru, testul
formativ,tabla,culegere de exercitii,minge .
d) RESURSE : capacităţile intelectuale ale elevilor;
timp : 50 de minute.

Bibliografie :
 Gramatica limbii romane,Editura Academiei,Bucuresti 2007
 Ionele Crasan-Limba siliteratura romana (auxiliar pentru clasa a VII-a),Editura
Tiparg,Pitesti 2008
 I.Popa,M.Popa –Gramatica,Fonetica,Vocabular;Editura Niculescu
 Stefania Popescu-Gramatica practica a limbii romane,Editura Tedit FZH,Bucuresti 2007
SCENARIUL DIDACTIC

1.Moment organizatoric
-Se stabileşte ordinea în clasă,
-se notează absenţii şi se pregătesc cele necesare desfăşurării lecţiei.

2. Verificarea temei şi actualizarea cunoştinţelor învăţate anterior


Voi verifica tema dată ora trecută, elevii fiind solicitaţi, prin sondaj, să citească şi să
motiveze, antrenându-se, prin întrebări frontale, întreaga clasă.
Voi verifica notiunile despre atribut prin intrebari: Ce este atributul?De cate feluri sunt
atributele dupa partile de vorbire prin care sunt exprimate?In ce cazuri intalnim atributul
substantival?Dar atributul adjectival dupa ce –i stabilim cazul? Atributul verbal prin ce verbe
este exprimat?
3.Captarea atentiei:
-Voi propune elevilor un joc prin care urmeaza sa ne reamintim notiuni despre complemente si in
special despre complementele circumstantiale.Prin metoda RAI voi arunca mingea unui elev
punandu-i o intrebare:Ce este complementul?Daca va raspunde corect va arunca si el mingea altui
corect adresandu-i o intrebare tot legat de complemente.Jocul va continua in aceasta maniera.
4. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale.
Voi anunţa elevii că în această oră ne vom aminti complementele circumstantiale şi le comunic
obiectivele operaţionale.
Scriu titlul pe tablă iar elevii îl notează pe caiete.

5..Dirijarea învăţării şi dobândirea noilor cunostinte.


Prin metoda ciorchinelui vom complete o schema recapitulativa despre complement.
Voi da elevilor fise de lucru cu exercitii in care vom recunoaste complementele circumstantiale
,vom identifica partile de vorbire pe care le determina,vor mentiona prin ce parti de vorbire sunt
exprimate complementele circumstantiale,vor construi enunturi in care diferite complemente
circumstantiale sa fie exprimate prin anumite parrti de vorbire.
6. Asigurarea feedbackului
Se va realiza pe parcursul intregii activitati

7. Evaluarea formativă
Elevii vor avea de redactat o compunere gramaticala de 6-8 randuri cu titlul “La munte”in care sa
foloseasca cel putin cinci complemente circumstantiale pe care le vor sublinia prin culori diferite.
8.Tema pentru acasa
Voi da elevilor ca tema exercitii din culegere
FISA DE LUCRU

1. Completaţi spaţiile punctate astfel încât să definiţi complementele circumstanţiale:


 Complementul circumstanţial de loc este partea.......................................care
arată....................................................Răspunde la întrebările:....................................
 Complementul circumstanţial de timp este partea......................................care
arată..................................................... Răspunde la întrebările:...................................
 Complementul circumstanţial de mod este partea.......................................care
arată.................................................... Răspunde la întrebările:....................................
 Complementul circumstanţial de scop este partea......................................care
arată......................................................Răspunde la întrebările:...................................
 Complementul circumstanţial de cauză este partea.......................................care
arată.................................................... Răspunde la întrebările:....................................
2.Identificaţi complementele circumstanţiale din enunţurile următoare si arătaţi părţile de
vorbire pe care le determină :
 Am pornit spre lanul de floarea soarelui.
 Hai în maşină!
 A venit înaintea răsăritului.
 Il cunoşti de mic.
 Vorbeşte mult si fără rost.
 Este vorbăreţ ca o moară stricată.
 Pluteşte uşor ca fulgul.
 A luat-o la fugă înspre pădure
3. Mentionaţi felul complementelor subliniate în următoarele enunţuri şi prin ce părţi de
vorbire sunt exprimate:
Ştiu înaintea cui să mă înclin.
Spre cine mă îndrept?
Stai locului!
A intrat pe uşă înaintea profesorului.
A ajuns în gară după ai tăi.
Merge ca raţa.
A acţionat conform planului
A mers de-a lungul malului.
Din pricina şoptitului a luat doi.
Vorbind în oră ,a fost ascultat.
Merg la cules de struguri.
Noi învăţăm în vederea tezei
4.Construiţi enunţuri respectând cerinţele:
 Complement circumstanţial de mod-pronume personal in D
 Complement circumstanţial de timp-pronume demonstrativ in Ac.
 Complement circumstanţial de loc-numeral colectiv in Ac.
 Complement circumstanţial de scop-verb la infinitiv
 Complement circumstanţial de cauza-pronume nehotărât in G.
5.Stabiliţi funcţia sintactică a cuvintelor însoţite de prepoziţia simplă de:
Picăturile de ploaie mă revigorează.
Bălţile s-au format de atâta ploaie.
Mă bucur de ploaia caldă de vară.
Frunzele au fost legănate de vânt.
Rafalele puternice sunt de vânt.
Adierea de vânt a început de dimineaţa.
De-a lungul drumului curgea un râu.
Viitura venea de unde nu te gândeai.
6.Analizaţi sintactic si morfologic complementele circumstanţiale din textele
următoare:
“De la Ineu drumul de ţară o ia printre păduri şi peste ţarine,lăsând la dreapta şi la stânga satele
aşezate prin colţurile văilor.” (Ioan Slavici ,”Moara cu noroc”)

Codrii uriaşi, ca o mână de vreascuri netrebnice,se zvârcoleau şi ţipau de usturime înăduşită ,sub
văpaia incendiului universal. (Calistrat Hogas,”Pe drumuri de munte)

S-ar putea să vă placă și