Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Vom vizualiza câteva peisaje , iar voi vă veți concentra atenția asupra ă ceea ce vă inspiră ele .
Am citit ora trecută poezia Rapsodii de primavara , astăzi vom audia o melodie ă lui Tudor Gheorghe
pe aceleași versuri.
- Anotimpul primăvara.
Se poate povesti ceea ce ăți văzut în imagini și ăți auzit în melodie? Ce moduri de expunere
identificați în poezie?
Descrierea este un mod de expunere care constă în prezentarea sugestivă ă particularităților unor
obiecte, ă unor fenomene, sau ă unor oameni.
-n versuri,
- în proză
- Artistic.
- Bogat în imagini artistice și figuri de stil
Figura de stil cu rol descriptiv, care adaugă o trăsătură deosebită, surprinzătoare unui obiect, sau unei
acțiuni, se numește EPITET.
Reveniți la exercițiul anterior și completați coloana din tabel, cu exemple de epitete identificate în
poezie.
Recitiți prima parte ă poeziei și stabiliți cadrul temporal …………………………….. și spațial al acțiunii
………………………….. .
Idenificați adresările directe către primăvară. Transcrie cuvintele și arată ce crezi că expimă ele :
…………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………..
PROIECT DIDACTIC
COMPETENŢE GENERALE
COMPETENŢE SPECIFICE
MIJLOACE DIDACTICE:
Limba română, manual pentru cls a V-a, Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina
Sâmihăian, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2003
Dicţionar de sinonime, Luiza Seche, Mircea Seche, Irina Preda,
Editura Enciclopedică, Bucurreşti, 1993
Fişe biografice
Fişe pentru activitatea independentă
Portofoliul elevilor
Fotografii
Coli A3 pentru puzzle
Post-it-uri
MODALITĂŢI DE EVALUARE:
Evaluare frontală
Evaluare prin note sau puncte
BIBLIOGRAFIE:
Limba română, manual pentru cls a V-a, Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina
Sâmihăian, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2003
Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii în şcoală, Ed. Polirom, Iaşi,
2001
Vistian Goia, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura
Dacia Educaţional, Cluj-Napoca, 2002
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Evalu
lecţiei/Timp
Evocare Profesorul organizează clasa şi Elevii îţi pregătesc cele necesare Conversaţia Verific
sens asigură climatul necesar pentru începerea orei. modul
(10 minute) desfăşurării optime a activităţii. care ele
Elevul de serviciu este rugat să alcătuit
enumere absenţii dacă este pentru
cazul. Elevii citesc tema şi corectează şi corec
eventualele greşeli sub eventua
Se verifică tema pentru acasă. supravegherea profesorului. greşe
Caietele
elevilor
Elevii notează titlul lecţiei în
caiete.
Realizarea Activitatea 1 Elevii din cele două grupe îşi Joc didactic
sensului Ca un exerciţiu de spargere a desemnează câte un lider,
(30 de gheţii profesorul propune un joc Aceştia vin la tablă şi potrivesc
minute) în care cele două echipe de puzzle-ul.
elevi să reunească sub forma
unor piese de puzzle
confecţionate din hartie A3,
perechi de substantiv-adjectiv.
Grupa I primeşte piesele pe care
sunt scrise substantive iar
Grupa a II-a piesele cu
adjective. Profesorul le cere
grupelor să îşi desemneze câte
un lider, aceştia trebuind să
lipească piesele pe tablă.
Conversaţia
euristică Apreci
verba
Activitatea 4
Se realizează un tabel cu Elevii completează tabelul în
imagini artistice: vizuale, caiete.
olfactive şi dinamice şi se
împart elevilor post-it-uri cu
exemple din fragment, ei
trebuind să le lipească pe
coloana corespunzătoare.
Anexa 1
Imagini artistice
Imagini vizuale Imagini auditive Imagini dinamice
„bătrână şi nestricată de „roiuri de musculiţe se „Urca domol coline
mână de om” roteau ici-colo” trăgănate”
„pisc prăpăstios” „trezea un răsunet lung „Urca lin spre asfinţit”
„ pădurea...săgeta spre cer în urmă” „nuieluşele se clătinau ‚
un brad vechi” „paseri mărunte ... se tremurându-şi frunzele
„lumina se cernea în chemau de pe vârfuri de lucii”
ploaie deasă şi caldă de nuieluşe” „fluturi jucau pe
raze” „fărâmau melodios deasupra ierbii dese”
„paseri mărunte, stropite chemările” „o gârneaţă subţire se
cu felurite colori” clătina încet”
„penele ca gălbenuşul „roiuri de musculiţe se
oului” roteau ici-colo”
„roiuri de musculiţe se
roteau ici-colo”
Figuri de stil:
¨ epitete: „bătrână şi nestricată de mână de om”, pisc prăpăstios”, „ ploaie deasă
şi caldă de raze”, „paseri mărunte, stropite cu felurite
colori”
¨ personificări: „ pădurea...săgeta spre cer un brad vechi”, „paseri mărunte ... se
chemau de pe vârfuri de nuieluşe”
„Urca domol coline trăgănate”, „Urca lin spre asfinţit”, „fluturi jucau pe
deasupra ierbii dese”
¨comparaţii: „penele ca gălbenuşul oului”
Anexa 2
FIŞĂ DE LUCRU