Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Disciplina: Limba şi literatura română


Unitatea de învăţare: Poezia interbelica
Text-suport: Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, de Lucian Blaga
Tipul lecţiei: Transmitere de noi cunoștințe

COMPETENŢE GENERALE:

 Comprehensiunea şi interpretarea textelor;


 Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente
culturale/literare;
 Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.

COMPETENŢE SPECIFICE

 Exprimarea orală sau în scris a propriilor reacţii si opinii privind textele


receptate;
 Aplicarea unor tehnici vizând înţelegerea textului literar;
 Compararea ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme propuse
pentru studiu;
 Aplicarea conceptelor de specialitate în analiza şi discutarea textului literar
discutat;
 Argumentarea unui punct de vedere privind textul studiat.

COMPETENŢE DERIVATE/OBIECTIVE OPERAȚIONALE

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :

O1 - să încadreze textul în universul poetic al lui Lucian Blaga;


O2 - să delimiteze cele două tipuri de cunoaştere blagiene;
O3 - să prezinte semnificaţia titlului acestei poezii;
O4 - să identifice principalele secvenţe ale textului urmărind semnificaţiile;
O5 - să analizeze temele, motivele, conceptia despre lume în textul studiat;
O6 - să stabilească particularităti stilistice, topica si versificaţia;

a) Resurse materiale: , laptop, videoproiector, tabla, caietele elevilor;


b) Resurse procedurale: conversaţia euristică, audiţia, explicaţia, lectura expresivă,
brainstorming- „ciorchinele”,”Ştiu/ Vreau să ştiu/ Am învăţat”, problematizarea,
exerciţiul, eseul de cinci minute;
c) Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back dat
elevilor, nota.

BIBLIOGRAFIE:

1. Bădărău, George, Neomodernismul românesc, Editura Institutul European, Iaşi, 2007.


2. Bocoş, Muşata, Dana Jucan, Teoria şi metodologia instruirii. Teoria şi metodologia
evaluării. Repere şi instrumente didactice pentru formarea profesorilor, Editura
Paralela 45, Piteşti, 2007.
3. Cojocăreanu, Gabriela, Alina Vâlceanu, Didactica specialităţii limba şi literatura
română – liceu, Editura ARVES, Craiova, 2007.
4. Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura
DACIA, Cluj-Napoca, 2002.
5. Martin, M. (coord.), E. Lăsconi-Roşca, C.L. Rădulescu, R. Zane, Limba şi literatura
română. Manual pentru clasa a XII-a, Grup Editorial Art, Bucureşti, 2007.
6. Mutoiu, Lăcrămioara, Alchimia textului poetic, Editura Versus, 2014.
7. Onofrei, M., Română. BAC – Eseuri, Editura Booklet, Bucureşti, 2008.
8. Paicu, L., M. Lazăr, Literatura română pentru examenul de bacalaureat. Eseul, Grup
Editorial Art, Bucureşti, 2007.
9. Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid
teoretico-aplicativ, Editura Polirom, Iaşi, 1999.

MO- STRATEGII DIDACTICE


MENTE T. CONŢINUTUL Forme Resurs Resurse EVALUARE
C.S. LECŢIEI de org. e procedural ACTIVITĂ-
a materi- e ŢILE
învăţăr ale ELEVILOR
ii

Moment 1’ Salutul, verificarea Frontal Catalo- Conversaţia


organiza prezenţei elevilor, gul
-toric scurtă conversaţie.

ETAPA
COMPREHENSIUNII Conversatie
Reactualizarea euristică
cunoştinţelor despre Frontal Răspund
universul liric blagian. Conversaţie întrebărilor
9’ Proiectarea unui Materia dirijată lansate de
Evocare material-audio- video l video profesor, în
O1 cuprinzând poezia Frontal funcţie de
„Eu nu strivesc corola cunoştinţele pe
de minuni a lumii” care le deţin.
Se anunţă
obiectivele lecţiei într- Frontal
o formă apropiată de
cea enunţată.

ETAPA
Constitu 30 INTERPRETĂRII Frontal Manua- Conversaţie Reiau lectura
irea ’ Plecând de la lul textului şi
sensului afirmaţia lui Lucian identifică tema
O2, O3, Blaga: “Câteodată Problemati poeziei, explică
O4, O5, datoria noastră în zare titlul acesteia,
O6 faţa unui mister nu e Frontal Caietele
să-l lămurim, ci să-l elevilor Identificarea
adâncim aşa de mult, cuvintelor-cheie
încât să-l prefacem va conduce
într-un mister şi mai Fişele Conversaţie înspre stabilirea
mare.” (vol. Pietre elevilor dirijată structurii
pentru templul Exerciţul poeziei.
meu) se realizează un
brainstorming al Manua Se fac aprecieri
lexemului „mister”. Se lul Conversaţie asupra
notează pe tablă toate dirijată corectitudinii
ideile elevilor, Volume răspunsurilor şi
realizându-se un Frontal de se completeză
„ciorchine”. poezii unde este cazul
Având în vedere toate de de către profesor.
conexiunile identificate Lucian
de elevi în legătură cu Blaga
acest cuvânt li se Prelege
solicită: rea Cum explicăm
- explicarea titlului titlul acesteia?
acesteia; Caietele Care este tema
- identificarea temei elevilor poeziei?
poeziei; Pentru ce tip de
- identificarea cunoaştere
cuvintelor-cheie. Fişele pledează eul
Profesorul elevilor Conversaţie liric?
reactualizază Problemati
conceptele de Manua- zare
cunoaştere paradisiacă lul
şi cunoaştere luciferică
sintetizate de poet în Frontal Volume Cui îi este
lucrarea Trilogia de specifică
cunoaşterii. poezii cunoaşterea
Se analizează structura de Exerciţiul paradisiacă?
poeziei şi se realizează Lucian
o schemă pe tablă, pe Blaga Conversa- Ce relaţie se
care elevii şi-o notează ţie dirijată stabileşte între
în caiete. Caietele aceştia şi eul
Se discută despre elevilor liric?
modul de redare a Extrageţi din text
subiectivităţii în poezie cuvintele/sintag-
şi despre procedeele mele prin care se
moderniste (elementele realizează
de versificaţie) utilizate Fişă de opoziţia dintre
de poet. lucru cunoaşterea
luciferică şi
cunoaşterea
paradisiacă.
Activita
Elevii primesc o fişă de te în
lucru (anexa1) pe care perechi
o vor realiza în cu
perechi. Rezultatele raportar
vor fi prezentate de un e
membru al perechii, frontală
numit de profesor.
ETAPA REFLECŢIEI Se fac aprecieri
Reflecţi 9’ Profesorul Individ Caietele Eseul de asupra
e apelează la metoda ual elevilor cinci corectitudinii
O2,O6 „ Eseul de cinci minute răspunsurilor şi
Conversa- se completeză
minute”, prin care
ţie dirijată unde este cazul
elevii reflectă la ceea de către profesor.
ce au învăţat
răspunzând la
întrebarea „ Ce mi s-a
părut important în
această lecţie şi ce am
învăţat?”
Tema 1’ Lucru individual – Frontal Conversa- Elevii notează în
pentru tema pentru acasă: Caietele ţie dirijată caiete sarcina de
acasă Demonstraţi că poezia elevilor soluţionat pentru
“Eu nu strivesc corola viitoarea oră de
de minuni a lumii” de literatură.
Lucian Blaga este o
arta poetica
Anexa 1

Fişă de lucru

1. Extrageţi din text cuvintele/sintagmele care exprimă prezenţa eului liric


……………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………….........................
.................................................................................................................................................

2. Precizaţi ce simbolizează metafora corola de minuni a lumii.


……………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………….................................
.................................................................................................................................................

3. Identificaţi în poezie cuvinte/sintagme care sugerează ideea de mister.


……………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………….........................

4. Descifraţi simbolistica metaforelor.


 Flori…………………………………………………………………………………
 Ochi…………………………………………………………………………………
 Buze…………………………………………………………………………………
 Morminte……………………………………………………………………………

5. Extrageţi din text cuvintele/sintagmele prin care se realizează opoziţia dintre


cunoaşterea luciferică şi cunoaşterea paradisiacă.
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………................................................

S-ar putea să vă placă și