Sunteți pe pagina 1din 4

Școala

Propunător

PROIECT DE LECŢIE

Aria curriculară: Limbă şi comunicare


Disciplina: limba și literatura română
Clasa: a V-a
Tipul lecţiei: predare de noi cunoștințe
Subiectul lecţiei: Cuvântul și dicționarul

Competențe generale:
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional

Competențe specifice:
2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte literare și nonliterare, continue, discontinue şi
multimodale
2.5. Observarea comportamentelor şi a atitudinilor de lectură, identificând aspectele care necesită
îmbunătățire
4.2. Aplicarea achiziţiilor lexicale şi semantice de bază, în procesul de înţelegere şi de exprimare
corectă a intenţiilor communicative
5.1. Asocierea unor experiențe proprii de viață și de lectură cu acelea provenind din alte culturi

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1- să definească noțiuni precum: vocabular, dicționar, articol de dicționar;
O2- să ordoneze alfabetic cuvinte date;
O3- să lucreze cu dicționarul;
O4- să identifice în textile studiate a unor similitudini între culturi diferite.

Strategia didactică
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, brainstormingul, învățarea prin descoperire;
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, alternativ cu activitatea independentă
Mijloace de învăţământ: „Limba şi literatura română”, manual (digital) pentru clasa a V-a, Editura
ArtKlett, fişe cu sarcini de lucru pentru elevi, platforma Classroom.

Bibliografie
1. Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, București, 2017;
2. Pană Dindelegan, Gabriela (coord), Gramatica limbii române, Editura Univers Enciclopedic
Gold, București, 2019.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

NR. SECVENŢELE ACTIVITATEA DE ÎNVĂŢARE OB. FORME DE METODE ŞI


LECŢIEI EVALUARE
CRT. ACTIVITATEA ACTIVITATEA ACTIVITATE PROCEDEE
PROFESORULUI ELEVILOR

I. Moment - face prezenţa şi notează - anunţă absenţii


organizatoric absenţii
(1min)

II. Verificarea temei - verifică modul în care elevii - citesc tema şi


au rezolvat tema dată ora corectează greşelile,
(3 min.) trecută. dacă este cazul Frontală conversaţia aprecieri

- corectează eventualele verbale


greşeli

III. Captarea atenţiei -invită elevii să denumească - recepţionează


(6 min.) diferite obiecte, realizând informaţiile şi
legătura imagine-cuvânt răspund la frontală conversaţia aprecieri
întrebările ce le sunt
adresate
verbale

IV. Anunţarea temei şi - anunţă tema: - notează titlul în


a obiectivelor caiete
(competențelor Cuvântul și dicționarul Frontală conversaţia
derivate)
(1 min.) - amintește obiectivele de
urmărit

V. Prezentarea - lectura expresivă


conținutului și
dirijarea învățării - inițierea dialogului de - citesc textul O1 frontală expunerea
explorare a textului propus, fragmentul
(20 min.) Povestea frindelului O4 explicația aprecieri
- reușește, cu ajutorul elevilor, de Andrew Clemens
definirea termenilor: conversaţia verbale
și răspund la
vocabular, cuvânt, context. întrebări exercițiul
- îi îndeamnă pe elevi să brainstormingul
apeleze la DEX, atunci când
nu cunosc sau nu sunt siguri - rezolvă cerinţele
de sensul/ sensurile unui
cuvânt

Profesorul propune spre


rezolvare câteva exerciții.

VI. Fixarea - exerciţii de căutare în observarea


cunoștințelor și dicționar a unor cuvinte;
obținerea - rezolvă sarcinile de O2 independentă conversaţia sistematică
performanței - exerciții de așezare în ordine lucru propuse de
alfabetică a unor cuvinte; profesor. O3
(15 min.) frontală explicaţia evaluarea
- discutarea abrevierilor/
notațiilor din dicționar (anexa ) formativă
-DEX/ www.dexonline.ro
VII. Realizarea - concluzionează că elevii şi-
conexiunii inverse. au însuşit cunoştinţele
aferente acestui capitol - notează tema în frontală conversaţia aprecieri
Retenție și transfer caiete
- anunţă tema pentru acasă: verbale

Elaborarea, în
(5 min.) echipă/individual, unei
prezentări cu ajutorul noilor
tehnologii.

https://www.storyjumper.com/

S-ar putea să vă placă și