Sunteți pe pagina 1din 9

SCHIŢĂ DE LECŢIE

ŞCOALA GIMNAZIALĂ com. Amaru

CLASA: a VI-a

PROFESOR: Ţicleanu Elena Alexandra

OBIECTUL: Limba şi literatura română

SUBIECTUL: Verbul

TIPUL LECŢIEI: recapitulare

COMPETENŢE SPECIFICE:

- Definirea verbului;
- Recunoaşterea verbului;
- Identificarea verbului;
- Cunoaşterea felurilor, modurilor şi timpurilor verbului;
- Analizarea verbului;

COMPETENŢE DERIVATE:
La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
- C1: să identifice verbele;
- C2: să exemplifice categoriile gramaticale ale verbului;
- C3: să utilizeze corect verbele, atât în scriere, cât şi în vorbire;
- C4: să deosebească verbele auxiliare de cele predicative;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, mijloace şi metode, precum:
fişa de lucru, conversaţia, exerciţiul;
b) Mijloace de învăţământ: caietele elevilor, fişe de lucru, tabla, cretă albă, markere
colorate, planşă;
c) Forme de evaluare: observarea sistematică a activităţii elevilor, aprecieri orale şi scrise;
d) Forme de organizare: frontală, individuală, în perechi;

1
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Evaluare
lecţiei/Timp
Evocarea Profesorul organizează clasa şi asigură climatul Elevii îţi pregătesc cele necesare pentru Conversaţia Verificarea
sensului necesar desfăşurării optime a activităţii. Elevul de începerea orei. modului în care
(10 minute) serviciu este rugat să enumere absenţii dacă este elevii au alcătuit
cazul. Elevii citesc tema şi corectează eventualele tema pentru acasă
Se verifică tema pentru acasă. greşeli sub supravegherea profesorului. Caietele elevilor şi corectarea
eventualelor
greşeli.
Realizarea Activitatea 1 Elevii îşi aleg cartonaşele, se gândesc şi Joc didactic
sensului Profesorul propune un exerciţiu de spargere a vorbesc liber despre acestea.
(30 de gheţii care constă în împărţirea unor cartonaşe cu
minute) diferite activităţi realizate de persoane. Le cere
elevilor să spună o scurtă povestioară sau un
enunţ despre fiecare persoană prezentă în imagine
precizând modul şi timpul verbului utilizat. (vezi
Anexa 1)
Activitatea 2
Profesorul le spune că întrucât şi-au asimilat Elevii notează titlul lecţiei în caiete.
cunoştinţele despre verb, astăzi vor face o scurtă
recapitulare pentru fixarea cunoştinţelor învăţate. Elevii ascultă cu atenţie.
Se anunţă obiectivele lecţiei.
Profesorul îi anunţă că vor realiza o schemă
recapitulativă la tablă care va avea forma unui Elevii completează ciorchinele la tablă.
ciorchine. Modul de completare al ciorchinelui
este în funcţie de categoriile verbului. Conversaţia euristică Aprecierea verbală
(Anexa 2)
Activitatea 3
Se împart fişe de lucru fiecărui copil. (vezi Anexa
3) Evaluare frontală
Profesorul verifică fişele de lucru împreună cu
elevii, completand răspunsurile pe planşa – carte.
Elevii lucrează pe grupe şi completează
fişa de lucru.
2
Reflecţia Profesorul le spune ce vor avea ca şi temă pentru Elevii vor avea drept tema să rezolve Evaluare prin note
(10 minute) acasă şi le explică rezolvarea acesteia. exerciţiile următoare: sau puncte
Elevii sunt evaluaţi cu note sau puncte. Alcătuieşte o compunere de 5-7 rânduri
în care să prezinţi cea mai frumoasă zi
din viaţa ta.
În compunere, vei integra verbe, la
diferite moduri personale.

Anexa1

3
VERBUL

4
5
Anexa 3

6
EXERCIŢII

1. Precizează modul şi timpul verbelor evidenţiate:

a. Românii au apărat cetatea.

b. Potoţki îl linguşea pe rege.

2. Citeşte următorul fragment din textul studiat. Indică pentru verbele evidenţiate modul, timpul, numărul şi
persoana.

- Îţi mulţămesc, vrednice al meu tovarăş de arme, zise Sobieski ca deşteptat din somn, îţi mulţămesc că m-ai
oprit de a face o faptă defăimată. Ai cuvânt; oamenii aceştia s-au purtat vitejeşte. Să li se deie fiecăruia câte cinci
zeci de zloţi. Apoi, mergeţi în pace şi spuneţi copiilor şi fraţilor voştri că aţi avut cinstea a vă împotrivi cinci zile
regelui de Polonia.

3. Se dă textul:
În sfârșit, venise acel mult dorit ceas, când puteam să mă pregătesc a asculta cu mare plăcere istorisirea
preacinstitului nostru comis Ioniță de la Drăgănești; dar, prin negura serii,
s-auziră strigăte și zarvă pe drumul Sucevei. De la focurile noastre ne întoarserăm cu toții capetele într-o singură
parte. Și cel dintâi, punând ulcica jos, se sculă în picioare chiar comisul.
(Mihail Sadoveanu, Hanu Ancuței)
Cerință:
a. Subliniați verbele la modurile învăţate din textul de mai sus; precizați-le modul și, unde este cazul, timpul
acestora.

7
4. Completați enunțurile cu formele verbale cerute între paranteze:
Clasa noastră ………………………(a hotărî, ind. perf. compus) să plecăm într-o excursie. Unii copii
…………………………(a propune, ind. mai-mult-ca-perfect) mai demult să mergem în zona Rucăr-Bran, dar
alții ……………….(a voi, ind. imperfect) acum să viziteze Cetatea Domnească de la Târgoviște. Doamna
dirigintă, văzând că nu ……………………………..(a se înțelege, ind. prezent, pers. I pl.), ……………………….
(a decide, ind. prezent) să facem câte o prezentare a locului unde am dori să plecăm, iar apoi
……………………………..(a vota, ind. viitor).

8
Fişă feed-back
Notează, în casetele următoare în formă de inimă, verbe care pot fi asociate substantivului inimă.

Verb la prezent
Verb la viitor

inima

Verb la mai mult Verb la perfect


ca perfect compus

S-ar putea să vă placă și