Sunteți pe pagina 1din 7

Liceul Teologic Baptist Reşiţa

Str. Tineretului Nr. 9


Tel./Fax: +40-0255-213254
E-mail: ltb@resitabaptista.ro
www.ltbresita.ro

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 27.10.2020
CLASA: a VIII-a
PROFESOR: INDRIEŞ EMANUELA
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teologic Baptist Reşiţa
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Ce înseamnă prietenia?
SUBIECTUL LECȚIEI: Categorii semantice (actualizare)
TIPUL LECŢIEI: de recapitulare și sistematizare

COMPETENŢE GENERALE:
4.Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

COMPETENŢE SPECIFICE:
4.2. Aplicarea achiziţiilor lingvistice pentru înţelegerea şi producerea unor texte diverse
4.3. Analizarea elementelor de dinamică a limbii, prin utilizarea achiziţiilor de sintaxă, morfologie, fonetică, lexic şi semantică prin raportare
la limbile moderne
4.4. Valorificarea relaţiei dintre normă, abatere şi uz în adecvarea strategiilor individuale de comunicare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
- să definească sinonimele, antonimele, omonimele, polisemia, paronimele;
- să identifice perechi de sinonime;
- să precizeze sinonime potrivite;
- să formeze perechi de antonime;
- să grupeze omonimele în funcție de tipul lor;
- să alcătuiască enunțuri prin care să demonstreze omonimia și polisemia diferitelor cuvinte.

STRATEGII DIDACTICE:
a.Metode şi procedee: conversația euristică, analiza, problematizarea, observația, exercițiul, lucrul cu manualul.
b.Mijloace didactice: fişe de lucru, manual, manual digital, caiet, laptop/ tabletă/ telefon, platforma google classroom, meet.
c.Forme de organizare: activitate independentă, activitate frontală
d. Resurse umane, de timp: elevii clasei a VIII-a, 40 de minute

BIBLIOGRAFIE:
Programa pentru clasa a VIII-a.
Limba și literatura română, manual pentru clasa a VIII-a, Florentina Sânmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia
Corcheș, Editura Art, 2020.
Metodica studierii limbii și literaturii române în școală, Constantin Parfene, Editura Polirom.
Didactica limbii și literaturii române, Emanuela Ilie, Ed. Polirom, 2014.
Metodica predării limbii și literaturii române, Marilena Pavelescu, Ed. Corint, 2010.

SCENARIUL DIDACTIC:
Etapa/ Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace Evaluare
alocat procedee didactice

1.Moment Se asigură cele necesare pentru Elevii își pregătesc materialele


organizatoric desfăşurarea lecţiei (liniştea, prezenţa, necesare desfășurării orei.
(1 minut) materialele necesare).
2.Actualizarea Se realizează prin verificarea temei. Doi-trei elevi sunt solicitați să Conversația Caietul Frontală
cunoștințelor Elevii au avut temă ex. 4, 5, 6 pag. 22. citească, pe rând, tema. euristică,
anterioare (5 expunerea
minute)
3.Captarea Profesorul va partaja ecranul și va afișa un Elevii răspund întrebărilor Exercițiul, Ecranul Frontală
atenției rebus. (Manual pag 28) pentru a completa rebusul. descoperirea. partajat
(2 minute)
4.Anunțarea Se anunță subiectul lecției, apoi se prezintă Elevii ascultă obiectivele, apoi Expunerea Ecranul
subiectului și elevilor obiectivele operaționale (sunt notează în caiete titlul lecției. partajat,
enumerarea precizate pe pagina de titlu). Se notează pe caietul
obiectivelor
pagina de word, pe ecranul partajat titlul
operaționale
(2 minute) lecției: Categorii semantice.
5.Dirijarea Profesorul solicită elevii să lucreze Elevii răspund profesorului și Problematizarea, Caietul, Frontală
învățării împreună exercițiul 1 pag. 28. notează în caiete rezolvarea. conversația manualul,
(25 minute) Apoi vor lucra împreună din manualul euristică, manualul
digital, pe care profesorul îl va afișa pe analiza, digital,
ecranul partajat ex. 2 pag 28. observația, ecranul
În continuare vor rezolva exercițiile 3 și 4 exercițiul. partajat.
de la pag. 28.

Pornind de la discuțiile anterioare, Elevii notează în caiete.


profesorul definește sinonimele,
antonimele, omonimele, polisemia și
paronimele, apoi va partaja ecranul pentru
a nota definițiile pe pagina de word

Pentru a consolida noțiunile teoretice, Elevii rezolvă exercițiile


profesorul îi solicită pe elevi să lucreze propuse și le notează în caiete.
împreună exercițiile 1, 2, 3, 4 pag. 29 de la
Explorare. Profesorul va partaja ecranul și
va afișa exercițiile.
6.Asigurarea Se realizează pe tot parcursul lecției, prin Răspunsurile și participarea
feed-back- aprecieri verbale, vizând participarea efectivă a elevilor pe parcursul
ului elevilor, calitatea exemplelor și a orei.
argumentației, claritatea şi corectitudinea
exprimării.
7. Evaluarea Se realizează prin brainstorming pe chat. Elevi vor scrie pe chat Brainstorming Caietul, Frontală
formativă (4 Profesorul le cere să enumere toate categoriile semantice învățate. ecranul
minute) categoriile semantice învățate. partajat
8. Tema Elevii primesc temă pentru acasă ex. 1, 2, Elevii notează tema și sunt Exercițiul, Caietul Individuală
pentru acasă 3, 4 pag. 30. atenți la indicațiile date. lucrul cu
și explicarea manualul.
ei (1 minut)

ANEXE (Imaginile sunt preluate din Limba și literatura română, manual pentru clasa a VIII-a, Florentina Sânmihăian, Sofia Dobra, Monica
Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Editura Art, 2020.)
1. Rebus
2. Sinonime, antonime
3. Omonime
4. Tema

S-ar putea să vă placă și