Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECIE

coala: coala Gimnaziala Nr 7


Propuntor: prof. Grozea Monica
Data:14.11.2016
Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa: a VIII-a
Unitatea de nvare: Genul epic Povestirea tiinifico-fantastic
Subiectul leciei: Planeta celor doi sori, de H. Aram compoziia; subiectul
povestirii;

momentele
principale ale subiectului;
aspectul unui
viitor imaginat; elementele
tiinificofantastice; lectura citatelor
ilustrative.

Tipul leciei: De nsuire a noilor cunotine


DEMERSUL DIDACTIC
1. MOTIVAIA:
este o lecie valoroas din perspectiva metodelor activ participative, n sprijinul
dezvoltrii interesului pentru lectur i a gustului estetic; lecia se sprijin pe
priceperile i deprinderile deja formate n decodarea mesajului artistic i urmrete, n
principal, perfecionarea continu a capacitii de comunicare prin valorificarea
noiunilor nsuite i de investigare a unui text literar.

2. OBIECTIVUL CADRU:
cultivarea receptivitii literar artistice a elevilor, cu referire special asupra
universului operei epice n proz.

3. OBIECTIVE DE REFERIN:
1.1 s neleag semnificaia general a mesajului oral, sesiznd progresia i coerena
ideilor exprimate;
1.7 s manifeste toleran fa de opiniile diferite exprimate de interlocutori i s ia o
atitudine critic fa
de argumentele ascultate;
2.1
s construiasc un discurs oral pe o tem dat;
2.5 s capteze atenia interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului;
3.1 s interpreteze un text literar, fcnd corelaii ntre nivelurile fonetic, lexical,
morfologic i semantic;
3.3 s identifice valori etice i culturale ntr-un text, exprimndu-i impresiile i
preferinele;
4.1 s elaboreze texte aparinnd diverselor stiluri funcionale, adaptnd redactarea la
situaia de comunicare i la partener.

4. OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1 s cunoasc modul n care H. Aram reconstituie structuri sociale ce aparin unui


viitor imaginar, cu profiluri umane determinate de acestea;
O2 s identifice prile componente ale povestirii: ntmplarea narat, etapele
naraiunii;
O3 s interpreteze viziunea autorului asupra universului i viitorului;
O4 s stabileasc analogii cu timpul prezent i cu societatea terestr pe care o
cunoatem;
O5 s recunoasc personajele i s realizeze o scurt caracterizare a lor;
O6 s-i delimiteze propriile convingeri morale n raport cu lumea nfiat;
O7 s evidenieze modurile de expunere folosite de autor;
O8 s recunoasc procedeele artistice;

O9 s defineasc literatura tiinifico-fantastic, temele i personajele specifice;

5. CONINUTURI UTILIZATE:

Definiie, caracteristici, sentimente, coninut de idei, tipuri umane, realizare artistic.

6. CONDIII PREALABILE:

- clas la nivel mediu;


- elevii posed capacitatea de a aborda un text literar;
- elevii vor lucra pe grupe compacte i vor expune rezultatele produselor lor.
7. EVALUAREA:
elevii completeaz fiele de munc independent, cadranul i rezolv testele de
evaluare

8. RESURSELE I MANAGEMENTUL TIMPULUI


A. Resurse materiale: Limba i literatura romn manual clasa a VIII-a, Al. Crian, S. Dobra, F.

B.

Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, p.56-67; Limba romn caietul elevului
clasa a VIII-a, Al. Crian, S. Dobra, F. Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, 2005,
Bucureti, p.64-77; Literatura romn manual preparator pentru clasa a VIII-a, I. Popa, M.
Popa, Ed. Niculescu, 2005, Bucureti, p.146-155; Teoria literaturii, D. Mirea, Ed. Steaua
Nordului, 2005, Constana, p. 79; fie de lucru
Resurse de timp: - timpul de desfurare: 4 ore

9. METODE I PROCEDEE:
conversaia, expunerea, lectura explicativ, spargerea gheii (gndirea critic),
brainstorming ul, reflecia, gndirea activ, activitatea pe grupe, metoda cadranelor
(gndirea critic), munca independent, metoda calendar (povestirea n lan).

STRATEGIA DIDACTIC

ORA I
I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc
manualele i caietele).
II. Reactualizarea cunotinelor ( povestirea) i dirijarea noii nvri.
Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, citindu-se
dou variante de teme. Oral, se accentueaz anumite caracteristici ale povestirii. Dup
verificarea temei, se face controlul cunotinelor teoretice cu ajutorul urmtoarelor itemuri:

Ce este povestirea? (este forma esenial a genului epic, fiind o naraiune

subiectivizat, n care relatarea se


face din punctul de vedere al povestitorului, implicat ca
narator, ca participant sau doar
ca mesager al ntmplrii, avnd un coninut restrns n care
se urmrete un singur fir
epic.)
Ce elemente predomin n povestire i o deosebesc de nuvel i schi?
( se deosebete prin implicarea mai mare a naratorului i interesul
centrat asupra situaiei, i nu fa
de personaj)

Numii cteva filme S.F. pe care le-ai vzut.


Care dintre acestea v-a impresionat i de ce?
III. Prezentarea noului coninut

Se cere elevilor s numeasc ce tipuri de povestire cunosc pn n prezent.


( rspunsuri posibile: basmul, povestirea n ram, .a.). Se comunic elevilor c astzi se ncepe

studierea povestirii tiinifico-fantastice Planeta celor doi sori, de H. Aram.

IV. Prezentarea sarcinilor de nvare i obinerea performanei


Se face de ctre profesor i de ctre elevi lectura expresiv a fragmentelor din
manual, dup care prin metoda brainstorming-ului se realizeaz o sintez a celor nelese
din textul citit, folosind urmtoarele itemuri:

Ce nareaz autorul? ( ntmplri)


Ce ne prezint n povestire ?( se prezint fiine ntr-un anumit spaiu i timp, acela
al planetei Ahra ntrun viitor ndeprtat.)

Care este, pe scurt, firul epic al povestirii?

( un explorator terestru, ajuns pe planeta Ahra , o viziteaz att n


timpul zilei, ct i al nopii i
constat diferenele majore i diametral opuse ale locuitorilor i
spaiului acesteia)

Identificai n text zece cuvinte aparinnd lexicului caracteristic povestirilor


tiinifico-fantastice. Ce fel de cuvinte sunt acestea: arhaisme, regionalisme
sau neologisme?
( neologisme: minicartel, rtcitori solitari, Ahra, conglomerat,
rectiliniu, teretrilor, violenteze,
dan, nonsenzaii, trepideze, colonii terestre, exuberant, bordul
(navei), paradoxuri,
amendamente, (ochi) exoftalmici, etc.)

n text sunt prezentate dou imagini opuse ale aceluiai univers. Pornind de la
perechea benefic malefic din text, gsii cinci perechi de antonime care
ilustreaz aceast opoziie.
( armonie, calm violene, vacarm; inspirate pete de culoare
stridene cromatice; astru, soare
diurn globul purpuriu ntunecat al soarelui geamn; decor firesc
(fr extravagane), nicio
expresie crispat, nimic aspru figuri dizarmonice, ochi exoftalmici;
veminte croite simplu
asimetrie)

Gsii zece cuvinte aparinnd cmpurilor lexicale care denumesc efecte


sonore i culori.
(violene verbale, cacofonie de glasuri, calm, dansuri lirice, melodii
nesofisticate, vacarm, val de
zgomot; albastru-mov, galben, violaceu, purpuriu, roiatic, alb, rozmbcsit)

V. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu
despre felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare.
IX. Asigurarea transferului
Se d, ca activitate independent acas, rezolvarea urmtorului exerciiu. Se dau
explicaiile necesare.
Scoatei din text ideile principale, apoi concepei o band desenat care s rezume
textul. Decidei de cte imagini avei nevoie pentru fiecare secven a textului n funcie de
ideile principale selectate i ce tip de text vei introduce n bule (povestire, dialog,
descriere).

ORA a II-a

I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc


manualele i caietele).
II. Enunarea obiectivelor
III.Reactualizarea cunotinelor
Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind apoi
aleas prin vot cea mai bun band desenat.
IV.Prezentarea noului coninut, a sarcinilor de nvare i obinerea performanei
(povestirea Planeta celor doi sori, de H. Aram - timp i spaiu, logica aciunii, cine povestete ).

Astzi vom discuta despre timpul i spaiul, logica aciunii i cine povestete n
Planeta celor doi sori, de H. Aram. Pentru precizarea acestora se vor urmri exerciiile
de la studiul textului din manual de la paginile 63-64 i se vor folosi itemurile:
Care sunt particularitile universului n care se desfoar ntmplarea
povestit?
(planeta Ahra este o colonie terestr de la frontierele galaxiei; are
nfiare aparte manifestat prin armonie social i natural, arhitectonic, dar este
lipsit de confortul pmntean;)

Care este aspectul oraului de pe Ahra n timpul zilei?


(cer uor violaceu, lumina blond a soarelui i arhitectura rectilinie,
unde iniile zvelte ale cldirilor se mbin cu vegetaia;oamenii sunt linitii i fireti
n comportare i vestimentaie)

Care sunt indiciile referitoare la timpul de pe Ahra?


(rtcitorul mediteaz la cele ntmplate pe Ahra i concluzioneaz c
ahrienii i planeta lor se afl sub influena a doi sori i de aceea Ahra capt dou
fee, iar locuitorii ei triesc dou viei i nu sacrific timpul pe altarul somnului)

Cum putem considera timpul n care este plasat aciunea, dac un eveniment
contemporan nou este plasat n text ntr-un timp antic? Care este acest
eveniment?
(timpul de pe Ahra este unul tiinifico-fantastic pentru c autorul
plaseaz un eveniment contemporan nou carnavalul de la Rio de Janeiro - ntr-un
timp antic, ceea ce ar nsemna cel puin 2000 de ani n urm: Haosul evoca parc
anticul carnaval de la Rio, cu deosebirea c acela nu avea nimic malefic.)

Care sunt dimensiunile timpului i duratei pe Ahra?


(timpul i durata pe Ahra au alte dimensiuni fa de cele de pe Pmnt,
cci o noapte pe Ahra echivaleaz cu trei sferturi de or terestr.)

Cum sunt narate ntmplrile i care sunt momentele subiectului?


(n ordine cronologic; nu are toate momentele subiectului, lipsind
desfurarea aciunii i punctul culminant, deoarece naratorul nfieaz n antitez
cele dou imagini ale oraului, situaia final prezentnd concluziile naratorului)

Artai la ce persoan a verbului se nareaz povestirea Planeta celor doi


sori, de H. Aram i explicai rolul acestei strategii narative.
(la persoana I, singular; evideniaz implicarea afectiv a naratorului n
ceea ce povestete)

Care este statutul naratorului n aceast povestire?


(naratorul este i personajul principal al povestirii)

Cui i aparine perspectiva din care sunt relatate faptele i ce elemente v-au
ajutat s rspundei la aceast ntrebare?
(perspectiva este a unui pmntean, pentru c el trebuia s transmit
din an n an Pmntului prsit pe veci cteva date despre un col de galaxie.)

Care sunt modurile de expunere prezente n text?


(modul de expunere predominant este naraiunea, ntruct sunt
povestite fapte, ntmplri
petrecute ntr-un anume spaiu i timp; pe lng el, autorul mai
folosete descrierea i dialogul)

V. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu
despre felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare.
VI. Asigurarea reteniei i a transferului
Se d, ca activitate independent acas, realizarea unei compuneri de maximum 1-2
pagini n care s imagineze o povestire tiinifico-fantastic.

ORA a III-a
I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc
manualele i caietele).
II. Enunarea obiectivelor
III.Reactualizarea cunotinelor
Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui
civa elevi s citeasc compunerile realizate, iar ceilali ascult i apreciaz valoarea
stilistic.
IV.Prezentarea noului coninut, a sarcinilor de nvare i obinerea performanei
(povestirea Planeta celor doi sori, de H. Aram cele dou fee ale planetei Ahra; universul S.F. ).

Astzi vom discuta despre lumea descris n povestirea Planeta celor doi sori, de
H. Aram i despre literatura tiinifico-fantastic. Pentru precizarea acestora se vor urmri
exerciiile de la studiul textului din manual de la paginile 65-67 , se vor folosi itemurile
urmtoare realizndu-se totodat pe tabl i n caiete o schem (ANEXA 2), fapt pentru
care se vor alctui patru grupe de elevi, crora li se va repartiza de ctre profesor
urmtoarele sarcini: grupa I notarea reperelor spaiu i timp diurn, grupa a II-a - notarea
reperelor spaiu i timp nocturn, grupa a III-a - notarea aspectului diurn al populaiei
ahriene, grupa a IV-a - notarea aspectului nocturn al populaiei ahriene.
Cum este prezentat imaginea diurn i cea nocturn a planetei Ahra? Facei
referire la: efecte vizuale (cer, lumini, culori) efecte sonore (armonie,
vacarm) trsturile fizice i morale ale locuitorilor Ahrei imaginea celor doi
sori.
( descrierea celor dou imagini se realizeaz n antitez )

Identificai n text elemente specifice povestirii tiinifico-fantastice.


( spaiul i timpul sunt ireale, deoarece autorul nfieaz
ntmplri imaginare, care se vor
petrece ntr-un viitor imaginar,i, uneori posibil)

Comparai aceast povestire cu basmele.


(dup cum arat i denumirea lor povestiri tiinificofantastice ntmplrile sunt fantastice, apropiindu-se astfel de basm, unde autorul
relateaz tot ntmplri fabuloase, ireale; tot la fel ca-n basme forele prezente reprezint
binele i rul realizndu-se opoziia malefic-benefic, pozitiv-negativ; timpul ns, dei
imaginar n ambele cazuri, este diferit, dac n basme avem un timp trecut, n povestirile S.F.

avem un timp viitor i de aceea n basme se observ prezena arhaismelor, iar n povestirile
S.F. neologismele)

LITERATURA TIINIFICO-FANTASTIC inventeaz lumi, societi i fiine


plasate ntr-un context spaio-temporal imaginar, de cele mai multe ori n
viitor i exploreaz cmpul posibilului, aa cum ne permite tiina s-l
ntrezrim, ncercnd s ne ofere impresia de verosimil (adevrat). Temele
predilecte ale S.F.-ului sunt: cltoria n spaiu, cltoria n timp, mainile i
ordinatoarele, omul viitorului cyborg, mutani, sfritul lumii, catastrofa
planetar, epoca postatomic, Atlantida, lumile ascunse, universurile paralele.
Personajele tipice sunt: savantul, geniul ru, supereroul sau suberoul, roboii,
extrateretrii, androizii, mutani, etc.

Care este descoperirea ocant pe care o face exploratorul privitor la ahrieni i


planeta lor?
(c fiind guvernat de doi sori, are imagini diferite pe timp de ziu
i de noapte, iar locuitorii
sunt i ei diferii, am putea spune total diferii ziua i noaptea.)

V. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu
despre felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare.
VI. Asigurarea reteniei i a transferului
Se d, ca activitate independent acas, realizarea unei compuneri de 1-2 pagini n
care s argumenteze c opera literar Planeta celor doi sori, de H. Aram este o
povestire tiinifico-fantastic.

ORA a IV-a
I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc
manualele i caietele).
II. Enunarea obiectivelor
III.Reactualizarea cunotinelor
Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind
pui civa elevi s citeasc tema, iar ceilali urmrind pe propriile caiete i fcnd
corecturile necesare. Se solicit elevilor rezolvarea testului de evaluare ANEXA 1, avnd
timp de lucru 15 minute.
IV.Prezentarea noului coninut, a sarcinilor de nvare i obinerea performanei
(povestirea Planeta celor doi sori, de H. Aram personajele ).

Astzi vom discuta despre personajele povestirii Planeta celor doi sori, de H.
Aram. Pentru precizarea acestora se vor urmri exerciiile de la studiul textului din manual
de la pagina 65 i 67 i se vor folosi itemurile urmtoare realizndu-se totodat pe tabl i
n caiete o schem:
Care sunt personajele povestirii?
( personajul principal exploratorul terestru; personaje secundare Riluri, ahrienii;
personaje episodice recepionerul)

Cum explicai c n afara Ahrei i tinerei Riluri, personajele i locurile din


povestire nu au nume?
(fiind o povestire i deci ntmplrile relatate din punctul de vedere al
povestitorului, primesc nume doar acele personaje i locuri care sunt legate de

subiectivitatea acestuia; pe de alt parte lipsa acestora sporete elementul fabulos,


misterios al ntregii scrieri)

Personajul principal nu are nume i nici vrst. Cum este el caracterizat?


EXPLORATORUL TERESTRU - personajul principal al povestirii naratorul
ntmplrilor
Caracterizare direct fcut de autor, de alte personaje sau autocaracterizare
Trsturi morale are caracteristicile unui om real, ale unui pmntean , care a
prsit Pmntul pe veci;
este caracterizat de Riluri: un rtcitor, un explorator perpetuu,
izolat serios i puin suficient
un bezmetic n cutarea de fantome;

Caracterizare indirect rezultat din faptele, comportamentul, gndurile i frmntrile

personajului; mediul n care triete

Trsturi morale are nsuirile unui pmntean, triete emoiile firesc i nregistreaz
tot ce se ntmpl n
jurul su; la desprire simte durerea nostalgiei;

Ce v sugereaz numele pe care-l primete fata necunoscut de la vizitatorul


planetei Ahra?
(numele ei sugereaz armonia unui tril i este atribuit datorit impresiei
puternice pe care o are asupra
naratorului)

Care sunt elementele de portret ale tinerei Riluri?


RILURI - personaj secundar al povestirii locuitoare a planetei Ahra
Caracterizare direct fcut de narator n antiteza zi-noapte
Trsturi fizice are gt de lebd, prul rocat, chipul candid, cu prul slbatic i
ochii ri, lebd roie
Trsturi morale expresia direct, furie dezlnuit, oaza de tihn, angelic, se
aga de gtul unui necunoscut, i acoper faa cu srutri, i sare n crc i i nfige
ghearele n buclele vljganului

Ce legturi exist ntre portretul fizic i cel moral al tinerei?


(ntre ele exist o relaie direct, deoarece naratorul le prezint antitetic la
nivelul ntregului
comportament)

Cum sunt prezentai locuitorii planetei Ahra?


AHRIENII - personaj secundar colectiv

Caracterizare direct

fcut de narator n antiteza zi-noapte; apar nfiai n dubl ipostaz,

prezentnd nsuiri analitice


benefic-malefic

Trsturi fizice privirea destins i blnd, lipsa de extravagan n vestimentaie /


figuri dizarmonice, ochi
exoftalmici, pr vlvoi, expresii exaltate, asimetrie n vestimentaie,
intenia de a oca, abuzul
de strlucire i de goliciune
Trsturi morale sub aspect benefic calmitate, veselie, discreie, cumptare i
echilibru / sub aspect malefic
rtceau pe strzi ca drogaii, micri brute,nehotrte i fceau
s se ciocneasc haotic,
izbucneau altercaii, violene verbale, ncierri

Ce alt tip de personaj mai apare n povestire i care este rolul su?
RECEPIONERUL - personaj episodic legtura dintre cele dou lumi
Face legtura dintre cele dou lumi cea terestr i cea fabuloas, el fiind
reprezentantul celei necunoscute exploratorului; el i dezvluie n final unele secrete
ale planetei sale

Apare la nceputul i sfritul naraiunii

V. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu
despre felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare.
VI. Asigurarea reteniei i a transferului
Se d, ca activitate independent acas, realizarea unei compuneri de 1-2 pagini n
care s se caracterizeze personajele povestirii Planeta celor doi sori, de H. Aram.

ANEXA 1 TEST DE EVALUARE P LANETA CELOR DOI SORI , DE H.


ARAM

Argumentai afirmaia potrivit creia povestirea tiinificofantastic este un basm al timpurilor moderne sau un basm despre viitor.

METODA CADRANELOR
CADRANUL I
CADRANUL II
spaiu i timp diurn
Trsturi
le
spaiului
diurn

- spaiu ireal,
imaginar

- ntmplrile se petrec
ntr-un ora de pe Ahra o
planet de la marginea
galaxiei n timpul zilei;
- totul eman armonie,
linite
- cerul uor violaceu cu o
nuan dulce, lumina
blnd a soarelui,
arhitectura oraului, unde
liniile zvelte ale cldirilor
se mbin cu vegetaia;
- bulevardele cu fntni
arteziene, parcuri savant
ntocmite, conglomerat de
linii curbe;
- mainile lucrau fr s
trepideze sau s se agite;
- nimic strident, bttor
la ochi sau obositor n
reprezentaie;
- lucrurile au inspirate
pete de culoare

- spaiul diurn
ncnttor;

spaiu i timp nocturn


Trsturi
le
spaiului
nocturn

- spaiu ireal,
imaginar
- spaiu nocturn
dezagreabil

- ntmplrile se
petrec ntr-un ora de
pe Ahra o planet de
la marginea galaxiei
pe timpul nopii;
- totul este cuprins de
un vuiet surd,
apstor, un vacarm
de nedescris,
cacofonie de glasuri
stridente;
- culoarea rocat
impregna totul din
cauza globului de un
purpuriu ntunecat al
soarelui geamn
oraul era luminat
suprtor, albul
devenise un roz
mbcsit, albastrul
prea mov, iar
galbenul avea sclipiri
de incendiu
- stridene cromatice
i lipsa de logic a
liniilor caracteriza
formele nocturne

Trsturile timpului diurn i nocturn


Timp imaginar , plasat ntr-un viitor ndeprtat deoarece carnavalul de la Rio
este considerat antic
Timpul se poate caracteriza ca fiind tiinifico-fantastic
Timpul i durata au alte dimensiuni dect pe Pmnt, cci o noapte pe Ahra
echivaleaz cu trei sferturi de or terestr
Singurul element comun cu timpul terestru este succesiunea noapte zi,
ntuneric - lumin

CADRANUL III
CADRANUL IV
aspectul diurn al ahrienilor
Trsturi
le
ahrienilo
r ziua

Trsturi
le
tinerei
Riluri
ziua

- impresioneaz
prin calm,
veselie,
discreie,
cumptare i
echilibru

- sugereaz
armonia

- nimeni nu se grbea,
nicio fa nu era ursuz,
nimeni nu i se bga n
suflet, extremele care
marcau comportamentul
teretrilor erau evidente
de la nceput
- privirea destins,
blnd, apropiat
- lipsa de extravagan n
vestimentaie
- numele sugereaz
armonia unui tril
- gtul ei de lebd, prul
rocat, chipul candid,
expresia direct, lebda
roie, oaza de tihn,
angelica

aspectul nocturn al ahrienilor


Trsturi
le
ahrienilo
r
noaptea

- ocheaz prin
agitaie, vacarm,
brutalitate,
violene i
asimetrie

Trsturi
le tinerei
Riluri
noaptea

- ocheaz prin
extravagan i
dezlnuire

- figuri dizarmonice,
ochi exoftalmici, pr
vlvoi, expresii
exaltate; rtceau
pe strzi ca drogaii
- micri brute,
nehotrte, se
ciocneau haotic,
izbucneau altercaii,
violene verbale,
ncierri
- veminte
asimetrice cu abuz de
strlucire i de
goliciune
- furie dezlnuit, cu
prul slbatic i ochii
ri, pare s zgrie
numai cu privirea
- se aga de gtul
unui necunoscut, i
acoper faa cu
srutri, i sare n
crc i i nfige
ghearele n buclele
vljganului

S-ar putea să vă placă și