Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 12.03.2024
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.9, Borșa
Clasa: a IV-a C
Prof. înv. primar: Szakacs Cristina
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Mirajul copilăriei
Subiectul lecției: Părți de vorbire
Tipul lecției: consolidare
Competenţe generale:
3.Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare previzibile;
1.4. Manifestarea atenției față de diverse tipuri de mesaje în contexte previzibile.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1-să definească părţile de vorbire studiate;
O2- să dea exemple de părți de vorbire ;
O3 -să identifice partile de vorbire invatate;
O5 -să analizeze părțile de vorbire studiate,specificand categoriile gramaticale ale acestora;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic,
Mijloace didactice: fișe de lucru, caietele elevilor, tablă;display tablă interactivă;
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi;
Resurse temporale: 50 minute
Resurse umane: 20 elevi

BIBLIOGRAFIE:
-Programă şcolară pentru clasa a IV-a – 2014;

- Adina Grigore,Elena Adriana Spânu, Nicoleta-Sonia Ionică, Cristina-Cornelia Truţă, Cristina-Ipate Toma, Violeta-Marinela Dumitru, Manual
pentru clasa a IV-a, Limba și literatura română, Ed. Ars Libris, Bucureşti, 2021;
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Momentele Conținutul lecției Strategii didactice Evaluare


lecției Metode și Forme de Materiale
procedee organizare didactice
1.Moment Se asigură un climat favorabil necesar Conversația Frontal
organizatoric desfășurării orei.
Se pregătesc materialele necesare.
2.Captarea Se va realiza pe baza unei povești ,citite Explicația Frontal
atenției de mine(Anexa 1)

3.Reactalizarea Se va realiza prin jocul wordwall Explicația Frontal Display Observarea


cunoștințelor https://wordwall.net/ro/ interactiv sistematică
resource/938596/recapitulare-

https://wordwall.net/ro/
resource/1864499/parti-de-
vorbire

https://wordwall.net/ro/
resource/3156845/parti-de-
vorbireorbire

https://wordwall.net/ro/
resource/24496721/parti-de-
vorbire-evaluare

3.Anunțarea Se anunţa elevii că în această oră de Conversația Observarea


temei și a limba română vor repeta părţile de sistematică
vorbire învăţate: vor identifica,
obiectivelor definii şi vor efectua, frontal,
individual sau în perechi, diferite
exerciţii pentru a le demonstra
părților de vorbire din poveste că și-
au însușit cunostintele despre ele;
De asemenea vor fi anunţaţi că
acestea le-au trimis diverse exercitii.
Se scrie titlul pe tablă şi în caiete:
Părţile de vorbire-Recapitulare
Se anunță titlul lecției și se enumeră
obiectivele operaționale pe înțelesul tabla
elevilor.
Se notează titlul și data pe tablă și în caiete
caiete.
4.Dirijarea Identifică cât mai multe părțile de Demonstrația
învățării vorbire studiate ,analizând un caiet
Individual
pronume ,un verb ,un substantiv și un
adjectiv ,din povestea dată,în caiet
După terminarea sarcinii date ,copiii vor
primi un coș cu mai multe bilețele unde Exercițiul Perechi
sunt scrise substantive .Ei vor aduga câte Observarea
Bilețele
un adjectiv potrivit și il vor da mai
sistematică
departe colegului din spate pentru a Coș
aduga fiecare câte un adjectiv.Vom
verifica dacă sunt corecte si vom alcătui
propoziții.
Conversația
euristică
Elevii rezolva individual o fisa de
lucru (Anexa 2),urmând să o Individual Fișă de lucru
verificăm oral

5.Obținerea -Joc didactic: „Cine sunt, cum Conversatia Individual Aprecieri verbale
performanței sunt?” Explicatia
Fiecare elev îşi va spune prenumele Demonstratia
şi o însuşire care ar trebui să i se
potrivească, care să înceapă cu
aceeaşi literă cu care începe
prenumele. (exemplu: Corina-
curajoasa) ;
Se precizează că prenumele
fiecăruia reprezintă substantive
proprii, iar însuşirile reprezintă
adjective;
6.Aprecieri Se fac aprecieri asupra modului de lucru. Conversația Aprecieri verbale
finale și tema Se anunță tema pentru acasă. Explicația
pentru acasă
Cuvinte în dans (Anexa 1)

Într-un sat liniștit, Adjectivul Vesel și Substantivul Soare se întâlneau zilnic pentru a crea peisaje
colorate. Verbul dansa cu Pronumele în lumina blândă a dimineții, iar Adjectivul curios explora
împreună cu Substantivul Aventură.

Însă, uneori, Adjectivul Trist și Substantivul Ploaie veneau să tulbure armonia. Dar Verbul îmbrățișa
Pronumele și le convingea să descopere frumusețea lor, în fiecare strop de ploaie. Astfel, satul rămânea
un loc plin de povești minunate, unde substantivele, adjectivele, verbele și pronumele colaborau pentru
a împleti istorii de neuitat.
FIŞĂ DE LUCRU (Anexa 2)

1.Grupează cuvinele pe coloane: musafir, harnic, tu, albe, 2.Citeşte cu atenţie propoziţiile următoare şi precizează ce parte
sunt, anişori,dansez,dumnealor, Olguţa, merge,ele, calzi. de vorbire sunt cuvintele subliniate:

a)Ei merg la mare anul acesta. ( ………………………..)


Substantive Adjective Pronume Verbe
Casa mare a fost dărmată (…………………….)

b)Iulia poartă o fustă nouă.(……………………….)


Bunica a ieşit la poartă.(……………….)

c)Noi mergem în excursie.(………………….)


Pantofii noi s-au rupt.(…………………)

3.Alcătuieşte propoziţii in care sa introduci: Să ne amuzăm!


4.Pune în locul punctelor verbele potrivite:am căzut,a căzut,am
-un verb, persoana a III a,nr.singular: râs,au râs,ai râs.
……………………………………………………………………… Bogdan ajunge acasă:
- un substantiv, nr.singular, genul masculin:
---Mămico, azi toţi copiii ............. de un copil. El ................... într-o
………………………………………………………………………
-un pronume personal de politeţe, persoana a IIIa, nr. baltă. Eu nu..................... .
singular: --- Foarte bine că nu .......................... . Dar cine ...................... în baltă?
……………………………………………………………………… ---Eu ..........................., mămico.

S-ar putea să vă placă și